ارتباط عجیب بین افسردگی و دمای بدن: افسرده‌ها داغ‌ترند!

0

علائم افسردگی و دمای بدن چیزی است که در وهله اول کمتر کسی آن را در نظر می‌گیرد و به دنبال انجام تحقیقاتی در مورد آن برمی‌آید. اما جالب است که به تازگی در این مورد هم تحقیقی انجام شده:

محققانی از دانشگاه کالیفرنیا سانفرانسیسکو (UCSF) داده‌هایی را که از 20880 فرد در طول هفت ماه جمع‌آوری شده بود، تجزیه و تحلیل کردند و تأیید کردند که افراد مبتلا به افسردگی دمای بدن نسبتا بالاتری دارند.

شرکت‌کنندگان از 106 کشور انتخاب شده بودند. اما فعلا بر اساس آن نمی‌توان گفت که دمای بدن بالاتر باعث افسردگی می‌شود یا در واقع افسردگی منجر به گرم شدن بدن می‌شود.

با این حال، این تحقیق نشان می‌دهد که ارتباطی  وجود دارد که ارزش بررسی دارد. شاید اصلا روزی بتوان بر اساس آن راهی برای مقابله با علائم افسردگی پیدا کرد و به میلیون‌ها نفر در سراسر جهان کمک کرد.

اشلی میسون، روان‌پزشک UCSF می‌گوید: «بر اساس دانش ما، این بزرگترین مطالعه تا به امروز برای بررسی ارتباط بین دمای بدن – که با استفاده از روش‌های گزارش خودکار و حسگر‌های پوشیدنی ارزیابی شده – و علائم افسردگی در یک نمونه وسیع جغرافیایی است.»

به گفته محققان، این پیوند می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. ممکن است افسردگی به فرآیند‌های متابولیکی مرتبط باشد که احتمالاً گرمای اضافی تولید می‌کند، یا باعث شود که عملکرد‌های زیستی خنک‌کننده که به درستی عمل نکنند. در ضمن ممکن است یک علت مشترک وجود داشته باشد، مانند استرس ذهنی یا التهاب که به طور جداگانه بر دمای بدن و علائم افسردگی تأثیر می‌گذارد.

این چیزی است که مطالعات آینده باید به دنبال دریافتن آن باشند. در حال حاضر، ما می‌دانیم که افسردگی یک وضعیت پیچیده و چند وجهی است و به احتمال زیاد با محرک‌های مختلف زیادی و دمای بدن می‌توانند در آن نقش داشته باشد.

تحقیقات قبلی نشان داده است که جکوزی و سونا می‌تواند علائم افسردگی را کاهش دهد، البته در گروه‌های نمونه کوچک. این امکان وجود دارد که تلاش بدن برای سرد شدن از طریق تعریق، می‌تواند تأثیر روانی داشته باشد.

میسون می‌گوید: «جالب است که گرم کردن افراد در واقع می‌تواند منجر در نهایت باعث کاهش مجدد دمای بدن شود که بیشتر از سرد کردن مستقیم افراد، مانند حمام یخ، طول بکشد و روی علائم افسردگی تاثیر بگذارد.»

داده‌های مطالعه نشان داد که با شدیدتر شدن علائم افسردگی ، میانگین دمای بدن بالاتر می‌رود. همچنین ارتباطی اندکی بین نمرات افسردگی بالاتر و نوسانات دمایی کمتر در روز وجود داشت.

با توجه به اینکه حدود 5 درصد از مردم در سراسر جهان به نوعی با افسردگی دست به گریبان هستند، تلاش برای درک و درمان موثر آن اکنون بیش از هر زمان دیگری ضروری است. هر کشف جدید امید بیشتری را برای مقابله با مشکل به ارمغان می‌آورد.

این تحقیق در Scientific Reports منتشر شده.

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / علائم گرمازدگی / بهترین مودم 5G /خرید عطر و ادکلن /قهوه فوری گانودرما دکتر بیز /جراحی زیبایی /داروخانه آنلاین / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.