چگونه از زگیل تناسلی پیشگیری کنیم؟

0
رپورتاژ

چکیده : زگیل تناسلی جزو بیماری های بسیار متداول و رایج است که امروزه افراد زیادی را درگیر خود کرده و موجب بروز مشکلات مختلف شده است. در واقع زگیل تناسلی بر اثر ورود ویروس اچ پی وی یا همان پاپیلومای انسانی به بدن انسان ها به وجود می آید که همیشه نمی توان این زگیل ها را به چشم دید و متوجه حضور آن ها شد.

 

زگیل تناسلی جزو بیماری های بسیار متداول و رایج است که امروزه افراد زیادی را درگیر خود کرده و موجب بروز مشکلات مختلف شده است. در واقع زگیل تناسلی بر اثر ورود ویروس اچ پی وی یا همان پاپیلومای انسانی به بدن انسان ها به وجود می آید که همیشه نمی توان این زگیل ها را به چشم دید و متوجه حضور آن ها شد. برخی اوقات نیز این ویروس با بعضی علائم خاص همراه است که در این صورت سریع تر می توان از وجود آن مطمئن شد و برای درمان اقدام کرد. بهترین دکتر زگیل تناسلی در تهران می تواند این بیماری را با کمک تست های مختلف تشخیص داده و درمان کند. اگر می خواهید بدانید چگونه از زگیل تناسلی پیشگیری کنیم؟ درادامه مقاله با ما همراه باشید.

 

چگونه از زگیل تناسلی پیشگیری کنیم؟

زگیل تناسلی چیست؟

همان طور که در ابتدای مقاله برایتان بیان کردیم، زگیل تناسلی حاصل از ورود ویروس اچ پی وی است که حالت بسیار نرمی دارد و رنگ آن تقریبا شبیه به رنگ پوست انسان است. زگیل تناسلی نوعی بیماری ویروسی عفونی است که بر روی پوست نمایان می شود و بسیار مسری و واگیردار است. این موضوع بدان معناست که زگیل تناسلی می تواند به سرعت از شخصی به شخص دیگر با داشتن رابطه جنسی بدون محافظ یا تماس پوستی با پوست آلوده انتقال یابد و موجب بروز مشکلات متعدد شود.

زگیل تناسلی جزو بیماری هایی است که هم قابل تشخیص و هم قابل درمان می باشد. البته تمامی این امور می بایست زیر نظر یک پزشک متخصص مانند دکتر عاطفه نظری انجام گیرند. زگیل تناسلی نه تنها در بدن خانم ها بلکه در بدن آقایان نیز ریشه زده و به وجود می آید که خانم ها این زگیل را درون مقعد، ناحیه تناسلی، درون واژن، مهبل و … می توانند داشته باشند و آقایان نیز در ناحیه تناسلی، درون مقعد، روی بیضه ها و… با این زگیل ها مواجه می شوند. البته در صورت تماس پوستی یا رابطه دهانی، زگیل ها در دهان، گلو، زبان و … به وجود می آیند.

زگیل تناسلی به دو دسته کم خطر و پرخطر دسته بندی می شود که اکثر انسان ها به نوع کم خطر آن مبتلا می شوند. در صورت کم خطر بودن، زگیل تناسلی هیچ خطری برای فرد بیمار به وجود نمی آورد اما زمانی که زگیل تناسلی پرخطر باشد، ممکن است سلامتی فرد را تهدید کند. زگیل تناسلی پرخطر می تواند منجر به بروز بیماری های خطرناک دیگر مانند سرطان دهانه رحم، سرطان رحم، سرطان مقعد، سرطان دهان و گلو و … شود.

 

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی چه علائمی دارد؟

زگیل تناسلی نیز مانند هر بیماری دیگری دارای بعضی علائم و نشانه است که با کمک آن ها می توان از وجود این بیماری سریع تر باخبر شد و راحت تر برای درمان اقدام کرد. علائم این بیماری شامل موارد زیر است :

  • درد و ناراحتی در ناحیه تناسلی
  • احساس سوزش در ناحیه تناسلی
  • خونریزی خفیف از آلت تناسلی
  • ایجاد رطوبت و خیسی در اطراف زگیل
  • خارش یا سوزش در ناحیه تناسلی
  • ترشحات غیر عادی از آلت تناسلی

چگونه از زگیل تناسلی پیشگیری کنیم؟

زگیل تناسلی در لیست بیماری هایی قرار دارد که اگر در این زمینه اطلاعات کافی داشته باشید، می توانید به راحتی از ابتلا به آن پیشگیری کنید. در ادامه روش های پیشگیری از زگیل تناسلی را برای شما ذکر خواهیم کرد.

زگیل تناسلی به وسیله تماس جنسی با شخص مبتلا (مانند برقراری رابطه جنسی واژینال، مقعدی و دهانی) انتقال می یابد. از این رو، فقط یک روش ایمن جهت پیشگیری از مبتلا شدن به این زگیل ها و در ضمن دیگر بیماری های مقاربتی، اجتناب از برقراری هر نوع تماس جنسی با سایر اشخاص است. ولی این روش قابل اجرا نیست. به همین دلیل نکته بسیار مهم و حائز اهمیت این است که بدانید چگونه رابطه جنسی مطمئن داشته باشید.

در صورتی که شما از ابزار محفاظتی (از جمله کاندوم و کاندوم دهانی) در حین ارتباط جنسی استفاده کنید، احتمال مبتلا شدن به بیماری های جنسی ( مثل زگیل تناسلی) را به میزان قابل توجهی می کاهد. علاوه بر این، اگر متوجه زگیل در ناحیه تناسلی یا مقعد همسرتان شدید، می بایست از برقراری رابطه جنسی با او اجتناب نمایید. زیرا این زگیل ها به آسانی منتقل می شوند.

ولی به این نکته توجه کنید، حتی هنگامی که زگیل تناسلی وجود ندارد یا قابل مشاهده نیست، شما می توانید آن را از سایر افراد دریافت کنید یا انتقال دهید. از این رو زمان رابطه جنسی، حتی اگر به نظر می آید مشکلی وجود ندارد، حتما از کاندوم استفاده نمایید و به طور مرتب آزمایش بیماری های مقاربتی را انجام دهید. در ضمن می بایست افراد جامعه پس از سنین 12 سالگی دزهای مختلف واکسن گارداسیل را تزریق کنند تا از ابتلا به این ویروس پیشگیری شود.

آیا واکسن گارداسیل تاثیری بر پیشگیری از زگیل تناسلی دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که بله. واکسن گارداسیل جزو واکسن هایی است که می تواند تاثیر بسزایی بر روی پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی بگذارد. واکسن گارداسیل می تواند ایمنی خاصی در برابر برخی از انواع سویه های ویروس اچ پی وی ایجاد کند که زگیل تناسلی یکی از آن هاست. طبق توصیه های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، بهتر است هم خانم ها و هم آقایان تا سن 45 سالگی اقدام به تزریق این واکسن کنند.

درست ترین کار این است که همه افراد پیش از آغاز سن جنسی یعنی قبل از 12 سالگی اقدام به تزریق واکسن گارداسیل کنند. حقیقت این است که واکسن گارداسیل نمی تواند اثری بر روی درمان این بیماری بگذارد و فقط جنبه پیشگیری دارد.

آیا واکسن گارداسیل تاثیری بر پیشگیری از زگیل تناسلی دارد؟

کلام آخر

زگیل تناسلی نوعی زائده برآمده کوچک به رنگ قهوه ای است که می تواند در بدن خانم ها و آقایان نمایان شود. در واقع زگیل تناسلی یک بیماری عفونی جنسی است که می تواند از دیگر افراد آلوده به راحتی انتقال یابد و علائمی را به همراه داشته باشد. با کمک هر یک از این علائم، زگیل تناسلی راحت تر و بهتر تشخیص داده می شود. البته درست ترین راهکار جلوگیری از ابتلا به این بیماری است که ما در این مقاله روش های چگونه از زگیل تناسلی پیشگیری کنیم؟ را برای شما ذکر کردیم.

از این که تا پایان این مقاله ما را همراهی کردید از شما بی نهایت ممنونیم. در صورتی که هر گونه انتقاد یا پیشنهاد در این باره دارید، می توانید از طریق سایت دکتر عاطفه نظری با ما در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.