9 علت گرد شدن نوک بینی بعد از عمل + راه‌های پیشگیری

0
رپورتاژ

عمل بینی باهدف بهبود زیبایی و رفع برخی مشکلات تنفسی یکی از پرطرفدارترین جراحی‌ها در جهان است. مانند هر جراحی دیگری، عمل بینی نیز عوارض خودش را دارد، یکی از این عوارض احتمالی، گرد شدن نوک بینی بعد از عمل است.

همه زیباجویان دوست دارند بعد از عمل زمانی‌که در آینه به‌خود نگاه می‌کنند، اندازه نوک بینی‌شان با سایز کلی آن تناسب داشته باشد، اگر نوک بینی پهن‌تر و گردتر از حد طبیعی به نظر برسد و با سایر اجزای صورت تناسب نداشته باشد، در این حالت عارضه گرد شدن رخ داده است. در این مقاله به بررسی علل، راه‌های پیشگیری و درمان گرد شدن نوک بینی بعد از عمل می‌پردازیم.

علل گرد شدن نوک بینی بعد از عمل

گرد شدن نوک بینی، بدون دلیل رخ نمی‌دهد؛ به‌طورکلی سه دلیل عمده باعث گرد شدن بینی شما بعد از عمل می‌شود:

عوامل مربوط به جراح در گردی نوک بینی

یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر در گرد شدن نوک بینی بعد از عمل، جراح زیبایی شماست. اگر پزشکی غیرمتخصص انتخاب کنید، احتمال گرد شدن بینی‌تان بعد از عمل وجود دارد.

هر پزشک در جراحی نوع خاصی از بینی مهارت دارد. آیا شما از خیاطی که در دوخت کت‌وشلوار مردانه تخصص دارد انتظار دوخت یک لباس مجلسی زنانه شیک را دارید؟! خیر! پزشکان جراحی بینی نیز در عمل نوع خاصی از بینی مهارت دارند، برخی متخصص جراحی بینی گوشتی هستند و برخی استخوانی. توجه به این موارد هنگام انتخاب پزشک، عارضه گرد شدن نوک بینی را به حداقل می‌رساند. به‌طورکلی سه عامل مربوط به جراح باعث بروز این عارضه می‌شوند.

عدم مهارت و تجربه کافی جراح

برخی پزشکان به‌دلیل نداشتن تجربه کافی باعث گرد شدن نوک بینی بعد از عمل می‌شوند، یک پزشک باسابقه و متخصص قادر به فرم‌دهی به بینی شما به بهترین و زیباترین شکل ممکن و کاهش عارضه گرد شدن بینی بعد از عمل است. از آن‌جایی که عارضه گرد شدن بینی در دماغ‌های گوشتی بیشتر است، می‌توانید با انتخاب بهترین جراح بینی گوشتی در تهران کیه از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

انتخاب تکنیک نامناسب جراحی

اگر پزشک شما تخصص کافی نداشته باشد، تکنیکی مناسب برایتان انتخاب نمی‌کند، درنتیجه گاهی بینی شما بعد از عمل گرد می‌شود و با سایر اجزای صورتتان هماهنگی ندارد. در برخی موارد، جراح ممکن است از تکنیک‌های خاصی مانند پیوند غضروف برای تقویت غضروف‌ها و یا برداشتن چربی اضافی از زیر پوست برای جلوگیری از گرد شدن بینی استفاده کند.

عدم دقت در حین عمل

اگر جراح در ایجاد تناسب بین ساختارهای داخلی بینی مانند غضروف‌ها و استخوان‌ها دقت کافی نداشته باشد، نوک بینی بعد از عمل گرد به نظر می‌رسد. داشتن دقت کافی در ایجاد تناسب بین اجزای صورت و نوک بینی، یکی از مهم‌ترین عوامل جلوگیری از این مشکل است.

حال که با عوامل مربوط به جراح آشنا شدید، در بخش بعدی به بررسی مواردی که مربوط به شماست می‌پردازیم.

عوامل مربوط به زیباجو در گرد شدن نوک بینی

علاوه بر موارد مؤثر در گرد شدن بینی از طرف پزشک جراح شما، گاهی عوامل زیر نیز باعث بروز این عارضه می‌شوند:

ضخامت پوست بینی

ضخامت پوست بینی یکی از عوامل مهم مؤثر در گرد شدن بینی بعد از عمل است. در بینی‌های با پوست نازک، ورم و التهاب به‌سرعت از بین می‌رود و فرم نهایی بینی به‌وضوح قابل‌مشاهده و احتمال گرد شدن نوک بینی بعد از عمل کمتر است.

اما در بینی‌های گوشتی با پوست ضخیم، ورم و التهاب بعد از عمل زیاد است و گاهی چند ماه طول می‌کشد تا این ورم به طور کامل از بین برود. در این نوع بینی‌ها، به دلیل ضخامت پوست، نوک بینی بعد از عمل گردتر به نظر می‌رسد. از آن‌جایی‌که در عمل بینی گوشتی مردانه به‌دلیل ضخامت پوست، امکان گرد شدن نوک بینی بعد از جراحی وجود دارد، باید در انتخاب پزشک جراح مناسب بینی‌هایی با پوست ضخیم دقت کنید.

غدد چربی زیر پوست بینی

ترشح چربی بعد از عمل جراحی افزایش می‌یابد و منافذ پوست مسدود می‌شوند، درنتیجه چربی زیر پوست تجمع می‌کند و بینی گردتر به نظر می‌رسد.

پهن بودن غضروف‌های کناری بینی

گاهی غضروف‌های کناری بینی نامتقارن هستند. این عدم تقارن بعد از عمل خود را نشان می‌دهد و باعث گرد شدن نوک بینی می‌شود.

عدم رعایت مراقبت‌های بعد از عمل

عدم رعایت مراقبت‌های بعد از عمل می‌تواند باعث افزایش ورم و التهاب دماغ شود و درنتیجه مشکل نوک بینی گرد بعد از عمل بروز می‌کند.

سایر عوامل مؤثر در گرد شدن نوک بینی بعد از عمل

علاوه بر تمامی موارد گفته شده، گاهی عوامل زیر نیز باعث گرد شدن نوک بینی بعد از جراحی می‌شوند:

ورم و التهاب طبیعی بعد از عمل

بعد از عمل جراحی، رگ‌های خونی در ناحیه بینی آسیب می‌بینند و خونریزی می‌کنند. این خونریزی باعث افزایش حجم بافت‌ها، ورم و التهاب می‌شود. در این حالت نوک بینی به دلیل ظرافت و حساسیت بیشتر، ورم و التهاب بیشتری را تجربه می‌کند.

عفونت بعد از عمل بینی

عفونت می‌تواند به غضروف‌های نوک بینی آسیب برساند و باعث تغییر شکل و گرد شدن آن ‌شود.

ضربه به بینی بعد از عمل

ضربه به بینی می‌تواند باعث جابجایی غضروف‌های نوک بینی، ورم و التهاب و درنتیجه گرد شدن آن شود.

حال که با عوامل مؤثر در گرد شدن نوک بینی بعد از عمل آشنا شدید، در قسمت بعد روش‌های پیشگیری از این عارضه را برایتان آورده‌ایم.

راه‌های پیشگیری از گرد شدن نوک بینی بعد از عمل

باتوجه‌به عوامل مؤثر در بروز این عارضه، رعایت نکات زیر باعث پیشگیری از گرد شدن نوک بینی بعد از عمل می‌شود:

  • انتخاب جراح باتجربه و ماهر
  • مشورت با جراح قبل از عمل و بیان انتظارات واقع‌بینانه
  • انجام آزمایش‌ها و معاینه‌های لازم قبل از عمل
  • رعایت دقیق مراقبت‌های بعد از عمل
  • استفاده از کمپرس سرد و ماساژ بینی
  • عدم استعمال دخانیات و مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی

 

جلوگیری از گرد شدن نوک بینی بعد از عمل

حال اگر با رعایت تمامی نکات گفته‌شده، نوک بینی شما بعد از عمل گرد شد، درمان آن چیست؟!

درمان گرد شدن نوک بینی بعد از عمل چیست؟

تمامی نکات پیشگیری را رعایت کرده‌اید؛ اما هنوز هم نوک بینی‌تان گرد است؟! جای نگرانی نیست! راهکارهای زیر برای رفع این مشکل وجود دارد:

تزریق ژل یا چربی

ژل یک ماده پرکننده موقتی است که به زیر پوست نوک بینی تزریق می‌شود و به زاویه‌دار شدن آن کمک می‌کند. چربی نیز از بدن خود زیباجو گرفته می‌شود و می‌تواند به طور دائمی به رفع گردی نوک بینی کمک کند.

عمل ترمیمی بینی

عمل ترمیمی یک راهکار مؤثر و تضمینی در رفع تمامی عوارض احتمالی مانند گرد شدن نوک بینی است.

لیفت نوک بینی

لیفت نوک بینی با نخ یا فیلر نیز یکی از راهکارهای خوب در درمان این عارضه است. در موارد خفیف، لیفت با نخ کافی است؛ اما در موارد شدیدتر، باید جراحی ترمیمی را انتخاب کنید.

تصاویر و نمونه عمل‌های مشابه

 

نمونه نوک بینی گرد بعد از رینوپلاستی

نمونه گرد شدن نوک بینی بعد از عمل

پاسخ به سؤالات رایج درباره گرد شدن نوک بینی بعد از عمل

حال که به این بخش رسیده‌اید و با روش‌های درمان و پیشگیری از عارضه گرد شدن نوک بینی بعد از عمل نیز آشنا شده‌اید، قصد پاسخگویی به برخی از پرتکرارترین سؤالات شما را داریم:

آیا گرد شدن نوک بینی بعد از عمل طبیعی است؟

بله، گرد شدن نوک بینی به دلیل ورم و التهاب بعد از عمل تا حدی طبیعی است و گاهی چند ماه طول می‌کشد تا به طور کامل از بین برود.

چه زمانی باید برای درمان گرد شدن نوک بینی اقدام کرد؟

زمان مناسب برای درمان گرد شدن نوک بینی به عوامل مختلفی مانند علت و میزان گرد شدن نوک بینی و انتظارات شما زیباجویان از نتیجه عمل دارد. به‌طورکلی، توصیه می‌شود تا 6 ماه بعد از عمل برای رفع ورم و التهاب صبر کنید.

بهترین روش درمان گرد شدن نوک بینی کدام است؟

انتخاب بهترین روش درمان به عوامل مختلفی مانند علت، میزان گرد شدن، تمایلات و هزینه شما بستگی دارد. به‌طورکلی، اگر این عارضه خفیف باشد، می‌توان با روش‌های غیرجراحی مانند لیفت یا تزریق چربی آن را اصلاح کرد؛ اما در موارد شدید‌تر گاهی نیاز به عمل جراحی است.

هزینه درمان گرد شدن نوک بینی چقدر است؟

هزینه درمان این مشکل به عوامل مختلفی مانند روش درمان و محل زندگی شما بستگی دارد. به‌طورکلی، نمی‌توان هزینه دقیقی برای درمان گرد شدن نوک بینی مشخص کرد. برای اطلاع از هزینه دقیق، باید با جراح خودتان مشورت کنید.

نکات نهایی درباره درمان گرد شدن نوک بینی بعد از عمل

گرد شدن نوک بینی بعد از عمل، عارضه‌ای شایع است. بسیاری از زیباجویان بعد از عمل با این مشکل روبه‌رو می‌شوند. در این مقاله درباره علت و راه‌های درمان و پیشگیری از این عارضه به طور کامل صحبت کردیم. باید بدانید با انتخاب یک جراح باتجربه، رعایت مراقبت‌های بعد از عمل و در صورت نیاز، با استفاده از روش‌های درمانی مناسب می‌توان از این عارضه جلوگیری یا آن را درمان کرد.

آگهی متنی در همه صفحات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.