همه چیز در مورد پستانک ارتودنسی

0
رپورتاژ

والدین حتی قبل از اینکه فرزندشان به دنیا بیاید، با تصمیمات زیادی روبرو می‌شوند؛ اما زمانی که کودک به دنیا آمد، یک انتخاب مهم این است که آیا از پستانک استفاده کنند یا خیر. از نظر خانم دکتر فریناز شیربان، استفاده از پستانک ارتودنسی، برای کودک مناسب است؛ اما با رعایت یک‌سری نکات مهم! در ادامه با پستانک ارتودنسی، یشتر آشنا می شویم.

پستانک ارتودنسی چیست؟

پستانک‌های ارتودنسی، به طور خاص برای کمک به رفع نامرتبی دندان‌ها و مشکلات ارتودنسی، طراحی شده‌اند. نوک پستانک ارتودنسی، از شکل فک و کام درحال‌رشد، پشتیبانی می‌کند. هنگامی که کودک می‌مکد، پستانک ارتودنسی شکل نوک پستان مادر را تقلید می‌کند و فشار روی لثه‌ها و رشد دندان‌ها را کاهش می‌دهد و حرکت طبیعی مکیدن را تقویت می‌کند.

حتی برخی از پستانک‌های ارتودنسی، به‌گونه‌ای ساخته شده‌اند که به‌اندازه کافی نرم باشند تا از تحریک پوست ظریف کودک، جلوگیری کنند. بااین‌حال، بهترین راه برای جلوگیری از آسیب‌های دندانی، محدودکردن استفاده از پستانک و حذف پستانک پس از یک‌سالگی کودک است؛ حتی اگر پستانک ارتودنسی باشد.

فرق پستانک سنتی با پستانک ارتودنسی نوزاد

 

برخلاف پستانک سنتی، پستانک ارتودنسی برای جلوگیری از ناهنجاری‌های ارتودنسی، طراحی شده و تصور می‌شود که ارگونومی آن باعث رشد خوب دهان کودک و جلوگیری از تغییر شکل دندان‌ها می‌گردد.

پستانک ارتودنسی نوزاد، فضای کافی برای زبان دارد تا به بهترین شکل ممکن خود را قرار دهد و طراحی آن به‌گونه‌ای است که توزیع بهتر فشار را برای جلوگیری از تغییر شکل کام، فراهم کند.

بااین‌حال، چندین مطالعه نشان داده است که پستانک‌های ارتودنسی می‌توانند موجب بر تغییر شکل کام و دندان‌ها شوند. پستانک‌های زیادی با نام «ارتودنسی» در بازار وجود دارد؛ بااین‌حال، احتمال تقلبی بودن پستانک ارتودنسی، بسیار است.

پستانک‌های به‌اصطلاح ارتودنسی، می‌توانند مشکلات زیادی را برای رشد مناسب کام و دندان‌ها ایجاد کنند:

 • تغییر شکل طولانی‌مدت کام،
 • موقعیت نادرست زبان،
 • دندان‌هایی که بیش از حد به جلو یا عقب رشد می‌کنند.

در واقع پستانکی در بازار وجود ندارد که از نظر ارتودنسی، کاملاً راضی‌کننده باشد.

پستانک ارتودنسی، چه شکلی است؟

پستانک‌های ارتودنسی، دارای قسمت بالایی گرد و قسمت پایینی صاف هستند. آنها برای جلوگیری از مشکلات دندان کودک در آینده، در نظر گرفته شده‌اند. پستانک‌های ارتودنسی، این کار را با حمایت از شکل کام و فک درحال‌رشد کودک، انجام می‌دهند.

مزایای استفاده از پستانک ارتودنسی

شما احتمالاً یک پستانک را در اتاق کودک خود قرار می‌دهید، زیرا گاهی اوقات به طور باورنکردنی کودک شما را شاد و ساکت نگه می‌دارند؛ اما آیا می‌دانستید استفاده از پستانک فواید علمی دارد؟

پستانک تسکین‌دهنده و موجب حواس‌پرتی است

 

اگر می‌خواهید فاصله بین شیر خوردن را چند دقیقه طولانی کنید، پستانک می‌تواند آن‌قدر کودک شما را آرام کند و حواس او را پرت کند تا کمی وقت اضافی برای شما بخرد.

همچنین می‌تواند به آرام‌کردن کودک شما در هنگام خواب کمک کند و حواس او را از درد فیزیکی پرت کند. در واقع، برخی از متخصصان اطفال، استفاده از پستانک را برای نوزادی که تحت یک روش پزشکی سریع مانند خون‌گیری قرار می‌گیرد، توصیه می‌کنند.

ممکن است کودک، بهتر و طولانی‌تر بخوابد

برخی از نوزادان، نیاز شدیدی به مکیدن دارند که به گرسنگی واقعی آنها مربوط نبوده و می‌تواند آنها را در شب‌بیدار کند. بعلاوه، برخی از نوزادان بزرگ‌تر، از روی عادت به تغذیه شبانه نیاز دارند (یعنی عادت دارند وقتی شب از خواب بیدار می‌شوند، تغذیه شوند).

یک پستانک ممکن است نیاز به مکیدن را در زمانی که به گرسنگی مرتبط نیست برطرف کند و به کودک شما اجازه دهد تا زمانی که به‌اندازه کافی بزرگ شد، شب‌ها کمی طولانی‌تر بخوابد. همچنین می‌تواند ابزار مفیدی برای از شیر گرفتن کودک، باشد.

عوارض پستانک ارتودنسی

نزدیک به ۸۰ درصد از والدین برای فرزندان خود پستانک‌هایی می‌خرند که برای رشد کام و دندان‌ها ایمن نیستند.

استفاده طولانی‌مدت از پستانک باعث اختلال در رشد دهان کودک می‌شود. به‌محض ظاهرشدن اولین دندان‌های شیری و بعد از ۳ سالگی، کودک شما ممکن است با موارد زیر مواجه شود:

مشکلات دندانی

 • دندان‌هایی که به جلو یا عقب کشیده می‌شوند،
 • وجود حفره،
 • دندان‌های آسیب‌دیده،
 • تغییر شکل داده،
 • دندان‌های خیلی از هم فاصله گرفته.

موقعیت نامناسب فک

 • شکاف دندانی
 • کراس بایت
 • ناهنجاری کام با قوس کام توخالی
 • انسداد مزمن بینی به دلیل تنفس دهانی
 • رینیت آلرژیک یا مزمن

قرارگرفتن بد زبان

این شرایط می‌تواند پیامدهای غیرمستقیم بر زندگی روزمره و سلامت کودک داشته باشد. این مشکلات ناشی از پستانک، می‌تواند منجر به مشکلات جویدن، هضم ضعیف یا مشکلات تلفظ شود.

 

اگرچه پستانک ارتودنسی جایگزین سالم‌تری برای پستانک سنتی است، اما همچنان توصیه می‌شود که کودک از ۳ سالگی استفاده از آن را متوقف کند. اگر از پستانک‌های ارتودنسی در مدت‌زمان طولانی استفاده شود، می‌تواند منجر به عادت‌کردن کودک و مشکلاتی در وضعیت کام گردد.

اگرچه پستانک ارتودنسی جایگزین پستانک کلاسیک یا شست می‌باشد که پیامدهای مهمی در رشد خوب دندان‌ها دارد، اما استفاده از آن برای حفظ سلامت کودکان، باید مدبرانه و دقیق باشد. نکات زیادی برای ترغیب کودک شما به ترک استفاده از پستانک وجود دارد.

چه زمانی به کودک، پستانک ارتودنسی بدهیم؟

اگر شیر نمی‌دهید، می‌توانید از همان ابتدا از پستانک استفاده کنید؛ اما اگر در حال شیردهی هستید، بهتر توصیه ما این است که تا ۳ تا ۴ هفتگی کودک، صبر کنید. این یعنی مدت زمانی که طول می‌کشد تا شیردهی به طور کامل در اکثر موارد برقرار شود و کودک به آن عادت کند؛ به‌این‌ترتیب، می‌توانید مطمئن باشید که استفاده از پستانک، در رابطه تغذیه بین شما و کودکتان، تداخلی ایجاد نمی‌کند.

نحوه متقاعدکردن و قراردادن پستانک ارتودنسی در دهان نوزاد

چند راه برای جلب علاقه کودک به گرفتن پستانک و حفظ آن وجود دارد که در اینجا به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

صبور باشید

کوچولوی شما پستانک را نمی‌گیرد یا فوراً آن را بیرون می‌اندازد؟ خوب، اگر کسی یک جسم خارجی را به دهان شما فرو برد، احتمالاً شما هم آن را بیرون می‌اندازید!

همه چیز برای نوزادان جدید است؛ از جمله پستان؛ بنابراین، قابل‌درک است که آنها ممکن است به زمان کمی نیاز داشته باشند تا این چیزی را که در دهانشان قرار داده می‌شود، به‌عنوان وسیله‌ای برای تسکین خود بپذیرند.

ممکن است کودک شما در اولین‌بار… در تلاش دوم… یا دهمین بار، پستانک را نخورد؛ اما ممکن است روزی با گرفتن آن و امتناع از رهاکردن پستانک، شما را غافلگیر کند. شما نمی‌دانید مگر اینکه به تلاش خود، ادامه دهید!

آن را برای سرگرمی معرفی کنید

 

می‌دانی وقتی ناراحت می‌شوی و کسی به تو می‌گوید «فقط آرام باش»، در واقع عصبانی‌تر می‌شوی؟ همین امر در مورد نوزادانی که به‌صورت هیستریک گریه می‌کنند و شما به آنها پستانک می‌دهید، صدق می‌کند.

به‌عبارت‌دیگر، زمانی که کودک شما ناراحت است، سعی نکنید پستانک را برای اولین‌بار، در دهانش قرار دهید. این کار، به‌احتمال زیاد آنها را گیج می‌کند تا اینکه به‌عنوان چیزی آرامش‌بخش، دیده شوند. در عوض، زمانی که کودکتان شاد و آرام است، پستانک ارتودنسی را به او پیشنهاد دهید؛ احتمالاً آنها کنجکاو هستند و مایل‌اند چیز جدیدی را از این طریق، امتحان کنند.

(بعداً، هنگامی که کودک به پستانک ارتودنسی عادت کرد و از خوردن آن خوشحال شد، می‌توانید از آن برای التیام و حواس‌پرتی او، استفاده کنید.)

پیشنهاد بعد از تغذیه

اگر زمانی که کودکتان گرسنه است، پستانک ارتودنسی داخل دهانش قرار دهید، او را ناامید خواهید کرد؛ آنها غذا می‌خواهند، نه یک‌تکه پلاستیک. اگر به‌اندازه کافی این کار را انجام دهید، نوزاد شما یاد خواهد گرفت که هیچ‌چیز خوبی از آن جایگزین ناخوشایند نوک پستان حاصل نمی‌شود و هرگز آن را نمی‌خواهد!

اما هنگامی که به نوزاد خود پستانک را بلافاصله پس از تغذیه، پیشنهاد می‌دهید، او انتظار ندارد که به او شیر بدهید و آن‌قدر آرام خواهد بود که به خوردن آن فکر کند.

آن را در شیر مادر یا شیرخشک، بپوشانید

اگر به نظر می‌رسد کودک شما نمی‌داند که قرار است با پستانک چه کاری انجام دهد، فروبردن آن در کمی شیر مادر یا شیرخشک، می‌تواند او را ترغیب به این کار کند.

 

وانمود کنید که در حال شیردهی هستید

اگر کودک شما یک شیرخوار است (فقط به نوک سینه‌های شما علاقه‌مند است و نه نوک سینه‌های سیلیکونی)، علاقه‌مند کردن او به پستانک ممکن است دشوار باشد. چرا وقتی شما را دارد، از یک‌تکه پلاستیکی استفاده کند؟

شما می‌توانید از نوک سینه‌های خود به‌عنوان مقدمه‌ای برای پستانک استفاده کنید: به‌محض اینکه شیردادن تمام شد، پستانک در دهان کودک قرار دهید. هرچه سریع‌تر این کار را انجام دهید، احتمال اینکه کودک شما از پستانک امتناع کند کمتر می‌شود، زیرا زمانی برای درک آنچه در حال رخ‌دادن است، نخواهد داشت.

از روان‌شناسی معکوس استفاده کنید

در نهایت، در نگاهی اجمالی به آینده فرزندپروری خود، می‌توانید با روان‌شناسی معکوس، کودکتان را وادار کنید تا آنچه را که می‌خواهید انجام دهد و فکر کند این ایده اوست.

اگر کودک شما به طور تصادفی پستانک را بیرون می‌اندازد، می‌توانید پس از اینکه کودکتان آن را در دهان خود برد، آن را به‌آرامی بکشید، گویی می‌خواهید آن را بیرون بیاورید. بسیاری از نوزادان به طور طبیعی در برابر این احساس مقاومت می‌کنند و این آنها را تشویق می‌کند تا آن را بمکند تا در دهان خود نگه دارند.

این کار را به‌اندازه کافی انجام دهید، و به کودک خود یاد خواهید داد که نگه‌داشتن پستانک در دهان ارزشمند است.

یادداشتی از کلینیک دکتر فریناز شیربان، متخصص ارتودنسی اصفهان

در این مقاله از دکتر فریناز شیربان، متخصص ارتودنسی اصفهان و عضو هیئت‌علمی دانشگاه، در خصوص تفاوت پستانک ارتودنسی با معمولی، نحوه قرارگرفتن پستانک ارتودنسی در دهان نوزاد و طرز استفاده از پستانک ارتودنسی برای نوزادان، صحبت کردیم. همچنین به این سؤال که پستانک ارتودنسی خوبه یا معمولی، پاسخ دادیم.

در صورت وجود هر گونه سؤال در خصوص ارتودنسی کودکان در اصفهان، می‌توانید با ما در مرکز ارتودنسی دکتر فریناز شیربان در اصفهان، تماس بگیرید. همکاران ما با آغوشی باز منتظر شنیدن سؤالات شما هستند و به آن پاسخ می‌دهند.

منبع: https://drfarinazshirban.com/difference-between-orthodontic-and-normal-pacifier/

شماره تماس مطب دکتر شیربان:

 • 03136274363
 • 09338002538
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.