نکات طراحی لوگو برای شرکت ها

0
رپورتاژ

یکی از مهمترین کارهایی که شرکت ها در بدو تاسیس یا حتی در مسیر فعالیت های خود باید انجام دهند، برندینگ است و در این زمینه نیز طراحی لوگو برای شرکت ها اهمیت بسیار ویژه و خاصی دارد. اگرچه شرکت ها مدل کسب و کار متفاوتی از برندها دارند و معمولا یک مدل B To B محسوب می شوند، اما این هیچ ارتباطی با عدم نیاز به برندسازی ندارد.

شرکت ها در حوزه کاری خودشان دارای اعتبار و جایگاه های متفاوتی هستند و همواره در تلاشند که این جایگاه ارتقا یابد. برندسازی شرکت ها نیز در همین راستا تعریف می شود. پس اینجاست که باید به طراحی لوگو شرکت به مثابه ایجاد یک هسته نیرومند برای موتور برندسازی توجه کرد و به هیچ عنوان از آن به سادگی عبور نکرد.

برای طراحی لوگو شرکت به چه مواردی توجه کنیم؟

برای طراحی لوگو شرکت باید توجه داشته باشیم که پروسه طراحی لوگو و هویت بصری شرکت را به یک طراح یا تیم طراحی باتجربه و صاحب سبک واگذار کنیم. طراحی که به تازگی وارد بازار کار نشده باشد و در حال آزمون و خطا و کارآموزی نباشد. اگرچه قیمت پایین طراحی لوگو توسط افراد تازه کار شاید ما را به وسوسه بیندازد، اما باید به این وسوسه غلبه کرده و درک کنیم که هرچقدر برای لوگو هزینه کنیم در حقیقت برای رشد و ارتقای جایگاه شرکت خودمان هزینه کرده ایم. طبیعی است که طراح خوب هزینه بالاتری برای طراحی خود دریافت خواهد کرد و ما در قبال این هزینه، چیز بسیار ارزشمندتری را به دست خواهیم آورد.

نکته بعدی که باید به آن توجه کرد، بحث ارجینال بودن یا همان اختصاصی بودن لوگو است. ما به عنوان مدیر یا صاحب شرکت باید بدانیم که لوگوی کپی شده، لوگوی آماده یا لوگویی که در اینترنت به صورت رایگان دانلود کرده ایم و حتی لوگویی که توسط سایت های لوگوساز آنلاین ایجاد کرده ایم، عملا هیچ فایده ای برای برندسازی شرکت ما نخواهند داشت و حتی می توانند چنان ضربه و آسیبی به اعتبار شرکت برسانند که جبران آن سخت باشد. طراح حرفه ای لوگو، اختصاصی بودن طراحی هایش ثابت شده و ما با خیال راحت می توانیم به او مراجعه کنیم و از این بابت خیالمان راحت باشد.

نکته مهم بعدی، پروسه بریف کردن صحیح توسط طراح یا تیم طراحی است. طراحان حرفه ای ما را به درستی بریف می کنند و اطلاعات شرکت، اهداف و برنامه های ما، سلایق و دیدگاه های بصری و نکات ریز و درشت را از ما دریافت می کنند و با تجربه و دانش خود، مسیر بهتر طراحی را به ما پیشنهاد می دهند. این که لوگو در چه سبک و سیاقی طراحی شود، مشاوره انتخاب رنگ سازمانی درست و جزییاتی از این دست، در مرحله بریف انجام می شود. اما در سمت دیگر ماجرا، طراحان آماتور و کم تجربه به طور معمول توانایی و دانش مشاوره درست را ندارند و ممکن است با انتخاب مسیری اشتباه، وقت و انرژی شما را بگیرند و خروجی خوب و درستی ارائه ندهند.

چگونه یک طراح لوگو حرفه ای را پیدا کنیم؟

برای پیدا کردن یک طراح لوگو حرفه ای، قطعا باید نمونه کارها، رزومه و سال های فعالیت او یا تیم او را بررسی کنیم. یکی دیگر از مواردی که به پیدا کردن طراح حرفه ای کمک می کند این است که بدانیم آیا او جزو طراحان تایید شده توسط انجمن صنفی طراحان گرافیک هست یا خیر. چرا که این انجمن با حساسیت خاص و بررسی های دقیق عضو جدید می پذیرد و خود این موضوع می تواند خیال ما را کمی راحت تر کند.

نکته بعدی این است که ببینیم آیا نمونه کارها و سبک کاری آن طراح به سلایق و دیدگاه های ما نزدیک است یا خیر. طراحان هرکدام سبک خاص خودشان را دارند و انتخاب درست طراح، ریسک شکست پروژه را کاهش می دهد. البته طراحان در سبک های مختلفی قابلیت و توانایی طراحی دارند. اما باز هم توجه به این نکته راهگشا خواهد بود.

آشنایی با استودیو طراحی ترنج لوگو

از بین طراحان با تجربه و با سابقه، می توانیم استودیو طراحی لوگو ترنج یا همان ترنج لوگو را پیشنهاد دهیم که با بیش از ده سال سابقه حرفه ای در طراحی لوگو و هویت بصری، و انجام بیش از هزار پروژه طراحی لوگو حرفه ای در ایران و بسیاری از کشورها مثل آمریکا، کانادا، عمان، امارات، عراق، اسپانیا، استرالیا، آلمان و غیره، یکی از طراحان لوگو معتبر به شمار می آیند. ضمن آنکه مهکام امیرفخری، طراح ارشد این تیم نیز عضو رسمی انجمن طراحان گرافیک ایران به شمار می آید و پروسه Logo Design توسط او انجام می شود.

نکته مثبت دیگری که می توان به آن اشاره کرد این است که استودیو طراحی ترنج لوگو در ادامه مسیر برندسازی و طراحی هویت بصری هم می تواند به شما کمک کند. طبیعتا پس از طراحی لوگو، تکمیل هویت بصری لازم است و طراحی ست اداری، طراحی اقلامی چون بروشور و کاتالوگ، طراحی سوشال مدیا و غیره نیز جزو ضروریات برندسازی شماست.

برای آشنایی بیشتر با استودیو طراحی ترنج لوگو، به چند نمونه طراحی لوگو توسط این تیم اشاره خواهیم کرد که در سبک های مختلفی طراحی شده اند. البته برای مشاهده نمونه کارهای بیشتر این تیم، می توانید به این این صفحه مراجعه نمایید: نمونه لوگوهای طراحی شده

طراحی لوگو شرکت ساختمانی نیکان سازه، که در سبک تلفیقی و توسط استودیو ترنج لوگو طراحی شده است. این طراحی، تلفیقی از لوگوتایپ فارسی کلمه نیکان و نمادی از انبوه سازی و ساختمان است که در یک فرم منسجم و خلاقانه ترکیب شده است.

لوگوی شرکت قفل و یراق آلات بردیا  (Bardia)نیز یکی دیگر از لوگوهای طراحی شده توسط ترنج لوگو و مهکام امیرفخری است که در زبان انگلیسی و سبک تلفیقی طراحی شده است.

لوگوی سایتی شو، در سبک نشان تجاری تصویری یا همان آرم تصویری طراحی شده و سبکی متفاوت از دو لوگوی قبلی دارد. استودیو ترنج لوگو این نشان تجاری را با توجه به موضوع کسب و کار شرکت سایتی شو طراحی کرده است. در حقیقت این شرکت، سامانه یا پلتفرم سایت ساز آنلاینی را ایجاد کرده که مشتری بتواند به صورت شخصی و بدون دانش برنامه نویسی، سایت خود را بسازد و جزییات آن را به صورت آپشنال انتخاب نماید. در طراحی این لوگوی خلاقانه نیز به همین مزیت رقابتی اشاره شده است.

 

یکی دیگر از سبک های بسیار رایج در طراحی لوگو شرکت، هولدینگ یا موسسات، طراحی لوگوتایپ است. به زبان ساده، طراحی یک نام بدون استفاده از نماد یا سمبل خاصی در آن، صرفا با ارائه فرمی بدیع و جذاب در چهارچوب لوگو را لوگوتایپ یا لوگو نوشتاری می نامند. در این طراحی، لوگوتایپی از کلمه سحا را می بینیم که به سفارش شرکت پادمیرا سیمرغ سحا طراحی شده و جزو طراحی های اصیل و زیبای مجموعه ترنج لوگو به شمار می آید.

آگهی متنی در همه صفحات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.