چطور بهترین تب سنج را انتخاب کنیم؟

امروزه با وجود بیماری هایی مثل کرونا، خرید تب سنج دیجیتال برای هر خانه به امری لازم و واجب تبدیل شده است. بیماری هایی مثل کرونا که اولین علائمش از تب شروع می‌شود، اگر زودتر متوجه تب شوید و سریعتر به پزشک مراجعه کنید، می‌توانید از پیشروی بیشتر بیماری جلوگیری کنید.

با این حال، با توجه به تنوع زیاد تب سنج ها، خانواده های ایرانی برای خرید بهترین برند تب سنج دیجیتال  دچار تردید می‌شوند. قیمت دستگاه تب سنج را می‌توان در سایت های مختلف مشاهده کرد اما برای آگاهی از کیفیت آن، باید کمی اطلاعات داشته باشیم که ما سعی کردیم یک سری اطلاعات در مورد تب سنج ها را در اختیار شما قرار دهیم.

انواع مختلف تب سنج ها:

همانطور که گفته شد امروزه انواع مختلفی از تب سنج ها در بازار وجود دارد که می‌توانید برای اندازه گیری دما از آنها استفاده کنید. اما قبل از خرید خود، بسیار مهم است که از طیف وسیعی تب سنج ها اطلاعات نسبی در اختیار داشته باشید.

تب سنج نواری:

این نوع تب سنج را باید روی پیشانی بگذارید و منتظر بمانید که میزان حرارت بدن را به شما نمایش دهد. که البته عدد دقیق را نمی‌توانید بخوانید و حتما باید بعد از استفاده ضدعفونی شود. چرا که باید برای اندازه گیری تب سنج را مستقیم بر روی پوست قرار دهید. اگر بخواهید آنرا روی پیشانی فرد دیگری بگذارید، امکان انتقال ویروس را بیشتر می‌کنید.

 تب سنج دیجیتالی:

تب‌سنج دیجیتال دقیق ترین و سریعترین روش برای گرفتن درجه حرارت بدن است. دماسنج های دیجیتال در اکثر داروخانه، فروشگاه های اینترنتی  و گاهی در فروشگاه های بزرگ موجود است. بسته به نوع تب سنج و دقت اندازه‌گیری، قیمت های متفاوتی دارند. . حتما در هنگام استفاده از هر تب سنج، دستورالعمل های بسته را مطالعه و از آن پیروی کنید. چون به طور مثال در تب سنجی که به وسیله ی  باتری کار می‌کند اگر باتری ضعیف شده باشد امکان دارد عدد دقیق را به شما نشان ندهد.

تب سنج دیجیتال لمسی:

بسته به نوع طراحی، روش های متفاوتی برای استفاده از این نوع تبسنج وجود دارد. برای مثال بعضی از این نوع تب سنج ها را فقط باید زیر بغل قرار داد. بعضی در معقد، بعضی در گوش و حتی بعضی زیر زبان قرار می‌گیرند تا بتوانید درجه حرارت بدن را بخوانید.

البته دقت داشته باشید که در دماسنج دهانی برای گرفتن درجه حرارت ، شما باید ۱۵ دقیقه پس از خوردن یا نوشیدن صبر کنید. در غیر این صورت ، دمای غذای یا نوشیدنی شما ممکن است بر خواندن دما تأثیر بگذارد.

برای خواندن درجه حرارت بدن نوزادان، هیچ گاه از طریق گوش اقدام نکنید.

تب سنج دیجیتال غیر لمسی:

این نوع تب سنج ها با شیوع ویروس کرونا، طرفدار بسیار زیادی پیدا کرده است. ویژگی مهم این نوع تب سنج، عدم اتصال دستگاه به بدن است. این تب سنج از طریق لیزر، با فاصله ی کمی از پیشانی می‌تواند ظرف یک تا سه ثانیه درجه حرارت بدن را نمایش دهد. قیمت تب سنج لیزری با توجه به درجه ی کیفیتی و دقت آن متغیر است.

تب سنج دیجیتال گوشی:

در این نوع تب سنج ها از اشعه مادون قرمز و از راه مجرای گوش، اقدام به اندازه گیری درجه حرارت بدن می‌کنند. این نوع تب سنج ها نیز دقت بالایی در اندازه گیری درجه حرارت بدن دارند. روش استفاده هم بسیار ساده است. کافیست که آنرا درون کانال گوش قرار دهید و و ظرف یک ثانیه نتیجه را مشاهده کنید.

البته تب سنج های جیوه ای هم وجود دارند که ممکن است دچار مسمومیت در افراد شود که هیچ گاه توصیه به خریداری نمی‌شود.

بررسی چند نکته هنگام خرید تب سنج دیجیتال:

زمان پاسخ: تشخیص دستگاه تبسنج لیزری فقط ۱ تا ۳ ثانیه طول می‌کشد، اما ممکن است در مدل های ارزان قیمت این عدد بیشتر باشد.

نمایشگر: یک صفحه نمایش که اعداد را بزرگ نمایش می‌دهد و در روز و شب قابل استفاده است، انتخابی مناسب است.

آلارم: برخی از مدل ها دارای صدای بوق هستند که در زمانی که دما بیش از ۹۹.۵ درجه فارنهایت باشه، به صدا در می‌آید. مدل های دیگر برای نشان دادن مقدار دما از نمودار های رنگی بر روی نمایشگر خود استفاده می‌کنند.

حافظه: برخی از مدل ها دارای حافظه داخلی هستند که می توان از طریق آن مقدار دما را در طی زمان های مشخص ذخیره و در صورت لزوم بررسی کرد.

با توجه به تمام نکات بالا، لازم است امروزه در منزل هر کدام از ما یک تب سنج وجود داشته باشد که در این صورت از مراجعات غیر ضروری جلوگیری می‌شود.