تد دبنی خالق آتاری در سن ۸۱ سالگی درگذشت

1

صنعت بازی‌ یکی از اولین بنیان‌گذاران خود را از دست داد.

تد دبنی (Ted Dabney) که به همراه نولان باشنل (Nolan Bushnell) کنسول بازی آتاری را خلق کرده بودند، در سن ۸۱ سالگی درگذشت. علت مرگ وی سرطان مری اعلام شده است.

تد و نولان در سال ۱۹۷۱ دستگاهی به نام Syzygy ساختند که جد کنسول بازی آتاری شناخته می‌شود. همین‌طور، این دو نفر سیستم Computer Space را ساختند که اولین سخت‌افزار تجاری برای بازی‌های آرکاد محسوب می‌شد.

سپس آن‌ها با تجربه ساختن چنین دستگاه‌هایی به سراغ خلق آتاری رفتند و با همکاری توسعه‌دهنده‌ای به نام Allan Alcorn دستگاه بازی Pong را در سال ۱۹۷۲ ساختند.

تد دبنی از همان ایام جوانی عاشق صنعت الکترونیک و فناوری بود. پس از اینکه دوران سربازی خود را در نیروی دریایی ایالات متحده سپری کرد و آن‌جا آموزش‌ کار با دستگاه‌های الکترونیکی را گذراند؛ سریعا در بانک مرکزی امریکا و پس از آن در شرکت اچ‌پی مشغول به کار در رشته‌های فنی و تکنولوژی شد.

مهندس الکترونیکی عاشق بازی

اما پیوستن تد دبنی به شرکت Ampex در سال ۱۹۶۱ را باید نقطه عطفی در زندگی این نابغه دنیای بازی‌ها بدانیم. او در این شرکت تجربه کار با صفحه‌نمایش‌ها را پیدا و به طور دقیقی فناوری پشت‌پرده نمایشگرها را کشف کرد.

تد دبنی در همین شرکت Ampex با نولان باشنل آشنا شد. نولان در سال ۱۹۶۹ به شرکت Ampex پیوست. آن‌ها در رویای راه‌اندازی یک پیتزافروشی با یک سیستم بازی‌های کامپیوتری مبتنی بر سکه بودند. دنبال کردن این رویا منجر به ساخت کنسول بازی آتاری شد.

البته، تد دبنی مدت کوتاهی با تیم توسعه آتاری همکاری داشت و پس از بروز اختلافاتی میان او و نولان باشنل بر سر تصمیمات مدیریتی، از آتاری جدا شد. وی مدتی هم با همکاری نولان روی بازی Pizza Time Theater (جد بازی Chuck E. Cheese) کار کرد.

اما تد در دوران اوج‌گیری و محبوبیت آتاری در شرکت‌های فناوری‌ مانند فوجیتسو، Raytheon و Teledyne مشغول به کار بود.

به هر حال، او نقش مهم و تاثیرگذاری در شکل‌گیری صنعت بازی‌های ویدیویی داشت. میراث‌اش برای جهانیان هنوز هم یکی از خاطره‌انگیزترین کنسول‌های بازی است.

گفتنی است نولان باشنل هنوز در قید حیات است و گه‌گاهی درباره صنعت بازی‌های ویدیویی اظهارنظر می‌کند.

منبع

 
1 نظر
  1. مهسا می گوید

    خاطرات کودکی من … روحت شاد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.