برق بی‌سیم؛ این دفعه بسیار قوی‌تر با برد بیشتر

4

رویای انتقال برق از طریق امواج رادیویی تازگی ندارد. انواع دستگاه‌های شارژ بی‌سیم موجود در بازار تحقق‌یافته کوچکی از این رویا هستند. بزرگ‌ترین مشکل این دستگاه‌ها قدرت کم (وات پایین) و مسافت بسیار نزدیک (زیر یک متر) است و به همین خاطر مصارف صنعتی یا خانگی نمی‌یابند و در حد شارژ یک گوشی تلفن همراه باقی ماندند. اما به نظر می‌رسد آژانس اکتشافات فضایی ژاین (JAXA) توانسته به این محدودیت‌ها پایان دهد.

این مرکز اعلام کرد آزمایش‌هایی را با موفقیت پشت سر گذاشته است که در آن‌ها ۱.۸ کیلووات الکتریسیته را از طریق بی‌سیم و هوا منتقل کند. این مقدار انژری برای روشن شدن ۱۸ لامپ ۱۰۰ وات، یک سشوار یا قوری چای برقی کفایت می‌کند. این میزان انرژی از طریق یک گیرنده مایکروویو و در فاصله‌ای ۱۷۰ فوتی (حدوداً ۵۲ متر) تامین می‌شود. یعنی در نظر بگیرید می‌توانید یک قوری چای را بدون نیاز به دوشاخه هر کجای یک خانه کوچک نقلی ببرید و روشن کنید.

در حالی که این یافته جدید JAXA می‌تواند کاربردهای خانگی و صنعتی فراوانی داشته باشد و چالش‌های شارژ بی‌سیم را تا حدود زیادی حل کند اما این آژانس در نظر دارد از این یافته برای برنامه‌های بین ‌اتمسفری استفاده کند. این آژانس می‌خواهد روزی یک ماهواره مجهز به پنل‌های خورشیدی بسازد که مجهز به آنتن‌های مایکروویو هم هست و از این طریق با ایستگاه‌های زمینی در ارتباط باشد و انرژی را از اطراف زمین جمع‌آوری کند.

how-to-beam-clean-720-1398188152346

جمع‌آوری انرژی خورشیدی از لایه‌های فوقانی جو زمین مزایای زیادی دارد که از جمله آن می‌توان به ثابت و بدون حرکت ماندن ماهواره بدون در نظر گرفتن سطح، چه ساعتی از روز است یا شرایط آب و هوایی اشاره کرد. برای تحقق این فناوری هنوز کارهای زیادی باید انجام شود. با توجه به خطرات زیادی که وجود دارد و هزینه بسیار بالای ساخت و ارسال ماهواره به دور زمین و فاصله ۲۲۳۰۰ مایلی با زمین، دانشمندان باید هنوز روی این فناوری کار کنند. به همین دلیل، مدیران JAXA از عملیاتی شدن شارژ بی‌سیم با قدرت و برد زیاد در سال ۲۰۴۰ و بعد‌تر از آن حرف می‌زنند.

منبع

 
4 نظرات
 1. مهرناز( الرحیل) می گوید

  امسال در بخش استعداد تحصیلی آزمون دکترا ی مهندسی متنی درباره همین برق بی سیم اومده بود. جالبه

 2. seedni می گوید

  تا اون موقع خدا من و شما رو قرین رحمت کنه .

 3. armin می گوید

  مقاله عالی ایی بود سپاس

 4. mehdi می گوید

  از شخصی شنیدم که تز دکترای دکتر چمران در این خصوص بوده،اگر کسی از صحت وسقم این موضوع آگاه می باشد لطفا اطلاع رسانی نماید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.