چگونه از قصور پزشکی شکایت کنیم؟ + انواع قصور پزشکی

0
رپورتاژ

چکیده : به دلیل تخصصی بودن این موضوع مرجع رسیدگی این نوع شکایات سازمان نظام پزشکی می باشد و در طی آن، از نظر کارشناسی متخصصان این حوزه بهره برده می شود. چنانچه کارشناسان معتقد بودند که عمل انجام شده قصور پزشکی  و جرم نبوده و تنها یک تخلف است با آن در حد تخلف برخورد خواهد شد

چگونه از قصور پزشکی شکایت کنیم؟

بارها ممکن است برای اطرافیان شما پیش آمدی در مراکز درمانی رخ داده باشد که از سوی کادر درمان بوده و مشکلی بر مشکلات او اضافه شده باشد. این اقدامات که در اصطلاح قصور پزشکی نامیده می شود تبعات جدی برای برخی افراد در پی دارد به همین سبب گاها موضوع نارضایتی از قصور پزشکی تا حددی بالا می گیرد که کار به شکایت می کشد! برای اطلاع از مراحل اینکه چگونه از قصور پزشکی شکایت کنید در این مقاله با ما همراه باشید.

قصور پزشکی یا تقصیر پزشکی؟

قبل از هرچیزی باید عنوان کنیم در مراحل تنظیم شکوائیه ممکن است به واژه ها و عباراتی برخورد کنیم که شاید از دید ما معنا و مفهوم یکسانی داشته باشد، ولی در اصل بار معنایی آن ها از هم بسیار فاصله داشته باشد. و تنها با یک واژه نادرست هدف شما از طرح شکوائیه به بیراهه کشیده شود. قصور و تقصیر دو کلمه ای هستند که در این زمینه به کار می رود ولی مفهوم متفاوتی از هم دارند.

این دو کلمه هر دو در معنای کوتاهی کردن به کار می رود اما نکته حائز اهمیت این است که کلمه ی قصور به هنگام غفلت پزشک در انجام امور استفاده می شود. این در حالی است که تقصیر یعنی پزشک خطایی را از روی عمد انجام داده که معادل خطای جزایی می باشد. قصور و تقصیر از مصادیق خطا به شمار می روند که از دو جهت کیفری و مدنی مورد بررسی قرار می گیرد و متناسب با نوع و میزان قصور انجام شده مجازات در نظر گرفته می شود.

بیشتر موضوع شکایاتی که از قصور پزشکی ثبت می شود شامل: سهل انگاری در معالجه، بی احتیاطی پزشک، خطا در مرحله ی تشخیص و خطا در مراقبت بعد جراحی می شود، چنانچه در این زمینه پرونده ای در دست دادرسی دارید پیشنهاد می کنیم به هیچ عنوان به صورت فردی اقدام نکرده و از بهترین وکیل قصور پزشکی در تهران کمک خواسته و از تجربیات ارزنده او در این زمینه غافل نشوید. در این بین یک سری تخلف های پزشکی نیز وجود دارد که به شرح زیر می باشد:

 • فاش کردن اسرار بیمار
 • جذب بیمار از طریق تبلیغات نادرست
 • عدم رعایت موازین علمی، شرعی و قانونی
 • انجام کارهایی مخالف شئون پزشکی
 • و …

مواردی که نام برده شد به عنوان تخلف پزشکی محسوب می شود و با قصور پزشکی متفاوت است، قصور پزشکی جرم تلقی شده و در قانون مجازات اسلامی برای جرائم پزشکی مجازات در نظر گرفته شده است.

 

بهترین وکیل کیفری در تهران

رسیدگی به تخلف های پزشکی

به دلیل تخصصی بودن این موضوع مرجع رسیدگی این نوع شکایات سازمان نظام پزشکی می باشد و در طی آن، از نظر کارشناسی متخصصان این حوزه بهره برده می شود. چنانچه کارشناسان معتقد بودند که عمل انجام شده قصور پزشکی  و جرم نبوده و تنها یک تخلف است با آن در حد تخلف برخورد خواهد شد. و پزشک مرتکب، بنا بر معیار هایی نظیر شدت عمل انجام شده و همچنین تعداد و دفعات تکرار آن، شامل مجازات مربوطه می شود. پاره ای از مجازات مربوطه به شرح زیر می باشد:

 • توبیخ یا تذکر شفاهی در محضر هیئت مدیره نظام پزشکی مربوطه
 • توبیخ کتبی و درج در پرونده نظام پزشکی مربوطه
 • توبیخ کتبی به اضافه ی ثبت در پرونده نظام پزشکی و نشر در نشریه نظام پزشکی به همراه اعلام در تابلو اعلانات نظام پزشکی محل مربوطه
 • محرومیت از اشتغال در حوزه پزشکی از 3 ماه تا یک سال در شهر مربوطه
 • محرومیت از اشتغال در حوزه پزشکی از 3 ماه تا یک سال در کل کشور
 • محرومیت از اشتغال در حوزه پزشکی بیش از یک سال در کل کشور
 • محرومیت مادام العمر از اشتغال در حوزه پزشکی در کل کشور

جرائم پزشکی کدام است؟

به گفته کارشناسان چنانچه تخلفات صورت گرفته به گونه ای باشد که اثرات جبران ناپذیری از لحاظ جسمی و یا حتی روحی به فرد وارد کرده باشد و یا منجر به نقص عضو و یا قتل به صورت عمدی و یا غیر عمدی شده باشد، در این صورت با پزشک یا هر شخصی از گروه پزشکی طبق مجازات های درج شده در قانون جزایی و طبق اصل قانون مجازات اسلامی برخورد خواهد شد که بهترین وکیل جرایم پزشکی در تهران در این زمینه تعداد زیادی پرونده را به نتیجه رسانده و رضایت فراوانی را از جانب موکلان خود کسب کرده است.

نمونه هایی از قصور پزشکی:

 • آسیبهای تروماتیک در اثر رها شدن نوزاد از دست پرسنل بخش زایمان
 • ترخیص بیماران بدحال و عدم بستری آن ها
 • درمان ناقص صدمات در تمامی نقاط بدن
 • عدم تشخیص خون ریزی داخل جمجمه
 • صدمه زدن در اثر سفت بستن قالب های گچی
 • حاصل نشدن نتیجه رضایت بخش در عمل های پلاستیک
 • جاگذاشن وسایل جراحی در محل ضایعه عمل
 • عدم قبول ویزیت بیمار که به دنبال آن باعث آسیب وی شود
 • تشخیص دیرهنگام ضایعات حاد در قسمت شکم
 • عدم توجه به گزارشات رادیولوژی و آزمایشگاه
 • بی توجهی به اخذ رضایت آگاهانه از بیمار قبل از هر گونه جراحی
 • و صدها نمونه ی تخصصی دیگر …

 

بهترین وکیل جرایم پزشکی در تهران

مدارک لازم برای طرح شکایت علیه پزشک

به عنوان مدارک مورد نیاز جهت شکایت علیه پزشک می توان به تمام مدارک پزشکی مانند پرونده تشکیل شده برای شما و همچنین نسخه دارویی اشاره کرد. ناگفته نماند که اگر شما جراحی زیبایی نظیر انواع جراحی های زیبایی و پلاستیک یا عمل های لاغری را انجام داده و از نتایج حاصل شده شکایت دارید، می توانید عکس های قبل و بعد و تغییرات حاصله نیز جهت تکمیل شکوائیه خود ضمیمه پرونده کنید.
شما حتی می توانید از آزمایش های انجام شده و تمامی اسکن ها و ام آر آی و عکس ها و سونوگرافی ها جهت تکمیل پرونده خود بهره ببرید.

مراجع رسیدگی به قصور پزشکی

جهت راهنمایی چگونگی مراحل شکایت از قصور پزشکی باید گفت کلیه امور مربوط به حوزه پزشکی پس از تنظیم شکوائیه، در سه مرجع امکان رسیدگی دارد و اینکه مراحل دقیق اعاده دادرسی شما به چه شکل صورت می پذیرد در ادامه و در خلال توضیحات مراجع اشاره میکنیم:

1.دادگاه عمومی

در دادگاه های عمومی می توان این جرایم پزشکی را از لحاظ مدنی و جزایی مورد بحث قرار داد و به طور کلی هر جرمی که از لحاظ جزایی و مدنی قابلیت پیگیری مدنی داشته باشد می تواند در این مراجع رسیدگی شود. با وجود این مسئله به دلیل تخصصی بودن موضوع پزشکی و نیازمند بودن آن به نظر کارشناسی متخصصان این حوزه، قوه قضائیه دادسرایی ویژه را نیز برای جرایم پزشکی و دارویی تخصیص داده است که در این زمینه بهترین وکیل کیفری تهران تبحر ویژه ای داشته و از کوتاه ترین راه با صرفه جویی در وقت و زمان می تواند احقاق حقوق شما را ممکن سازد.

2.دادسرای جرایم پزشکی

در برخی از شهرها علی الخصوص در کلان شهر های سطح کشور، دادسراهای مختلفی وجود دارد که در زمینه های مختلفی فعالیت دارند. به عنوان یکی از این موارد می توان به دادسرای جرایم پزشکی اشاره کرد که مردم برای رسیدگی پرونده های قصور پزشکی خود در تمامی سطوح می توانند به آنجا مراجعه کرده و پرونده خود را تحت نظر و رسیدگی کارشناسی قرار دهند.

برای بازگو کردن روند رسیدگی پرونده ها در این دادگاه ها باید گفت که، پس از طرح شکایت و ارجاع موضوع به کمسیون های پزشکی نتیجه ی برآمده از کمسیون پزشکی مورد بررسی قرار می گیرد. در این صورت اگر کارشناسان قصور پزشکی را توسط کادر پزشکی یا شخص پزشک تایید کردند در مرحله ی بعد پزشک و افراد مرتبط با موضوع پرونده جهت ارائه توضیحات به دادگاه احضار می شوند.

در این مرحله دادسرا تصمیمی مناسب در این خصوص اتخاذ می کند؛ به این صورت که اگر قاضی در جهت عدم انجام قصور پزشکی قانع شود، قرار منع تعقیب صادر می کند ولی اگر توجیحی در جهت وقوع قصور پزشکی وجود داشته باشد ادعای شاکی پرونده را  قریب به واقع دیده و پرونده را با کیفرخواست به دادگاه ارسال می کند و دادگاه پس از اظهارات هر دو طرف رای درست را صادر می کند.

3.شورای حل اختلاف

از اوایل سال 89 همانند دادسراهای ویژه امور مختلف، شورای اختلاف هایی ویژه جهت رسیدگی به امور پزشکی تاسیس شد که در زمینه ی امور بهداشتی و پزشکی شروع به فعالیت کردند. رسیدگی به موضوعاتی از قبیل اختلافات پزشکان با یکدیگر، اختلافات پزشکان با سایر افراد در صورتی که مبلغ مورد بحث کمتر از مقدار 5 میلیون تومان باشد و یا زمانی که هر دو طرف خواستار رسیدگی به پرونده در شورای حل اختلاف باشند موضوع در این مرجع رسیدگی خواهد شد.

 

بهترین وکیل جرایم پزشکی در تهران

کلام آخر

در این مقاله ما به بحث پیرامون جرایم پزشکی و قصور پزشکی پرداختیم و چند نمونه از آن ها را شرح داده و خاطر نشان کردیم که تخلفات پزشکی انواع مختلفی دارد و به موازات آن شامل مجازات مختلفی نیز می شود. و سپس شما را با کلیت رسیدگی به پرونده های پزشکی آشنا کرده و گفتیم که چگونه از قصور پزشکی شکایت کنیم؟ از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.