بهترین زمان توصیه شده برای انجام کولپوسکوپی در زنان

0
رپورتاژ

کولپوسکوپی چیست؟

کولپوسکوپی یک روش پزشکی است که با استفاده از ابزارها و لنزهای خاص، تجزیه و تحلیل بصری دقیق دهانه رحم، واژن و فرج (vulva) را انجام می‌دهد. این فرآیند به پزشک امکان می‌دهد تا به طور دقیقتر و کامل‌تر، نواحی مختلف این ساختمان‌های زنانه را مورد بررسی قرار دهد.

هدف اصلی از کولپوسکوپی، تشخیص زودهنگام بیماری‌های جنسی زنانه مانند سرطان دهانه رحم و شرایط پیش‌سرطانی از جمله آدنوز آتیپیک و تغییرات دیسپلاستیک است. با استفاده از این روش، پزشکان قادرند به شناسایی نشانه‌های اولیه و تغییرات غیرطبیعی در ساختارهای زنانه بپردازند و در صورت لزوم، اقدامات درمانی یا پیشگیری انجام دهند.

شایان ذکر است که معاینه با کولپوسکوپی نه تنها به عنوان یک ابزار تشخیصی موثر بلکه به عنوان یک وسیله زودهنگامی در تشخیص بیماری‌های جنسی و جلوگیری از پیشرفت آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

بهترین زمان کولپوسکوپی

شاید این سوال ذهن شما را درگیر کرده باشد که چه زمانی بهتر است برای انجام کولپوسکوپی زنان به پزشک مراجعه کنیم؟

پزشک متخصص زنان و کولپوسکوپی ممکن است این آزمایش را در موارد زیر توصیه کند:

  • نتیجه غیرطبیعی دو تست پاپ اسمیر پشت سرهم در شرایط خاص

  • در معرض بیماری های عفونی و از نوع پرخطر HPV و ضعیف شدن سیستم ایمنی با تغییرات سلولی ASC-US باشید

چه زمانی برای تست پاپ اسمیر مناسب است؟

توصیه پزشکان برای انجام تست پاپ اسمیر این است که شما باید از سن 21 سالگی به غربالگری بپردازید، حتی اگر هنوز به تازگی روابط جنسی خود را آغاز کرده باشید. بسته به سن و سابقه سلامتی شما، پزشک ممکن است دفعات آزمایش‌های پاپ را تعیین کند. به طور کلی، زنان 21 تا 29 ساله باید هر 3 سال یکبار آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند.

از طریق انجام منظم آزمایش‌های پاپ اسمیر، افراد می‌توانند به طور زودهنگام از تغییرات در سلول‌های دهانه رحم خود پی ببرند و در صورت لزوم، اقدامات درمانی یا پیشگیری را اجرا کنند، که از اهمیت بسیاری برخوردار است.

آزمایش کولپوسکوپی چگونه انجام می شود؟

در طی مراحل کولپوسکوپی دهانه رحم، دکتر عاطفه نظری، متخصص زنان در تهران، از یک دستگاه ویژه و یک لنز بزرگ‌نمایی برای بررسی شما استفاده می‌کند.

کولپوسکوپ مانند آندوسکوپ عمل می کند، اما برای بررسی دهانه رحم استفاده می شود. کولپوسکوپ شبیه یک میکروسکوپ با نور در نوک است. کولپوسکوپی در واقع با استفاده از کولپوسکوپ برای مشاهده دهانه رحم و بافت های مجاور با بزرگنمایی بالا عمل می کند.

برای معاینه دهانه رحم، پزشک یک اسپکولوم را در واژن قرار می دهد و یک کولپوسکوپی را در قسمت پایین شکم شما قرار می دهد. سپس پزشک به آرامی کولپوسکوپ را به اطراف حرکت می دهد تا دهانه رحم را بررسی کند.

نکاتی که باید قبل از کولپوسکوپی رعایت کنید

از آنجایی که ما در کلینیک دکتر عاطفه نظری باید بافت‌های داخل واژن را بررسی کنیم، از هر چیزی که ممکن است آن محیط را آلوده یا تغییر دهد باید چند روز قبل از کولپوسکوپی اجتناب شود.

رابطه جنسی

رابطه جنسی واژینال در مدت ۲۴ ساعت قبل از کولپوسکوپی ممکن است نتایج را تغییر دهد، بنابراین اجتناب از ارتباط جنسی حداقل یک روز قبل از انجام آزمایش توصیه می‌شود.

داروهای واژن

موادی که به واژن شما وارد می‌شوند ممکن است به طور موقت ظاهر و بافت‌ها را تغییر دهند، بنابراین استفاده از هر گونه داروی واژینال یا مواد دیگر مانند لوبریکانت‌ها، ژل‌ها، داروهای خانگی و سنتی یا مرهم‌ها توصیه نمی‌شود.

دوره پریودی

بهترین تلاش خود را بکنید تا کولپوسکوپی را در زمانی برنامه‌ریزی کنید که در حال حاضر در دوره ماهیانه نیستید. تیم ما و اکثر پزشکان متخصص زنان و کولپوسکوپی قادر به انجام آزمایش در طول دوره ماهیانه (پریودی) شما نخواهد بود.

تامپون‌ها

تامپون‌ها معمولاً الیاف یا حتی پارگی های ریزی و میکروسکوپی را به جا می‌گذارند که ممکن است نتایج آزمون کولپوسکوپی را تغییر دهد. باید حداقل یک روز قبل از انجام آزمایش استفاده از تامپون‌ها را متوقف کنید.

داروهای مسکن و تسکین دهنده درد

اگرچه معمولاً روند کولپوسکوپی بدون درد است، ممکن است کمی ناراحتی کوچک احساس شود که می‌تواند با مصرف ایبوپروفن یا یک داروی مشابه ضد درد خریداری شده از داروخانه قبل از روش، جلوگیری شود.

در طول کولپوسکوپی چه اتفاقی می افتد؟

انجام کولپوسکوپی شبیه انجام تست پاپ اسمیر یا هر معاینه معمول لگن در زنان است. ابتدا مطمئن می شویم که روی میز امتحان راحت هستید و پاهای خود را در تکیه گاه ها قرار می دهید.

سپس از شما می‌خواهیم به سمت انتهای میز حرکت کنید تا بتوانیم به ناحیه واژن شما دسترسی بهتری داشته باشیم. ابزار باریکی به نام اسپکولوم را به آرامی وارد واژن می کنیم و کمی آن را باز می کنیم تا دیواره های واژن شما باز بماند.

سپس کولپوسکوپ را که در اصل یک عدسی ذره بین است، در نزدیکی فرج شما قرار می دهیم. با استفاده از نور روشن، اکنون می توانیم به راحتی عمق واژن را بررسی و دهانه رحم را به خوبی مشاهده کنیم. در صورت لزوم ممکن است از یک سواب پنبه ای برای پاک کردن مخاط استفاده شود.

نتایج احتمالی آزمایش کولپوسکوپی

پس از کولپوسکوپی، معمولاً یک تا دو هفته طول می کشد تا نتیجه آن مشخص شود و در صورتی که نتیجه سریعتر مشخص گردد با شما تماس خواهیم گرفت. نتایج بیوپسی ممکن است تا چهار هفته طول بکشد.

پس از تعیین شدن نتایج، در مورد تشخیص و بهترین گزینه های درمانی راه کارها و راهنمایی های لازم را به شما ارائه خواهیم داد.

نتایج احتمالی که ممکن است به دست آید شامل:

  • زگیل تناسلی حال اصل از ویروس اچ پی وی

  • وجود بافت غیرطبیعی

  • وجود عروق خونی غیر طبیعی

  • تشخیص پولیپ رحم

  • وجود سلول های پیش سرطانی

  • سرطان دهانه رحم

حدود 60 درصد از زنانی که آزمایش کولپوسکوپی را انجام می دهند نتایجی دریافت می‌کنند که ناهنجاری‌ها را نشان می‌دهد، دستابی پزشک به جنین نتایجی جای ترس ندارد. در اغلب مواقع رسیدن به چنین نتایجی خبر خوبی به حساب می آید، چرا که، به این معنی است که ما ممکن است سلول‌های پیش سرطانی را شناسایی کرده باشیم که می‌توان آنها را قبل از ایجاد سرطان به خوبی درمان کرد.

اگر در تهران زندگی می کنید، توصیه متخصصین ما در کلینیک دکتر عاطفه نظری این است که هر سه سال یک بار از سنین 21 تا 30 سال تست پاپ اسمیر را انجام دهید و در صورت نیاز متخصصین ما آزمایش کولپوسکوپی را به شما تجویز خواهند کرد.

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / درمان سرد مزاجی بانوان / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.