ایران در عصر پساتلگرامی!

8

گرچه در ایران هیچگاه میانه‌ای با آمارگیری علمی و فراگیر وجود نداشته است، اما باید اذعان کنیم که این روزها تلگرام سهم زیادی از کل وب‌گردی کاربران ایرانی را به خود اختصاص داده است.

10 سال پیش کاربران ایرانی، از سایت و وبلاگی، عمدتا از طریق لینکدونی‌های آن به سایت‌ها و وبلاگ‌های دیگر می‌رفتند و این چرخه هر روز تکرار و تکرار می‌شد، اما حالا شیوه وب‌گردی کاربران تغییر کرده است.

نکته مهم در این میان این است که اپلیکیشن‌های اجتماعی و پیام‌رسان، عمدتا از نظر رابط کاربری و ماهیت طوری طراحی شده‌اند که کاربران را معتاد و مشغول به خود نگاه دارند و بنابراین خیلی کم پیش می‌آید که کاربری از محیط آنها خارج شود و روی لینکی کلیک کند. چنین چیزی گرچه در تضاد به ماهیت ایجاد «اینترنت» بوده است، اما رویدادی است که هم‌اینک عملا در حال رخ دادن است. اصولا در مورد اینستاگرام که اصلا هیچ لینک فعالی در زیر عکس‌ها نمی‌شود گذاشت و حداکثر می‌تواند به پروفایل دیگری در اینستاگرام لینک داد.

اما به صورت خاص تلگرام در ایران، در این چند ماهه بارها تا آستانه فی..لتر شدن پیش رفته است و ما بارها خبرهایی در این مورد خوانده‌ایم.

می‌شود پیشبینی کرد که سرانجام روزی، شاید همین هفته آینده، شاید هم چند ماه آینده به سبب رخدادی خاص، تلگرام هم عمرش در ایران به پایان برسد.

در این صورت، شایسته است که تخیلی خود را به کار بگیریم تا ببینیم، دنیا پساتلگرامی در ایران چگونه خواهد بود؟!

واکنش روزهای نخست:

سرخوردگی، تلاش برای دیدن مجدد تلگرام با روش‌های «دور زدن»، واکنش اولیه کاربران خواهد بود و البته برای صاحبان کانال‌ها، مرگ تلگرام، بسیار شوک‌آور خواهد بود. آن دسته‌ای که سود مالی از تبلیغات در کانال‌های خود می‌بردند، به راستی دچار ضایعه‌ای بزرگ می‌شوند و آن دسته‌ای که هم کار اطلاع‌رسانی از طریق کانال انجام می‌دادند، به ناگاه پل ارتباطی خود را از دست می‌دهند.

قدم بعدی یافتن آلترناتیو برای تلگرام خواهد بود که البته چیز غیرممکنی نیست، اما مشکل این است که تا کاربران روی جانشین تلگرام توافق کنند و بکوچند و تا دوباره این کاربران بین کانال‌های یک اپلیکیشن پیام‌رسان مفروض دیگر، تقسیم بشوند، چند ماهی زمان صرف خواهد شد.

محو شدن تلگرام، مشکلی که برای کاربران مبتدی

اما صرف‌نظر از کانال‌ها، اصولا مدت‌هاست که شهروندان ایرانی از تلگرام به عنوان یک راه ارتباطی آسان استفاده می‌کنند. در برخورد با عامه مردم می‌بینیم که شاید افرادی ماه به ماه سرویس ایمیل خود را باز نکنند، اما وقتی لازم می‌شود عکسی برای آنها ارسال شود، بالافاصله می‌گویند: تلگرامش کن!

اگر این شیوه آسانی تلگرام کردن از این دسته کاربران که معمولا خیلی دشوار به شیوه ارتباطی دیگری، عادت می‌کنند، گرفته شود، آنها گویی دوباره به عصر قبل اینترنت برمی‌گردند.

2016-02-24_10-57-49

ضربه‌ای به بازرگانی، معامله‌های آنلاین آماتوری و نیز ارتباطات سریع برخی از حرف

و جالب است بدانید که این روزها ارتباطهای تلگرامی برای مبادله اسناد پزشکی بین پزشکان و یا برای کارهای حرفه‌ای دیگر مثل نشان دادن عکس‌های یک محصول، فضای خانه، دکوراسیون داخلی هم به کار می‌رود.

بنابراین می‌شود پیشبینی کرد که صاحبان برخی از این مشاغل، ناگهان یکی از بهترین شیوه‌های تبلیغی خود را از دست بدهند.

رویکرد دوباره به سایت‌ها و وبلاگ‌ها؟ خیر!

اما آیا از میان رفتن تلگرام باعث خواهد شد که سایت‌ها و وبلاگ‌ها کمی رونق بگیرند. شاید در روزهای اول چنددرصدی ورق به سوی سایت‌ها و وبلاگ‌ها برگردد، اما باید توجه داشت که عادات وب‌گردی کاربران یک‌روزه قابل تغییر نیست و بنابراین کاربران به سرعت به سمت سرویس‌های جاشین و نیز سایت‌های سرگرمی با محتوای مشابه سوق خواهند کرد.

بنابراین نباید تصور داشت که آزاد شدن صدها میلیون ساعت از وقت کل کاربران ایرانی، لزوما منجر به محتواسازی بیشتر و وب‌گردی هوشمندانه‌تری خواهد شد.


تلگرام هم یک راه ارتباطی، مثل راه‌ها ارتباطی دیگر است. این روزها خبر افول و مشکلات توییتر به گوش می‌رسد، در صورتی که تا همین 4- 5 سال پیش، توییتر یک غول رو به رشد بود. بنابراین به صورت مشابه حتی اگر اتفاقی برای تلگرام به صورت محو ناگهانی آن در ایران رخ ندهد، چیزهایی مثل:

 • کسل‌کننده شدن تدریجی تلگرام و نزول خلاقیت در تیم مدیریتی آن
 • به میدان آمدن یک سرویس اینترنتی و اپلیکیشن ارتباطی جذاب با ایده‌های نو
 • تغییر عادات وب‌گردی کاربران

می‌تواند تلگرام را به تدریج از رونق بیندازد. چه می‌شود کرد، سایت‌ها و سرویس‌های اینترنتی هم برای خود عمری دارند!


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

دستمال‌های پارچه‌ای برای پنهان کردن نقشه فرار در زمان جنگ جهانی دوم

جورجینا کنیوندر جنگ جهانی دوم، نقشه‌های سرّی روی دستمال‌های جیبی چاپ می‌شد تا نیروهای متّفقین در پشت خطوط دشمن بتوانند از آنها استفاده کنند. گرامی داشتن دستمال‌های پارچه‌ای کهنه پدر ‌همسرم شاید به نظر کاری ناخوشایند باشد اما در دل آنها…

عکس‌های تاریخی که با دیدن آنها درمی‌مانیم که آنها واقعا در گذشته گرفته شده‌اند یا در یک آینده بهتر و…

گذشته بهتر بود یا آینده. این یک سوال باستانی است. معمولا ما تصور می‌کنیم که ترجیح دادن گذشته، تنها یک حس نوستالژیک خام است. چیزی که بن‌مایه فیلم نیمه‌شب در پاریس هم بود.اما گاهی ما پیش خودمان فکر می‌کنیم که این ترجیح و دوست داشتن، شاید…

با این تصاویر کارت پستال خیلی قدیمی در دهه ۱۹۰۰ آمریکایی‌ها، تصور خود از ۱۰۰ سال بعد را نشان داده…

مجموعه‌ای جذاب از کارت پستال‌های عجیب و غریب و در عین حال جذاب از استیون آر. شوک، دیدگاه‌هایی را ارائه می‌دهد که در دهه ۱۹۰۰ تصور شده است و نشان می‌دهند که چگونه شهر‌ها، شهرک‌ها و دهکده‌ها در سراسر ایالات متحده ممکن است طی ۱۰۰ سال آینده…

عکس‌هایی از طراحی‌های داخلی و خارجی بسیار زیبا و بی‌نظیر

طراحی‌های داخلی و خارجی هم این روزها بسیار تکراری شده‌اند و فاکتورهایی مانند هزینه مواد، هزینه طراح و تخیل او و انتظارات سطح پایین کارفرماها از نظر کاربرد یا زیبایی‌شناسی آنها باعث می‌شوند که شاهد طراحی‌های تقریبا همسان در مجموع باشیم.…

این دانشجوی 18 ساله با هوش مصنوعی 19 شخصیت سیمپسون‌ها را به صورت شخصیت‌های واقعی درآورد!

برودی هالبروک دست به کار جالبی زده و جان تازه‌ای به شخصیت‌های محبوب سریال سیمپسون‌ها داده است. او در این مورد نوشته:«من از Midjourney برای تبدیل شخصیت‌های مورد علاقه‌‌ان از انیمیشن‌ها به قالب انسان استفاده کردم. البته برخی از اعضای…

مهندسان بامزه با اختراعات و ابداعات عجیب و غریب و کارا ! گالری عکس

بسیار پیش می‌آید که برای انجام کاری تنها دو راه داریم، یا خرید یک محصول گران و استفاده از آدم‌های کاربلد برای راه‌اندازییا اینکه خودمان با یک سری ابتکار و به صورت به اصطلاح زمخت ولی کارراه‌انداز، تقریبا بدون هزینه کار را انجام بدهیم.…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
8 نظرات
 1. علی ارغوان می گوید

  مطلب خیلی جالبی بود. ممنونم آقای دکتر
  حتی میشه حدس زد در صورت فیلتر شدن تلگرام و البته اینستاگرام. کاربرا دوباره به فیسبوک هم روی خوش نشون بدن

 2. محمد می گوید

  شوربختانه تلگرام حتی برای تبادلات آکادمیک هم استفاده میشه در حال حاضر . کوچ کردن به پلتفرمی مشابه محتمل‌ترین گزینه‌ست. بعضی‌ها برای همین نمونه‌های مشابه همین کانال‌ها رو روی imo یا سرویس‌های دیگه ایجاد کردن تا در صورت وقوع چنین چیزی، بازار رو از دست ندن.
  کاش این شبکه‌های اجتماعی هیچ وقت سر و کله‌شون تو زندگی ما پیدا نشده بود؛ کاش.

 3. معصومه می گوید

  “”گرچه در ایران هیچگاه میانه‌ای با آمارگیری علمی و فراگیر وجود نداشته است،””
  این حرف رو بر چه اساسی می زنید؟؟اینکه شما با امارگیری و علم مربوطه سروکار ندارید دلیل نمی شه بگید توی ایران هیچ وقت امارگیری علمی وجود نداشته.
  و در ثانی قرار نیست یک فرد در همه ی زمینه ها اظهار نظر آن هم از نوع غیر علمی کند.

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   ساز و کار و دانش کار مسلما وجود دارد، اما «عزم» و «اجازه»‌اش مسلما وجود خارجی ندارد. منظور ضعیف بودن بنیان دانش آمار در ایران نبوده است.

 4. Ali می گوید

  من در عجبم این سری پست های در مورد منفی بودن و ضعیف تر شدن هر روزه شبکه های اجتماعی که به پایان می رسه. کلا این جور اخبار و تحلیل ها تون خیلی زیاده…

 5. فرهاد می گوید

  مسلما اینترنتی که امروزه می شناسیم و به صورت سایت ها و بلاگ ها است در آینده از بین خواهد رفت البته الان نیز خیلی جاهایش از بین رفته،به جایش ما شاهد اینترنت در قالب اپلیکیشن ها خواهیم بود، طرف می خواد غذا سفارش بده اپ فلان رو نصب می کنه، می خواد اخبار دنبال کنه اپ فلان رو نصب می کنه، می خواد با دوستاش در ارتباط باشه اپ فلان شبکه ی اجتماعی نصب می کنه و…… . دیگه اینکه فرد بیاد بره مرورگر باز کنه آدرس تایپ کنه و این حرف ها دورانش تموم شد رفت.

 6. حمید می گوید

  هیچ بعید نیست که دیر یا زود تلگرام از محبوبیت بیفته و یه اپ دیگه جاشو بگیره، درست همونطور که این اتفاق برای وایبر افتاد. چیزی که مسلمه اینه که با از بین رفتن تلگرام، کانال های ارتباطی از بین نمیره و کاربران خیلی زود به استفاده از دیگر اپ های مشابه عادت خواهند کرد.

 7. Mahdi می گوید

  نمیدونم چرا وقتی کامنت سوم رو خوندم واسم دژاوو پیش اومد!!!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.