اورولوژی چیست و متخصص اورولوژی کیست؟

1

رپورتاژ

شاید تا به الان این سوال برایتان پیش آمده باشد که دکتر اورولوژیست چه کسی است و برای درمان چه مشکلاتی می‌توان به او مراجعه کرد.

به‌طور کلی اگر مردان مشکلی در دستگاه ادراری و تناسلی‌ خود داشته باشند، می‌توانند با متخصص اورولوژی آنلاین در میان بگذارند و از او مشورت‌های لازم را دریافت کنند.

در واقع اوولوژیست‌ها می‌توانند مشکلاتی از قبیل سنگ کلیه یا سرطان را درمان کنند و برای رفع آن نیز راه‌حل‌هایی به شما ارائه دهند. اگر می‌خواهید بیشتر با حوزه کاری این متخصصان آشنا شوید ادامه مطلب را از دست ندهید.

اورولوژی چیست؟

تخصص جراحی کلیه و مجاری ادرای و تناسلی به رشته اورولوژی معروف است، اما اغلب مردم با این رشته آشنایی ندارند. اگر دقیق‌تر بخواهیم بگوییم در مورد بیماری‌های کلیوی دو رشته متفاوت وجود دارد.

رشته اول نفرولوژی است که مربوط به درمان داخلی بیماری‌های مربوط به کلیه و دیالیز می‌شود و دیگری اورولوژی نام دارد که به جراحی سیستم ادراری تناسلی رسیدگی می‌کند.

این رشته مطابق با تخصص زنان و زایمان است تنها با این تفاوت که مشکلات مربوط به این حوزه در مردان درمان می‌شود.

علاوه بر این باید اشاره کنیم امروزه این رشته کمی تخصصی‌تر شده است و چند زیر شاخه زیر را در بر می‌گیرد.

 • اندویورولوژی
 • یوروانکولوژی
 • اورولوژی کودکان
 • آندرولوژی
 • اورولوژی زنان

آندرولوژی به‌ویژه توانسته است انقلابی عظیم در خصوص مشکلات جنسی و ناباروری در مردان به وجود آورد و یکی از ارکان اصلی و همیشگی تیم ناباروری را تشکیل می‌دهد.

متخصص اورولوژی قادر به درمان چه بیماری‌هایی است؟

دکتر اورولوژی مردان می‌تواند به درمان بیماری‌های زیر کمک کند.

 • سرطان کلیه، آلت تناسلی مردانه، بیضه، غدد فوق کلیه، پروستات و مثانه
 • حجیم شدن غده پروستات
 • ایجاد اختلال در نعوظ یا ایراد در شکل‌گیری و حفظ آن
 • مشکلات جنسی و ناباروری
 • سندرم مثانه دردناک یا همان سیستیت بینابینی
 • بیماری‌های مربوط به کلیه
 • برداشتن سنگ کلیه
 • التهاب غده پروستات که به آن پروستاتیت نیز می‌گویند.
 • درمان عفونت مجاری تناسلی و ادراری
 • درمان رگ‌های متورم روی بیضه‌ها یا همان واریکوسل

اورولوژیست زن و درمان بیماری‌های متخلف در زنان

این دکتر مخصوص زنان نیز در درمان بیماری‌‌های زیر تخصص دارد.

 • سرطان کلیه، مثانه و غدد فوق کلیه
 • سندرم مثانه دردناک
 • درمان سنگ کلیه
 • مثانه بیش از حد فعال
 • عفونت واژن و مجاری ادراری
 • بی اختیاری در کنترل ادرار
 • ریختن مواد درون مثانه به درون واژن یا همان پروپلاپس مثانه

اورولوژیست و درمان بیماری‌های مختلف در کودکان

 • شب ادراری
 • داشتن بیضه‌های نامتعادل
 • مسدود شدن و مشکلات دیگری که مربوط به ساختار دستگاه ادراری است.

جراحی‌های اورولوژی

در این حوزه عمل‌های زیادی انجام می‌شود. اگر بخواهیم چند مورد را به صورت خلاصه بیان کنیم می‌توان به جراحی سرطان پروستات، سنگ کلیه و ناهنجاری‌های مربوط به سیستم دستگاه ادراری و تناسلی اشاره کنیم.

البته بیماری‌هایی نیز در این حوزه وجود دارند که بدون عمل و تنها با استفاده از داروهایی که متخصص اورولوژی مردان ارائه می‌دهد، قابل درمان هستند. به عنوان مثال پروستات‌ خوش‌خیم مشکلی است که با درمان دارویی می‌توان بخش زیادی از آن را رفع کرد.

حتی با استفاده از دارو می‌توان درمان عفونت واژن در خانه را انجام داد، البته شرط آن تنها مراجعه به یک پزشک متخصص در این حوزه است و قبل از آن با پرسش و پاسخ از یک مرکز معتبر مانند پذیرش ۲۴ می‌توانید مشاوره بگیرید.

همان‌طور که گفتیم جراحی‌های زیادی در این رشته انجام می‌شود و در بسیاری از موارد حتی از فنون و روش‌های نوین و پیشرفته استفاده خواهد شد.

به عنوان مثال، جراحی‌ها می‌توانند به‌صورت دو نوع باز و بسته باشند که در واقع متناسب با نوع مشکل عمل لازم انجام خواهند شد. وقتی جراحی از نوع باز است، یعنی بخشی از بدن با استفاده از تیغ باز خواهد شد تا پزشک متخصص عمل را انجام دهد.

اما جراحی بسته با دستگاهی به نام لاپاروسکوپ انجام خواهد شد، این دستگاه از یک سوراخ کوچک وارد بدن بیمار می‌شود و تنها باید به دست پزشک متخصص انجام شود.

اگر بخواهیم شانس موفقیت بین جراحی باز و استفاده از دستگاه لاپاروسکوپی را بیان کنیم می‌توان گفت هیچ تفاوت چشمگیری بین این دو وجود ندارد.

البته باید گفت افرادی که از دستگاه لاپاروسکوپ استفاده می‌کنند در مقایسه با عمل باز زودتر از بیمارستان مرخص خواهند شد.

در مواردی خاص از فناوری‌های دیگری مانند روباتیک نیز در عمل استفاده می‌شود که می‌توان دقت بالا را از ویژگی‌های این نوع عمل دانست.

چه زمانی باید به اورولوژ مراجعه کرد؟

هنگامی که برای درمان مشکلات اولیه به پزشک عمومی مراجعه می‌کنید احتمالا با همان داروها مشکل‌تان برطرف می‌شود. اما اگر پس از مراجعه و استفاده از داروها باز هم شرایط‌تان در مقایسه با قبل تفاوتی پیدا نکرد امکان دارد پزشک عمومی از شما بخواهد به دکتر متخصص اورولوژی مردان مراجعه کنید.

هنگام مراجعه باید شرایط خاص خود را به پزشک مربوطه به صورت کامل توضیح دهید. اگر نمی‌دانید به چه کسی مراجعه کنید در ادامه یک مثال می‌زنیم.

به عنوان مثال مردی که سرطان پروستات دارد می‌تواند به متخصص سرطان یا همان آنکولوژیست و متخصص اورولوژی مراجعه کند. اگر پزشک مربوط در هر دو حوزه تخصص داشته باشد به او انکوارولوژیست می‌گویند.

در ادامه خواهیم گفت که برای درمان چه قبیل از مشکلاتی می‌توان به یک متخصص اورولوژیست مراجعه کرد.

عفونت مجاری تناسلی و ادراری

این بیماری وقتی رخ می‌دهد که باکتری و ویروس‌های عفونت‌زا از دستگاه گوارش به مجاری ادراری منتقل می‌شوند. از نشانه‌های آن می‌توان به داشتن ادرار غیر طبیعی، درد زیاد، ناتوانی در کنترل، حالت تهوع و تب و لرز اشاره کرد. البته این اختلال بیشتر در حوزه کاری اورولوژیست زنان دیده می‌شود.

ناتوانی در کنترل ارادی مثانه

اگر در سیستم ادراری مشکلی رخ دهد نتیجه آن بی‌اختیاری در کنترل ادرار است. در زنان علت این مشکل ضعیف شدن عضلات بخش کف لگن در دوران بارداری است

مشکلات جنسی و ناباروری در مردان

اگر به دستگاه تناسلی مردان آسیبی برسد و برای اسپرم اختلالی به وجود آید بروز مشکلات جنسی و ناباروری در بین‌ آن‌ها دیده خواهد شد. یکی از موارد شایع بزرگ شدن سیاهرگ در کیسه بیضه است که به واریکوسل نیز معروف است.

جراحی‌های اورولوژی در مواردی می‌توانند به رفع این مشکل کمک کنند.

انکولوژی ارولوژیک

هر سرطانی که مربوط به دستگاه تناسلی و ادراری در مردان باشد مانند سرطان پروستات و کلیه، در این شاخه قرار می‌گیرد.

پرولاپس مثانه

اگر عضلات و ماهیچه‌های موجود در کف لگن دیگر نتوانند از اندام‌های موجود در کف آن حمایت کنند، این اندام از موقعیت همیشگی خود رها خواهند شد. چنین مشکلی در حوزه پزشکی پرولاپس مثانه نام دارد.

بیماری‌های کلیوی

اگر کلیه فردی آسیب ببیند متورم شدن دست و مچ پا و بالا رفتن فشار خون از علائم رایج آن خواهد بود. اگر هر دو کلیه کار خود را به خوبی انجام ندهند، در نهایت به آن نارسایی کلیه می‌گویند که مرگ را برای این افراد به همراه خواهد داشت.

پیوند کلیه

اگر فردی در اثر نارسایی کلیه به پیوند نیاز داشته باشد، باید به متخصص اورولوژی مردان یا زنان مراجعه می‌کند.

سرطان

به‌طور کلی هر سرطانی که مرتبط با سیستم ادراری و تناسلی در مردان باشد و بر آن تاثیر منفی بگذارد مانند مثانه، کلیه، غده پروستات و بیضه در این بخش قرار می‌گیرد.

پروستات حجیم

طبق اطلاعات جمع‌آوری شده نزدیک به یک نفر از سه مرد بالای سن ۵۰ سال مبتلا به هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات خواهند شد.

در حقیقت وقتی سلو‌ل‌های این غده رشد زیادی دارند، مجاری ادراری منقبض می‌شود و مشکلات زیادی در ادرار به چشم خواهد آمد.

اختلال در نعوظ

وقتی آلت تناسلی مرد به اندازه کافی سفت نمی‌شود، به نحوی که قادر به برقراری رابطه جنسی نباشد، مبتلا به اختلال در نعوظ است. این مشکل در واقع یک بیماری زمینه‌ای را نشان می‌دهد.

پیرونی

زمانی که یک لایه فیبری از بافت اسکار در زیر پوست آلت تناسلی ایجاد شود، منجر به خم یا کج شدن آلت در طول نعوظ خواهد شد. این مشکل باعث خواهد شد زمان نزدیکی درد قابل توجهی را تجربه کنید. همچنین می‌تواند پیش‌زمینه بروز بیماری‌های دیگر باشد.

سندرم مثانه دردناک

این سندرم در حقیقت بیماری التهابی مزمن مثانه است و مطابق با شدت آن می‌تواند ناراحتی کم تا زیاد را به وجود آورد.

سنگ کلیه

وقتی نمک‌های معدنی و اسیدی در کلیه‌ها رسوب می‌کنند اما همچنان قابلیت حرکت درون مجاری ادراری را داشته باشند، این مشکل روی ادرار صحیح تاثیر می‌گذارد و درد و استفراغ را نیز به همراه خواهد داشت.

التهاب پروستات

عفونت پروستات می‌تواند انزال یا ادرار همراه با درد را به همراه آورد. این التهاب در دو نوع حاد و مزمن گزارش شده است.

کریپتورشیسم

در شرایط عادی بیضه درون شکم جنین تشکیل می‌شود و پیش از تولد به درون کیسه مخصوص آن فرو می‌رود. حال اگر یکی یا هر دو وارد کیسه نشود در روند تولید اسپرم اختلال ایجاد خواهد کرد و عوارضی را نیز به همراه دارد.

تنگ شدن مجاری ادراری

اگر مجاری ادراری زخم شود مسیری را که ادرار در آن حرکت می‌کند باریک یا مسدود خواهد کرد. از دلایل آن می‌توان به عفونت، التهاب و آسیب اشاره کرد.

نشانه‌هایی مانند درد در هنگام دفع ادرار و کاهش تولید اسپرم در این افراد دیده خواهد شد و عوارضی مانند پروستاتیت و عفونت ادراری را نیز به همراه دارد.

تحت شرایط زیر باید به دکتر اورولوژیست مراجعه کنید:

 • اگر در ادرارتان خون وجود دارد.
 • داشتن زگیل تناسلی در جنس مونث و مذکر
 • بیماری‌های جنسی و مقاربتی
 • نیاز زیاد و سریع به تخلیه ادرار
 • در بخش پایین کمر، لگن و طرفین آن حس درد داشته باشید.
 • در زمان ادرار احساس سوزش و درد دارید.
 • مشکل در تخلیه ادرار
 • داشتن مشکل ترشح ادرار
 • ادرار ضعیف یا چکه‌ای

اگر مرد هستید و علائم زیر را نیز دارید حتما به یک متخصص اورولوژی مردان مراجعه کنید:

 • میل جنسی‌تان کم شده است.
 • روی آلت تناسلی‌ یا اطراف آن زگیل می‌بینید.
 • نمایان شدن توده در بیضه‌ها
 • مشکل در کنترل یا نگه ‌داشتن نعوظ
 • حس درد در بیضه

مشاوره آنلاین با مجرب‌ترین پزشکان پذیرش۲۴

تا این جا سعی کردیم تمامی ابهامات موجود در مورد متخصص اورولوژی مردان را به شما معرفی کنیم، حال شاید به هر دلیلی علاقه‌ای به مراجعه حضوری در این ارتباط نداشته باشید. دلیل اصلی آن می‌تواند حس خجالت در بیان این مشکلات باشد.

اما جای هیچ نگرانی وجود ندارد. چون پذیرش ۲۴ کار را برای افراد خیلی آسان کرده است و به نوعی پزشکان را به خانه‌ آن‌ها آورده است.

همیشه وقتی از نوبت گرفتن از پزشک صحبت می‌شود یاد ساعت‌های طولانی برای در انتظار ماندن یک وقت می‌افتید و در اخر پس از گذشت مدت زمان زیادی و کلافگی بسیار شاید موفق به این کار شوید.

در واقع این مشکلات باعث به وجود آمدن سایت پذیرش۲۴ شده است، چیزی که در ابتدا تنها یک ایده بود، اما امروزه بخش زیادی از مشکلات بیماران و اطرافیان آن‌ها را حل کرده است.

در واقع پذیرش۲۴ پلتفرمی را در اختیار کاربران خود قرار داد تا دیگر درگیر این شلوغی‌ها و مسائل مرتبط با پزشک و نوبت‌دهی نباشند. شما می‌توانید در هر جایی و در هر زمانی پزشک دلخواه خود را از سایت یا اپلیکیشن پیدا کنید و برای گرفتن نوبت اقدامات لازم را انجام دهید.

گرفتن نوبت هم آسان‌تر از هر چیزی که شما فکر می‌کنید، تنها پس از جستجو و انتخاب پزشک کافی است اطلاعات مربوط مانند خدمت، تاریخ و ساعت را پر کنید و پس از تکمیل و ثبت‌نام در سایت نوبت‌تان ثبت خواهد شد. به همین سادگی!

اگر بخواهیم وجه تمایز این مجموعه را با دیگر مجموعه‌ها بیان کنیم می‌توان به ثبت نوبت بدون هیچ محدودیت و با هر روشی که برایتان راحت‌تر است اشاره کرد.

پذیرش ۲۴ راه را برای پزشک و بیمار آسان‌تر کرده است و برای بسیاری از دغدغه‌های هر دو طرف راه‌حلی پیدا می‌کند. کاربر می‌تواند از طریق سایت، اپلیکیشن، تماس، تلگرام و دیگر روش‌ها مطابق با مرکز درمانی مرتبط برای گرفتن وقت و مشاوره انلاین پزشکی اقدامات لازم را انجام دهد.

تجربه مشاوره آنلاین و دریافت نوبت از بهترین پزشکان و بیمارستان‌های ایران چیزی است که با این مجموعه عملی شده است. این مجموعه بیش از ۱۲۰۰۰ پزشک و ۳۰۰ مرکز درمانی را در برنامه کاری خود جای داده است.

با پذیرش ۲۴ می‌توانید برای نوبت گرفتن از پزشکان و بیمارستان، مشاوره آنلاین و تلفنی در خصوص مسائل پزشکی، سلامت روان، مشاوره خارجی و دریافت رژیم غذایی و سلامتی اقدام کنید.

علاوه بر این‌ها این مجموعه از مترجمان و نویسندگانی ماهر برای تکمیل مجله سلامتی و دارویی خود بهره می‌برد و جدیدترین مسائل روز دنیا را در حوزه پزشکی به کاربرد خود ارائه می‌هد.

بخش پرسش و پاسخ رایگان پزشکی نیز یکی دیگر از قسمت‌های محبوب این سایت به شمار می‌رود، در این قسمت سوال‌های زیادی ثبت شده است و پاسخ هر کدام به صورت دسته‌بندی شده در اختیار کابران قرار می‌گیرد. اما باز هم اگر سوالتان در این قسمت وجود نداشت می‌توانید سوال خود را به صورت رایگان ثبت کنید و منتظر پاسخ پزشک مربوط بمانید.

پذیرش ۲۴ معتقد است نزدیک‌ترین پزشک به شما گوشی‌تان خواهد بود، پس وقت آن رسیده است که اپلیکیشن پذیرش۲۴ را در گوشی خود نصب کنید و با طی کردن چند مرحله ساده برای گرفتن نوبت دلخواه خود اقدامات لازم را انجام دهید!

 
1 نظر
 1. علی می گوید

  ارولوژی همون کلیه و مجاری ادرای میشه دیگه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.