شرایط طلاق غیابی از طرف آقا و خانم – قانون ۱۴۰۲

0
رپورتاژ

لازم است بدانید که طلاق غیابی یکی از انواع طلاق در قانون کشور است که فقط زمانی امکان اتفاق افتادن آن وجود دارد که طبق قانون، یکی از زوجین، در روند رسیدگی به دعوای طلاق، حضور نداشته باشد و لایحه‌ای هم به دادگاه نداده باشد؛ یعنی یکی از طرفین مجهول‌المکان یا ناپدید شده باشد. در این حالت طلاق به‌صورت غیابی صورت می‌گیرد. لازم به ذکر است که این مدل طلاق می‌تواند از سمت زن باشد؛ با این شرایط که زن دلیل موجهی داشته و به همان دلیل از دادگاه تقاضای طلاق به‌صورت غیابی کند. همچنین می‌تواند از سمت مرد هم باشد که شرایط طلاق غیابی از سوی مرد نیز منوط به رعایت نکات مقرر در قانون، صورت پذیرد.

طلاق از طرف مرد

توجه داشته باشید که بر اساس قانون مدنی، مرد هر زمان که مایل باشد، می‌تواند اقدام به طلاق غیابی یا معمولی کرده و همسر خود را طلاق دهد؛ به عبارتی طلاق از طرف مرد نیازمند رضایت زن نبوده و مرد هر زمان که تشخیص دهد، می‌تواند به دادگاه خانواده رجوع کرده و تقاضای طلاق دهد. البته بر اساس ماده 1133 قانون مدنی، مرد فقط با رعایت شرایط مقرر در این قانون و با مراجعه کردن به دادگاه باید تقاضای طلاق کند. از سویی دیگر بر اساس قانون حمایت از خانواده، مراحل طلاق از سمت مرد، نیازمند ارجاع به داوری و دریافت گواهی عدم امکان سازش است.

طلاق به‌صورت غیابی از طرف مرد

همانطور که گفتیم، مرد هر زمان که اراده کند، می‌تواند به دادگاه مراجعه کرده و تقاضای طلاق همسرش را کند. درصورتی‌که زن یا وکیل او در هیچ یک از مراحل رسیدگی به دعوای طلاق، در دادگاه حضور نیافته و لایحه‌ای هم به دادگاه نداده باشند؛ همچنین اخطاریه دادگاه به‌طور واقعی به زن ابلاغ نشده باشد، حکم طلاق صادر شده از سوی دادگاه، طلاق غیابی است؛ بنابراین طلاق به‌طور غیابی، از طرف مرد به طلاقی گفته می‌شود که زن حضوری در مراحل دادرسی نداشته است و حکم طلاق بر علیه آن صادر شده است. حتی طلاق به‌طور غیابی از همسر خارجی توسط مرد نیز امکان‌پذیر است. بر اساس قانون آیین دادرسی مدنی، حکم این طلاق از سوی مرد، به مدت بیست روز قابل واخواهی از سمت زن است؛ ناگفته نماند که درخواست طلاق به‌طور غیابی از سمت مرد باید طبق رعایت موارد ثبت شده در قانون باشد.

شرایط طلاق غیابی از طرف مرد

گفتیم که این طلاق از سوی شوهر، فقط با رعایت شرایط مقرر در قانون امکان دارد. به این صورت که مرد وظیفه دارد حقوق مالی زن را پرداخت کرده و سپس اقدام به طلاق کند. این مسئله کمک می‌کند تا بعد از طلاق، حقوق زنان پایمال نشود. یکی از مهم‌ترین حقوق زنان بعد از طلاق غیابی، مهریه وی است که مرد باید به فکر پرداخت آن باشد؛ علاوه‌بر آن اگر زن شرایط دریافت اجرت‌المثل ایام زندگی زناشویی و تنصیف اموال و دارایی‌های شوهر را داشته باشد، مرد وظیفه دارد آن را به زن پرداخت کند. ناگفته نماند در این شرایط هزینه‌ وکیل برای طلاق غیابی به عهده‌ مرد است.

طلاق به‌صورت غیابی از طرف زن

گفتنی است که بر اساس قانون مدنی، درصورتی‌که خوانده، وکیل یا قائم مقام او در هیچ کدام از جلسات دادگاه حضور نیابد، لایحه‌ای به‌طور کتبی ارسال نکرده باشد و اخطاریه‌ دادگاه نیز ابلاغ واقعی نشده باشد، حکم صادر شده در دادگاه حکم غیابی است. طلاق به‌صورت غیابی نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ به این صورت که اگر زن در دادگاه درخواست طلاق داده باشد و مرد یا وکیل او حاضر نباشد، به‌طور کتبی هم از خود دفاع نکرده باشد و اخطاریه‌ دادگاه هم ابلاغ واقعی نشده باشد، حکم طلاقی که علیه مرد صادر می‌شود، حکم طلاق غیابی است. این حکم از طرف زن، به مدت بیست روز از سوی مرد قابل واخواهی است.

شرایط طلاق غیابی از سوی زن

همانطور که گفتیم اصولا اختیار طلاق در دست مردان است؛ از این رو زنان فقط در شرایطی می‌توانند از شوهر خود طلاق بگیرند که دلایل محکمه‌پسندی به دادگاه ارائه دهند. طلاق به‌صورت غیابی هم از این امر مستثنی نیست؛ از جمله شرایط این طلاق از طرف زن بر اساس قانون مدنی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. ناگفته نماند در این شرایط هزینه‌ وکیل برای طلاق غیابی به عهده‌ زن است.

  • درصورتی‌که زن در زندگی مشترک با عسر و حرج، سختی زیاد و غیر معمولی مواجه شود، می‌تواند درخواست طلاق غیابی کند. منظور از عسر و حرج مواردی چون اعتیاد مرد، ترک زندگی خانوادگی، ضرب و شتم یا هر نوع سوء رفتار با زن و داشتن بیماری صعب‌العلاج است.

  • اگر مرد به مدت چهار سال تمام مفقود‌الاثر باشد، زن می‌تواند درخواست طلاق کند؛ در این حالت دادگاه بعد از سپری کردن مراحل قانونی و نشر آگهی، حکم طلاق به‌صورت غیابی زن را صادر می‌کند.

  • درصورتی‌که مرد به مدت 6 ماه به همسر خود نفقه‌ای نداده باشد، زن می‌تواند به دادگاه رفته و مطالبه‌ نفقه کند. اگر با وجود صدور حکم پرداخت نفقه، باز هم مرد نفقه‌ای پرداخت نکند یا توان پرداخت نداشته باشد؛ دادگاه می‌تواند به تقاضای زن حکم طلاق را صادر کند.

اگر در مسیر طلاق غیابی هستید؛ بخوانید!

یکی از اصطلاحاتی که درباره‌ طلاق به‌کار برده می‌شود، طلاق غیابی است. البته در قانون، این اصطلاح به‌کار نرفته است؛ اما باتوجه به غیبت یکی از زوجین در فرآیند رسیدگی به دعوای طلاق، این نوع طلاق را غیابی می‌گویند که چه از طرف مرد باشد و چه زن، منوط به رعایت قوانین آیین دادرسی است. به عبارتی بر اساس قانون حمایت از خانواده، مراحل طلاق از سمت مرد، نیازمند ارجاع به داوری و دریافت گواهی عدم امکان سازش است؛ همچنین طلاق از سوی زن فقط در شرایطی ممکن است که قادر به ارائه‌ دلایل محکمه‌پسند و قانونی به دادگاه باشد؛ لازم به ذکر است که هر یک از طرفینی که اقدام به متارکه غیابی کرده باشد، باید هزینه‌ وکیل برای طلاق غیابی را پرداخت کند.

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / درمان سرد مزاجی بانوان / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.