رادیو

5

اسم رادیو را که می‌شنوم به یاد سال‌های کودکی و زمانی که از رادیو قصه شب می‌شنیدم می‌افتم ، به یاد زمانی که نمایش‌نامه‌های رادیویی برایم جذابیت داشت ، هنگامی که معدود برنامه‌های علمی آن زمان را می‌شنیدم و دنبال می‌کردم و حتی آنها را روی نوار کاست ضبط هم می‌کردم ، به یاد چرخاندن‌های پایان‌ناپذیر موج‌یاب رادیو هم می‌افتم یا حتی زمانی را که یکی دو رادیوی خانه را از سر کنجکاوی باز کرده بودم و یک بار هم نزدیک بود کار دست خودم بدهم! راستی روزی روزگاری فوتبال‌ها را هم از رادیو به طور مستقیم برایمان پخش می‌کردند و چه تصویرسازی‌ذهنی و realی که در ذهنمان از صحنه‌های فوتبال نمی‌ساختیم! یاد رادیوی قدیمیم می‌افتم ، اواخر کار آنتنش جدا شده بود و من که خیلی آن رادیو را دوست داشتم ، حاضر نبودم دل از آن بکنم و از یک قیچی به عنوان آنتن استفاده می‌کردم! چه ابتکاری!

اینترنت که آمد ارتباط من با رادیو به کلی قطع شد ، شاید دیگر هفته‌ای یک بار هم روشنش نکنم. چرا اینطور شده؟

شنیده‌ام که رسانه رادیو هنوز جایگاه ویژه‌ای در غرب دارد ، در مورد اعتبار رادیو در ایران سال‌های گذشته ، از اجرای زنده موسیقی توسط اساتید به نام هم شنیده‌ام ، اما خودمانیم الان که آن برنامه‌ها را می‌شنوم ، هر کار می‌کنم باورم نمی‌شود ، زمانی رادیو در کشورمان چنین قدرتی داشته.

صفحه رادیو زمانه را که باز می‌کنم ، نشانه‌هایی از امید و یک رسانه متفاوت در آن می‌بینم. بالاخره کسی پیدا شد که وبلاگستان ایرانی را به عنوان یک رسانه مدرن تحویل بگیرد و حتی صحبت از آموختن از آن کند. چه تحولی!

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

نسخه آزمایشی رادیو را که باز می‌کنم ، نشانه‌ای از “سیاست‌ورزی جانب‌گیرانه” در آن پیدا نمی‌کنم ، طراحی صفحه زیبا و چشم‌نواز است ، تازه فید هم دارد! ، در مورد موضوعات مورد علاقه‌ام بلافاصله مطالبی پیدا می‌کنم ، پیچ رادیوی اینترنتی را که می‌پیچانم ، نواهای متفاوت از رادیوهای – بگذارید به صراحت بگویم مبتذل- خارجی در آن می‌یابم.

آیا رادیو زمانه خواهد توانست ، ما را با رادیو آشتی دهد؟ من که خوش‌بینم؟ شما چطور؟!

پی‌نوشت : آقا اهل تعارف که نیستم ، موسیقی رپ دوست ندارم.


   
5 نظرات
 1. پرویز می گوید

  سایت زمانه که خیلی باکلاسه . . من هنوز با موضوعش مشکل دارم. رادیو برای خودش مشخصاتی دارد . . طبیعتا این رادیو اون رادیو سنتی نخواهد بود. شاید بشود گفت پادکست بیست و چهار ساعته . . .که البته پادکست رادیو نیسته، فایل صوتی هست که در فضای وب منتشر می شود . . ولی قطعا مخاطب خود را جذب خواهد کد . . . روزگار رو چه دیدی شاید رفتیم ما هم فایل درست کنیم بفرستیم برای زمانه رادیو . . نباید از روزانه عقب بیافتیم

 2. دکتر سینوحه می گوید

  سلام دکتر جان.. از مطلبت استفاده کردم! جالب بود. اما دکتر نمیدونم چرا وقتی که من آپ میکنم اسمم تو لیست Persian medlog نمیاد؟ شاید اسم وبلاگم از لیستتون حذف شد!

 3. سيدتقي می گوید

  من که به هرچی غربیه بدبینم… سیاست غرب بر منفعت‌طلبی استواره

 4. پرویز - ح می گوید

  سلام دکتر پنج گیگا بایت میل AOL را از دست ندهید
  تا بعد

 5. افشین می گوید

  عجیب است، چون من هر بار که خواستم رادیوی اینترتتی اش را گوش کنم با پیغام “windows media player cannot connect to the server” مواجه شدم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.