بهترین اپلیکیشن‌ های جانشین‌ و جایگزین‌ تلگرام بعد از فیلتر تلگرام چه پیامرسان‌هایی هستند؟ – راهکار تقسیم کاربری‌ها

18

خب، همان طور که می‌دانید ساعتی پیش مقام قضایی به طور رسمی دستور فیلتر تلگرام را صادر کرده و احتمالا تا ساعاتی دیگر، کاربران به سبک قبلی نمی‌توانند از تلگرام استفاده کنند.

حالا سؤال این است که جایگزین تلگرام چه اپلیکیشن، پیامرسان یا شبکه اجتماعی می‌تواند باشد؟

به طور خلاصه باید بنویسم که برای همه و برای همه کاربردها، یک نسخه واحد نمی‌توان پیچید.

در اینجا سناریوهای مختلف را بررسی می‌کنیم:

1- باز هم با دشواری از تلگرام استفاده کنیم

همان طور که با وجود بسته بودن برخی از شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر و فیس‌بوک این شبکه‌ها، کاربران وفاداری دارند، احتمالا تلگرام هم درصد قابل توجهی از کاربران خود را حفظ خواهد کرد.

اما باید به 4 نکته توجه داشته باشید:

الف- احتمالا دست‌کم در روزها و شاید هفته‌های نخست، دسترسی حتی با «میانبر زدن» هم دشوار خواهد شد. این یک حدس قطعی نیست، اما با توجه به اظهارات قبلی مقامات، چیز کاملا محتملی است و قبلا هم تجریه چنین چیزی را داشته‌ایم.

اما حتی اگر کسانی به دردسر بخواهند کاربر تلگرام باقی بمانند، باید بدانند که …

ب-همه‌کس حوصله ماندن در تلگرام با وجود فیلتر شدن آن را ندارد و شیوه‌هایی برای دسترسی که برای برخی سهل و ساده به نظر می‌رسد، برای برخی دیگر کار فنی و پیچیده به حساب می‌آید. تعداد این نوع کاربرها هم اصلا کم نیست. به علاوه خیلی از آدم‌ها هم همیشه و همه‌گاه حوصله این طور دسترسی را ندارند.

ج-حتی آن کاربرهایی که دوست ندارند تلگرام را ترک کنند، از این به بعد کمتر و به تناوب از تلگرام استفاده خواهند کرد و در نتیجه میزان مشاهده مطالب یا view و میزان تعاملات به شدت کاسته خواهد شد.

د-برخلاف توقع برخی، خیلی از سایت‌ها و کانال‌ها زودتر از چیزی که فکرش را بکنید، به اپلیکیشن‌های دیگر یا حتی پیامرسان‌های داخلی خواهند کوچید. زیاد درگیر ادعاهای اولیه وفاداری آنها نشوید.

2-از یک پیامرسان جایگزین تلگرام استفاده کنیم

خیلی‌ها که اصولا در درون سازمان یا اداره دولتی عضو گروه تلگرامی بودند و زیاد اهل کاربرای دائم تلگرام نبودند، می‌توانند با سادگی از اپلیکیشن‌های داخلی استفاده کنند.

اما خیلی‌ها که عاشق محیط و امکانات تلگرام بودند باید بدانند که تلگرام جایگزین تمام عیاری در حال حاضر ندارد.

گزینه‌هایی می‌توانند مطرح بشوند، اما هر کدام از آنها کمبودهایی دارند، به علاوه به فرض کوچ عمده بیشتر کاربران به یکی از آنها، تکرار برنامه فیلترینگ باز هم محتمل است. این بار شاید بسیار برق‌آسا!

جایگزین تلگرام

پس چه کنیم؟!

کاربری‌های تلگرام را بین سرویس‌های مختلف تقسیم کنیم!

توضیح:

تلگرام را بسیار دوست داشتیم، اما خوب که فکر کنید این دوست داشتن زیاد، باعث شده بود که وابستگی زیادی به آن پیدا کنیم و همه کارها و اصلا همه اینترنت ما تلگرام بشود.

حتی اگر قرار به فیلتر تلگرام نبود، باز هم چنین چیزی منطقی نبود. برای مثال همین دیروز صبح مشاهده کردید که مشکل فنی خود تلگرام باعث شد که چند ساعت، ارتباطات ایرانی‌ها با هم مختل بشود و آنها هیچ جایگزینی برای این کار نداشتند.

تلگرام به سبب امکانات بسیار زیاد، به‌روزرسانی‌های عالی منطبق بر نیازهای کاربران و از همه مهم‌تر همه‌گیر بودن آن مسلما بسیار خوب بود اما تلگرام در آن واحد برای ما تبدیل به اینها شده بود:

-پیامرسان
-سرویس ایمیل
-سرویس ذخیره‌سازی ابری
-سرویس ذخیره‌سازی کارهای واجب یا to do list
-سرویس خبری
-سرگرمی و گوش کردن به موسیقی
– سرویس همکاری اعضا و کارمندهای شرکتی و درون سازمانی
-فروشگاه
-وبلاگ

پس خیلی بدیهی است که وقتی تلگرام قطع شود همه این کاربری‌ها هم به کلی مختل می‌شوند.

همان طور که گفتم برخی ممکن است به دنبال یک تک‌جانشین و راه حل ساده برای ان بیفتند. خیلی‌ها ممکن است رؤیاپردازی بکنند و فکر کنند شاید همین فردا اپلیکیشن و پیامرسانی با همه کاربری‌ها از آسمان نازل بشود.

اما در آینده نزدیک چنین چیزی میسر نیست:

الف- توسعه‌دهنده‌ها و شرکت‌های داخلی (در کمال احترام به برخی از نیروهای معدود خوش‌فکر آنها)، فاصله زیادی با کف توقعات ما دارند.
ب-فرنگی‌ها هم که اصولا متناسب با بازار خود، محصول عرضه می‌کنند و اصلا منطقی نیست یک راه‌حل جامع برای ما کاربرهای ایرانی درست کنند.

پس همان طور که در تیتر بالا ذکر کردم، در شرایط فعلی که قرار نیست هیچ معادله‌ای تغییر کند، منطقی است که ما کاربرهای خود را تقسیم کنیم.

یعنی:

شیوه قدیمی و کارای استفاده از ایمیل به عنوان جایگزین تلگرام

-ارتباطات رسمی شرکتی و شخصی خود را دوباره ایمیلی کنیم. اتفاقا من منتقد این بودم که شرکت‌ها مکاتبات رسمی خود را از طریق پیامرسان انجام بدهند. شما کدام شرکت معتبر فرنگی را می‌شناسید که با واتساپ با کارمندان خود یا مشتری‌ها تماس بگیرد؟

اپلیکیشن‌های ایرانی یا خارجی جایگزین تلگرام

-در مورد چت و ارتباط بین دوستان و اعضای خانواده، مجاز هستیم که یک اپلیکیشن یا دو سه اپلیکیشن پیامرسان با امکانات پایه پیدا کنیم.

ذخیره فایل‌ها به صورت ابری در سرویس‌های جایگزین تلگرام

-در مورد ذخیره‌سازی ابری اطلاعات و فایل‌ها گزینه‌ها بسیار زیاد هستند. مثلا شما می‌توانید فایل‌های کم‌حجم را برای خودتان ایمیل کنید. برای ذخیره مطالب جالبی که می‌بینید از سرویس پاکت استفاده کنید. به علاوه سرویس‌های ابری پیشرفته وان درایو، دراپ‌باکس، گوگل درایو، باکس و … هم هستند که حتی در پلن‌های رایگان خود برای نیازهای خیلی از ماها کاملا کافی هستند.

جوینده، یابنده است. با کمی کنجکاوی و صرف وقت؛ در کار با یکی از اینها استاد می‌شوید و از این به بعد پیشرفته‌تر از پیش به کار خود ادامه می‌دهید.

یادداشت کارهای واجب در اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های جایگزین تلگرام

-در مورد ذخیره کردن کارهای واجب، باز هم اپلیکیشن‌ها و سرویس‌ها خیلی زیاد هستند. مثلا گوگل کیپ گزینه بسیار خوبی است.

آگاهی و خواندن اخبار با سرعت و دقت بهتر: فید جایگزین تلگرام

-در زمینه آگاهی از اخبار، باز هم من قبلا تأکید کردم که برخلاف تصور خیلی از کاربران؛ اتفاقا تلگرام یک سرویس جامع نبوده و نخواهد بود! چرا؟!

چون عمده کار خبررسانی در این شبکه توسط حدود 20 کانال برتر داخلی و خارجی انجام می‌شد. ادمین‌های برخی از کانال‌های داخلی که اصولا تخصص ژورنالیستی و تعهد کاری نداشتند و فقط در پی کسب دنبال‌کننده بیشتر و «ویو»ی بیشتر بودند. آنها اصلا با مطالب تحلیلی میانه‌ای نداشتند. بسیار از منابع خبری و سایت‌های خوب را منبع خبری خود قرار نمی‌دادند.

پس الان به گمان بهترین فرصت است که شما شیوه کسب خبر را عوض کنید. من قبلا در یک پزشک یک درسنامه خیلی جامع در مورد خواندن خبر با استفاده از فناوری فید نوشته‌ام.

به علاوه اپلیکیشن بسیار متنوع داخلی و خارجی برای اطلاع از خبرهای تازه وجود دارند.

گوش کردن موسیقی با صورت جاری یا استریم به عنوان جایگزین تلگرام

-در مورد سرگرمی، البته به این نکته توجه داشته باشید که باز به گمان من ما در وب فارسی از وجود سایت‌های حرفه‌ای بی‌بهره هستیم. متاسفانه ابتذال، ورود به حریم شخصی دیگران و حتی پورنوگرافی وارد کانال‌های تلگرامی شده بود. این نوع کاربری را مسلما من نمی‌توانم تأیید کنم.

اما در مورد چیزهایی مثل گوش کردن به موسیقی، توصیه من استفاده از سرویس‌های استریم موسیقی مثل اسپاتیفای یا برخی نمونه‌های داخلی است.

اپلیکیشن‌های اختصاصی سازمانی جایگزین تلگرام برای مشارکت درون‌سازمانی

-در زمینه همکاری و مشارکت داخل سازمانی، باز هم همکاران باید یا باید در پی یک اپ پیامرسان با امکانات پایه باشند و یا اگر شرکت و سازمان آنها بزرگ است، ارجح است که یک پلتفرم داخلی خوب در این زمینه ایجاد کنند. چیزی که از نظر امنیتی هم منطقی به نظر می‌رسد، گرچه هزینه‌هایی مطرح می‌کند. البته چیزهایی مثل کار مشترک روی اسناد متنی با سرویس‌های گوگل هم به سادگی قابل انجام هستند.

احداث سایت فروشگاه آنلاین به عنوان جایگزین کسب و کار با تلگرام

-در زمینه فروش آنلاین و فروشگاه، متأسفانه امکانات فنی و بودجه خیلی از اشخاص برای احداث  وب‌سایت فروشگاهی، کافی نیست و به فرض این کار، سئوکاری و تبلیغات زیادی هم باید انجام بدهند. اما اگر بودجه خوبی دارید؛ یک بار برای همیشه خیال خودتان را راحت کنید و یک فروشگاه آنلاین مستقل تأسیس کنید.

وبلاگ زدن؛ جایگزین نوشتن با تلگرام

-اما من پیش‌تر از این هم به کسانی که دغدغه تولید محتوا داشتند؛ توصیه کرده بودم که به صورت مستقل وبلاگ تأسیس کنند. هر کسی به فراخور بودجه و نیاز خود می‌تواند کاری بکند. مثلا یکی می‌تواند دامنه و فضای مستقل بخرد و وردپرسی نصب کند و شروع به کار کند و دیگری می‌تواند از امکانات سرویس‌های خوبی مثل ویرگول یا بلاگ دات آر استفاده کند.


خلاصه:

پس نتیجه‌گیری کلی که از این بحث شد این است که به گمان من ارائه یک جانشین و راهکار واحد برای مسئله فیلتر تلگرام، غیرممکن است و حتی اگر به صورت موقت چنین جانشین و راهکاری ارائه شود، دیری نخواهد پایید که همه چیز از نو تکرار شود.

پس دیگر همه تخم‌مرغ‌ها را در یک سبد نمی‌گذاریم و با تقسیم منطقی نیازهای خود و برآورده کردن آنها از طرق مختلف و کسب معلومات و مهارت‌های لازم، خود را ایمن می‌کنیم.

بله! حق با شماست، همه کس این کار را نخواهند کرد. ما نمی‌توانیم به جبر افراد مسن و پا به سن گذاشته را وادار به این کار کنیم. خیلی از کاربران جوان هم که بیشتر دغدغه سرگرمی و ارتباط صرف داشتند، در پی چنین چیزهایی برنمی‌آیند، اما شما به عنوان یک کاربر پویای اینترنت می‌توانید چنین توانایی‌هایی پیدا کنید و به برخی از نزدیکان خود آموزش بدهید.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

صخره‌های عجیب فنلاندی موسوم به کوماکیوی – هزاران سال تعادل و مبارزه با جاذبه

کوماکیوی Kummakivi یک کلمه فنلاندی است که در انگلیسی به معنی "سنگ عجیب" است. این کلمه اغلب برای توصیف نوعی تشکیل سنگ که شکلی عجیب یا غیرعادی دارد استفاده می‌شود. این نوع سنگ‌ها در سرتاسر فنلاند یافت می‌شوند و به دلیل ظاهر منحصر به فردشان…

شوخی‌های تصویری دانشگاهی – دوران عزیز پرمخاطره و گاه پرمشقت با بازدهی‌های نامعلوم

دوره دانشگاه و سختی تطابق‌های دانشجوهایی از طبقات مختلف اجتماعی و نواحی مختلف کشور و آمیزه جالب کنار هم قرار گرفتن آنها هر فعالیت عادی دیگر اجتماعی می‌شود مانند نگاه کردن به فوتبال و هر امتحان یا حتی کلاسی خاطره‌انگیز می‌شود.در اینجا…

تصور کنید که این شخصیت‌های مشهور سینمایی توسط بازیگر مشهور دیگری بازی می‌شدند – پاسخ میدجرنی

در حاشیه فیلم‌های بزرگ همیشه می‌خوانیم که قرار بوده که نقص اصلی یا یک نقش فرعی مهم را کس دیگری بازی کند و آن بازیگر به سبب اینکه فیلم را کم‌اهمیت تلقی کرده یا درگیر پروژه دیگری بوده یا مثلا دست‌آخر ترجیح کارگردان، هرگز به نقش رسیده است.…

بال‌های پرنده نورثروپ: کاوشی در هواپیمای XB-۳۵ افسانه‌ای با عکس‌های کمتر دیده شده

نورتروپ XB-۳۵ گواهی‌ای بر روح پرشهامت نوآوری در صنعت هوانوردی در اوایل دهه ۱۹۴۰ بود.XB-۳۵ که توسط شرکت نورتروپ Northrop با همکاری نیروی هوایی ارتش ایالات متحده توسعه یافت، یک هواپیمای آزمایشی بود که مرز‌های مهندسی هوانوردی را جابجا کرد.…

Fotomat: یادآوری غرفه‌های پردازش عکس دهه 1980 آمریکا که با خودرو از کنار آنها می‌گذشتند و فیلم‌…

در دوران قبل از عکاسی دیجیتال و آپلود آسان عکس‌ها (در این دومی شک دارم که فعلا در ایران ساده باشد!)، یک راه حل جذاب و نوآورانه برای ظاهر کردن فیلم‌های آنالوگ وجود داشت:  Fotomat.در طول دهه 1980، این غرفه‌های پردازش عکس در سراسر آمریکا،…

اگر در این لحظات تاریخی حساس، شخصیت‌های مهم عکس سلفی می‌گرفتند

عکس سلفی به مفهوم کنونی آن مدت یک دهه است که مرسوم شده و به مفهوم گرفتن عکس آینه‌ای یا تکنیک‌های گرفتن عکس با شاتر زمان‌دار قدمت آن به زمان عکاسی برمی‌گردد.اما تصور کنید که در این لحظات مهم تاریخی، شخصیت‌ها دست به دوربین می‌شدند و به…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
18 نظرات
 1. غلام می گوید

  سلام
  عالی بود. ممنون.
  فقط به جای گوگل کیپ مایکروسافت وان نوت را بهتون پیشنهاد میکنم. اصولا گوگل از دید من خیلی قابل اعتماد نیست چون پایه تجارتش بر اساس اطلاعات مشتریان هست.

 2. آترین می گوید


  ما که تو تلگرام میمونیم و طبق معمول گذشته از فیسبوک و توئیتر استفاده میکنیم تا …

 3. مهدی می گوید

  بسیار خوب و منطقی بود درود بر شما

 4. بی نام می گوید

  نمیدونم در ایران دسترسی هست یا نه اما پیام‌رسان های Wire و Signal از پیام رسان های امن هستند.
  به امید روزی که اینترنت آزاد مبتنی بر بلاک‌چین گسترش پیدا کنه. پروژه ای مثل Substratum.

 5. نوبت دهی می گوید

  اینکه چند تا پیام رسان ایرانی داریم خیلی خوب نیست
  کلا بازاری که در حوزه شبکه های اجتماعی صورت میگرفت از بین میره

 6. سید می گوید

  پیامرسان ایتا کاملا شبیه تلگرام است و سرعت و ظاهرش با تلگرام هیچ تفاوتی ندارد

 7. هومن می گوید

  به نکات خوبی اشاره کردید.
  ایجاد وب سایت و وبلاگ به جای کانال مزیت دیگری که دارد ایندکس شدن محتوا توسط جستجوگر ها مثل گوگل است. متاسفانه ایرانی ها در چند سال اخیر حجم عظیمی محتوا در کانال های تلگرام ایجاد کردند که هرگز توسط جستجوگر ها ایندکس نمی شود. اگر محتوا روی وب بود به طور خودکار در ابعاد جهانی قابل جستجو و استفاده بود و منحصر به یک نرم افزار خاص نمیشد. خوشحالم اگر این تصمیم حکومتی حداقل باعث مهاجرت از تلگرام به سمت تکنولوژی های استاندارد شود.

  1. Mahan می گوید

   بیشتر محتوای تلگرام در هر سایتی باشن اون سایت فیلتر میشه.

 8. Mahan می گوید

  فکر می‌کنید ملت خسته ما این کار رو می کنند!
  تنبلیم، خیلی!
  توی سایتم ملت میان کامنت میذارن فلن چیز رو برام توی تلگرامم بفرست! بعدش آی دی میذارن. در صورت لینک دانلودشون همون بالای بخش کامنت ها هست 🙂

 9. زری می گوید

  سلام. این اصلا منطقی نیست که میلیون ها کاربر را به حکم اجبار و بنا به مصالح سیاسی مجبور به کاری کنند باید با آزاد گذاشتن تلگرام و شبکه های پیام رسان خارجی ، پیام رسان های داخلی را تقویت کنند.
  الان که تلگرام فیلتر شده وبا فیلترشکن هم باز نیمشه بسیاری از اطلاعات کاربران در تلرگام مبحوس شده و امکان دسترسی به انها وجود نداره. فیلترکردن تلگرام هیچ دردی را از مصائب کشور دوا نمی کنه و بیشتر موجب یاس و نامیدی و دلسردی مردم میشه. اونا بافیلتر کردن تلگرام بسیاری از مشاغل مجازی رو هم از بین بردن و خیل زیادی از افراد را به جمع بیکاران اضافه کردند. به نظر من و خیلی ها فیلتر کردن تلگرام به نوعی تجاوز به حقوق شهروندی در جامعه مدنی و پایمال کردن حق الناس هستش. ب جای اینکه با تکنولوژی روز دنیا پیش بریم داریم پسرفت می کنیم. منع تلگرام شده حکایت منع ویدئو و ماهواره. ملت ایران چه گناهی کردن که شدیم شهروند ایران آخه. مسئولان وقتی دم از مدنیت می زنن باید به حقوق شهروندان، نیازها و خواسته های آنها نیز احترام بذارن.

 10. امیر می گوید

  مشکل اونجاست که جمعیت تقریبا زیادی از کاربران تلگرام رو مسن ترها و کلا اونایی تشکیل میداد که از اینترنت دقیقا همین چیزی رو میفهمیدن و میخواستن که تلگرام ارائه میداد… و مثلا برای اون مادربزرگ 65 ساله که نه از سرویس ابری چیزی میدونه نه از اورنوت یا ایمیل، تقریبا هیچ جایگزینی وجود نداره!
  بنظرم تا مدتی بهترین راه حل همون فیلتر شکن ها هستند تا جایگزین مناسب پیدا بشه…

 11. سالار می گوید

  مقاله ی منطقی و معقولی بود
  راستش بیشترش حرف دل خودم بود
  تلگرام جای وبلاگ ها و نرم افراز های دیگه مثل اپهای موزیک و ویدیو و غیره رو گرفته بود
  من با فیلتر شدنش خوشحالم نه بخاطر طرفداری از فیلترینگ و پیامرسان داخلی، بلکه فقط برگشتن به دوران وبلاگ نویسی و اینکه هر نرم افزاری کار مخصوصی رو عالی انجام بده نه اینکه یه نرم افزار ده تا کار رو ناقص انجام بده ^__^

 12. لاب می گوید

  من همه مسنجرهای ارانی رو نصب کردم هیچ کس توش نیست و امکاناتش هم افتضاحه اصلا داغون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.