تماس ویدئویی هولوگرافیک سه‌بعدی با استفاده از کینکت

2

وقتی مایکروسافت حسگر کینکت خود را روانه بازار کرد، در ابتدا کسی فکر نمی‌کرد این حسگر به جز گیم، به درد دیگری بخورد، ولی از آن زمان تاکنون استفاده‌های متنوع دیگری از کینکت شده است.

در تازه‌ترین این اقدامات، یک گروه پژوهشی دانشگاه Queen کانادا به رهبری پروفسور روئل ورتگال، وسیله‌ای به نام Telepod ساخته‌اند، با کمک این وسیله می‌توان به صورت سه‌بعدی با یک فرد دیگر ارتباط ویدئویی برقرار کرد، این وسیله در واقع یک هولوگرام سه‌بعدی است و هنگامی که با آن با کسی ارتباط برقرار می‌شود، حس و حال حضور فیزیکی او در محل، به آدم دست می‌دهد.

Telepod

این وسیله متشکل از یک سیلندر به ارتفاع ۱.۸ متر از جنس اکریلیک است، در بالای این سیلندر شش حسگر کینکت نصب شده است، داخل سیلندر هم یک پروژکتور سه‌بعدی قرار دارد. تصاویر توسط حسگرهای کینکت گرفته می‌شوند و به تله‌پاد فرد دیگر منتقل می‌شوند و در آنجا پروژکتور سه‌بعدی، تصویر سه‌بعدی را داخل سیلندر شفاف می‌تاباند.

این وسیله حتی اگر به تولید انبوه برسد، ارزان‌تر از پنج هزار دلار قیمت نخواهد داشت، پس تهیه آن برای شما کمی گران خواهد بود!

اما از حالا می‌شود کاربردهای متنوعی برای آن متصور شد، مثلا نسخه‌ای از این تله‌پاد به نام BodiPod می‌تواند یک نمای سه‌بعدی از تصاویر سی‌تی‌اسکن بیمار به پزشک ارائه دهد، پزشکان می‌توانند به این صورت در مقابل تصاویر سه‌بعدی بیماران خود بایستند و با حرکات دست، لایه لایه بدن بیمار خود را در جستجوی بیماری‌ها و راه‌هایی برای درمان آنها بکاوند. با این وسیله می‌شود با پزشکان دیگر هم ارتباط برقرار کرد و مثلا در هنگام جراحی از توصیه‌های پزشکان دیگر استفاده کرد.

منبع

 
2 نظرات
  1. محسن می گوید

    جالبه! چیزی عین فیلم های سینمایی ای مثل آواتار 🙂

  2. اخبار فناوری می گوید

    احتمالا این وسیله به تولید انبوه برسه ، چون گیک های زیادی هستن که دنبال همچین جلف جنگولک هایی هستن :دی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.