دلایل پارگی رباط صلیبی و راه های درمان آن چیست؟

0

احتمالا با مفهوم پارگی رباط صلیبی زانو آشنا هستید؛ به ویژه اگر ورزشکارید ممکن است درباره این موضوع مطالبی شنیده باشید. ورزشکاری که رباط صلیبی زانویش پاره می‌شود، با مشکلات جدی مواجه شده و اغلب این آسیب به طور کامل جبران نمی‌شود؛ به گونه‌ای که ممکن است ادامه فعالیت ورزشی حرفه‌ای برای او ممکن نباشد. در این مقاله، همه جوانب مربوط به رباط صلیبی، آسیب‌دیدگی و روش‌های درمان آن را به شما توضیح می‌دهیم.

زانوبند پارگی رباط صلیبی اورتینو

پارگی رباط صلیبی چیست؟

رباط یا لیگامان، یک نوع بافت فیبرمانند است که استخوان‌ها را در نقاط مفاصل به یکدیگر متصل می‌کند. این توضیح ساده‌ترین توصیف برای رباط است. رباط صلیبی، که استخوان ران را به ساق پا متصل می‌کند، اگر در حین حرکت‌های سریع ناگهانی متوقف شوید یا جهت تغییر دهید، ممکن است آسیب ببیند و حتی پاره شود. ضربه مستقیم به زانو هم می‌تواند باعث کشیدگی یا حتی پارگی رباط صلیبی شود.

جدید ترین تکنولوژی روز دنیا برای درمان پارگی رباط صلیبی

در بسیاری از موارد در آسیب دیدگی های زانو ( مثل آسیب دیدگی های رباط صلیبی یا عقب رفتگی زانو) ، استفاده از زانوبندهای مرسوم در داروخانه ها (زانوبند های کِشی) کارایی چندانی ندارد؛ زیرا این محصولات حمایت کافی را از مفصل زانو انجام نمی دهند.

به عنوان مثال در ناپایداری مفصل زانو در اثر آرتروز شدید یا سکته مغزی (در این حالت باصطلاح زانو خالی می کند)، به زانوبندی احتیاج داریم که مانند یک داربست از مفصل زانو حمایت کرده و راستای استخوانهای بالا و پایینی زانو را تنظیم و اصلاح کند.

زانوبند Rebound Dual شرکت تجهیزات ارتوپدی اورتینو از استحکام بالایی برخوردار بوده و حمایت کاملی را از مفصل زانو دارد. این زانوبند راستای استخوانهای بالایی و پایینی زانو را تنظیم کرده و فشار اضافی را از روی مفصل زانو بر میدارد. همچنین این زانوبند تخصصی پارگی رباط صلیبی برای مشکل پا پرانتزی  مفید و کارآمد است. و بروزترین تکنولوژی زانوبند های مدرج و قابل تنظیم هستند همچنین در آسیب دیدگی های رایج زانو مانند پارگی رباط های صلیبی زانو (ACl , PCL) این زانوبند حمایت فوق العاده ای از مفصل زانو داشته و مانع حرکات غیرعادی و در خلاف جهتِ عادیِ زانو میشود (پس از آسیب دیدگی رباط های صلیبی، زانو در جهت های جانبی هم چرخش کرده و حرکت میکند که این زانوبند از این حرکات جلوگیری می کند.

 

زانوبند پارگی رباط صلیبی اورتینو

علائم و نشانه‌های آسیب به رباط صلیبی

آسیب‌های رباط ACL در زنان نسبت به مردان شایع‌تر هستند. بسیاری از افراد، هنگام پارگی و آسیب رباط پا، صدای ترکیدنی در زانوی خود می‌شنوند. علائم شایع‌تر شامل موارد زیر می‌شوند.

  1. درد:

اگر دچار آسیب جزئی شوید، ممکن است اصلاً دردی احساس نکنید یا در امتداد خط مفصل زانو درد احساس کنید. برخی افراد در هنگام ایستادن یا فشار آوردن به پای آسیب‌دیده، درد شدیدی تجربه می‌کنند.

  1. تورم:

ورم زانو احتمالاً در ۲۴ ساعت اول پس از آسیب رخ می‌دهد. می‌توانید با قرار دادن یخ بر روی زانو و بلند کردن پای خود (به وسیله قرار دادن آن بر روی یک بالش) ورم را کاهش دهید.

  1. مشکل در راه رفتن:

اگر قادر به ایستادن بر روی پای آسیب‌دیده خود نیستید، احتمالاً مشکلی در راه رفتن دارید. برخی افراد احساس می‌کنند که مفصل زانو آنها شل شده است.

  1. دامنه حرکتی کمتر:

پس از پارگی رباط صلیبی، به احتمال زیاد قادر نخواهید بود زانوی خود را مانند حالت عادی خم و راست کنید یا بچرخانید.

  1. حساسیت به لمس:

اگر رباط صلیبی دچار هرگونه آسیبی شود، فرد به لمس حتی آرام در اطراف مفصل بسیار حساس خواهد بود، زیرا در آن ناحیه درد شدیدی احساس می‌کند.

 

درمان پارگی رباط صلیبی

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر علائم بالا پس از آسیب زانوی شما دیده شد، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. مفصل زانو ساختار پیچیده‌ای از استخوان‌ها، رباط‌ها، تاندون‌ها و سایر بافت‌هایی است که با هم هماهنگ کار می‌کنند و آسیب‌دیدگی در هر نقطه ممکن است برای کل ساختار بدن خطرناک باشد. تشخیص سریع و دقیق پارگی رباط صلیبی بسیار حیاتی است تا شدت آسیب مشخص و درمان مناسب ارائه شود.

چگونگی تشخیص پارگی یا آسیب دیدگی رباط صلیبی

این وظیفه به پزشک متخصص واگذار شده است. وی از شما سوال می‌کند که چه اتفاقی برای زانو شما افتاده، سپس هر دو زانو را بررسی می‌کند تا تفاوت بین آن‌ها را بشناسد. برای انجام بررسی کامل، پزشک احتمالا به عکس‌برداری‌هایی مانند ام آر آی یا سونوگرافی نیاز دارد.

درمان آسیب‌های مربوط به رباط صلیبی

درمان به میزان و نوع آسیب‌دیدگی بستگی دارد. در اینجا برخی از روش‌های درمانی را ذکر می‌کنیم؛ اما انتخاب هر روشی باید توسط پزشک متخصص صورت گیرد و هرگز نباید به طور خودسرانه برای درمان زانوی آسیب دیده‌ی خود یا دیگران اقدام شود.

بستن زانوبند طبی

بعضی از افرادی که دچار پارگی و آسیب رباط صلیبی یا همان ACL شده‌اند، ممکن است با استفاده از زانوبند طبی بر روی زانوی خود، به فعالیت‌های ورزشی خود ادامه دهند، مانند دویدن یا ورزش کردن.

کمک‌های اولیه

اگر آسیب شما کم است، ممکن است تنها استفاده از یخ بر روی زانو کافی باشد. پاهای خود را بالا ببرید و برای مدتی آرام باشید. برای کاهش تورم، می‌توانید یک باند را اطراف زانوی خود بپیچید. استفاده از عصا هنگام راه رفتن می‌تواند فشار را از روی زانو کاهش دهد.

داروهای ضد التهابی

داروهای ضد التهاب می‌توانند به کاهش تورم و درد زانوی شما کمک کنند. پزشک شما ممکن است داروهای بدون نیاز به نسخه را توصیه یا داروهای قوی‌تری را تجویز کند. در مواردی که درد شما شدید است، پزشک ممکن است به زانوی شما داروی استروئیدی تزریق کند.

فیزیوتراپی

ممکن است نیاز باشد چند روز در هفته به تمرینات فیزیوتراپی بپردازید تا زانو به وضعیت عادی بازگردد. در جلسات خود، تمریناتی را برای تقویت عضلات اطراف زانو و بازیابی کامل حرکت انجام خواهید داد. پزشک ممکن است از شما بخواهد در خانه به تمرینات ورزشی برای ادامه درمان پارگی رباط صلیبی زانو پرداخته و از آن‌ها بهره ببرید.

عمل جراحی

اگر رباط ACL شما به شدت پاره شده باشد و زانوی شما در هنگام راه رفتن خالی شود یا اصلاً قادر به راه رفتن یا تکان دادن پا نباشید یا اگر ورزشکار هستید، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که جراحی را در نظر بگیرید.

جراحی، ACL آسیب‌دیده را جایگزینی می‌کند و از طریق استفاده از بافت سالم، به رشد رباط جدید در جای خود کمک می‌نماید. با توجه به فیزیوتراپی، افرادی که جراحی می‌کنند، اغلب می‌توانند در طول ۱۲ ماه دوباره ورزش کنند. البته شما در همین حین می‌توانید از زانوبند بعد از عمل جراحی استفاده کنید.

اقدامات لازم بعد از جراحی رباط صلیبی زانو

حتما به یاد داشته باشید که توانبخشی و فیزیوتراپی بعد از جراحی رباط صلیبی قدامی (ACL)، بسیار اساسی است. فیزیوتراپی به بیمار کمک می‌کند تا قدرت و حرکت زانو و پای خود را بازیابی کند.

در فرآیند توانبخشی پس از جراحی، ابتدا تمرکز بر بازگشت حرکت عضلات زانو و ساق پا خواهد بود. سپس، با بالا بردن تدریجی فشار بر رباط، آن را تقویت می‌کند. فیزیوتراپی از رابط جدید شما محافظت و شما را برای انجام فعالیت‌های خود آماده می‌کند.

بهبود و ترمیم پارگی رباط صلیبی زمان می‌برد و مهم است که انتظارات واقع‌بینانه‌ای درباره بهبودی خود داشته باشید. ممکن است شش ماه یا بیشتر (بسته به تمرینات قدرتی و چابکی شما) طول بکشد تا بتوانید پس از جراحی به ورزش بازگردید. همچنین، با بستن زانوبند طبی بعد از جراحی زانو به کمتر شدن درد و بهبود سریع تر خود کمک کنید.

 

انواع پارگی رباط صلیبی

فعالیت‌هایی که منجر به آسیب‌دیدگی یا پارگی رباط صلیبی زانو می‌شوند، کدامند؟

رباط صلیبی زانو ممکن است به دلایل و از طریق انجام فعالیت‌های مختلف آسیب ببیند یا دچار پارگی شود. این اتفاق اغلب برای ورزشکاران رخ می‌دهد، به خصوص در ورزش‌هایی مانند فوتبال، بسکتبال، تنیس، اسکی و ورزش‌های رزمی از جمله تکواندو و بوکس که به دلیل سرعت بالا و حرکات شدید، ورزشکار ممکن است زانوهای خود را در زاویه اشتباهی قرار دهد و باعث پارگی رباط و آسیب جدی ACL شود.

 

سخن پایانی

پارگی رباط صلیبی زانو یکی از اتفاقات رایج در ورزش‌های فعال است. شناختن نشانه‌ها و علایم این آسیب و اقدام به موقع برای درمان آن بسیار اهمیت دارد. در مواردی که آسیب رباط صلیبی به صورت جزئی بوده، ممکن است با درمان‌های ساده بتوان آن را تسکین داد. اما در مواردی که آسیب به رباط صلیبی جدی است، حتما باید به پزشک مراجعه کرده و درمان مناسب را دریافت کنید.

شما می‌توانید با بستن زانوبند طبی بعد از جراحی زانو به بهبود هرچه سریع‌تر خود کمک کنید. مجموعه دانش بنیان اورتینو تولید کننده تجهیزات ارتوپدی پیشرفته با ارائه بهترین محصولات ارتوپدی مانند انواع پیشرفته زانو بند طبی مدرج، کمربندهای طبی، مچ بند طبی پا و مچبند طبی دست تخصصی در خدمت شماست. با خرید از اورتینو سلامت را به بدن و پاهای خود برگردانید. برای اطلاعات بیشتر در مورد محصولات به سایت اورتینو با آدرس ortino.ir مراجعه بفرمایید یا بابرای ارتباط با مشاورین و متخصصین طب فیزیکی ما با شماره 09352116882 در تماس باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.