عکس‌های جالبی از فناوری‌های عجیب گذشته – ابداعات گذشته، چراغ راه پیشرفت‌های آینده

0

هر سال اختراعات زیادی ثبت می‌شوند، برخی از آنها واقعا در نگاه اول آینده‌دار به نظر می‌رسند، اما به دلایلی، بعد مدتی فراموش می‌شوند.

مثلا مشخص می‌شود که اقتصادی نیستند و یا استفاده از آنها راحت نیست یا فناوری‌ای می‌دهد که به همان نیازها، خیلی راحت‌تر پاسخ می‌دهد.

اما به هر حال از میان انبوه اختراعات کاربردی و غیرکاربردی، عجیب و غریب یا شیک، تعدادی پیدا می‌شوند که سنگ بنای پیشرفت‌های آینده می‌شوند.

در اینجا تعدادی از جالب‌ترین اختراعات عجیب و غریب را با هم مرور می‌کنیم:

چرخ کتاب: الان شما در مرورگر خود می‌توانید برگه‌های متعددی باز کنید و همزمان تعدادی پی دی اف را باز کنید. اما زمانی هم بود که محققان مجبور بودند که چندین کتاب قطور را در جلوی خود باز داشته باشند و به تناوب صفحات یکی از آنها را مرور کنند و کار خود را پیش ببرند. به همین خاطر این چرخ کتاب ساخته شده بود.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

۳۵۰ سال پیش این ساعت جیبی به صورت یکپارچه از زمرد کلمبیایی تراشیده شده بود:

سال ۱۹۵۵، برای مدتی این ترن فوق باریک برای نظارت بر ترافیک متروی نیویورک راه‌اندازی شده بود:

قدیمی‌ترین لباس غواصی دنیا که به جا مانده – سال ۱۸۶۰ این لباس ساخته شده بود:

مارس ۱۹۴۱- این تختخواب ویژه ساخته شده بود تا اگر در جریان جنگ جهانی دوم خانه‌ای بمباران شد، ساکنانش در حین خواب در زیر آوار به سلامت بمانند. اسمش را هم گذاشته بودند پناهگاه موریسون:

روبو-وک : نمونه ابتدایی جاروبرقی‌های روباتیک امروزی – این نمونه خیلی ابتدایی در جریان نمایشگاه جهانی مسکو در سال ۱۹۵۹، توسط آمریکایی‌ها رونمایی شد.

سال ۱۹۷۳- رئیس موتورولا در نیویورک نمونه‌ای از تلفن رادیویی قابل حمل به نام Dynatac را به نمایش گذاشته است:

تلویزیون Philco Predicta در اواخر دهه ۱۹۵۰ معرفی شده بود:

سال ۱۹۴۹ – در جریان نمایشگاه خودروی پاریس، این خودروی عجیب با نام Delahaye 175s Roadster به نمایش گذاشته شد. به تازگی همین خودرو در حراجی به مبلغ ۵ میلیون دلار فروخته شد!

در مورد این دوربین هم که تازه در «یک پزشک» برایتان نوشته بودم. از این دوربین برای عکسبرداری هوایی در جریان جنگ جهانی دوم استفاده می‌شد  و مدلش فیرچایلد K-17 بود.

اسکیت موتوردار – سال ۱۹۶۱

سال ۱۹۳۱- این ترن مدل Zeppelin گویی همین حالا طراحی شده!

سال ۱۹۲۵- این بومی آمریکایی مسئول سوییچ خطوط تلفن شده. کاری که در ایران تا اوایل دهه شصت، پیش از زمان خودکار شدن ارتباطات تلفنی، صورت می‌گرفت. در موردش بعدا خواهم نوشت.

سال ۱۸۹۰ – برج تلفن استکهلم که ۵۵۰۰ کابل تلفن با این آرایش جالب از آن خارج شده‌اند:

سال ۱۹۲۸ – دهقانان روس برای اولین بار به رادیو گوش می‌کنند:

سال ۱۹۶۱- شیکاگو – نمایش یک دستگاه تلویزیون بسیار کم‌ضخامت برای آن زمان که فقط ۴ اینچ ضخامت داشت و تازه در پایین این تلویزیون یک دستگاه تایمردار برای ضبط برنامه‌های تلویزیونی دلخواه هم وجود داشت. آخر فناوری در آن هنگام!

سال ۱۹۲۵- موتورسیکلت یک چرخه:

درون یک ماشین حساب قدیمی!

سال ۱۹۶۰ – پدربزرگ گوگل گلس ناکام و عینک‌های هوشمند کنونی – وسیله‌ای که با آن می‌شد برنامه‌های تلویزیون را دید!

سال ۱۹۴۴- بایگانی اثر انگشت اف بی آی

سال ۱۹۳۲- شکل‌گیری کشتی هوایی هیندنبرگ

سال ۱۹۶۸- نخستین نمایش عمومی ماوس و سیستم عامل گرافیکی

سال ۱۹۲۵- دستگاه عجیب ایزوله‌کننده کودک از هرگونه حواس‌پرتی با اکسیژن اضافه!

دوچرخه‌هایی برای هر پا:

سال ۱۹۱۱: چستر مک‌دافی و مجسمه یک روبات آلومینیومی

لیموزین ابر«پهن»!

مردی با یک شات‌گان مخصوص کشتن مرغابی‌ها که می‌توانست با یک شلیک ۵۰ پرنده را از پا درآورد. این اسلحه در سال ۱۸۶۰ ممنوع شد:

دستگاه جذب انرژی! این وسیله واقعا در دهه ۱۹۵۰ فروخته می‌شد. بعدا سازمان غذا و داروی آمریکا متوجه شد که مخترعش واقعا می‌دانسته که دستگاهش عملا هیچ کاری نمی‌کند. اما چون همسرش هر روز ۴ ساعت تمام ساکت در داخل می‌نشست، برای او که بسیار کاربردی بود!

سال ۱۹۲۱- قبل از اختراع رادار با این گوشی‌های بزرگ متوجه نزدیک شدن هواپیماها می‌شدند!

سال ۱۹۵۶- هارددیسک ۵ مگابایتی

   

پستهای اخیر

خودروی مفهومی جیلی ویژن استاربرست معرفی شد؛ طراحی مدرن، فضایی و آینده‌نگرانه (گالری عکس)

جیلی با رونمایی از خودروی مفهومی Vision Starburst، نقشه راه آینده طراحی خودروهای خود را ترسیم کرد. خودروی ویژن استاربرست توسط استودیوی طراحی جیلی در شانگهای خلق شده است و از المان‌های کاملا مدرن و آینده‌نگرانه‌ای مبتنی بر نورپردازی‌های…

پیشنهاد کتاب: عیبی ندارد اگر حالت خوش نیست – مواجهه با اندوه و فقدان با فرهنگی که این‌ها را…

آن‌هایی که رنج را تجربه می‌کنند، معرفتی کسب می‌کنند که بقیه ما به آن نیاز داریم. با توجه به اینکه در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که مردم از احساس کردن هراس دارند، مهم است تا عمق سفر انسانی‌مان را به روی یکدیگر باز کنیم، که تنها با تجربه…

پیشنهاد کتاب: کتاب چگونه بر جهان حکومت کنیم؟ راهنمای دیکتاتور بلند پرواز، نوشته آندره د گیلوم

کسی که آرزو دارد از او اطاعت کنند، ابتدا باید بداند چگونه دستور دهد. نیکولو ماکیاولی قدرت، در جهان امروز در ذهن افراد لیبرال و طرفداران شفافیت سیاسی تصویری منفی دارد. بعضی‌ها می‌گویند قدرت باید تقسیم شود، می‌گویند قدرت زیاد در دست یک…

با این تانک مثل فوت کردن به شمع، به چاه‌های نفت مشتعل کویت فوت می‌کردند تا خاموش شوند!

تصور کنید که شما یک تانک قدیمی روسی را با دو موتور هواپیمای جت و مقدار زیادی آب ترکیب کنید تا یک دستگاه عجیب آتش‌نشانی بسازید که قادر باشد که حتی حریق چاه‌های نفت را خاموش کند! به سال 1991 می‌رویم، در این زمان جنگ خلیج فارس به انتهای خود…

فیلم‌هایی که بسیار خوب و عالی و احساس‌برانگیز هستند، اما به خاطر تاثیرگذاری زیاد روی روح و روانمان،…

وقتی در سایت‌های دانلود هستیم و فهرست فیلم‌ها را نگاه کنیم تا تصمیم بگیریم کدامشان را دانلود کنیم، نگاهی به اسم کارگردان و امتیاز فیلم و هنرپیشه‌ها و داستان کلی‌شان می‌ندازیم تا بتوانیم تصمیم بگیریم. اما شمار زیادی از فیلم‌هایی که دانلود…

فهرستی از چیزهایی که شاید تصور کنید که تنها شما را عصبی می‌کنند، اما عامل اضطراب خیلی‌ها در کشورهای…

چند روز پیش یک کاربر سایت اجتماعی ردیت، سوالی مطرح کرد که در کمال شگفتی خیلی از آن استبال شد و پاسخ‌های متعددی برای آن گذاشته شد. سوال این بود که چه چیز خاص و ویژه‌ای شما را عصبی می‌کند و صرف‌نظر اینکه بارها آن شرایط را تجربه کرده باشید،…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.