راهنمای انجام آزمایش‌ های قبل از عمل اسلیو معده

0
رپورتاژ

چکیده : قبل از انجام عمل اسلیو معده، بیماران باید یک سری آزمایش‌ها و ارزیابی‌ها را انجام دهند تا مطمئن شوند که کاندیدهای مناسبی برای این عمل هستند و خطرات احتمالی را به‌حداقل برسانند. این آزمایشات جامع قبل از عمل، شامل: آزمایش‌های خون، تصویربرداری، ارزیابی تغذیه‌ای و همچنین تست‌های تشخیصی مختلف می‌باشد.

 

قبل از انجام عمل اسلیو معده، بیماران باید یک سری آزمایش‌ها و ارزیابی‌ها را انجام دهند تا مطمئن شوند که کاندیدهای مناسبی برای این عمل هستند و خطرات احتمالی را به‌حداقل برسانند. این آزمایشات جامع قبل از عمل، شامل: آزمایش‌های خون، تصویربرداری، ارزیابی تغذیه‌ای و همچنین تست‌های تشخیصی مختلف می‌باشد. در ادامه که برگرفته از سایت دکتر یاهو است؛ توضیح مفصلی از آزمایشات و ارزیابی‌های ضروری قبل از عمل اسلیو معده آورده شده است.

آزمایشات خون قبل از اسلیو معده

 • شمارش کامل خون (CBC)؛ برای بررسی کم خونی، عفونت و سایر اختلالات خونی.

 • پانل متابولیک جامع (CMP)؛ برای ارزیابی عملکرد کلیه و کبد و همچنین سطح قند خون و الکترولیت‌ها.

 • پانل لیپید؛ برای ارزیابی سطح کلسترول و تری‌گلیسیرید.

 • تست‌های عملکرد تیروئید؛ برای بررسی اختلالات تیروئید که ممکن است متابولیسم را تحت تاثیر قرار دهند.

 • نمایه انعقادی؛ برای اطمینان از عملکرد مناسب لخته شدن خون، که شامل تست‌هایی مانند PT (زمان پروترومبین) و INR (نسبت عادی شده بین‌المللی) است.

 • گروه خونی و کراس مچ؛ برای آمادگی برای انتقال خون احتمالی در حین جراحی.

 • HbA1c؛ برای ارزیابی کنترل طولانی مدت قند خون، به‌ویژه برای بیماران مبتلا به دیابت یا پیش دیابت.

مطالعات تصویربرداری قبل از اسلیو

 • سری فوقانی دستگاه گوارش (UGI) یا آندوسکوپی؛ این مطالعات، تصویربرداری مری، معده و ابتدای روده کوچک را برای بررسی ناهنجاری‌هایی مانند زخم، تومور یا مسائل ساختاری که ممکن است بر جراحی تأثیر بگذارد، بررسی می‌کند.

 • سونوگرافی شکم؛ این تست تصویربرداری اندام‌های داخل شکم، ازجمله کبد و کیسه صفرا را بررسی می‌کند تا هرگونه ناهنجاری مانند بیماری کبد چرب یا سنگ‌های صفراوی را که ممکن است قبل از جراحی نیاز به بررسی داشته باشند، تشخیص دهد.

ارزیابی قلب و عروق جراحی اسلیو

 • الکتروکاردیوگرام (ECG یا EKG)؛ ECG، فعالیت الکتریکی قلب را اندازه گیری می‌کند تا هرگونه مشکل قلبی مانند آریتمی را که می‌تواند در طول جراحی خطراتی ایجاد کند، شناسایی کند.

 • تست استرس یا اکوکاردیوگرافی؛ این آزمایش‌ها عملکرد قلب و توانایی آن را برای کنترل استرس ارزیابی می‌کنند؛ برای تعیین اینکه آیا بیمار می‌تواند به‌طور ایمن تحت بیهوشی و جراحی قرار گیرد یا خیر.

ارزیابی تنفسی

 • تست های عملکرد ریوی (PFT)؛ PFT ظرفیت و عملکرد ریه را اندازه گیری می‌کند که برای ارزیابی خطر عوارض تنفسی در حین و بعد از جراحی مهم است.

 • بررسی آپنه خواب؛ بیماران اغلب برای آپنه خواب غربالگری می‌شوند؛ وضعیتی که می‌تواند خطرات جراحی را افزایش دهد. در صورت وجود، باید قبل از جراحی به‌طور مناسب مدیریت شود.

تست ‌های تخصصی جراحی اسلیو معده

 • تست اچ پیلوری؛ این آزمایش وجود هلیکوباکتر پیلوری را بررسی می‌کند؛ باکتری که می‌تواند باعث ایجاد زخم شود. در صورت وجود، لازم است قبل از جراحی درمان شود تا خطر عوارض بعد از عمل کاهش یابد.
 • تست‌های ریز مغذی‌ها؛ آزمایش‌های اختصاصی برای بررسی سطح ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند ویتامین D، ویتامین B12، آهن، فولات و کلسیم، برای شناسایی هرگونه کمبودی که باید قبل از عمل اصلاح شود، انجام می‌شود.

ارزیابی تغذیه اسلیو

یک متخصص تغذیه، عادات غذایی فعلی، وضعیت تغذیه و آمادگی بیمار را برای پایبندی به رژیم غذایی پس از عمل ارزیابی می‌کند. همچنین کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی شناسایی و اصلاح می‌شود.

ارزشیابی روانشناختی

یک متخصص سلامت روان، آمادگی عاطفی و روانی بیمار را برای جراحی ارزیابی می‌کند. این شامل ارزیابی اختلالاتی مانند افسردگی یا اختلالات خوردن است که می‌تواند بر موفقیت پس از عمل و مطابقت با تغییرات سبک زندگی تأثیر بگذارد.

انجام تست بارداری

تست بارداری، قبل از هر عمل جراحی بزرگ ازجمله جراحی اسلیو معده، بسیار مهم است؛ زیرا بارداری می‌تواند به‌طور قابل توجهی بر برنامه‌ریزی جراحی و مدیریت بیهوشی تأثیر بگذارد. عمل اسلیو معده شامل تغییرات قابل توجهی در بدن است که در دوران بارداری توصیه نمی‌شود. دانستن اینکه آیا بیمار باردار است، می‌تواند برنامه جراحی را تغییر دهد یا این عمل را تا بعد از زایمان به تعویق بیاندازد.

هدف از انجام این آزمایشات چیست؟

هدف از ارزیابی و آزمایشات قبل از جراحی اسلیو معده ، چند وجهی است و از ایمنی بیمار و موفقیت عمل اطمینان می‌دهد. در مرحله اول، این ارزیابی‌ها به تعیین اینکه آیا بیمار کاندید مناسبی برای جراحی است یا خیر کمک می‌کند. این شامل ارزیابی سلامت کلی، تاریخچه پزشکی و هر عامل خطر احتمالی مانند بیماری قلبی، دیابت یا مشکلات تنفسی است.

این آزمایشات، تصویری جامع از سلامت داخلی بیمار ارائه می‌دهند و شرایطی را که می‌توانند روند جراحی یا بهبودی را پیچیده کنند، شناسایی می‌کنند. به‌عنوان مثال: بررسی عملکرد کبد و سطوح ویتامین بسیار مهم است؛ زیرا کمبودها باید قبل از جراحی برطرف شود.

علاوه‌بر این، این ارزیابی‌ها به تدوین یک برنامه جراحی شخصی، بهینه‌سازی بیهوشی و مراقبت‌های بعد از عمل کمک می‌کند و در نتیجه خطر عوارض را کاهش می‌دهد. در اصل؛ ارزیابی‌ها و آزمایش‌های کامل قبل از عمل، برای افزایش ایمنی، اثربخشی و نتایج جراحی اسلیو معده ضروری است.

بررسی کامل آزمایشات قبل از جراحی اسلیو معده

هر یک از این تست‌ها، نقش مهمی در تضمین ایمنی و موفقیت جراحی اسلیو معده ایفا می‌کنند. انجام آزمایشات کامل قبل از عمل، به شناسایی و کاهش خطرات، بهینه سازی وضعیت سلامتی بیمار و آماده سازی آن‌ها، برای تغییرات قابل توجه سبک زندگی مورد نیاز پس از جراحی کمک می‌کند. با پرداختن به همه مسائل احتمالی از قبل، جراح متخصص می‌تواند نتایج عمل را بهبود بخشد و به موفقیت طولانی مدت جراحی چاقی برای کاهش وزن و بهبود سلامت کمک کند.

سوالات متداول

 1. هدف از انجام آزمایشات قبل از جراحی اسلیو معده چیست؟

برای اطمینان از اینکه بیمار از نظر پزشکی برای جراحی مناسب است و هرگونه خطر یا عوارض احتمالی شناسایی شود.

 1. چه آزمایش‌های تصویربرداری ممکن است قبل از جراحی اسلیو معده مورد نیاز باشد؟

سونوگرافی شکم و آندوسکوپی برای بررسی ناهنجاری‌های معده و مری.

 1. بررسی آپنه خواب چه ارتباطی با آماده‌سازی جراحی اسلیو معده دارد؟

زیرا آپنه خواب که در بیماران چاق شایع است؛ می‌تواند بر بیهوشی و بهبودی بعد از عمل تاثیر بگذارد.

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / داروخانه آنلاین / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / درمان سرد مزاجی بانوان / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.