بررسی واکسن گارداسیل

0
رپورتاژ

واکسن گارداسیل چیست؟ از جمله واکسن‌های مهم و موثر برای پیشگیری از ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی یا همان HPV  است. ویروس HPV  یک ویروس شایع در جوامع امروزی است که می‌تواند منجر به بروز زگیل‌های تناسلی و برخی سرطان‌ها مانند سرطان دهانه رحم، مقعد، دهان و گلو شود. بنابراین تقویت سیستم ایمنی بدن از طریق تزریق واکسن گارداسیل می‌تواند از ابتلا به این بیماری پیشگیری کرده و سرعت انتشار آن در سراسر جهان را به طور چشمگیری کاهش دهد.

ویروس پاپیلومای انسانی دارای انواع مختلفی است که برخی از آنها سبب بروز سرطان شده و برخی دیگر فقط می‌توانند باعث ایجاد زگیل پوستی که نوعی عفونت مقاربتی است، شوند. همچنین زگیل روی تارهای صوتی (پاپیلوم حنجره) نیز می‌تواند در اثر نوع کم آسیب این ویروس پدیدار شود.

اکثر افرادی که به ویروس HPV مبتلا هستند از بیماری خود خبر ندارند زیرا این عفونت در بیشتر مواقع بدون علائم است. به همین دلیل تزریق به موقع واکسن گارداسیل دارای اهمیت فراوانی است و متاسفانه در ایران توجه زیادی به تزریق این واکسن نشده و در بین عموم مردم رایج نیست و همین موضوع سبب فراگیر شدن این عفونت می‌شود. بنابراین تصیه می‌شود به موقع اقدام به تزریق واکسن گارداسیل کنید تا از این بیماری مصون بمانید.

واکسن گارداسیل چیست؟ واکسن گارداسیل از طریق تحریک سیستم ایمنی بدن، آنتی‌بادی‌هایی را تولید می‌کند که بدن فرد را در برابر انواع مشخصی از ویروس HPV محافظت می‌کند.

در حال حاضر برای واکسن گارداسیل، دو نوع ۴ ظرفیتی و ۹ ظرفیتی ارائه می‌گردد که نوع ۴ ظرفیتی آن تیپ های 6 ، 11 ، 16 ، 18 و نوع ۹ ظرفیتی آن تیپ های 6 ، 11 ، 16 ، 18 ، 31 ، 33 ، 45 ، 52 و 58 از ویروس HPV را تحت پوشش قرار می‌دهد. که برای تزریق، نوع دوم آن که 9 ظرفیتی است و پوشش گسترده‌تری دارد، پیشنهاد می‌شود.

سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند که قبل از برقراری اولین رابطه جنسی اقدام به تزریق واکسن HPV شود. به همین دلیل تزریق این واکسن برای دختران و پسران ۱۲ تا ۱۳ ساله توصیه می‌شود. اگر در این سنین واکسن تزریق نشد، برای دختران تا سن 26 سالگی و برای پسران تا سن 21 سالگی می‌توان تزریق نمود.

تعداد دوزهایی که برای تزریق واکسن گارداسیل پیشنهاد می‌شود به صورت زیر می‌باشد:

 • اگر اولین دوز خود را قبل از تولد 15 سالگی دریافت کرده‌اید، تنها به دو دوز از واکسن گارداسیل نیازمند هستید.
 • نوجوانان و افراد بزرگسالی که واکسیناسیون خود را در سنین 15 تا 26 سالگی شروع می‌کنند، نیاز به تزریق سه دوز واکسن HPV دارند.
 • کودکان 9 تا 14 ساله که دو دوز واکسن HPV را با فاصله کمتر از 5 ماه دریافت کرده اند، به نوبت سوم نیاز دارند.
 • افرادی که 9 تا 26 سال سن دارند و سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف است تزریق سه دوز واکسن برای آنها توصیه می‌شود.

آیا واکسن گارداسیل ایرانی داریم؟

در پاسخ به سوال آیا واکسن گارداسیل ایرانی داریم؟ باید بگوییم بله. ورژن واکسن گارداسیل ایرانی، پاپیلوگارد نام دارد که برای محافظت در برابر ویروس HPV تولید شده و دارای دو ظرفیت برای سویه 16 و 18 این ویروس می‌باشد که ریسک ابتلا به سرطان دهانه رحم و واژن را  کاهش می‌دهد. این واکسن گارداسیل ایرانی در سرنگ‌های پرشده و آماده تزریق به فروش می‌رسد.

واکسن پاپیلوگارد دارای یک ویژگی بسیار مهم است و آن این است که از ویروس کشته یا ضعیف شده HPV ساخته نشده است. به همین دلیل یک واکسن کاملاً ایمن می‌باشد و در پیشگیری از سرطان رحم به دلیل ابتلا به ویروس HPV،  نقش مهمی را ایفا می‌کند.

از جمله مزایای استفاده از واکسن پاپیلوگارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. پیشگیری از سرطان دهانه رحم
 2. جلوگیری از پیشرفت ضایعات سرطانی در دهانه رحم
 3.  جلوگیری از بدخیم شدن آن‌ها
 4. پیشگیری از سرطان مقعد، واژن، دهان و حلق

به طور کلی، واکسن گارداسیل ایرانی یا همان واکسن پاپیلوگارد با ایمنی بالا و اثربخشی قابل توجه توانسته است به یک راهکار موثر و پیشگیرانه برای ویروس HPV تبدیل شود.

قیمت واکسن گارداسیل

قیمت واکسن گارداسیل به عوامل متعددی بستگی دارد از جمله:

 1.  کشور تولیدکننده
 2.  نوع واکسن (گارداسیل-4 یا گارداسیل-9)
 3. محل خرید و مرکزی که از آن خدمات دریافت می‌کنید

به این نکته باید توجه داشته باشید که قیمت این واکسن معمولاً بالا است، زیرا برای تولید آن به فناوری‌های پیچیده و پیشرفته نیاز است. در ایران، نیز به دلیل وارداتی بودن واکسن و نوسانات نرخ ارز، قیمت آن متفاوت بوده و نیاز به استعلام از مراکز معتبر دارید. برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر در مورد قیمت واکسن، بهتر است به داروخانه‌ها و مراکز بهداشتی معتبر مراجعه کنید.

قیمت واکسن گارداسیل خارجی

قیمت واکسن گارداسیل خارجی بالاست و به دلیل نوسانات شدید ارز نمی‌توان قیمت دقیق و مشخصی برای آن تعیین کرد. قیمت واکسن گارداسیل را در سال ۱۴۰۳ بسته به نوع برند و کشور تولیدکننده آن، می‌توان بدین صورت اعلام کرد: در حال حاضر، قیمت واکسن گارداسیل چهار ظرفیتی حدود ۴،۷۵۰،۰۰۰ تومان و قیمت واکسن گارداسیل نه ظرفیتی بین ۹،۵۰۰،۰۰۰ تومان تا ۱۸،۰۰۰،۰۰۰ تومان به صورت آزاد فروخته می‌شود. (البته این نکته را در نظر بگیرید که به دلیل تحریم و نوسانات بازار ارز این قیمت‌ها دقیق نبوده و فقط محدوده قیمتی مشخص شده است).

دلیل اختلاف قیمت در واکسن نه ظرفیتی هم تفاوت قیمت واکسن‌های سفارش داده شده از کشورهای مختلف می‌باشد. برای مثال، گارداسیل سفارش کشور ترکیه ارزان‌ترین و گارداسیل سفارش کشور آمریکا گران‌ترین نوع واکسن است.

قیمت واکسن گارداسیل دولتی که از طرف سازمان غذا و دارو ابلاغ شده، بسیار پایین‌تر از قیمت‌هایی است که در بالا به آنها اشاره کردیم. با این حال، به دلیل مشکلات موجود در تأمین واکسن گارداسیل خارجی، این واکسن در بازار آزاد با قیمتی بالاتر از قیمت دولتی عرضه می‌گردد.

به کجا باید برای تزریق واکسن گارداسیل مراجعه کنیم؟

دریافت واکسن گارداسیل می‌تواند خطر ابتلا به بسیاری از سرطان‌ها و زگیل‌های تناسلی را به طور چشمگیری کاهش دهد به همین دلیل دارای اهمیت فراوانی بوده و تزریق آن به افراد واجد شرایط توصیه می‌شود. شما می‌توانید به مراکز بهداشتی و درمانی معتبر مراجعه کنید و این واکسن را تزریق کنید. زیرا این واکسن می‌بایست تحت نظر پزشک متخصص عفونی تزریق شود.

مرکز اوزونیک درمان از اولین مراکز جامعِ اوزون تراپی در ایران است که توسط خانم دکتر عفت نیک فرجام متخصص بیماری‌های عفونی و یکی از برترین‌ پزشکان در زمینه اوزون تراپی مدیریت می‌شود. اوزونیک درمان با بهره گیری از دانش، تجربه و مهارتِ پزشکان متخصص یکی از بهترین مراکز برای انجام خدمات اوزون تراپی و تزریق واکسن گارداسیل می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و گرفتن وقت برای تزریق واکسن گارداسیل توسط خانم دکتر نیک فرجام به وبسایت ازونیک درمان مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.