9 روش برخورد خانواده با جوان معتاد

0
رپورتاژ

اعتیاد اعضای خانواده چالش بزرگی است که تک تک اعضا را به لحاظ احساسی، ذهنی، فردی و اجتماعی درگیر و آسیب‌هایی برای آنها ایجاد می‌کند. برای کاهش و بهبود این آسیب‌ها و کمک به معتاد در مسیر ترک اعتیاد، کسب مهارت‌هایی برای تسریع درمان فرد معتاد ضروری است و یکی از سوالاتی که همیشه در ذهن خانواده‌ها را مشغول کرده است این است که چگونه بفهمیم شخصی معتاد است؟در این مقاله، 9 روش برخورد خانوده با جوان معتاد توضیح داده می‌شود تا والدین بتوانند در صورت لزوم، از این روش‌ها استفاده کنند.

1.    علاقه به فرزند

باید به فرزند خود علاقه نشان دهید و به او محبت کنید و پشت او را خالی نکنید. شاید دوست‌داشتن فرزندی که شما را اذیت می‌کند سخت به‌نظر برسد، اما اینطور نیست. یک جوان معتاد و مضطرب بیش از دیگر زمان‌ها به محبت شما نیاز دارد، زیرا از نظر روانی آسیب‌پذیر شده است.

نشان‌دادن محبت، حتی در بدترین مواقع به افزایش عزت نفس او کمک می‌کند، زیرا متوجه می‌شود که از حمایت شما برخوردار است. درنظر داشته باشید که عدم حمایت‌ اجتماعی و طردکردن فرزندان معتاد با افزایش فشار روانی بر فرد به مصرف مواد دامن می‌زند.

 

2. جلوگیری از موضع گیری‌های تند یا افراطی

ممکن است روش‌های متفاوتی را امتحان کرده‌ باشید و هیچ کدام موثر نبوده باشد، اما باید در برقراری ارتباط با نوجوانان مواضع تند و افراطی نداشته باشید، زیرا بعدها پشیمان می‌شوید. موضع‌گیری‌های تند مانند بیرون‌کردن آنها از خانه، تغییر قفل در خانه و تهدید به بیرون کردن عموما موثر نیستند، بلکه باعث دوری جوانان از خانواده خود می‌شوند که کاهش نفوذ خانواده را ایجاد می‌کند. چنین رفتاری از سمت والدین این پیام را به جوانان منتقل می‌کند که والدین آنها را دوست ندارند یا به آنها اهمیت نمی‌دهند که باعث دور شدن عاطفی جوانان از والدین می‌شود.

3. رفتار آرام در برخورد با جوان معتاد

وقتی متوجه اعتیاد و سوء مصرف مواد در جوان خود می‌شوید، عصبانی خواهید شد. این یک واکنش کاملا طبیعی است. اما مهم نیست که چقدر سخت است، باید خشم خود را کنترل کنید. کارهایی مانند توهین‌کردن به فرزندتان، فحش‌دادن، انگ‌زدن و یا اقدام فیزیکی علیه آن‌ها به هیچ وجه کمکی به شما نخواهد کرد.

خشم فقط شدت پیدا می‌کند. اگر شما عصبانی باشید، نوجوان شما هم عصبانی می‌شود و خشم او احتمالا باعث افزایش رفتارهای منفی خواهد شد. مهم‌ترین اصل در رفتار با جوان معتاد تسلط بر اعصاب خود است تا اوضاع از این بدتر نشود.

4. گوش کردن به حرف فرزند

یکی از دلایل اختلاف نظر والدین و نوجوانان عدم گوش‌دادن پدر و مادر به حرف‌های بچه‌ها است. صحبت کردن با جوانان و مهم‌تر از آن، گوش‌دادن و درک کردن آنها در مورد مشکلات کاملا ضروری و مهم است. محیطی ایجاد کنید که فرزند شما به‌راحتی افکار خود را بازگو کند.

باید فرزند شما متوجه شود که به احساس او اهمیت می‌دهید. سوال‌هایی بپرسید تا نشان دهد به احساسات او احترام می‌گذارید و با او همدلی می‌کنید. لازم است تا با صبر و حوصله رفتار کنید تا خانواده را محیطی آرام بداند و از جمع خانواده دور نشود.

5. صحبت با بچه‌ها در مورد اعتیاد

صحبت با فرزند در مورد اعتیاد به معنای تلاش برای یافتن زمینه مشترک برای ایجاد ارتباط است. هدف شما انتقاد از رفتار فرزندتان نیست، بلکه کمک به آنها برای درک این موضوع است که ارتباط مستقیمی بین سو مصرف مواد و پیامدهای منفی مانند مشکلات در مدرسه، مشکل در یادگیری، از دست‌دادن دوستان یا از دست‌دادن شغل وجود دارد.

حتی مهم‌تر از آن، یک رویکرد بدون قضاوت به والدین کمک می‌کند تا بیشتر در مورد فرزندان خود بیاموزند، امیدها و ترس‌های آنها را برای آینده کشف کنند و احتمالا راه‌هایی برای ایجاد پیوندهای قوی‌تر با فرزندان خود بیابند.

6. ترغیب فرزند برای استفاده از درمان‌های نوین

بسیاری از والدین که فرزند معتاد دارند با روش‌های صحیح ترک اعتیاد و متقاعدکردن فرزند برای جستجوی بهترین و مناسب‌ترین درمان آشنا نیستند. اغلب معتادین اعتیاد خود را منکر می‌شوند یا از ترک مواد واهمه دارند.

در حالی‌که امروزه از روش‌های جدیدی برای ترک اعتیاد استفاده می‌شود که این روش‌ها علائم ترک را تسکین می‌بخشند و مانند قبل دردهای جسمانی و علائم آزاردهنده را تجربه نخواهند کرد. قرارگرفتن این درمان‌ها در کنار روش‌های روانشناختی نظیر درمان‌های شناختی –رفتاری، آسیب‌های روانی ناشی از اعتیاد را جبران می‌کند و در نتیجه با کاهش میزان ولع و وسوسه در فرد به او کمک می‌کند تا بتواند برای همیشه پاک بماند.

7. خودداری از زور و اجبار برای ترک اعتیاد

بسیاری از پدر و مادرها بدون اینکه بدانند رفتار آن‌ها چه تاثیری بر فرزندشان می‌گذارد برای ترک‌دادن فرد از روش‌هایی استفاده می‌کنند که احتمال آسیب را دو چندان می‌کند. برای اینکه شما نیز در این تله گرفتار نشوید این مسئله را درنظر بگیرید که اعتیاد اغلب ریشه روانی و اجتماعی دارد. در نتیجه باید دلایل گرایش به اعتیاد تحت درمان قرار بگیرد و به تاثیر مواد مخدر بر مغز نیز پرداخته شود.

استفاده از روش‌های اجباری مانند بستن فرد به تخت و یا فرستادن به کمپ‌های اجباری تنها باعث سم‌زدایی یا پاک شدن بدن از مواد می‌شود. اما بر ریشه‌های روانی اعتیاد تاثیری ندارد و باعث جبران آسیب‌های آن نخواهد شد. در نتیجه، فرد پس از ترک مواد دوباره مصرف را از سر می‌گیرد.

 

8. پرهیز از سرزنش و انتقاد مخرب

سرزنش دائمی جوانی که به اعتیاد مبتلا شده است نه‌تنها هیچ تاثیری بر روند بهبودی او ندارد بلکه با تخریب هرچه بیشتر اعتمادبه‌نفس او باعث می‌شود هرچه بیشتر در باتلاق اعتیاد فرو رود. باید از عواقب سرزنش‌های خود آگاه باشید تا ناخواسته اوضاع بدتر نشود. به جای سرزنش سعی کنید راه‌حلی برای مشکل اعتیاد جوان خود بیابید و در این زمینه، از متخصصین برای بهتر شدن اوضاع کمک بگیرید.

9. مراقبت از خود و خانواده

سلامت جسمی و روانی والدین در روند درمان فرزندان معتاد بسیار موثر است. در نتیجه والدین باید بدانند که اعتیاد فرزندان می‌تواند آنها را در معرض ابتلا به انواع مشکلات روانی نظیر افسردگی و اختلالات اضطرابی دیگر قرار دهد و کانون خانواده را با بحران‌های پیچیده روبرو کند و لازم است تا از درگیرشدن زیاد با اعتیاد فرزند جلوگیری به‌عمل آورند.

جمع‌بندی

احساس شرم، ناامیدی و حتی خشم در والدینی با فرزندان معتاد عادی است. با این‌حال، انتقال این احساسات به فرزند کمکی به روند درمان نخواهد کرد. هنگامی که با فرزند خود در مورد سوء مصرف مواد صحبت می‌کنید، کلماتی را برگزینید که نشان‌دهنده خشم یا قضاوت نباشد. مطالعه 9 روش برخورد خانواده با فرد معتاد در این زمینه بسیار به شما کمک خواهد کرد.

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / داروخانه آنلاین / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / درمان سرد مزاجی بانوان / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.