۵ افسانه درباره ارتودنسی نامرئی

0

رپورتاژ

به فرض که ارتودنسی یکی از بهترین راه های درمانی برای اصلاح ناهنجاری های دهان و دندان است. به فرض که بتوان با آن برهم ریختگی دندان ها را اصلاح کرد و فک و دندان را سرجایشان برگرداند. آخر چه کسی به این آسانی ها حاضر است سیم ارتودنسی و بریس ها را روی دهانش تحمل کند؟! اصلا به خاطر همین است که خیلی ها می روند سراغ ارتودنسی های نامرئی.

محبوبیت ارتودنسی نامرئی و یا همان اینویزیلاین باعث شده باورهای نادرستی در اطراف این شیوه درمانی شکل بگیرد. در این مقاله ۵ مورد از این باورها را به چالش می کشیم.

اینویزیلاین به درد ناهنجاری های شدید دندان نمی خورد

می گویند اینویزیلاین در مقایسه با دیگر انواع ارتودنسی ها، ناهنجاری های شدید فک و دندان را اصلاح نمی کند. هیچ معلوم نیست که این گفته نادرست از کجا آب می خورد، آن هم درحالیکه اینویزیلاین تا به امروز بارها ثابت کرده است می تواند ناهنجارترین شکل های دهان و دندان را اصلاح کند.  این ناهنجاری ها عبارتند از:

 • شلوغی بیش از حد دندان ها (اُوِر کراس بایت)
 • ناهنجاری دندان های جلویی بالا (اُوِر بایت)
 • ناهنجاری دندان های جلویی پایین (آندربایت)
 • شکاف شدید میان دندان ها (گراپ بایت)
 • فاصله زیاد بین دندان های جلویی پایین و بالا (اوپن بایت)

همانطور که می بینید اینویزیلاین ها و یا همان ارتودنسی نامرئی از پسِ همه کارهایی که یک ارتودنسی سنتی انجام می دهد، بر می آید. این شیوه از ارتودنسی حتی کجی بیش از حد دندان را هم اصلاح می کند. خب دیگر چه می خواهید؟!

درمان با اینویزیلاین بیشتر از بریس های سنتی طول می کشد

این هم یکی از همان حرف های نادرستی است که پشت سر ارتودنسی نامرئی بیچاره می گویند. از نظر علمی اینویزیلاین ها بسیار بیشتر از بریس های معمولی کارایی دارند. لابد به خاطر این است که بریس های سنتی از جنس فلز به دندان می چسبند و اینویزیلاین ها نمی چسبند! اتفاقا برعکس! اگر برای تراز شدن دندان ها با بریس های سنتی دو سال زمان نیاز دارید، اینویزیلاین این کار را ظرف ۱۸ ماه انجام می دهد.

البته که طول درمان ارتودنسی به خیلی چیزهای دیگر هم بستگی دارد! این خیلی مهم است که شما در حین درمان چگونه و چقدر از بریس ها و یا اینویزیلاین ها استفاده می کنید و میزان آشفتگی دندان هایتان تا چه اندازه است. ممکن است ناهنجاری فک و دندان طوری باشد که باید زمان بیشتری را با بریس ها سر کنید و یا طول درمانتان چند ماهی بیشتر طول بکشد.

اینویزیلاین فقط به درد بزرگسالان می خورد

می گویند اینویزیلاین ها فقط برای درمان ناهنجاری های دهان و دندان بزرگسالان به کار می آید. احتمالا استدلالشان این است که اینویزیلاین ها نسبت به دیگر انواع ارتودنسی دندان به مراقبت بیشتری نیاز دارند. که البته حرف بیراهی هم نیست اما نمی توان گفت که این سبک از ارتودنسی فقط و فقط برای بزرگسالان مناسب است و بس!

اگر قبل از هر چیز فرزند نوجوان تان را از لزوم مراقبت و راه های مراقبتی اینویزیلاین آگاه کرده اید، دیگر لازم نیست نگران کارایی اش باشید. این مراقبت ها عبارتند از:

 • جدا کردن اینویزیلاین از دندان موقع غذاخوردن
 • تمیز کردن اینویزیلاین ها
 • جدا کردن آن ها به منظور مسواک زدن و نخ دندان کشیدن

این مراقبت ها به خاطر این است که پلاک های تولید شده توسط باکتری های دهان روی دندان و یا اینویزیلاین باقی نمانند.

اینویزیلاین اما برای کودکان چندان مناسب به نظر نمی رسد. طبیعی هم هست: بالاخره آن ها در حال رشد و نمو هستند و دندان هایشان مثل باقی جاهای اندام آن ها مرتبا تغییر می کنند.

ارتودنسی نامرئی همان پلاک های شفاف ارتودنسی هستند

هیچ هم این طور نیست! ارتودنسی نامرئی انواع مختلفی دارد که تنها یکی از آنها پلاک های شفاف ارتودنسی اند. در ادامه با دیگر انواع ارتودنسی های نامرئی آشنا خواهید شد:

 • ارتودنسی با پلاک شفاف
 • ارتودنسی لینگوال و یا پشت دندانی
 • ارتودنسی پشت دندانی
 • ارتودنسی سرامیکی (با بریس های شفاف و همرنگ دندان)

با این همه رایج است که این پلاک های شفاف را به اشتباه با ارتودنسی نامرئی یکی می گیرند.

ارتودنسی نامرئی نسبت به دیگر ارتودنسی ها ارزانتر است

قیمت ارتودنسی یکی دیگر از افسانه هاییست که دور و بر موضوع ارتودنسی نامرئی می چرخد. خیلی ها تصور می کنند ارتودنسی سنتی نسبت به ارتودنسی نامرئی و یا اینویزیلاین گران تر است. در حالیکه برعکس، ارتودنسی نامرئی یکی از گرانترین انواع ارتودنسی هاست. عوامل بسیاری در هزینه ارتودنسی تاثیر دارند:

 • میزان حاد بودن دندان ها
 • طول دوره درمان ارتودنسی نامرئی
 • لوازم و دستگاه هایی که در ساخت و کار کردن ارتودنسی نامرئی دخالت دارند

مثلا اگر بنا باشد شما فقط یک فک را درمان کنید، هزینه کمتری پرداخت خواهید کرد تا وقتی که بخواهید دو فک را به طریق ارتودنسی نامرئی اصلاح کنید.

ارتودنسی نامرئی یکی محبوب ترین شیوهای ارتودنسی به شمار می رود. چرا که بیمار دیگر مجبور نیست سیم ارتودنسی و بریس ها را روی دندان تاب بیاورد و ظاهرش تحت تاثیر آن سیم ها و بریس ها از حالت معمولی خارج شود. به همین دلیل اصلاح باورهای غلط درباره ارتودنسی نامرئی به آگاهی رسانی پیرامون این روش ترمیمی کمک می کند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.