برند چیست؟ مراحل ثبت برند در ایران

0
رپورتاژ

در ابتدا باید گفت شما به عنوان یک موسس شرکت و یا تولید کننده محصول مدت زیادی است با نام و یا نشان تجاری خاصی به فعالیت می‌‌پردازید. در گذشت سال‌ها فعالیت و داشتن عملکرد مناسب و هم رده با بازار رقابتی، در بخش‌های مختلف از جمله بازاریابی، تبلیغات، کیفیت کالاها، محصولات و یا خدمات خود داشته‌‌اید. با ثبت برند تجاری خود این امکان را به سودجویان نمی‌دهید تا از برند شما سوء استفاده کنند.

 

اگر شما برند خود را به ثبت نرسانید، با این کار ممکن است دسترنج سال‌ها فعالیت و تلاش و کوشش و اعتبار محصولات، کالاها و خدمات شما را به نام خود استفاده کنند. یا حتی اقدام به ثبت برند و ثبت علامت تجاری شما نمایند.

در چنین شرایطی متاسفانه شما نمی‌توانید به حمایت‌های قانونی خیلی امیدوار باشید. اثبات این موضوع که شما مالک اصلی برند هستید و طرف مقابل از نام و نشان تجاری شما سوء استفاده کرده است، کاری سخت و دشوار خواهد بود.

متاسفانه در سال‌های اخیر از این دست مسائل بسیار اتفاق افتاده و کسب و کارهای بزرگی را به ورطه نابودی کشانده است. بنابراین اگر تصور نمایید که این اتفاقات برای شما پیش نمی‌آید و در اصطلاح فقط برای دیگران است، سخت در اشتباهید.

مزایا ثبت برند‌های تجاری و ثبت شرکت در ایران چیست؟

مزایا ثبت برند:

همانطور که در ابتدا گفتیم ثبت برند باعث جلوگیری از کپی کاری و سواستفاده‌های احتمالی از شهرت و اعتبار نام تجاری شما خواهد شد. برند و نام تجاری شما همچون یک ویترین بیان‌گر محصولات دیگر و به طور کلی بیان‌گر شرکت و تولیدی شما است. با داشتن یک علامت تجاری خوب، تعداد بیشتری از بازدیدکنندگان تبلیغات شما به مشتری تبدیل و بازدهی تبلیغات شما بیشتر می‌شود. هیچ‌کس یک تجربه لذت‌بخش ناشی از یک برند را ساده فراموش نمی‌کند. همه دوست دارند تجربه‌های خوشایند یک بار دیگر تکرار شوند.

باید دقت کنید که ثبت برند جدا از نام شرکت‌ها می‌باشد. به عنوان مثال برند دی جی کالا متعلق به شرکت شرکت نوآوران فن آوازه می‌باشد. یعنی نام شرکت شما هر نام سه کلمه‌ای می‌تواند باشد اما نام برند است که معروف می‌شود و مهم است.

اهمیت انجام صحیح مراحل ثبت برند و علامت تجاری

باید بدانید ثبت برند و ثبت علامت تجاری از جمله خدمات پرمتقاضی و مهم است. توسط اداره مالکیت معنوی ارائه می‌شود و از آنجائیکه این اداره فقط در شهر تهران مستقر است، تمامی اظهارنامه‌های ثبت علامت تجاری که در سامانه اینترنتی این اداره ثبت می‌شود، توسط کارشناسان مربوطه بررسی و اعلام نتیجه می‌شود.

به دلیل تعداد تقاضای بالا و ارسال هر روزه تعداد زیادی اظهارنامه ثبت نام برند به این اداره و تعداد محدود کارشناسان اداره مالکیت معنوی، طبیعتاً با صف‌های طولانی بررسی اظهارنامه‌های ثبت علامت تجاری مواجه خواهید شد. گاهاً ممکن است که بررسی این اظهارنامه‌ها توسط کارشناسان چند ماه به طول بیانجامد.

اگر در هنگام تنظیم و ارسال آنها دقت لازم را معمول نداشته باشید یا موارد قانونی را رعایت نکرده باشید، با اخطار رفع نقص یا بدتر از آن با اخطار رد اظهارنامه مواجه می‌شوید که این امر موجب تلف شدن وقت و هزینه شما می‌شود.

به همین جهت رعایت موارد قانونی و انجام صحیح مراحل ثبت برند از اهمیت بسزایی برخوردار است. یکی از سامانه‌هایی که در این راه به شما کمک بسزایی می‌کند سامانه ثبت برند و علامت تجاری آسان ثبت است. سامانه ثبت برند آسان ثبت به شما این امکان را می‌دهد با حداقل مراجعه و تماس تلفنی برند خود را ثبت کنید.

مدارک لازم جهت ثبت برند چیست؟

با توجه به این که برند شما یک برند حقیقی است یا یک برند حقوقی مدارک متفاوتی برای اسکن و بارگذاری در سایت ثبت اسناد و املاک کشور مورد نیاز است. در این جا لازم به توضیح است که برند حقیقی در واقع برندی است که به نام یک شخص ثبت می‌شود و برند حقوقی برندی است که به نام یک شرکت به ثبت خواهد رسید.

 

ثبت برند چه مراحلی دارد؟

متقاضیان جهت ثبت اظهارنامه‌ی برند می‌بایست با ورود به سایت ثبت اسناد و املاک کشور اقدام به ثبت برند نمایند. این سامانه جهت ثبت علائم تجاری در نظر گرفته شده است و شما می‌توانید بدون مراجعه‌ی حضوری به اداره‌ی ثبت علائم تجاری، علامت خود را ثبت نمایید.

مراحل ثبت برند تجاری:

1.انتخاب نام مناسب برای برند:

دقت داشته باشید این نام نباید قبلا ثبت شده باشد و قابلیت ثبت داشته باشد.

2. استعلام نام قبل از ثبت.

3. آماده کردن مدارک مورد نیاز.

تنها بعد از تایید اولیه برند در سایت، باید نسخه فیزیکی مدارک را تحویل اداره ثبت بدهید و تا قبل از آن نیاز نمی‌باشد.

۴. ثبت اظهارنامه برند تجاری در سایت اداره مالکیت.

بعد از نام نویسی اولیه جهت تایید حساب کاربری برگه‌ای را که سایت مالکیت معنوی اداره به شما می‌دهد باید به یکی از دفترخانه‌های اسناد رسمی مراجعه و گواهی امضا جهت تایید حساب دریافت نمایید. سپس با بارگذاری آن در سایت، نام کاربری و کلمه عبور دریافت نمایید.

بعد از تایید حساب کاربری، به بخش ثبت اظهارنامه برند مراجعه و در اینجا لازم است برخی مدارک از جمله کپی شناسنامه، کپی کارت ملی، جواز فعالیت، نمونه برند پیشنهادی در اندازه ۶*۶ سانتی متر و در صورت ثبت برند لاتین، کارت بازرگانی خود را در سیستم آپلود نمایید.

۵. پرداخت هزینه اظهارنامه در سایت

۶. چاپ آگهی تقاضای ثبت در روزنامه رسمی

پس از بررسی اظهارنامه شما در مدت ۱۰ الی ۱۵ روز ، در صورتی که ثبت برند شما بلامانع تشخیص داده شود، درخواست ثبت برند شما به روزنامه رسمی ارسال می‌شود.

۷. مراجعه حضوری به اداره مالکیت:

۸. پرداخت حق الثبت برند:

پس از تایید ثبت علامت تجاری و تحویل اصل مدارک یا کپی برابر اصل آن به اداره، در سامانه ثبت برند به شما اجازه داده می‌شود که حق الثبت را پرداخت نمایید.

هزینه حق الثبت برای یک طبقه به شرح زیر است:

ثبت برند حقیقی ۱۲۰ هزار تومان + هر طبقه اضافه ۱۰ هزار تومان

ثبت برند حقوقی ۲۴۰ هزار تومان + هر طبقه اضافه‌تر ۲۰ هزار تومان

یعنی اگر شما یک برند شخصی را در ۳ طبقه ثبت می‌کنید هزینه حق الثبت آن اینگونه محاسبه می‌شود.

۱۲۰ هزار تومان ( به ازای یک طبقه پایه ) + ۲۰ هزار تومان ( دو طبقه اضافه‌تر ) در مجموع ۱۴۰ هزار تومان برای ۳ طبقه.

۹. پرداخت هزینه روزنامه رسمی نوبت دوم

۱۰. تصدیق ۱۰ ساله ثبت برند

 

استعلام برند قبل از ثبت

می‌توان گفت استعلام قبل از ثبت برند، همیشه مهم‌ترین اقدام و گام نخست ثبت برند و علامت تجاری است. استعلام صحیح برند به شما کمک می‌کند تا در شرایط واقعی، درصد موفقیت ثبت شدن برند و علامت تجاری مورد نظرتان افزایش دهید.

با استفاده از سامانه آنلاین آسان ثبت، این امکان را فراهم آورده‌ایم تا متقاضیان گرامی ثبت برند، لوگو و علامت تجاری بتوانند قبل از هر اقدامی به صورت کاملاً آنلاین، فوری و رایگان، برند مورد نظر خود را استعلام نمایند.

استعلام برند از طریق دو روش انجام می‌شود:

1. روش اول استعلام برند: استعلام برند از سامانه مرکز مالکیت معنوی

سامانه ثبت برند، معتبرترین مرجع استعلام برند می‌باشد. برای این منظور، کافی است که متقاضیان ثبت برند، با مراجعه به این سایت و انتخاب گزینه جست و جو در بانک اطلاعاتی، پس از وارد کردن اطلاعات لازم در فرم مربوطه، از ثبت یا عدم ثبت برند مورد نظر خود، توسط اشخاص دیگر مطمئن شوند.

2. روش دوم استعلام برند: استعلام برند از سایت روزنامه رسمی

برندهایی که به ثبت می‌رسند، در نهایت در روزنامه رسمی نیر آگهی شده و از طریق اینترنت و سایت روزنامه رسمی می‌توان به این برندها دسترسی پیدا کرد و اطلاعات لازم را در مورد آن‌ها به دست آورد.

نحوه استعلام برند از سایت روزنامه رسمی بدین صورت است که که اشخاص متقاضی ثبت برند، پس از ورود به سایت، با مراجعه به بخش آگهی‌های قانونی، اطلاعات برندی را که انتخاب کرده‌اند، وارد نموده تا متوجه شوند آیا در گذشته نیز این برند ثبت و آگهی شده است یا خیر.

مزایای استعلام برند:

  • از ثبت تکراری جلوگیری می‌کند.
  • استعلام برند از هدر رفتن وقت و هزینه شما جلوگیری می‌کند
  • برندهای مختلف همه منحصر به فرد می‌مانند و تشابهی ایجاد نمی‌شود.
  • شما از برندهای ثبت شده زیادی در زمینه‌های مختلف مطلع می‌شوید.
  • برندی منحصر به فرد و خاص خودتان ثبت می‌کنید که می‌توانید با آن فعالیت‌های حرفه‌ای خود را ادامه دهید.

هزینه ثبت برند چقدر است؟

  • هزینه ثبت برند در تهران و دیگر شهرستان‌های ایران شامل چهار صورت هزینه می‌شود که هر کدام از این موارد می‌توانند در میزان پرداختی شما تاثیرگذار باشند:
  • هزینه ثبت اظهارنامه برند (نام و علامت تجاری) در سامانه ثبت علائم تجاری
  • هزینه آگهی تقاضای ثبت برند (که به روزنامه اول هم معروف است)
  • هزینه‌ی پرداختی برای حق‌الثبت برند (نام و نشان تجاری)
  • هزینه‌ی انتشار آگهی در روزنامه رسمی (معروف به روزنامه دوم)

برای ثبت لوگو هم نیاز به طی مراحل و هزینه‌هایی که در بالا توضیح داده شد است. تنها با این تفاوت که اگر لوگوی شما رنگی باشد نیاز به پرداخت هزینه‌ای اضافی برای چاپ آگهی رنگیِ ثبت لوگو در روزنامه رسمی دارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.