عوارض کار زیاد با کامپیوتر: برای پیشگیری از آسیب بدنی باید چه کرد؟

چقدر می‌‌توانید با کیبورد تایپ کنید یا پشت کامپیوتر روی یک صندلی بنشینید ، قبل از اینکه به خودتان آسیب وارد کنید؟ خیلی از ماها ، مجبوریم به واسطه کار و شغلمان ساعتها و بدون وقفه ، بی‌حرکت بمانیم و در این فاصله فعالیتهای حرکتی ظریفی انجام دهیم ، ولی بدن ما برای این کار طراحی نشده است. شواهد نشان می‌دهند که وضعیتهای غیرطبیعی به مدت طولانی و حرکات تکراری با درد گردن ، دست و پا و پشت ، در ارتباط هستند. به چنین حالتهایی “نشانگان به کارگیری بیش از حد” یا آسیب ناشی از استرس تکراری RSI ، گفته می‌شود.

RSI چیز کم‌اهمیتی نیست ، طبق آمار در آمریکا ، ۳۴ درصد موارد غیبت از کار به خاطر آسیب یا بیماری ناشی از همین RSI است و سالانه خسارتی حدود ۵۰ میلیارد دلار به صنایع به خاطر موارد غیبت ، کاهش بهره‌وری و هزینه‌های پزشکی وارد می‌کند.

آسیبی که RSI به بدن وارد می‌کند ، ناشی از دوچیز است : تغییرات ساختمانی الیاف عضلانی و کاهش جریان خون. اعصاب هم می‌توانند درگیر شوند ، بافتهای بی‌حرکت و التهاب احاطه‌کننده آنها ، می‌توانند عصب را طوری تحت فشار بگذارند که منجر به کرختی و بی‌حسی و حتی در موارد شدیدتر ضعف عضلانی شود.

کسانی که می‌خواهند شواهد این تحقیقات را ببینند به اینجا بروند ، در این مطالعه بیوپسیهایی(نمونه برداری از بافتهای بدن) ، از عضلات دست افراد سالم و مبتلا گرفته شد ، که نشان‌دهنده تغییرات ساختمانی در الیاف عضلانی و همبستگی میزان آسیب به بافتها با میزان بیماری بود. در مطالعه دیگری بیوپسیهای از عضلات گردن گرفته شد و کاهش جریان خون موضعی در افراد بیمار دیده شد ، هر اندازه جریان خون کاهش یافته بود ، درد هم بیشتر بود.

تاندونیت ( التهاب تاندونها) و سندرم تونل کارپال ( بیماری ناشی از تحت فشار قرار گرفتن اعصاب دست به وسیله بافتهای نرم دست که دلایل مختلفی دارد) ، از شایعترین آسیبهای RSI ، هستند ، بر طبق یک تحقیق بیش از ۴۱ درصد همه آسیبهای ناشی از RSI در آمریکا ، ناشی از سندرم تونل کارپال است. تحقیق دیگری با عنوان جالب “کار سخت به کسی آسیب نمی‌رساند. آیا آسیب می‌رساند؟” هم انجام شده است که رابطه شغل و اختلالات عضلانی- اسکلتی بافت نرم گردن و اندام فوقانی را می‌سنجد.

 کار زیاد با کامپیوتر

راه چاره کدام است؟

بهترین کار پیشگیری است:

– استراحت : هر ۳۰ تا ۴۵ دقیقه ، ۵ دقیقه استراحت کنید. اگر به کمک نیاز دارید یک برنامه جالب برای هشدار و یادآوری زمان استراحت در فواصل معین وجود دارد ، که آن را می‌توانید از اینجا دانلود کنید.

– حرکات کششی : در هنگام استراحت به بازوها ، دست ، گردن و پشت خودتان حرکات کششی بدهید. این سایت یوگا به شما کمک می‌کند.

– در هنگام کار وضعیت صحیح داشته باشید ، روی نیمکت با لپ‌تاپ کار نکنید.

– صندلی ، مانیتور ، کیبورد ، موس ، لپ‌تاپ خودتان را تنظیم کنید. کیبورد و موس خودتان را هر از چندگاهی عوض کنید.

– هر چند وقت یک بار نگاه خودتان را از صفحه مانیتور متوجه یک فاصله دور کنید و فراموش نکنید که چشمک بزنید! (برای جلوگیری از خشکی سطح چشم و قرنیه)

– کارهای غیرضروری را با کامپیوتر محدود کنید. در بین‌وب‌گردی ، ایمیل زدن ، بازی و ارسال SMSبه خودتان استراحتی بدهید.

– اگر درد شما ادامه یافت حتما به پزشک مراجعه کنید ، پزشک ممکن است برای شما مچ بند ، کمپرس با یخ ، دارویهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن ، تزریق کورتیزون ، فیزیو تراپی و از همه مهمتر استراحت را تجویز کند.

علایم خودتان را جدی بگیرید ، هر چقدر زودتر به آنها اهمیت بدهید ، زودتر از دست آنها خلاص می‌شوید.

این هم لینکهای مفیدی در مورد این موضوع :

ترفندهایی برای کار صحیح با کامپیوتر

ابزارهای اشاره‌گر جایگزین

کیبوردهای جانشین و ارگونومیک

– سایتهای درباره RSI (+ ، + ، + )

منبع : وبلاگ گوگل

نظرات

 1. در بلاگ نیوز لینک داده شد.با تشکر

 2. Thank you so much! very useful information

 3. از قسمت لینک‌گرد «سایت من» به مطلب شما لینک داده شده است.

 4. مطالب مفیدی بود دکتر

  می گم در مورد قلیون هم می تونی مطلب بنویسیا(یه معضل همه گیر تو گشور ماست البته یه پیشنهاده)

 5. خیلی عالی بو د این مطالب تشکر

 6. من به عنوان یک کاربری که روزی ۱۰-۱۲ ساعت پشت این زهرماری عزیز هستم که البته خیلی دوستش دارم و کاری غیر از این هم بلد نیستم از شما بابت اطلاعاتتان تشکر می کنم!
  راستش منم سعی می کنم هر از چند گاهی یه تکونی بخودم بدم. راستش من یک ضرب که اصلا یک جا بند نمی شم!
  تشکر دکتر.

 7. از مطلب مفیدتون ممنون ، ولی برای دریافت نرم افزار یادآوری کننده خواهشا یه لینک ردیفتر بزارید . قربان شما

 8. واقعا مطالب جالب و کارآمدیه از شما متشکرم!

 9. بیماری های اسکلتی عضلانیi need information in this case.thanks for attention.

 10. از مطالب سایت بسیار لذت بردم …
  من خودم از این نوع استرس تا حدودی رنج میبرم اما با رعایت بسیاری از نکات محم به طور چشمگیری بهبود یافته ام از جمله :
  ۱- حتماٌ از صندلی دارای دسته ( جهت قراردادن دستها روی آن استفاده شود )
  ۲- صندلی باید طوری قرارگیرد که نگاه چشمها به مونیتر مانند نگاه یک آدم دارای قد ۱۸۰ به یک آدم دارای قد ۱۷۰ باشد یعنی ابداٌ نباید بطور مستقیم بطوری که گردن حالت قوس به داخل داشته باشد به مانیتور نگاه کرد ( پس باید طوری نشست که اگر کسی بخواهد به آدم پس گردنی بزند بسیار عالی دست او به گردن فرود آید )

دیدگاه بسته است.