تفسیر آزمایش خون آنلاین!

0

رپورتاژ

تفسیر آزمایش خون آنلاین این فرصت را به شما می‎دهد تا بدون مراجعه به آزمایشگاه از نتیجه آزمایش خود مطلع شوید. برای همه ما پیش آمده است که بخواهیم زودتر از پزشک از نتیجه و تفسیر آزمایش آگاه شویم. البته با مقایسه نتیجه آزمایش و مقادیر نرمال، تا حدودی می‎توان در این زمینه اطلاعات مفیدی کسب کرد. با این حال نمی‎توان انکار کرد، متخصصان نکاتی را در آزمایش می‎بینند که ممکن است از دید ما پنهان بماند. شاید بپرسید چرا باید زودتر از پزشک از نتیجه تست مطلع شد؟ پاسخ ساده است، آیا شما کنجکاو نیستید بدانید سلامتی بدن شما در چه وضعیتی قرار دارد؟ کارشناسان هوم‌کا آماده هستند تا به صورت آنلاین به  این کنجکاوی شما پاسخی علمی و تخصصی دهند.

نتیجه آزمایش خون را چگونه تفسیر کنیم؟

یکی از آزمایش‎های رایج و روتین، آزمایش خون است. با استفاده از این آزمایش بیماری‎های زیادی تشخیص داده می‎شوند. شاخص‎های زیادی در این زمینه وجود دارند که برخی از آنها رایج بوده و برخی دیگر در شرایط خاص تجویز می‎شوند. برای خواندن آزمایش خون، کافی است با شاخص‎ها، علائم اختصاری، مقادیر نرمال و مقادیر بحرانی آشنایی داشته باشید. اگر کمی در فضای مجازی جستجو کنید، به راحتی اطلاعاتی در این زمینه کسب خواهید کرد.

توجه داشته باشید اطلاعاتی که در اینترنت در اختیار شما قرار می‎گیرد، بیشتر جنبه اطلاع رسانی دارد. بنابراین در همه شرایط نمی‎توان به آنها استناد کرد. برای بررسی و خواندن آزمایش خون به فاکتورهای دیگری مانند وضعیت جسمانی بیمار، داروهای مصرفی، سن، جنسیت، دوره درمان و …  توجه می‎شود. به همین دلیل پیشنهاد می‎شود از افرادی که در این زمینه تخصص دارند، کمک بگیرید. چرا که تفسیر اشتباه یا ناقص باعث بروز نگرانی و استرس خواهد شد.

اصطلاحات مختلف در آزمایش خون به چه معناست؟

در آزمایش خون اصطلاحات و شاخص‎های زیادی وجود دارند که در ادامه به رایج‎ترین آنها اشاره خواهد شد. قبل از هر چیز بهتر است با مفهوم ناشتایی در تست خون آشنا شوید. منظور از ناشتایی این است که برای مدت زمانی مشخص از نوشیدن و غذا خوردن خودداری کنید. مدت زمان ناشتایی به نوع آزمایش بستگی دارد، ولی میزان آن حداکثر ۱۶ ساعت در نظر گرفته شده است. شاید بپرسید چرا برای انجام برخی آزمایش‎ها باید ناشتا بود؟ در این حالت واکنش بدن در حالت پایه مورد بررسی قرار می‎گیرد، به همین دلیل لازم است طبق دستور، مدت زمان ناشتایی را رعایت کنید.

 • در مدت ناشتایی از نوشیدن مایعاتی مانند آبمیوه، قهوه، چای و … خودداری کنید.
 • سیگار نکشید.
 • ورزش سنگین نکنید.
 • آدامس نجویید.
 • رژیم غذایی همیشگی خود را داشته باشید.
 • شام را کمی زودتر و سبک‎تر میل کنید.
 • می توانید برای رفع تشنگی آب بنوشید.
 • مسواک زدن مانعی ندارد.

اگر در مدت زمان ناشتایی غذا یا نوشیدنی میل کردید، حتما تکنسین آزمایشگاه را مطلع سازید، چرا که احتمال بروز خطا در نتیجه تست وجود دارد.

رایج‎ترین اصطلاحات و شاخص ها در آزمایش خون

آزمایش FBS: این تست همان آزمایش قند خون ناشتا است. از آن به عنوان یکی از مهمترین تست‎های آزمایشگاهی برای تشخیص دیابت یاد می‎شود. برای این منظور لازم ۸ تا ۱۰ ساعت ناشتا باشید. در این تست میزان گلوکز بدن سنجیده می‎شود.

آزمایش LDL: در این تست میزان کلسترول بد، اندازه‎گیری می‎شود. این چربی‎ها در شریان‎ها رسوب کرده و باعث ایجاد پلاک می‎شوند. به این ترتیب در جریان خون اختلال بوجود می‎آید. این امر در نهایت زمینه را برای بروز ناراحتی‎های قلبی و مغزی فراهم خواهد کرد.

آزمایش HDL: بررسی سطح کلسترول خوب بدن.

آزمایش Cholesterol: در این تست میزان کلسترول و تری گلیسیرید خون سنجش می‎شود.

آزمایش Tg: بررسی سطح تری گلیسیرید

آزمایش TSH، T3 و T4 که مربوط به تیروئید هستند.

تست PCR کرونا.

آزمایش HCG: هورمون بارداری.

شاخصهای مربوط به هورمونهای جنسی ( LH ، FSH ، PRL، Prog ، EST )

آزمایش ادرار UA-UC.

آزمایش مدفوع.

آزمایش CBC: در این تست کلیه سلول‎های خونی مورد ارزیابی قرار می‎گیرند. این آزمایش خود دارای بخش‎های متعددی است.

شاخص های رایج در آزمایش خون CBC

 • WBC: این شاخص به شمارش همه سلول‎های سفید خون می‎پردازد. از آنها به عنوان یکی از مهمترین اجزای سیستم ایمنی بدن یاد می‎شود.
 • RBC: تعداد گلبول‎های قرمز خون.
 • HCT: این شاخص نسبت بین حجم سلولی خون و بخش مایع خون را نشان می‎دهد.
 • HGB: میزان رنگدانه خون
 • PLT: میزان پلاکت‎های خون
 • MCH: میزان متوسط هموگلوبین در هر سلول
 • MCV: میانگین حجم گلبولهای سرخ خون
 • MCHC: این شاخص میزان غلظت متوسط هموگلوبین در سلول‎های قرمز را بررسی می‎کند.
 • MPV: میزان میانگین حجم پلاکت خون
 • RDW: این شاخص به میزان قطر گلبول‎های قرمز خون مربوط می‎شود.

دیگر اصطلاحات رایج در آزمایش خون

الکترولیت‎های بدن نیز از طریق آزمایش خون مورد بررسی و سنجش قرار می‎گیرند. در این رابطه می‎توان به شاخص‎های زیر اشاره کرد:

 • پتاسیم (K): کاهش این ماده معدنی در بدن سبب بروز استفراغ، اسهال، سیروز کبدی و … خواهد شد. در این حالت اصطلاحا گفته می‎شود هایپوکالمی اتفاق افتاده است. افزایش بیش از حد پتاسیم ( هایپرکالمی) نیز منجر به بروز اختلالات کلیوی خواهد شد.
 • سدیم (Na): این ماده وظایف مهمی در بدن دارد که از آن جمله می‎توان به کنترل اسمولالیته مایعات داخل عروقی، فعالیت آنزیم ها و کنترل تعادل اسید و باز اشاره کرد.

شرایط آزمایش خون در منزل

انجام آزمایش خون در منزل، راحت‎تر از آن چیزی است که تصور می‎شود. برای بسیاری از آزمایش‎ها، نمونه خون از طریق ورید بازویی گرفته می‎شود. این امر به تجهیزات خاصی نیاز نداشته و در کوتاه‎ترین زمان انجام خواهد شد.

پس از خونگیری ممکن است با کبودی دست مواجه شوید. شاید بتوان گفت رایج‎ترین عوارض خونگیری همین موضوع باشد. این امر می‎تواند به دلیل حساسیت پوستی، رگ‎گیری اشتباه و یا مصرف داروهای خاص باشد. برای مثال آن دسته از افرادی که از داروهای رقیق‎کننده خون مانند وارفارین استفاده می‎کنند، بیش از دیگران در معرض کبودی دست قرار می‎گیرند. چرا که در این حالت خونریزی بیش از حد طبیعی ادامه خواهد داشت. به همین دلیل توصیه می‎شود مصرف این داروها قبل از آزمایش خون در منزل یا آزمایشگاه متوقف شود. البته در این مورد لازم است حتما با پزشک مشورت داشته باشید.

آزمایش خون در منزل با هوم‌کا

اگر برای انجام آزمایش خون در منزل، به دنبال یک تیم حرفه‎ایی، متعهد و متخصص هستید، هوم‌کا می‎تواند انتخاب مناسبی باشد. ما ادعا نمی‎کنیم در این زمینه بهترین هستیم، اما برای حفظ سلامتی شما تمام تلاش خود را کرده‎ایم. رضایت مشتریان، گواه ادعا ما است. هوم‌کا برای ارائه خدمات آزمایشگاهی، درمانی و مراقبتی در منزل با متخصصان باتجربه همکاری دارد. کلیه متخصصان برای پیوستن به این مجموعه مراحل سخت گزینشی را طی کرده‎اند. به همین دلیل به شما اطمینان می‎دهیم سطح خدمات ما از کیفیتی مطلوب و البته قیمتی متعادل برخوردار هستند. همین حالا به سایت https://www.homeca.ir مراجعه کرده یا با شماره ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵ تماس بگیرید و  سفارش خود را به صورت رایگان ثبت نمایید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.