جعبه آتش نشانی چیست؟

0
رپورتاژ

جعبه آتش نشانی وسیله ای است که در آن تمامی تجهیزات لازم به منظور اطفاء حریق قرار می گیرد تا در زمان حادثه در دسترس باشد. از جمله تجهیزات موجود در این وسیله می توان به قرقره، شیلنگ آتش نشانی، کپسول آتش نشانی، نازل و شیرآلات اشاره کرد.

 

جعبه آتش نشانی

آتش سوزی و خطرات آن

آتش سوزی یا حریق یکی از اتفاقاتی است که در صورت عدم اقدام به موقع، می تواند خسارات جبران ناپذیری به افراد وارد کند. آتش سوزی بر اساس مواد سوختنی به 5 گروه تقسیم بندی شده که از میان آن ها می توان به گروه A (حریق مواد خشک مانند کاغذ)، گروه B (حریق مواد مایع مانند بنزین و نفت)، گروه C (حریق هایی که بر اثر الکتریسیته بوجود می آید)، گروه D ( حریق فلزات قابل اشتعال نظیر سدیم، پتاسیم و غیره) و گروه K (حریق های آشپزخانه ای ناشی از روغن ) اشاره کرد.

جعبه آتش نشانی چیست؟

با توجه به کاربری محیط و احتمال خطر می توان از جعبه آتش نشانی مناسب استفاده کرد. جعبه های آتش نشانی از تنوع بسیار بالایی برخوردار بوده که در ادامه به معرفی هر یک خواهیم پرداخت.

جعبه آتش نشانی دیواری

این نوع از جعبه آتش نشانی خود به دو دسته ی روکار و توکار تقسیم بندی می شود.

معرفی جعبه آتش نشانی روکار: این نوع از فایرباکس بر روی دیوار نصب شده و عموما در ساختمان های قدیمی کاربرد دارد. جعبه آتش نشانی روکار از یک باکس فلزی بسیار مقاوم تشکیل شده و می توان از آن در ساختمان های تجاری، مسکونی، اداری و غیره استفاده کرد. این وسیله عموما از جنس استیل ضد زنگ ساخته شده و مدل یک طبقه و دو طبقه ی آن در بازار موجود می باشد.

نکته: تعداد طبقات و متریال بدنه ی این وسیله در قیمت نهایی آن تاثیر گذار می باشد.

معرفی جعبه آتش نشانی توکار: در زمان ساخت بنا، این وسیله درون قسمتی از دیوار قرار گرفته و علاوه بر کاربردی بودن، ظاهر زیباتری نیز به نسبت جعبه آتش نشانی روکار دارد.

جعبه آتش نشانی محوطه ای

یکی دیگر از پرطرفدارترین انواع این وسیله، جعبه آتش نشانی محوطه ای (پایه دار یا ایستاده) می باشد. این وسیله دارای پایه هایی است که بر روی زمین قرار می گیرد از این روی می توان از آن در حیاط و یا راهروهای روباز نیز استفاده کرد.

متریال به کار رفته شده در بدنه ی این وسیله سبب شده تا جعبه آتش نشانی محوطه ای در برابر برف، باران و نور مستقیم خورشید مقاوم باشد.

جعبه آتش نشانی همباد

این وسیله عموما در مکان های پر رفت و آمد نظیر بیمارستان ها و یا مراکز درمانی مورد استفاده قرار می گیرد. نصب این وسیله به گونه ای خواهد بود تا دستگیره و درب آن، مزاحم رفت و آمد افراد نشود.

جعبه آتش نشانی غیرهمباد

این وسیله با داشتن عمق بالا امکان نصب آسان تجهیزات و اتصالات را فراهم می کند.

جعبه آتش نشانی به همراه جای کپسول

در برخی از انواع فایرباکس ها، محفظه ای برای نگهداری از کپسول آتش نشانی نیز تعبیه می شود تا از این وسیله در برابر آسیب و سرقت محافظت شود.

بررسی تجهیزات داخلی جعبه آتش نشانی

در فایرباکس می توان از انواع تجهیزات اطفاء حریق نگهداری کرد.

کپسول آتش نشانی: یکی از مهم ترین تجهیزات به منظور اطفاء حریق، کپسول آتش نشانی بوده که با توجه به حجم و ابعاد فایرباکس، از آن استفاده می شود. به یاد داشته باشید که در صورت قرار دادن این وسیله در جعبه ی آتش نشانی، میبایست نحوه ی کار با آن را نیز آموخته باشید.

نکته: به جهت جلوگیری از بروز مشکل، کپسول آتش نشانی به صورت سالانه و یا بعد از هر بار استفاده شارژ می شود.

شیلنگ و قرقره آتش نشانی

قرقره شیلنگ خود به انواع گوناگونی دسته بندی شده که هر یک عبارت اند از:

هوزریلی: هوزریل لوله های پلاستیکی موجود در جعبه آتش نشانی بوده که عموما دارای قطر کمتر از 19 میلی متر و طول بیشتر از 20 متر می باشد. لایه بیرونی شیلنگ هوزریل نیز از متریال های با کیفیت ساخته شده تا در برابر فشار و سایش مقاوم باشد.

برزنتی: جنس این نوع قرقره و شیلنگ از برزنت بوده و هزینه ی کمتری نسبت یه مدل هوزریلی دارد. به یاد داشته باشید که افراد به منظور کار با شیلنگ و قرقره برزنتی میبایست به حد کافی آموزش دیده باشند.

بیشتر بدانید: جعبه آتش نشانی استیل

تفاوت های شیلنگ برزنتی و هوزریلی

  • به دلیل قطر بزرگ تر شیلنگ برزنتی، میزان آب خروجی از آن نیز بیشتر می باشد.
  • شیلنگ هوزریلی به دلیل پلاستیکی بودن به آسانی جمع آوری شده اما شیلنگ برزنتی، به زمان بیشتری برای جمع آوری نیاز دارد.
  • به جهت ایجاد جریان آب در شیلنگ های برزنتی، به هنگام استفاده میبایست شیلنگ به طور کامل باز باشد همین امر سبب شده تا عموم مردم توانایی کار کردن با آن را نداشته باشند.

متریال مورد استفاده جهت ساخت فایرباکس آتش نشانی

جهت ساخت این وسیله از ورق های فلزی مقاوم (فولاد، استیل و غیره) با قطر 1 تا 2 میل استفاده می شود.

توجه: ساخت این وسیله با متریال استیل علاوه بر مقاومت بسیار بالا، ظاهر بسیار زیبایی نیز به همراه دارد.

نکته: به منظور جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی این وسیله، از یک لایه پوشش رنگ الکترواستاتیک اپوکسی با ضخامت حداقل 100 میکرون بر روی آن استفاده می شود.

نکاتی در خصوص نصب فایرباکس

  • فاصله ی شیلنگ و قرقره با دیواره جعبه آتش نشانی میبایست بیشتر از 5 سانتی متر باشد.
  • به جهت دسترسی آسان تر، این وسیله در فاصله ی 130 متری از زمین نصب می شود.
  • طول شیلنگ در این وسیله باید کمتر از 30 متر باشد.
  • به جهت سهولت در استفاده به هنگام حادثه، این وسیله در پاگردها، راه پله، و نزدیک درب خروجی نصب می شود.

کلام پایانی:

هدف اصلی استفاده از این محصول، اطفاء حریق در کوتاه ترین زمان ممکن و جلوگیری از خسارات مالی و جانی در زمان حادثه می باشد. جعبه آتش نشانی یا همان فایرباکس در انواع مختلفی طراحی و تولید شده که می توان از آن در محیط هایی چون مدارس، بیمارستان ها، ادارات، مجتمع های مسکونی و غیره استفاده کرد.

منبع: مزینانی

آگهی متنی در همه صفحات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.