ورق st52 چیست؟ تفاوت ورق ST52 فولاد مبارکه اصفهان و اکسین اهواز

0
رپورتاژ

چکیده : ورق st52 یکی از ورق های فولادی پرکاربرد با مقاومت و استحکام بسیار بالاست. مقاومت حدود 520 مگاپاسکال ورق st52 سبب استفاده این نوع ورق در مصارف مختلف صنعتی و سازه ای شده است. استحکام خمشی، مقاومت در برابر ضربه و شرایط خاص نظیر اکسیداسیون در کنار تحمل وزن بالا از مزایا ورق st52 است

 

ورق st52 یکی از ورق های فولادی پرکاربرد با مقاومت و استحکام بسیار بالاست. مقاومت حدود 520 مگاپاسکال ورق st52 سبب استفاده این نوع ورق در مصارف مختلف صنعتی و سازه ای شده است. استحکام خمشی، مقاومت در برابر ضربه و شرایط خاص نظیر اکسیداسیون درکنار تحمل وزن بالا از مزایا ورق st52 است

در این مطلب قصد داریم به معرفی ورق اس تی 52 از لحاظ مشخصات فنی و استاندارد و همچنین فاکتورهای مؤثر بر قیمت بپردازیم. و تفاوت ورق st52 فولاد مبارکه اصفهان و اکسین اهواز را بررسی می کنیم. این مطلب را از دست ندهید!

ورق st52 اکسین اهواز

ورق St52 چیست؟

ورق فولاد ST52 یک فولاد منگنز کم کربن قابل جوش است که مقاومت خوبی در برابر ضربه دارد (از جمله در دماهای زیر صفر). استحکام بسیار بالا (حدود 520 مگاپاسکال) مهمترین ویژگی این نوع ورق است.

ورق St52 جزء ورق های کم کربن بوده و مقاومت خوبی در برابر سایش و ضربه دارد. ترکیبات اصلی ورق اس تی 52، کربن، منگنز، سیلسیم و فسفر است. این ترکیبات بر مشخصات فنی ورق st52 نظیر قابلیت جوشکاری، سختی، استحکام و قیمت ورق St52 است.

برای مشاهده معادل و آنالیز ورق st52 می توانید به سایت شرکت فولاد جهان مهر به آدرس www.jamsteelco.com بخش ورق آلیاژی مراجعه نمایید.

مزایای ورق St52

ورق st52 دارای مزایا و ویژگی های ارزشمند متعددی است. مزایایی که دلیل محبوییت و استفاده فراوان آن در صنایع مختلف شده است. از جمله:

 • استحکام بسیار بالا
 • مقاومت فوق العاده در برابر ضربه و فشار
 • استحکام خمشی و پیچشی مناسب
 • قابلیت تحمل وزن بسیار زیاد
 • کاربرد بالا در صنایع مختلف
 • مقاومت خوب در برابر اکسیداسیون و شرایط خوردگی
 • قابلیت جوشکاری و جوش پذیری مناسب

 

ورق st52 فولاد مبارکه اصفهان

مشخصات فنی ورق st52

بدون شک مقاومت و استحکام بسیار بالای ورق st52 مهمترین خصوصیت و مشخصه این نوع ورق فولادی است. این ویژگی به واسطه ترکیب عناصر سازنده به ویژه منگنز و سیلسیم به دست آمده است. مقاومت 520 مگاپاسکال عامل مهمی برای استفاده از ورق st52 در مصارف حساس و پرفشار است.

 • چگالی ورق های st52 معمولاً در حدود 7.85 گرم بر سانتی متر مکعب است. دمای بازگشت و سخت شدن آن نیز در حدود 860 تا 890 درجه سانتی گراد می باشد.
 • ورق St52 به روش نورد گرم و با استفاده از فرآیندهای پرفشار و در دمای بالا ساخته می شود. همین امر خاصیت جوشکاری و جوش پذیری خوبی به آن بخشیده است.
 • میزان منگنز در ورق st52 بالاتر از ورق های مشابه از جمله ورق st37 است. وجود منگنز بیشتر باعث افزایش مقاومت در برابر سایش، ضربه و سختی این نوع ورق شده است.
 • از دیگر مشخصات فنی ورق st52 می توان به مقاومت خوب در برابر شرایط خوردگی و اکسید شدن اشاره کرد. این ویژگی این ورق را در زمره بهترین گزینه ها برای ساخت سازه های دریایی و در معرض شرایط جوی قرار داده است.
 • ظاهر ورق های st52 چندان شفاف و صیقلی نیست. لذا اگر نیاز به استفاده از ورق فولادی با این شرایط باشد، باید از روش اسیدشویی استفاده کرد. صنایع خودروسازی یکی از مهمترین حوزه هاست که نیاز به ورق st52 با ظاهر صاف و شفاف دارد. از این رو با اسیدشویی ظاهر کدر و زبر ورق را از بین می برند.

شما مخاطبان عزیز برای دریافت مشاوره رایگان خرید و دریافت قیمت ورق st52 با تلفن 88654200-021 تماس بگیرید یا به سایت شرکت فولاد جهان مهر به آدرس www.jamsteelco.com مراجعه نمایید.

کاربرد ورق St52

از ورق کربن استیل st52 در صنایع مختلف و همچنین ساخت انواع سازه های سنگین استفاده می شود. از جمله مهمترین کاربردهای ورق st52 می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پرکاربرد برای ساخت انواع مخازن تحت فشار و خطوط لوله انتقال
 • مناسب برای ساخت لوازم خانگی نظیر آبگرمکن، در و پنجره
 • ساخت انواع سوله و تجهیزات کشاورزی
 • استفاده از ورق st52 برای ساخت انواع خودرو و شاسی ماشین آلات سنگین
 • مناسب برای استفاده در اسکلت پل ها، توربین های بادی و سازه های فلزی
 • ساخت ریل قطار، بدنه جرثقیل ها و انواع تجهیزات بالابر و کانتینر
 • پرکاربرد برای سازه های مختلف در شرایط خاص نظیر سازه های دریایی و یا زیرزمینی

مشخصات فنی ورق st52

بدون شک مقاومت و استحکام بسیار بالای ورق st52 مهمترین خصوصیت و مشخصه این نوع ورق فولادی است. این ویژگی به واسطه ترکیب عناصر سازنده به ویژه منگنز و سیلیسیم به دست آمده است. مقاومت 520 مگاپاسکال عامل مهمی برای استفاده از ورق st52 در مصارف حساس و پرفشار است.

 •  چگالی ورق st52 معمولاً در حدود 7.85 گرم بر سانتی متر مکعب است. دمای بازگشت و سخت شدن آن نیز در حدود 860 تا 890 درجه سانتی گراد می باشد.
 • ورق St52 به روش نورد گرم و با استفاده از فرآیندهای پرفشار و در دمای بالا ساخته می شود. همنی امر خاصیت جوشکاری و جوش پذیری خوبی به آن بخشیده است.
 • میزان منگنز در ورق st52 بالاتر از ورق های مشابه از جمله ورق st37 است. وجود منگنز بیشتر باعث افزایش مقاومت در برابر سایش، ضربه و سختی این نوع ورق شده است.
 • از دیگر مشخصات فنی ورق st52 می توان به مقاومت خوب در برابر شرایط خوردگی و اکسید شدن اشاره کرد. این ویژگی این ورق را در زمره بهترین گزینه ها برای ساخت سازه های دریایی و در معرض شرایط جوی قرار داده است.
 • ظاهر ورق st52 چندان شفاف و صیقلی نیست. لذا اگر نیاز به استفاده از ورق فولادی با این شرایط باشد، باید از روش اسید شویی استفاده کرد. صنایع خودروسازی یکی از مهمترین حوزه هاست که نیاز به ورق st52 با ظاهر صاف و شفاف دارد. از این رو با اسیدشویی ظاهر کدر و زبر ورق را از بین می برند.

تفاوت ورق st52 فولاد مبارکه اصفهان و اکسین اهواز

کارخانه ورق فولاد مبارکه اصفهان و کارخانه اکسین اهواز دو تولیدکننده مهم ورق st52 در ایران می باشد. ورق st52 تولیدی از این دو کارخانه از لحاظ کیفیت هیچ تفاوتی با هم ندارند فقط از لحاظ ابعاد ورق st52 فولاد مبارکه اصفهان 1.5 متر (1500 میلی متر) می باشد ولی ورق st52 اکسین اهواز 2 متر (2000 میلی متر) می باشد.

 

انواع ورق st52

دریافت قیمت و خرید ورق st52

یک مرکز خرید تخصصی و با سابقه، گزینه ای هوشمندانه برای خرید ورق st52 و ورق سیاه با قیمت مناسب است.

مجموعه فولاد جهان مهر از سال 1350 فعالیت خود را از منطقه شاپور تهران ( خیابان قزوین فعلی) در زمینه تهیه و تامین انواع آهن آلات ساختمانی مانند تیرآهن معمولی ، میلگرد، لوله گاز و… آغاز کرد. پس از گذشت 27 سال و تاسیس بازار آهن شادآباد تهران، ضمن استقرار در بازار آهن، حوزه کاری خود به سایر بخش ها مانند صنعت نفت، گاز و پتروشیمی، و امکان تمامی اقلام فولادی نظیر لوله مانیسمان بدون درز، فلنج و اتصالات، تیرآهن هاش، شیرآلات و … را برای مشتریان خود فراهم نمود.

این مجموعه به صورت رسمی در سال 1389 شرکت فولاد جهان مهر را ثبت نموده است و با ارائه فاکتور رسمی و واردات مستقیم از چین، ترکیه و اروپا سعی بر تامین نیازهای مشتریان معتبر خود نموده است.

در سال 1394 با توجه به گسترش اینترنت و نیاز مشتریان به دسترسی سریعتر قیمت، سایت شرکت فولاد جهان مهر به آدرسjamsteelco.com راه اندازی شد و ضمن ارتباط بهتر با مشتریان، به ارائه مشاوره فنی خرید رایگان توسط تیم مهندسی مجموعه از طریق تلفن 88654200-021 به مشتریان ارائه نموده است.

این شرکت با پشتوانه تجربه نیم قرنی خود در تامین انواع مقاطع فولادی، ورق آلیاژی و لوله فولادی مورد استفاده در صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، نیروگاهی، ماشین سازی، کشتی سازی، ساختمانی و…، و تلاش برای تامین متریال مورد نیاز این صنایع در کوتاهترین زمان و با مناسبترین قیمت از کارخانجات و برند های معتبرایرانی و خارجی ، همچنین اخذ و ارائه گواهینامه بین المللی از این کارخانجات، هم‌اکنون یکی از مهمترین تامین کنندگان مقاطع آهن و فولاد کشور محسوب می‌گردد.

شما مخاطبان عزیز برای دریافت جدیدترین قیمت ورق سیاه ، ورق st52 ، ورق آلیاژی و سایر انواع مقاطع فولادی با تلفن 88654200-021 تماس بگیرید.

خرید ورق st52

آگهی متنی در همه صفحات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.