ایفای مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها؛ راهی مستمر برای بهبودی کودکان مبتلا به سرطان

0

ایفای «مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها» و مشارکت‌های سازمانی در سالیان اخیر، از مهم‌ترین فعالیت‌هایی‌ست که در بنگاه‌های اقتصادی و نهادهای اجتماعی غیردولتی مطرح شده است. در این گونه فعالیت‌ها، تمرکز بر تحققِ نیازها و اهدافِ اقتصادی آن سازمان با نگاهی به اهداف اجتماعی و محیط‌زیستی است. شرکت‌های متمرکز بر مشارکت‌های اجتماعی، ضمنِ انجام فعالیتِ اصلی‌شان، نقش پررنگی در بهبود کیفیت زندگی افراد جامعه ایفا می‌کنند.

«مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها»، مجموعه وظایف و تعهداتی است که آن بنگاه‌ها در کنار فعالیت اصلی خود در جهت رشد و منفعت جامعه‌شان، انجام می‌دهند. مدیران شرکت‌های متعهد به ایفای مسئولیت اجتماعی در کنار توجه به سودآوری کسب‌وکار و تأمین منافع ذی‌نفعان، تحت عنوان “مسئولیت اجتماعی” برای بهبود شرایط جامعه و توسعه پایدار نیز تلاش می‌کنند. کسب‌وکارهای مختلف با استفاده از برنامه‌های CSR یا مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها، می‌توانند در جهت رفع مشکلات اجتماعی، اقتصادی، محیط‌زیستی، فرهنگی و… قدمی مؤثر برداشته و هم‌زمان تصویر برند خود را تقویت نمایند.

برخی از شرکت‌ها، مسئولیت اجتماعیِ خود را در قالبِ فعالیت‌های درون‌سازمانی یا تولید محصولاتِ خود ایفا می‌کنند؛ به عنوان مثال، شرکت‌های مهمی همچون آدیداس، پلاستیک‌های بازیافتی از اقیانوس‌ها را در تولید محصولات خود به کار می‌برد تا از این طریق با کمک به محیط‌زیست، مسئولیتِ اجتماعی خود را برآورده نماید. اما در کنار این روش‌ها، بخش عمده‌ی فعالیت‌های شرکت‌ها در قالب مسئولیت اجتماعی با همکاری با دیگر کسب‌وکارها یا نهادهای خیریه اتفاق می‌افتد تا در حوزه‌های اجتماعی متفاوتی، اثرگذار باشند.

مسئولیتِ اجتماعی شرکت‌ها، زمانی مفید است که نتیجه‌ی آن قابل مشاهده و تأثیرگذار باشد. گاهی شرکت‌ها با حرکت‌های نمادین، در تلاشند که خود را در زمینه‌ی مسئولیتِ اجتماعی دغدغه‌مند نشان دهند، اما حاصلِ فعالیت آن‌ها چیز جز چند عکس یادگاری نیست؛ در حالی که عمل به مسئولیتِ اجتماعی، با ذهنیتی که در مقابل مشکلات جامعه احساس مسئولیت می‌کند، می‌تواند حلال بخشی از مشکلات اساسی جامعه باشد. یکی از این روش‌های عمل به مسئولیت اجتماعی، حمایت از کودکان مبتلا به سرطان محک است.

امروز، مؤسسه‌ی خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان محک، با درک اهمیت ایجاد و استمرار مشارکت و حمایت اشخاص حقوقی و سازمان‌ها، اقدام به تعریف شیوه‌های مشارکتی متنوعی برای جذب مشارکت نیکوکارانه‌ی بنگاه‌های اقتصادی کرده است. بسیاری از برندهای نام آشنا با تمرکز بر مشارکت‌های اجتماعی، پیش‌تر نیز همراه محک بوده‌اند و محک همواره به همراهیشان مفتخر است.

برخی از پروژه‌های ایفای مسئولیت اجتماعی با همکاری محک، به شرح زیر است:

  • تأمین هزینه‌ی ثبت و انجام آزمایش HLA Typing برای تحقق حداقل 2500 نمونه از داوطلبان اهدای سلول‌های بنیادی خون‌ساز
  • تأمین هزینه‌های درمان و داروی کودکان مبتلا به سرطان محک به مدت یک سال
  • استقرار کیوسک دیجیتال محک
  • حمایت مالی از مراسم و رویدادهای مؤسسه‌ی خیریه محک
  • پروژه درمان‌یاری حقوقی
  • تأمین کالاهای موردنیاز محک (کمک‌های غیرنقدی)
  • کمک مستمر حقوقی
  • تولید محصولات نوروزی 1403 (تقویم محک، سررسید محک، کارت تبریک محک و…)

بهبود کودکان مبتلا به سرطان

روش‌های متنوع همکاری با محک برای حمایت از کودکان مبتلا به سرطان، امکانِ فراوانی را برای کسب‌وکارهای گوناگون فراهم کرده تا مسئولیت اجتماعی خود را در مسیر درمان فرزندان محک ایفا نمایند. سازمان‌های علاقه‌مند به حمایت از مؤسسه‌ی خیریه‌ی محک، با مراجعه به صفحه مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها در وب‌سایت محک می‌توانند از جزئیاتِ هر کدام از طرح‌های بالا آگاه شده و با هماهنگی با بخش مشارکت‌ شرکت‌ها (شماره 235016۳۸-021) و یا ایمیل CSRmahak@mahak-charity.org نسبت به انتخاب نوع همکاری برای ایفای مسئولیت اجتماعی اقدام نمایند. بی‌شک، تلاش و دغدغه‌‌ی نوع‌دوستانه‌ی کسب‌وکارهای گوناگونِ سرزمینمان، می‌تواند کودکانِ مبتلا به سرطان محک را در مسیر درمان تا رسیدن به بهبودی کامل، همراهی نمایند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.