بهترین روش نگهداری سالمند در منزل تهران

0
رپورتاژ

با وارد شدن به سنین سالمندی، آرام آرام انجام فعالیت های روزمره سخت می شود. این موضوع زمانی دردآورتر است که بیماری زمینه ای نیز علائم خود را نشان دهد و رو به وخامت بگذارد. در این زمان فرزندان باید فکری به حال پرستاری از سالمند خود کنند تا آن ها را در ابتدا از تنهایی در بیاورند و در ضمن زمینه زندگی بهتر توأم با آرامش را نیز فراهم نمایند. در این زمان سه راه پیش روی فرزندان است.

1. پدر و مادر به صورت دوره ای نزد فرزندان بمانند

بعضی فرزندان تصمیم می گیرند که والدین خود را به صورت دوره ای یا همیشگی نزد خود بیاورند. این کار به دلایل زیر اشتباه است:

 • سالمندان استقلال خود را از دست می دهند.
 • به فرزندان احساس دین خود می کنند.
 • به احتمال زیاد دیگر اعضای خانواده از ورود یک فرد جدید ناراضی شده و این نارضایتی را اعلام خواهند کرد.
 • در یک خانواده جوان، شرایط آرام برای استراحت سالمند مقدور نخواهد بود.
 • شرایط برای ابتلا به بیماری های روانی مساعد می شود.
 • فرزندان گاه بین مراقبت از فرزندان خود و سالمند در بین دوراهی قرار می گیرند و طبیعتاً فرزندان خود را انتخاب می کنند.
 • امکان ملاقات با دیگر اعضای خانواده محدود می شود و همین امر احساس تنهایی را در سالمند تشدید می کند.

 

پرستار سالمند

2. سالمندان را به خانه سالمندان بسپاریم

یکی دیگر از روش هایی که برای نگهداری از سالمند در تهران پیشنهاد می شود، رفتن سالمندان به خانه سالمندان است. این روش برای سالمندانی که خانواده ای ندارند گزینه بسیار خوبی است؛ اما برای سالمندانی که عادت به زندگی در خانواده پرجمعیت دارند مشکلات بسیار زیادی به همراه دارد که از مهم ترین آن ها به موارد زیر می توان اشاره داشت:

 • فشار روحی و احساس تنهایی شدید باعث بروز افسردگی در سالمندان می شود.
 • کاهش فعالیت فیزیکی باعث افزایش اعلائم بیماری و حتی ایجاد بیماری های جدید خواهد شد.
 • مشکلات تغذیه ای از دیگر اختلالاتی است که ممکن است سالمندان به آن ها مبتلا شوند.
 • دوری از خانواده، مشکلات حافظه ای و اختلالات شناختی سالمند را تشدید می کند.
 • احساس ناامنی و نگرانی از زندگی در اجتماع از دیگر اختلالات روانی زندگی در خانه سالمندان است.
 • امکان اینکه سالمند نتواند با دیگر افراد حاضر در خانه سالمندان ارتباط برقرار کند، بسیار زیاد است.
 • مراقبت های پزشکی در خانه سالمندان به مراتب کمتر از خانه است.
 • زندگی در یک محیط عمومی ممکن است سالمندان را با مشکلات بهداشتی روبرو نماید.

3. برای نگهداری از سالمند، پرستار سالمند استخدام کنید

به واقع یکی از بهترین روش ها، استخدام پرستار سالمند در منزل است؛ چرا که خانه محیطی امن برای سالمند است. خانه ای که پدر و مادر شما در آن خاطرات بسیار زیادی دارند و این شرایط فراهم است که علاوه بر فرزندان، دیگر اعضای خانواده نیز برای دیدار آن ها به آنجا بروند. دیگر دلایلی که نگهداری از سالمند در منزل تهران را پیشنهاد می کنیم، شامل موارد زیر است:

 • سالمندان در خانه خود احساس استقلال و ارزشمندی می کنند.
 • آن ها در خانه خود شادتر هستند و اعتماد به نفس بیشتری دارند.
 • حضور فامیل در کنار سالمند به او احساس بهتری می دهد.
 • پرستار سالمند، در منزل می تواند با توجه به نیازهای سالمند از او مراقبت کند.
 • تمامی توجه پرستار روی سالمند است و از این رو تغییرات خیلی زودتر احساس می شود.
 • در محیط امن خانه، سالمند کمتر دچار استرس و ترس می شود.
 • در منزل دسترسی به مراقبت های پزشکی بسیار ساده تر است.
 • پرستار سالمند به خوبی محیط تمیز و بهداشتی را برای سالمند فراهم می کند.
 • هزینه استخدام پرستار سالمند نسبت به دیگر روش ها و مزایای این نحوه پرستاری از سالمند، مناسب تر خواهد بود.
 • این امکان فراهم است که شما پرستار را برای ساعات مشخص استخدام نمایید و در دیگر ساعات خود از والدینتان مراقبت نمایید.
 • پرستار سالمند، سالمند را برای گردش در پارک، مهمانی ها و … همراهی خواهد کرد.

در این راستا مجموعه ایده آل آسایش، مجموعه ای از پرستاران خبره را گرد هم آورده است تا شما بتوانید بهترین فرد را برای نگهداری از سالمند خود استخدام نمایید.

انواع خدمات پرستار منزل ایده آل آسایش

با توجه به اینکه اغلب کارشناسان افراد را به نگهداری از سالمندان در منزل تشویق می کنند، گروه ایده آسایش آل خدمات زیر را در قالب خدمات پرستاری در منزل ارائه می دهد:

پرستار سالمند ساعتی

این پرستاران بسته به نیاز شما به صورت ساعتی در منزل شما حضور یافته و از سالمند مراقبت می کنند. بدیهی است تعداد ساعاتی که در خانه حضور دارند و همچنین میزان وظیفه ای که به او محول می نمایید در هزینه این نوع پرستاری تأثیر خواهد داشت.

پرستار سالمند روزانه

این پرستاران سالمند به صورت روزانه و در یک بازه زمانی مشخص، هر روز به منزل سالمند مراجعه کرده و از او مراقبت خواهند کرد. در این موارد میزان تخصص پرستار، وظایفی که به او محول کرده اید در هزینه نگهداری از سالمند تأثیر خواهد داشت.

پرستار سالمند شبانه روزی

در صورتی که سالمند شما در طول شبانه روز در خانه تنها است، بهترین گزینه برای شما پرستار سالمند شبانه روزی خواهد بود. این پرستار تمام طول شبانه روز در خانه حضور داشته و بسته به تخصص و میزان وظایف از شما حقوق دریافت می کند.

پرستار سالمند عادی

این پرستار سالمند هیچ نوع مدرک پرستاری تخصصی ندارد. وظیفه این فرد انجام کارهای خانه و نظافت شخصی سالمند است. او به عنوان هم صحبت می تواند در کنار سالمند حاضر باشد و حتی شب را در کنار سالمند بگذراند و او را از تنهایی در بیاورد.

پرستار سالمند نیمه حرفه ای

این پرستاران مدرک تخصصی پرستاری ندارند؛ اما از عهده انجام کمک های اولیه پزشکی اعم از تزریقات، پانسمان زخم ها، گرفتن فشار خون، قند خون و … بر می آید. این فرد توانایی انجام کارهای خانه و نظافت شخصی سالمند را نیز خواهد داشت. ساعات حضور این پرستار در خانه به قرارداد ما بین شما بستگی دارد.

 

خدمات پرستاری

پرستار سالمند حرفه ای

این فرد مدرک پرستاری از دانشگاه معتبر دارد. این فرد در انجام تمامی فعالیت هایی که یک پرستار در بیمارستان می تواند انجام دهد، تخصص دارد و از این رو نیاز به بستری سالمند در بیمارستان نیز نخواهید داشت. اصولاً این پرستاران در انجام امور منزل دخالتی ندارند مگر اینکه در قرارداد آن ها درج شود. این نوع پرستار برای بهبود افرادی که به بیماری های صعب الاعلاج مبتلا می شوند استخدام می شوند و می توان گفت هزینه این پرستاران نسبت به دیگر انواع پرستار بیشتر است.

مربی ورزشی سالمند

این فرد برای انجام تمرینات ورزشی و همچنین ورزش درمانی به منزل اعزام می شود. در صورتی که سالمند شما از کم تحرکی رنج می برد، می توانید با استخدام مربی ورزشی و انجام ورزش های هدفمند به او کمک کنید.

پرستار سالمند مرد

در صورتی که بیمار شما دیگر توانایی حرکت ندارد می توانید با استخدام پرستار سالمند مرد، او را به راحتی حمل کنید. این پرستاران اغلب توانایی انجام ورزش های لازم جهت بیماران قطع نخاع یا بیمارانی که در کما هستند را نیز دارند.

کلام آخر

در این مقاله به بررسی این موضوع پرداختیم که کدام روش برای نگهداری سالمند در منزل تهران گزینه بهتری است. با توجه به مطالب فوق می توان نتیجه گرفت که بهترین روش استخدام پرستار سالمند در منزل است. در ادامه به معرفی انواع پرستار سالمند که شما می توانید استخدام کنید پرداختیم. با توجه به تنوعی که آسایش ایده آل برای پرستاران خود آماده نموده است، شما می توانید برای ساعات مشخص پرستاری با تخصص مورد نظر خود را استخدام نمایید.

آگهی متنی در همه صفحات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.