هفت کاربرد عجیب و غریب مدفوع حیوانات!

46

همه می‌دانند که از مدفوع حیوانات به عنوان کود برای حاصلخیز کردن خاک استفاده می‌شود، اما در این پست می‌خواهیم به کاربردهایی از مدفوع، سرگین، پشکل یا پهن حیوانات و یا هر چیزی که می‌خواهید اسمش را بگذارید اشاره کنم که به احتمال فراوان تا به حال نشنیده بودید.

1- ساختن کاغذ: مدفوع مقداری زیادی فیبر دارد. در تایلند، از مدفوع فیل‌ها برای ساختن کاغذ استفاده می‌شود، برای این کار باید مراحلی طی شوند (اینجا را ببینید تا مراحل کار را ببینید) جالب است که از عواید این کار برای محافظت از فیل‌ها و ایجاد مناطق حفاظت‌شده حیات وحش استفاده می‌شود.

05-08-2013 09-19-49 AM

در چین هم از مدغوع پانداها، کاغذ می‌سازند!

05-08-2013 09-20-20 AM

2- دارو: وقتی آلمانی‌ها در جنگ جهانی دوم، شمال آفریقا را اشغال کردند، بسیاری از سربازان مبتلا به اسهال شدید شدند، اما متوجه شدند که ساکنین محلی مقاوم هستند.

آلمانی‌ها متوجه شدند که ساکنین محلی به مجرد اینکه متوجه علایم اولیه اسهال می‌شوند، یک شتر را دنبال می‌کنند و مدفوع تازه او را برمی‌دارند و می‌خورند!

05-08-2013 09-32-12 AM

نخندید و چهره‌تان در هم نشود! راز این امر در باسیلی به نام باسیلوس سابتیلیس نهفته است که در به هضم غذا کمک می‌کند و عرصه را بر سایر باکتری‌های مضر تنگ می‌کند.

خوشبختانه پزشکان آلمانی با جدا کردن این باکتری، راهی خوشایندتر برای درمان سربازانشان پیدا کردند.

پیش از این هم در یک پزشک در یک پست به صورت مشروح در مورد پیوند مدفوع برایتان نوشته بودم.

3- استتار: در یک بازه زمانی سربازان ارتش آلمان این اعتقاد خرافی را پیدا کرده بودند که اگر با تانک‌هایشان از روی توده‌ها مدفوع حویانات در راه‌ها و صحراها برانند، این کار برایشان خوش‌یمن است!

جالب است که متفقین متوجه این باور و عادت شدند و مین‌هایی به شکل مدفوع طراحی کردند، آلمان‌ها متوجه این توطئه شدند و بعد از آن از توده‌های مدفوع احتراز می‌کردند، اما متفقین هم دست به ضد حمله زدند و این بار مین‌ها طراحی کردند که به شکل توده‌های مدفوعی بودند که قبلا از روی آنها تانک رد شده.

05-08-2013 09-32-23 AM

4- قهوه: گران‌ترین قهوه دنیا از مدفوع تهیه می‌شود!

کوپی لواک(به انگلیسی: Kopi Luwak)‏ نوعی قهوه است که از دانه‌های قهوه موجود در مدفوع حیوانی از رده راسویان به نام گربه زباد (به انگلیسی: Civet)‏ تهیه می‌شود. این حیوان پس از خوردن دانه‌های قهوه، هسته آن را دفع می‌کند که از آن برای تهیه این نوع قهوه استفاده می‌شود. این قهوه گرانترین قهوه دنیا است.

05-08-2013 09-37-14 AM

لواک حیوانی باهوش و خوش سلیقه است که علاقه‌ی زیادی به میوه‌ی قهوه دارد. این حیوان به طور طبیعی، تنها بهترین، درشت‌ترین و رسیده‌ترین میوه‌های قهوه را برای پذیرایی از خود انتخاب می‌کند. سیستم گوارشی لوواک به گونه‌ای است که بخش گوشتی میوه را هضم کرده و دانه‌های قهوه را پس از قدری تغییر در ساختار پروتئینی آن‌ها، سالم و دست نخورده به شکل مدفوع دفع می‌کند. در مناطق زیادی از اندونزی که زیر کشت قهوه قرار دارد، به ویژه در سوماترا، جاوه و بالی، لوواک‌ها چه به صورت وحشی و چه به صورت دست‌آموز، در کشت‌زارهای بزرگ قهوه می‌گردند و بهترین و سالم‌ترین میوه‌ها را برای خوردن انتخاب می‌کنند. پس از این، نوبت به کارگران مزرعه می‌رسد که دنبال دانه‌های دفع‌شده‌ قهوه بگردند. این دانه‌ها پس از شستشو، با حرارت بالا بو داده می‌شوند و به گران‌ترین و یکی از کم‌یاب‌ترین قهوه‌های دنیا تبدیل می‌گردند. (منبع)

05-08-2013 09-35-55 AM

این هم یک سایت فروش آنلاین!

5- باروت‌سازی: در آمریکا جنوبی در سواحل پرو، جزایری وجود دارند که در آن پرندگان در غیات دشمن و صیادهای خطرناک، آزادانه زندگی می‌کنند، مدفوع این پرنده‌ها در این جزایر کم‌باران به مدت هزاران سال جمع شده است و توده‌هایی به ضخامت 45 متر ایجاد کرده است، این معادن خاص، سرشار از نیترات پتاسیم هستند که برای ساختن باورت مورد استفاده قرار می‌گیرند، این معادن همچنین غنی از فسفر هستند که برای حاصلخیر کردن خاک استفاده می‌شوند.

05-08-2013 10-07-23 AM

جالب است بدانید که یکی از دلایل جنگ پایسفیک که بین سال‌ها 1879 تا 1883 میلادی بین شیلی، بولیوی و پرو درگرفت بر سر حق بهره‌برداری از معادن سحرای آکتاکاما بود که دارای معادنی اینچنینی از مدفوع پرندگان است!

05-08-2013 10-18-25 AM

6- آب پاک: در بولیوی یکی از آثار مضر معدن‌کاوی برای استخراج نقره و قلع، آلودگی و اسیدی شدن آب است. این آب باعث مرگ ماهی‌ها و آلگ‌ها می‌شود. یکی از شیوه‌های مبارزه با آلودگی آب، استفاده از باکتری‌هایی است که فلز محلول در آب را به ترکیب سولفیدی آنها مثل سولفید آهن، سولفید روی و غیره تبدیل کنند، این سولفیدها در ته آب نشست می‌کنند و قابل جدا شدن هستند.

این باکتری خاص از مدفوغ «لاما»ها به دست می‌آید، در انگلیس هم باکتری از مدفوع گاو و اسب جدا می‌شود.

05-08-2013 10-07-38 AM

7- تولید انرژی: از زمانی که انسان‌ها کاربرد آتش را یاد گرفتند، آموختند که از مدفوع حیوانات می‌شود برای تولید آتش استفاده کرد، اما کاربرد مدرن‌تر استفاده از  زیست‌گاز یا بیوگاز است.

بیوگاز مخلوطی از سه ترکیب عمده به نام‌های متان، دی‌اُکسیدکربن و سولفید‌ِهیدروژن است که حاصل تجزیه بی هوازی و تخمیر زیست توده بوسیله‌ی باکتری‌های متانوژن است. جزء قابل اشتعال بیوگاز، متان است که سهم بیشتر این گاز یعنی 6۰ تا۷۰درصد آن را شامل می شود. متان، گازی است بی‌رنگ و بی‌بو که اگر یک فوت مکعب آن بسوزد، ۲۵۲کیلوکالری( 1052.3کیلوژول) انرژی حرارتی تولید می کند که در قیاس با سایر مواد سوختی، رقم قابل توجهی است. دو ترکیب دیگر به ویژه سولفید هیدروژن که سهم آن ناچیز است، جزء ترکیب‌های سمی هستند. از مزیت های مهم متان به دیگر سوخت ها این است که، هنگام سوختن، گاز سمی و خطرناک منواکسید کربن تولید نمی کند؛ بنابراین از آن می توان به عنوان سوخت ایمن و سالم در محیط خانه استفاده کرد. همان طور که گفته شد، 60 تا۷۰درصد بیوگاز را گاز متان تشکیل می دهد، این درصد بالای متان، بیوگاز را به عنوان منبع عالی و ممتاز انرژی‌های تجدیدپذیر برای جانشینی گاز طبیعی و دیگر سوخت‌های فسیلی قرار داده است.

باکتری‌های متانوژن که واکنش‌های تجزیه‌ای و بی‌هوازی را به منظور تولید بیوگاز انجام می‌دهند قادر به شکستن و تجزیه مواد آلی پیچیده و ساده هستند که سرانجام به تولید بیوگاز منجر می‌شود. این باکتری‌‌ها از دو دسته باکتری‌های مزوفیل و گرما دوست هستند و به ترتیب در دمای 37 تا 45 درجه سانتیگراد و 50 تا 52 درجه سانتیگراد می‌توانند زندگی کنند. در مورد باکتری گرما دوست این حرارت می تواند تا 70 درجه سانتی گراد افزایش یابد. (+)

نیروگاه بیوگاز سوز شیراز:

05-08-2013 09-56-05 AM


اما در پایان بد نیست سری بزنیم به کتاب مخزن الادویه، ‌نوشته عقیلى خراسانى که در آن کاربردهای درمانی برای مدفوع جانوران و پرندگان لحاظ شده که البته ذکر این بخش فقط برای آگاهی شما از اعتقادات درمانی قدما است و بس. (+)

مدفوع اردک، باز و سایر مرغان شکارى به ندرت مورد استفاده قرار مى‏گیرند چرا که بسیار گرم هستند.

پشکل بز به خصوص بز کوهى براى بند آوردن هر نوع خونریرى مفید است. اگر پشکل بز را بسوزانید حرارتش کاهش یابد و لطیف‏تر گردد و داروى داءالثعلب است/ داروى پوست انداختن است و علاج سخت شدن مفاصل./ اگر با سرکه یا آرد جو مخلوط کنید سفتى مفاصل را نرم کند./ اگر با مقدارى ادویه‏‌جات در علاج یرقان مفید است و خون حیض را روان سازد و نیز سختى سپرز را برطرف کند./ اگر آن را خشک کنند و بسایند و با کندر مخلوط کنند علاج خونریزى زهدان است/.

پختن پشکل بز و بزکوهى با سرکه پادزهر حشرات و علاج مار گزیده است.

مدفوع کبوتر رنگ رخساره را صفا بخشد و داروى درد مفاصل است. و مخلوط آن با عسل و تخم کتان براى دمل و سوختگى مفید است.

مدفوع کبوتر و گنجشک براى سفیدى چشم مفید است. و مدفوع پرستو از همه مؤثرتر است.

مدفوع بزمچه از بین برنده لکه‏‌هاى سیاه صورت است.

پشکل گوسفند همراه سرکه، داروى برجستگىی‌هاى روى پوست اعم از زگیل، میخچه و … است.

مخلوط پشکل گوسفند و بز با سرکه و موم و روغن گُل داروى سوختگى است.

سوخته پهن خر بازدارنده خونریزى است. و بو کردن پهن الاغ خون دماغ را بند آورد.

گذاشتن تازه گرماگرم سرگین گاو جهت ورم زخم‏هاى به وجود آمده از چاقو و امثال آن، قطع خون، برآمدگى زخم، درد مفاصل، رفع درد گزش جانوران گزنده/ مالیدن آن با آرد جو جهت جوش‏ها و با سرکه جهت ورم گرم، گزش زنبور، درد ورم زانو و با بابونه جهت تشنگى و با باقلا جهت ورم پستان/ مالیدن پخته شده آن در روغن زیتون و گذاشتن آن بر بدن تا خشک گردد جهت بیرون آوردن خار و امثال آن/ مالیدن آن به زیر ناف زنان براى خارج کردن جنین مرده و چون مدتى بگذرد باعث قتل جنین زنده مى‏شود و بر پشت زهار و تهی‌‏گاه جهت رفع قولنج/

مالیدن سرگین گاو ماده بر عرق‏‌النساء مفید است.

مدفوع مرغ خانگى داروى قولنج و پادزهر قارچ سمى است.

بخور مدفوع مرغ مردارخوار باعث سقط جنین می‌‏شود.

سوزاندن سرگین گاو نر، پشه را فرارى دهد.

منبع: +


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

کاریکاتورهای و تصاویر ساده، مفرح و تفکربرانگیز لوکاس لویتان

لوکاس لویتان هنرمند برزیلی، ساکن مادرید است. او بیشتر برای پروژه‌اش به نام «هجوم عکس» مشهور شده، در این پروژه او نقاشی‌هایی را به عکس‌های اینستاگرام افراد اضافه می‌کند و داستان‌های پنهان را به روشی خلاقانه آشکار می‌کند.کارهای او جذاب و…

دو اینفلوئنسر سفر در واقع با یک تلویزیون ساده، سفر جعل می‌کردند و هیچ خبری از عکس واقعی در محیط…

دو عکاس به نام مانوئل بختر و و مانوئل رومز رام تصاویر خیره کننده‌ای خلق کردند که آنها را در حال پیاده‌روی در برف، کمپینگ در کوه‌ها و پرواز با هواپیما به سوی مقصدی دور نشان می‌دهد. اما در واقع آنها از در هنگام ثبت همه این عکس‌ها از اتاق…

چگونه از نشخوار فکری یعنی زیاد فکر کردن به چیزی تنش‌زا، رهایی پیدا کنیم؟

بعضی‌ها درگیر یک نوع نشخوار فکری می‌شوند. مثلا خاطرات بد گذشته، از دوران کودکی یا رابطه بد با شریک زندگی سابقشان را مرتب ناخواسته به هر بهانه‌ای مرور می‌کنند یا در مورد یک کار جزئی که می‌دانند انجام دادنش سخت نیست و از عهده‌اش برمی‌آیند،…

شوخی با درونگراها (نرنجید! خودم یک درونگرا هستم)

در مورد درونگراها بسیار مطلب نوشته‌ام. یک زمانی درونگرایی در جامعه خیلی تابو بود و هنوز هم مقداری است.خود من به عنوان یک درونگرا زمانی از درونگرایی خود شرمنده بودم. اما بعدا متوجه شدم که درونگرایی یک ویژگی شخصی است. درونگراهایی یک طیف…

کودکی که از کتابخانه عمومی شهر می‌خواستند بیرون بیندازندش، اما فضانورد شد!

دو برادر به نام‌ها رونالد (چپ) و کارل مک نیر (راست) با 10 ماه اختلاف در جنوب جدا شده به دنیا آمدند. این دو در دوران کودکی تا بزرگسالی جدایی‌ناپذیر بودند.در سال 1959، رونالد مک نیر 9 ساله به یک کتابخانه عمومی در لیک سیتی در کارولینای…

آخرین «نمونه» مقاوم – هر یک از اینها، آخرین چیزهای سالم به جا مانده در طول تاریخ هستند

از برخی جنبه‌های تاریخی چیزهای قالب توجهی به جا مانده، مثلا هزاران سکه از یک دوره تاریخ یا ده‌ها زره یا شمشیر یا کتاب‌های پوستی فراوان. اما برخی چیزها هم آنقدر نادر از بلایایی طبیعی و فساد و آتش‌سوزی‌های در امان مانده‌اند که تبدیل به آخرین…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
46 نظرات
 1. shayan می گوید

  مطلب خیلی “قهوه‌ای ” بود !

  :*)

 2. دانیار می گوید

  قرار است که در انگلیس از فضولات سگ برای تولید برق استفاده کنند. اطلاعات تکمیلی از طریق لینک http://goo.gl/JbTvV در دسترس علاقمندان قرار دارد.

 3. علی می گوید

  جالب بود

 4. محمد می گوید

  سلام
  یادتون رفت از فراگیر ترین فراورده نام ببرین اونم خروجی زنبور عسله و همچنین ورمی کمپوست ها که الان تو صنعت کشاورزی ازشون بسیار استفاده می شه توی لیستتون غایبند.

  1. هومن می گوید

   البته زنبور عسل رو از دهانش میده بیرون نه از مخرجش! ولی باز هم نمیشه بهش گفت “استفراغ زنبور” چون اگر اشتباه نکنم زنبور دو معده دارد یکی برای گوارش و یکی برای عسل سازی.

  2. بابک می گوید

   ورمی کمپوست ها که بسیار بسیار کاربردی ان اما درباره ی زنبور عسل این شوخی که عسل –نِ زنبوره خیلی جاافتاده که باورپذیر هم شده انگار!
   زنبور، عسل رو با پایش چندباره ی شهد در دهانش و ترشحات سر و دهانش تولید می کنه.

  3. الی می گوید

   و گرده رویال

  4. محمد می گوید

   سلام آقا محمد زنبور عسل عسل رو از دهانش خارج میکند ومدفوع خودش رو خارج از کندو دفع میکند .

 5. فرشاد می گوید

  مورد توجه داروسازان داخلی با توجه به وضعیت تحریم داخلی دارو! 😀

  1. محسن می گوید

   بیخیال به کشتنمون میدن

 6. shirin می گوید

  جالب بود .

 7. وحید دامن‌افشان می گوید

  دوم اردیبهشت، به مناسبت روز زمین پاک، توی وبلاگم، کتابی رو معرفی کردم به نام «مبانی محیط زیست». در فصل ۴ این کتاب، اشاره‌ای شده به انرژی بیوگاز. توی این قسمت، نوشته شده که «هند با ‎۲۴۰ میلیون رأس گاو، پتانسیل خیلی زیادی برای استفاده از بیوگاز دارد. در آغاز سال ‎۱۹۸۸ حدود ‎۹۴۰۰۰۰ دستگاه تخمیر بی‌هوازی برای تولید بیوگاز که به طور متوسط فضولات ‎۴‎ رأس گاو را مصرف می‌کند، نصب گردید که به طور متوسط هر کدام از آن‌ها روزانه ‎۴‎ متر مکعب گاز تولید می‌کنند. برنامه‌ی بلندپروازانه‌ی هند برای افزایش دستگاه‌ها تا ‎۱۲ میلیون دستگاه در دست اقدام است.»
  همون‌طور که می‌بینین توی کشورهای دیگه، از راه‌های مختلفی، انرژی به دست می‌آورند و روی یک منبع خاص، تمرکز نمی‌کنند؛ اما متاسفانه توی ایران، تقریباً فقط به نیروگاه‌های آبی متکی هستیم.

  1. نریمان می گوید

   نیروگاه آبی؟؟؟

   نیروگاه‌های گازی و سیکل ترکیبی بیشترین سهم رو در تولید برق کشور دارند.

   نیروگاه‌های آبی حدود ۱۵٪

  2. ehsan می گوید

   با سلام..من می خوام راجع به تولید انرژی با استفاده از مدفوع انسان تحقیق کنم لطفا کتابی به من ارائه دهید.

 8. sh می گوید

  خیلی جالب بود.مرسی.

 9. عرفان می گوید

  از مدفوع پرندگان (خصوصاً کبوتر) هم برای دباغی چرم استفاده می‌شود.

 10. سروش می گوید

  طرف نکرده در طراحی جلد قهوه یه چیز متفاوت درست کن تا این حد رک بودن هم خوب نیست ادم زده می شه موقه خرید 😐

 11. امید می گوید

  دکتر جان جسارتاً می خوام از آب گل آلود ماهی بگیرم:
  برای درمان نفخ شکم هم اگر راه حلی هست بفرمائید. البته اگه آلمانیزه شده باشه ممنون میشم.

  با تشکر

  1. حميد می گوید

   باعرض سلام آقای دکتر آیا از این مدفوع حیوانات چیزی هست که برای درمان سرطان وجود داشته باشد

 12. سیاوش می گوید

  متن بسیار جذابی بود.
  به نظر می رسد بازگشت به راه حل های موجود طبیعت بهترین راه نجات زمین باشد.
  در ایران هم از مدفوع حیوانات از قدیم به عنوان سوخت استفاده می کردند وحال هم استفاده می کنند.
  هنوز هم در یکی از روستاهای اطراف اردبیل با مدفوع خشک شده گاو نان لواشی می پزند که آنقدر طرفدار دارد که حتی به شهرهای مجاور هم برده می شود.
  از دیگر کاربردهای مدفوع خشک شده گاو در روستاهای ما، سوزاندن آن برای دفع پشه بوده که در متن به آن اشاره کرده اید.
  شنیده ام در یکی از شهرهای بزرگ ایران (که برای پیشگیری از سوتفاهم نام آن را نمی برم) رسم بر این بوده که مهمان دعوت می کردند و از مدفوع انسانی مهمان برای مزرعه استفاده می کردند.
  مدفوع قدیمی (دوساله) کود بسیار مقوی است.زمانی که در مرکزی روستایی کار می کردم یک تراکتور مدفوع دوساله گاو در حیاط مرکز ریختم و خیار و گوجه و … کاشته بودم.آنقدر محصول خوبی داد که جعبه جعبه به دوستان هدیه می دادم.
  مدفوع انسانی نیز سرمایه بزرگی است که متاسفانه مثل دیگر سرمایه ما یعنی زباله های شهری، عمدتا به هدر می رود.

 13. مهدی می گوید

  به نام یزدان بخشاینده بخشایشگر
  سپاس خدایی را که خروجی مخلوقاتش را هم بی‌هوده نساخته است!
  به هر حال این آفرینش خدا رو می‌رسونه که بدن موجودات بخشی از ورودی‌هاشو به خروجی‌ای تبدیل می‌کنه که با هوشمندی بشر باز به دردش می‌خوره
  البته اگر خدا می‌خواست می‌تونست که مدفوع (انواع مواد دفع شده از بدن) وجود نداشته باشند چنانکه ما در روایتی می‌خوانیم که اهل بهشت به اندازه پنجاه نفر غذا می‌خورند و با اینحال اضافات غذا به شکل عرقی خوش‌بو از آن‌ها بیرون می‌آید

  من فقط موندم که این تکامل‌گراها از این جور مطالب چطوری لذت می‌برند ؟ شاید هم نتیجه می‌گیرند که (ولش کن بی‌ادبیه!)

 14. علی می گوید

  در ضمن یک مستندی در شبکه منوتو پخش میشه به اسم زیر پوست حیوانات. در آخرین برنامه گفته شد که از مدفوع کوسه در عطر سازی استفاده میشود.

 15. نیما می گوید

  پیف پیف !
  دکتر این مطلب چ هبوی بدی میده 🙂

 16. ghasem kordevani می گوید

  ما در استان بوشهر برای درمان صرفه های طولانی از گوی خر استفاده می کنیم(پهن خر)برای ضدعفونی کردن همچنین برای کسی که سرما خورده وبوی عطر به او رسیده باشد نیز هم

 17. asgari می گوید

  عجب!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 18. Hamed می گوید

  سلام جالب بود مرسی. در ضمن برای زگیل تناسلی چه چیزی موثر است و لگه برجا نمیگذارد. من دوسالی میشه فقط درمان پول میدم. تشکر

 19. محمد ماکویی می گوید

  جالب است!تنها اضافه می کنم که یکی از دم دستی ترین استفاده های فضولات حیوانات را قید نکرده اید!زیرا از فضولات کمپوست خوبی تولید می شود و در زمینه تهیه این کود فضولات اسب از بهترین ها به شمار می آید!اطلاعات تکمیلی را در http://www.yarabumco.ir بخوانید!

 20. متین می گوید

  باسلام . مطلب جالبی بود . لطفا نحوه ی تولید گاز سوختنی از مدفوع وفضولات حیوانی رو هم قرار بدید یا به ایمیل من ارسال کنید

 21. مژده ذوالقدری می گوید

  ممنون.عالی بود.گمانم هند سرآمد استفاده از مدفوع حیوانات باشد.وجود آن همه گاو و آن حجم زیاد مدفوعشان در سرزمینی که گاز ندارد، بهترین سوخت محسوب می شود.غیر از نیروگاههایی که از بیوگاز مدفوع این حیوانات می توانند استفاده کنند، مردم هند بصورت سنتی از این مدفوع قالب های بشقابی شکلی قالب زده و پس از خشک کردن برای سوخت تنور و گرمای زمستان(البته در مناطق روستایی) استفاده می کنند.تمام فواصل بین شهرها اگر با ماشین سفر کرده باشید، مملو از این تاپاله های قالبی است.البته در شهر نیز برای هدیه به معابد داده می شود تا برای مراسم و اعیاد جهت پخت خوراکی به نام” دال باتی چورما “از آن استفاده شود که مستقیما و بدون استفاده از ظرف روی تاپاله های گر گرفته(مثل زغال)پخته می شود و اگر واقعا آتش مایه ی تطهیر باشد و بددل نباشید،خوراکی ست بینهایت خوشمزه و خوش طعم.

 22. هرچی می گوید

  قهوه از مدفوع حیوان درست نمی شود و شاید مدفوع ان حیوان شبیه قهوه باشد قهوه از گیاهان به دست می اید از گیاه قهوه و شاید از مدفوع هم درست شود ولی ایا به بدن اسیب نمی رساند؟؟؟؟!!!!

  1. مينا می گوید

   من از نزدیک فرایند رو دیدم
   میوه قهوه رو میخوره بعد مدفوع میکنه که هسته قهوه داخلش هست طی یک سری فرایند قهوه مجددا فراوری میشود

 23. مجید موزه می گوید

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما لطفا راهنمایی بفرمایید که چطوری میتوانم ضماد پهن گاو تهیه کنم باتشکر

 24. عبدالله می گوید

  سلام به خواننده محترم
  درسالهای قبل از انقلاب در بسیاری از شهرها در فصل کود دهی به باغات اشخاصی بودند که چاه توالت منازل را تخلیه وبا الاغ به باغات شهر می بردند اسم این حرفه رو خرک دار گذاشته بودند از وقتی که کودهای شیمیایی در بسته بندیهای شکیل عرضه شد طعم وعطر و قوت میوه ها هم رفت هدف از فاضلاب شهری استفاده بهینه از ان است که انشا الله امیدواریم این کار به احسن وجه اتفاق بیافتد

 25. chavoshi می گوید

  گه مورچه چه خاصیتی داره؟//

 26. مهدی آذریزدی می گوید

  آموزنده بود.
  همین الان یک تحقیق را شروع کردم برای یافتن خواص مدفوع انسان .همین الان منتظر یاری زردتان هستیم .

 27. عماد معتمدی می گوید

  با درود
  در برخی از روستاهای سبزوار و نیشابور ، مدفوع گاو را با خاک و شن و آب مخلوط کرده و به صورت اندود ( نوعی کاهگل ) برای پوشاندن بیرونی دیوار های گل و خشتی مصرف میکنند.

  با سپاس – عماد

 28. بیژن می گوید

  سلام
  یکی ار دکترهای طب سنتی گفت برای اینکه بدون وارکتومی و بستن لوله زن که هردوش عوارض زیادی داره بتونیم ناباروری دائمی ایجاد کنیم که بدون عارضه باشه
  مدفوع فیل رو پیشنهاد داد

  گفت بشکل بالش درست کنید داخل پارچه نخی نازک 7 شب پشت سرهم زن و شوهر سر رو روش بزارن بخوابن

  تمام

  میگفت یکی از دوستاش مسخره کرده بدون بچه بوده اینکارو هم کرده و گفته حالا میبینی بچه دار میشم
  میگه چندین ساله داره تلاش میکنه نتونسته هنوز

  درضمن برای تهیه سرگین فیل هم گفت برید باغ وحش ار اونجا تهیه کنید.

 29. غلامرضائی می گوید

  سلام خیلی جالب بود
  ما مدتی خرگوش نگهداری می کنیم می خواستم ببینم آیا از مدفوع خرگوش میشه استفاده خاصی کرد یا نه؟
  بسیار سپاسگزارم

  1. هما می گوید

   سلام دوست عزیز من از مدفوع خرگوشم برای کود دهی گلهام استفاده میکنم چون کلا گیاه هستکه دفع میشه بو هم ندارد وباعث جمع شدن پشه و مگس هم نمیشود

 30. عاطفه می گوید

  سلام مطالب خوبی بود مخصوصا نظر دوستان و اون روش ناباروری دائمی
  مرحبا.

 31. هاشم می گوید

  مدفوع گرگ برای رویش مجدد مو.همچنین تف خروس برای این کار

 32. هادی می گوید

  دندان های بشر از چند هزار سال قبل خراب می شده و الان هم خراب می شود چرا هنوز بشر امروز نتوانسته راه حلی پیدا کند که دندان اصلا خراب نشود پس علم بشر چه ارزشی دارد باید به دانش بشر امروز خندید چرا که این همه دندانپزشک در دنیا به علت ناتوانی بشر در حل پوسیدگی دندان استخخخخخخخ

  1. رضا رضایی می گوید

   سلام الان خیلی روشها هست که دندان خراب نشه اگه همیشه مسواک و نخ دندان استفاده بشه همیشه سالم میمونن دندونا و همچنین الان همه دندونا رو میشه بهترین جنس و خیلی شیک و قشنگ درست کنی خداییش برا دندون خوب پیشرفتایی شده کاش برا مو هم راه حلی میوند که واقعا موها ریزش نداشته باشه و نیاز ب کاشت نباشه اصلن چون کاشت خوب در نمیاد و اگه بانک مو خوبم باشه بازم فایده نداره

 33. رضا رضایی می گوید

  تنها مدفوعی که واقعا هیچ‌ کاربردی نداره و حال بهم زنه خیلی انسانه کلن انسان موجوده کثیفیه از همه لحاظ

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.