سفری به امپراتوری اسرارآمیز گیک‌ها

51

تقریبا از پنج سال پیش واژه «گیک» geek وارد بعضی از پست‌های وبلاگستان فارسی شد. «جادی» در آن موقع تعریف خوبی در مدخل گیک در ویکی‌پدیای فارسی اضافه کرد:

امروزه واژه گیک یا Geek معانی بسیار زیاد و غیرقابل توافقی دارد ولی شاید بین تعاریف گوناگون این تعریف که «گیک کسی است که بر اساس شور و اشتیاق به پیش می‌رود» از همه صحیح‌تر باشد.

گیک‌ها کارها را انجام می‌دهند چون از آن‌ها لذت می‌برند یا در آن‌ها مجالی می‌بینند برای ارزیابی قابلیت‌هایشان. مشوق اولیه آن‌ها پول یا شهرت نیست. گیک‌ها معمولا تمرکز بر موضوعی را مهم‌تر از نیاز به پذیرش اجتماعی می‌بینند و به همین دلیل معمولا همنوایی اجتماعی آن‌ها کم است و از نظر دیگران آدم‌ها عجیب و غریبی به نظر می‌رسند. این جدا شدن از اجتماع ممکن است به دلیل شکل، موضوع یا عمق علاقه آن‌ها باشد. گیک‌ها ممکن است خوره ریاضی، مهندسی، کامپیوتر، بازی و … باشند.

گیک بودن در هر رشته‌ای باشد، دردسرهای خاص خودش را دارد و معمولا گیک‌ها همیشه از درک نشدن توسط جامعه شکایت می‌کنند، در جامعه ایران هم اصولا انجام کاری بدون چمشداشت مالی، کاری نابخردانه به حساب می‌آید، گیک بودن در هر زمینه‌ای دشوارتر از بقیه جاهاست. البته برای یک گیک واقعی نظر جامعه چندان مهم نیست و آرامش درونی هنگام غوطه‌ور شدن در زمینه مورد علاقه‌اش است که درجه اول اهمیت را دارد.

اما باید اعتراف کرد که گاهی گیک‌ها هم خسته می‌شوند و به خصوص اگر ابزار لازم یا فراغت لازم برای گیک‌بازی دستشان نباشند، زبان به شکایت می‌گشایند.

یادم می‌آید که یک بار با همکار فرهیخته‌ای در این مورد صحبت می‌کردم، ایشان که در زمینه ادبیات و شعر و رسانه هم فعالیت دارند، توصیه جالبی به من کردند، ایشان گفتند: اگر در شرایطی قرار گرفتی علایقت خاصت را کسی درک نکرد و از تو در مورد چرایی اشتیاقت مثلا در زمینه وبلاگ‌نویسی سؤال شد، سعی کن با زبان خود ملت با خودشان صحبت کنی. برای من و تو نفس خود کار آرامش‌بخش و لذت‌آور است، اما انتظار نداشته باش که همه، چنان آرامش و لذتی را درک کنند، پس بد نیست که در تقیه‌ای آشکار، مثلا جنبه‌های اقتصادی کارت را برجسته کنی!

خیلی‌ها تصورشان از واژه گیک فقط به گیک‌های دنیای فناوری محدود است، در حالی که گیک‌ها دامنه گسترده‌تری دارند و امپراتوری آنها وسیع‌تر از چیزی است که گمان می‌کنید.

در این پست نگاهی می‌اندازیم به امپراتوری گیک‌ها:

گیک‌های لینوکسی:

– اگر آنها در یک شبکه اجتماعی آنلاین باشند، شرممان می‌آید در مورد یک مشکل ویندوزی صحبت کنیم، چون پوزخند آنها را ندیده به صورت تله‌پاتیک حس می‌کنیم!

گیک‌های لینوکسی

– آنها پنج نسخه مختلف لینوکس را در پارتیشن‌ها مختلف هارد خود دارند.
– می‌توانند به پنج زبان برنامه‌ بنویسند و چهره رسانه‌ای مورد علاقه‌شان، نیل دی گراس تایسون است.

گیک‌های هوادار اپل (در شبکه‌های اجتماعی ایران لقب اپل زامبی به آنها داده شده است!):

– استفاده از برخی از واژه‌ها که ورد زبان جابز در همایش‌های اپل بود، یک خصوصیت جالب آنهاست: Incredible – amazing – awesome یا intuitive!

گیک‌های هوادار اپل

– ممکن است واقعا ندانند مگاهرتز یعنی چه، ولی وقتی به یاد iBook G3 نارنجی‌شان می‌افتند، چنان نوستالژیک می‌شوند که انگار به یاد یکی از زیباترین روزهای دوران کودکی‌شان افتاده‌اند.

iBook G3

– آنها توسط اپل استخدام نشده‌اند، هیچ پولی هم از اپل نمی‌گیرند، اما بهتر از خود کارمندان اپل در خدمت اپل هستند، آنها دیگران را وسوسه می‌کنند که آی‌دیوایس بخرند و به بقیه در استفاده از گجت‌هایشان کمک می‌کنند.

گیک‌های مد و فخرفروشی:

– در آخرین اخبار نمایشگاه‌های مد پاریس و رم و لندن اطلاع دارند و در دورافتاده‌ترین شهرها، زودتر از اروپایی‌ها، لباس مد روز به تن می‌کنند.

گیک‌های مد و فخرفروشی

– همه رستوران و کافی‌شاپ‌های لوکس را می‌شناسند و خاطرات زیادی در آنها دارند.
– با درآمد ماهیانه زیر یک میلیون تومان، چنان صحبت از بوگاتی ویرون سوپر اسپورت می‌کنند که انگار با همین خودرو سر کار آماده‌اند، اما نهایتا سوار یک پراید می‌شوند.

بوگاتی ویرون سوپر اسپورت

گیک‌های علاقه‌مند به شبیه شدن به شخصیت‌های تخیلی کتاب‌ها و کمیک‌بوک‌ها یا Cosplay:

– اینها گیک‌هایی هستند که در مورد آنها باید سر فرصت صحبت بیشتری کنیم، آنها با هر زحمتی که باشد، خود را به شکل شخصیت‌های مورد علاقه‌شان در می‌آورند.

شخصیت‌های تخیلی کتاب‌ها

– در ایران مجالی برای خودنمایی آنها نیست، اما شاید نزدیک‌ترین افراد به این ژانر از گیک‌ها دسته‌ای باشند که از سوی برخی موسوم به مانکن‌های خیابانی شده‌اند! بگذریم!
این هم عکسی که یکی از این افراد:

مانکن‌های خیابانی

گیک‌های عاشق مجموعه جنگ ستارگان:

– بله! این گیک‌ها چنان دسته بااهمیت و متمایزی را تشکیلی می‌دهند که نمی‌توانیم از اختصاص دادن یک دسته‌بندی‌بندی جداگانه به آنها پرهیز کنیم. آنها گیک‌هایی هستند که همه قسمت‌های جنگ ستارگان روی VHS، CD، DVD و Blue Ray دارند. کافی است به آنها بگویند نسخه جدیدی از این فیلم‌ها با یکی دو دقیقه صحنه حذف‌شده توزیع شده، سر از پا نمی‌شناسند و تا فیلم را تهیه نکنند، آرام نمی‌گیرند. آنها دنیایی برای خود ساخته‌اند و عروسک‌ها و لباس و شمشیرهای نوری شخصیت‌ها را می‌خرند. آنها دشمنان سرسخت طرفداران مجموعه پیشتازان فضا یا Star Trek هستند.

گیک‌های عاشق مجموعه جنگ ستارگان

اگر مجموعه «بیگ بنگ تئوری» را دیده باشید، با آنها آشنا هستید:

بیگ بنگ تئوری

گیک‌های خبرهای مربوط به مشاهیر:

– از آخرین روابط ستارگان از بریتنی اسپرز تا اسکارلت جوهانسون اطلاع دارند. آنها از خبرهای حاشیه‌ای مربوط به ستاره‌های سینما و ورزش ایران که اصلا قبل از خودشان مطلع می‌شوند.

گیک‌های ورزش:

– دانستن سال تولد و شجره‌نامه خانوادگی ورزشکاران که اصلا افتخاری برای آنها نیست. آنها چنان فوتبال‌ها را تحلیل می‌کنند و اشتباهات الکس فرگوسن و پپ گواردیولا را گوشزد می‌کنند که ما در مقابل غنای دانش ورزشی آنها ناخودآگاه سر تعظیم فرود می‌آوریم.

گیک‌های ورزش

– مهم نیست که نمی‌تواند پنج دقیقه بدوند، آنها قهرمان بی‌رقیب کلیه گیک‌های ورزشی هستند.

گیک‌های سینمایی:

– جیم جارموش را قبل از «قهوه و سیگار» می‌شناسند.

گیک‌های سینمایی

– گویی کلیه اطلاعات imdb را در سر دارند، کافی است عکس بی‌کیفیت سایه و سفیدی از بازیگر غیرمشهوری را ببینید، بلافاصله الگوریتم تشخیص چهره آنها به کار می‌افتد و در یک آن می‌توانند بگویند که او در چند فیلم بازی کرده است. آنها حتی گامی جلوتر برمی‌دارند و می‌توانند بگویند که برای فیلم‌های آینده، بهتر است چه بازیکنی، چه نقشی را بازی کند.
– البته در این دسته، سه زیردسته قرار دارند که در مورد هر یک از آنها باید جداگانه مطلب نوشت:
1- گیک‌های فیلم‌های هنری: نه! اگر جانتان را دوست دارید جلوی آنها آواتار تماشا نکنید. آواتار که سهل است، یادتان باشد جلوی آنها نگویید که از فیلم پدرخوانده خوشتان می‌آید.
2- گیک‌های سینمای ماورا: آنها یک جورهایی از فیلم‌های تخیلی و فانتزی خوششان می‌آید، اما نمی‌خواهند به این حقیقت اعتراف کنند، به همین خاطر است که واژه خوش‌ترکیب ماورا را ابداع می‌کنند و بعد با تلطیف و توجیه علاقه‌ای که ناخودآگاهشان دوست دارد و خودآگاهشان ناپسند می‌داند، مشکل را حل می‌کنند!
3- گیک‌های تحیل‌گر نظریه توطئه: …

گیک‌های دایره المعارفی:

آنها ویکی‌پدیاهای زنده هستند. اگر مجله‌ای دست آنها بدهید، بی‌مقدمه می‌گویند اصلا می‌دانی منگنه‌ای که صفحات این مجله با آن در کنار هم قرار داده شده‌اند، اختراع کی‌ بود؟ هر جمله عادی برای آنها تداعی‌کننده یک تاریخ یا گفتار یک فیلسوف یا نوشته یک کتاب مهم است.

گیک‌های دایره المعارفی

– گیک‌های موسیقی:

– آنها از سبک‌های موسیقی اطلاع دارند که اصلا برای ما تشخیص تفاوت بین آنها غیرممکن است.
– صفحه‌های وینیل دهه 70 را در مجموعه خود دارند.

گیک‌های موسیقی

گیک‌های گیم:

پیش آنها صحبت از دیوان حافظ یا «درجستجوی زمان از دست رفته» نکنید، چون از نظر آنها Final Fantasy ارزشمندترین داستانی است که تا به حال خلق شده است. گرچه صندلی زیرشان از تحمل وزنشان نالان است، اما در گیم‌ها بسیار چابک هستند. آنها به دیده تحقیر به کسانی نگاه می‌کنند که چیزی از گیم سردرنمی‌آورند!

گیک‌های گیم

گیک‌های گجتی:

با این دسته که کاملا آشنا هستید. آنها سیاست‌های کلان شرکت‌های اپل، سامسونگ، نوکیا، اچ تی سی را نقد می‌کنند، یک پا طراح و illusionist هستند،  می‌توانند یک گجت عرضه‌نشده را در یک آن بنچ‌مارک کنند، آنها دیدی میکروسکوپی دارند و می‌تواند پیکسل‌های صفحات رتینا را هم ببینند، آنها اخبار تراشه‌ها را دنبال می‌کنند.

گیک‌های گجتی

هر آدمی که نظری خلاف آنها داشته باشد یا اصولا با آنها نباشد، دشمن آنهاست!

گیک‌های کمیک بوک:

خداوند را سپاسگزاریم که عدم علاقه ما ایرانی‌ها به کتاب و کتابخوانی باعث شده است، چنین ژانری نداشته باشیم. اما اگر جزو معدود گیک‌های کمیک بوک‌ها در ایران باشید، نمی‌دانم چطور کتاب‌های کاغذی را تهیه می‌کنید.

گیک‌های کمیک بوک

اعتراف می‌کنم که باز هم با دیدن سریال بیگ بنگ تئوری بود که فهمیدم این ژانر اینقدر اصالت و اهمیت دارند.

یگ بنگ تئوری

گیک‌های کاردستی:

آنها در ساختن چیزهای مهارت دارند. با یک اره زمخت می‌توانند یک کار چوبی درست کنند که شما بتوانید با افتخار در اتاقتان بگذاری، دست‌هایشان نمی‌لرزد و با ذهن یک توده خام چوب، کاغد و مقوا را چنان شکل می‌دهند که کارشان به معجزه می‌ماند.

گیک‌های کاردستی

گیک‌های اینترنت:

دنیا واقعی برای آنها ملموس نیست. اگر آنها را به پیک نیک ببرید، می‌خواهند روی قاب آسمان راست کلیک کنند و کاغد دیواری آبی آسمان را تغییر بدند. اگر از اینترنت دور باشند، نوک انگشتانشان به خارش می‌افتد، وبلاگ‌نویس‌های معروف را بیشتر از سیاستمداران می‌شناسند، افتخار آنها این است که یک مطلب را زودتر از بقیه بخوانند و لینک بدهند.

گیک‌های اینترنت

آنها کسانی هستند که در حال خواندن این مطلب در مورد گیک‌ها هستند!

منبع: + با حذف و اضافات


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

اگر نئاتدرتال‌ها بر انسان‌های به اصطلاح خردمند غلبه می‌کردند، شاید اینها ستاره‌های سینماهای آنها…

سوابق فسیلی نشان می‌دهد که نئاندرتال‌ها در حدود 40000 تا 30000 سال پیش از سوابق باستان‌شناسی ناپدید شدند، اگر در برخی مکان‌ها ممکن است تا حدود 28000 سال پیش  زنده مانده باشند.نئاندرتال‌ها گونه‌ای از انسان‌های باستانی بودند که تا زمان…

پرتره خانواده‌های روتین از کشورهای مختلف به کمک هوش مصنوعی ایجاد شد

هوش مصنوعی مدتی است که ما را شگفت زده کرده است. اخیراً با قابلیت‌های هوش مصنوعی در ساخت متون و درک زبان طبیعی برای پاسخ به بسیاری از سؤالات میزان تعجب ما پیشتر شده است.س از ChatGPT،  مایکروسافت هوش مصنوعی خود را همراه با مرورگر Edge و…

آیا چهره‌های مشهور، فرازمینی و بیگانه هستند؟! چرا چنین چیزهایی در شبکه‌های اجتماعی رواج می‌یابد +…

امروز صبح دوست گرانقدری ویدئویی از آنجلینا جولی را از یک صفحه اینستاگرام برای من فرستاد. در این ویدیو که ظاهرا از یک مصاحبه او انتخاب شده بود، روی چشم‌های او زوم می‌شد و این نکته القا می‌شد که چشمان او غیرطبیعی هستند و قرنیه و عنبیه او…

بازسازی چهره شاعران ایرانی به کمک هوش مصنوعی Midjourney (میدجرنی)

چه کسی می‌داند مولدهای متن به عکس هوش مصنوعی در آینده به کدام سمت خواهند رفت. به نظر من روز به روز پیشرفته‌تر و متنوع‌تر می‌شوند.امروز داشتم فکر می‌کردم گاهی لازم می‌شود که شما باری تصویرسازی بهتر به جای توصیف متنی، ترکیبی از توصیف متنی…

آیا سیگار الکترونیکی ایمن‌تر و سالم‌تر از سیگار معمولی است؟

در انگلستان، هم‌زمان با مبارزه با سیگار کشیدن جوانان، سیگارهای الکترونیکی به عنوان بخشی از تلاش‌های دولت برای کمک به مردم برای ترک سیگار تبلیغ می‌شوند. ما به اینکه چرا در مورد این دستگاه‌ها دو نظر بسیار متفاوت وجود دارد، نگاهی می‌اندازیم.…

زره نمادین فلزی پیچیده‌ برای گربه‌ها و موش‌ها – کار یک هنرمند باذوق!

دشمنی بین گربه‌ها و موش‌ها به قدمت تاریخ است. اگر قرار بود آنها مثل آدمیان در برابر هم صف‌آرایی کنند چه چیزهایی برای این نبرد می‌ساختند؟کار یک هنرمند کانادایی تقریباً در همین سمت و سو است. جف دی بوئر با الهام از فرهنگ‌های باستانی و…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
51 نظرات
 1. سامان می گوید

  خیلی جالب بود! 🙂
  من با چند تاشون اشتراک دارم.
  با تعریفه لینوکسیه زیاد موافق نیستم.
  مایکروسافتی ها کوشن؟!
  بیگ بنگ مخالف استار ترک نبودا خود شلدون اسپاک رو الگوی خودش میدونست 🙂

 2. بهادر می گوید

  آخرین جمله عالی بود و ممنون که دسته هایی مثل کمیک بوک و یا استار وارز رو به خاطر اینکه شاید تو ایران خیلی شناخته شده نیست حذف نکردید.

 3. piano می گوید

  خیلی مطلب جالبی بود.
  فکر میکنم من یه گیک موسیقی هستم. به قول خودمون همون خوره!

 4. Hesam می گوید

  خیلی عالی بود

 5. جواد می گوید

  با تشکر از مطلب خوبتون واقعا جالب بود

 6. Wahid می گوید

  حالا این «نیل دی گراس تایسون » کی هست؟ من که تا حالا اسمش رو هم نشنیدم!

 7. کیوان می گوید

  هاها با مزه بود. داشتم از پیدا کردن چیزی که منو توصیف کنه ناامید می شدم که رسیدم به گیک ورزش دوست!! خودمم 🙂 با این تفاوت که دویدنم انقدرها هم بد نست و یکی دو مدال هم در دوی 5 کیلومتر دارم!

 8. عماد می گوید

  I’m an internet geek
  Lovely

 9. مسعود استار می گوید

  نمی دونستم این همه گیک داریم!!

  نمی دونم چرا احساس می کنم اینا از یه چی زندگیشون کم گذاشتن تا اینکه گیک شدن. یعنی توزانه یه جا بهم خورده…
  البته بماند که خودم رو هم یه نوع گیک ناشناخته می دونم!

  با سپاس از این مطلب آموزنده

 10. میر توحید رضوی می گوید

  عالی بود! بسی لذت بردم.

 11. مهرنوش می گوید

  خیلی خوب بود. مرسی

 12. توحید می گوید

  من یک گیگ شدیداً کامپیوتری، لینوکسی، و تا حدی دایره المعارفی هستم. اما چیزی که در مورد ما گیگ ها جالبه اینه که تو یک حوضه ای یا فوق العاده متخصصیم یا معموملاً نسبت به اون شدیداً بی تفاوت ایم یا حتی اون رو مسخره میدونیم.
  شاید گیگ بودن فقط تفریح و لذت از یک کار خاص نباشه و تا حدی جنبه جلب توجه داشته باشه اما به هرحال گیگ های علم و تکنولوژی معمولاً ثروتمندتر از انسان هایی اند که بویی از گیگ بودن نبردن.

 13. فرهاد می گوید

  در مورد گیک‌های اینترنتی یک چیز را فراموش کردی و آن این که افتخارشان این است که زودتر از همه نظر (کامنت) بدهند.

  1. MMS می گوید

   آن ها گیک نیستند، ترول هستند!

  2. agent13 می گوید

   این یکی رو خوب اومدی فرهاد جون

 14. alirezayu می گوید

  Man ke too kheyli az in geek ha gharar migiram, vali haminja elam mikonam ke halam az apple be ham mikhore 😀
  Vaghti geek bashi o bebini baghiye dar morede chizi ke to ashegheshi hichi nemidoonano darkesh nemikonan, pishe khodet fek mikoni yani ina ham adam hesab mishan?! Az donya chizi midoonan?! Engar male ye zamane dg hastan 😀

 15. arash می گوید

  مثل همیشه عالی بود
  ممنون

 16. دانیال بهزادی می گوید

  گیک‌های علمی-تخیلی، فانتزی چی؟ تو ایران هم تعدادشون زیاده. این‌جا رو ببین: http://fantasy.ir/

 17. mani omidyar می گوید

  من جزو 3 دسته از اینا هستم

 18. behnam می گوید

  منم گیک اینترنت و کامپیوتر + گجت ها (بخصوص گوشی های موبایل) هستم. البته چند وقتیه که دارم سعی میکنم سیستم عامل مخصوص به خودم رو هم بنویسم پس کم کم گیک صفر و یک هم میشم!!

 19. احسان می گوید

  شاید یکی از اصلی ترین خصوصیات یک گیگ این باشه که اصلا خودش رو گیک نمیدونه!

 20. Masoud Keshmiri می گوید

  منم گیک اینترنت شدم 😀

 21. شایان می گوید

  مرسی
  عالی بود

 22. نوید می گوید

  جمله آخر فوق العاده بود !

 23. دنی می گوید

  سلام جالب بود خسته نباشید

 24. یک انسان! می گوید

  خیلی جالب بود.بیشتر از همه “گیک‌های مد و فخرفروشی” رو در ایران شاهد هستیم…
  واقعا در چند جمله این افراد رو بیان کردید!(یه کنایه هم میتونه “جیب خالی پز عالی باشه…”
  ممنون و کاش گیک های مایکروسافتی رو هم اضافه می کردید.

 25. h می گوید

  گیک‌های تحیل‌گر نظریه توطئه: …
  :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

 26. مهرداد می گوید

  متاسفانه اکثر گیک ها تو ایران به قول نامجو الکی هستند
  یک گیک های الکی

 27. حسین می گوید

  با سلام
  من به شدت شیفته مطالب شما شده ام.
  با تشکر

 28. امین می گوید

  درود بر شما
  چه مطالبی که آدم نمیخونه!
  در کل برای من مطلب خارج از موضوع جالبی بود.لذت بردم.
  موفق باشید.

 29. saman می گوید

  دستت درد نکنه که واقعا مطلب باحالی بود.
  من که همون گیگ آخریم که روی هر چیزی نه کلیک راست ، بلکه کلیک چپم می کنم

 30. یوسف می گوید

  من یه گیک اینترنتی-گجتی و تا حدودی دایره المعارفی هستم
  البته من یه گیکی هم هستم که نمیدونم از چه نوعیه
  من خوره سی دی و نرم افزار دارم.تو خونه کلی سی دی دارم که فقط یه بار موقع خرید تو سیستم گذاشتم که مطمئن شم سالمه
  از اینترنت کلی نرم افزار دانلود کردم که موقعی که هاردم رو وارسی میکنم کلی فایل ناآشنا میبینم

 31. جادی می گوید

  مطلب بامزه و خوبی بود دکتر (: ممنوع از لینک. چون ریفرنس هاش به سریال بیگ بنگ که من عاشقشم زیاد بود اینم اضافه کنم که شخصیت مورد علاقه مون به گفته تو (تایسون) توی قسمت هفتم سیزن چهار حظور افتخاری داره توی بیگ بنگ که خیلی خیلی هم بامزه است (: شلدون باهاش بد حرف می زنه چون به نظرش مسوول سلب لقب سیاره از پلوتو است و توضیح تایسون رو هم قبول نمی کنه. بعد تایسون تو یک صحنه دیگه می یاد پیش دکتر شلدون کوپر ازش معذرت می خواد به خاطر ناراحتی ای که براش در مورد پلوتو ایجاد شده. شلدون نگاهی می کنه و می گه… «شات آپ!» و می ره (:

 32. هنردوست می گوید

  گیک های دیزاین رو نگفتی. البته موزیک و فیلم رو گفتی. اما یک دسته هم هستن که… کلا وقتی دارن به ویرایش‌گر ویکیپدیا نگاه می‌کنن به این فکر می‌کنن که چرا گرافیکش اینقدر ضعیفه و وقتی توی خیابون راه می‌رن ساختار همجواری ساختمونا رو ملامت می‌کنن و همیشه برای لباس پوشیدن یک طرح خاصی با یک معنی خاصی دارن. حتی اگر فقط به معنی رفتن به سوپر باشه.
  البته توی مملکت ما خیلی کمن.
  ــــ
  گیک‌های هنری که هم عین چی ریختن. همیشه لباساشون رنگیه و اتاقاشون رنگیه و یک قرون پول که در میارن خرج رنگ می‌کنن یا می‌رن باهاش سیم گیتار می‌خرن…

  1. mj می گوید

   گیک های هنری اصلن در بند این که عرفی بشن نیستن
   و در ضمن پولشون رو خرج زیبایی میکنند و نه رنک
   و مانیفیستشونم اینه که زیبایی دنیا رو نجات خواهد داد
   دکتر فکرکنم گیک های هنری رو اضافه کنین کاملتر باشه

 33. آرما می گوید

  پس گیک‌های هری‌پاتر چی؟! بعید می‌دونم طرفدارهای هری‌پاتر کمتر از جنگ ستارگان باشه…

 34. امید می گوید

  گیک ماشین هم داریم… 🙂
  من گیک ماشین و اینترنت و گرافیک و اسلحه و یه دایره المعارف هستم…

 35. masoud می گوید

  گیک سینمایی و اینترنت

  (نسخه بلوری سریال لاست رسید)!!!!!

 36. "1 پزشک" یار! می گوید

  “آنها کسانی هستند که در حال خواندن این مطلب در مورد گیک‌هاهستند!”
  و البته آنها کسانی هستند که این مطلب را نوشته اند، ” گیک” ها بسیارند، چشم ها را باید شست،”گیک” دیگر باید دید!

 37. Mahdi می گوید

  به نام یزدان بخشاینده بخشا
  درود بر شما
  مطلب خوبی بود
  الان برم در مورد روانشناسی گیگ‌ها (خوره ؟) تحقیق کنم

 38. سامی می گوید

  کیف می کنم میخونم،ای کاش عدد کنارش می زاشتی که میفهمیدیم چندتا گیک شد!(:

 39. ت می گوید

  من نفهمیدم که گیک کاردستی چیه! اصلن مشکل‌ش کجاس؟

 40. pary می گوید

  rastesh in chiza ghablan ham boodeh amma farghesh ine ke alan esmashon fargh kardeh beghole ye ki az dostanemon ke comment gozashte bood ghablan be geek migoftand khoreh halla damaneye karishon vasiy tar shodeh o kolan hame chiz ba alghab toye ejtema zohor mikoneh

 41. مریم می گوید

  من عاشق روانشناسی و مباحث مرتبط با اون هستم. به قصد انجام هر کاری که برم اینترنت حتما در کنارش یکی دوتا سایت روانشناسی باز میکنم و میخونم.تو کتابخونم بیشتر از کتابای درسی ام کتابای روانشناسی دارم 🙂

 42. محسن شایان می گوید

  خیلی جالب بود من توی گوگل پلاس share کردم

 43. وانا می گوید

  کی گفته گیگ کمیک بوک تو ایران کمه؟ البته باید گیگ های کمیک رو به چند بخش مانگا و مانهاوا و کمیک استریپ تقسیم بندی کرد چون معمولا طرفدارای هربخش با بخش دیگه دشمنی شدیدی دارن به خصوص مانگایی ها و کمیک استریپی ها!
  تا اینترنت هست نیازی به کتاب کاغذی نیست! (هرچند اعتراف میکنم کتاب کاغذی یه چیز دیگه هست. تا حدی که بعضی مانگاهای دبش رو پرینت میگیریم) خدا به دوستان گیگی ما در کشورهای دیگه پاداش بسیار اعطا کنه که اونها رو برای ما قابل دسترس میکنن.

 44. پریسا می گوید

  عالی بود. لذت بردم. به نظر من یه دسته متمایز دیگه هم باید بذاریم و اون “گیک های هری پاتر” هستن.

 45. فرشاد می گوید

  بسیار جالب و زیبا بود 🙂
  اگر ممکنه در مورد نِردها (Nerd) هم مطلب بنویسید. چون من به شخصه در درجه اول نرد بودن رو به گیک بودن ترجیح میدم

 46. امید می گوید

  هفته گیک به همه دوستان گیکی مبارک 🙂

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.