وب ۲,۰ چیست؟

در مورد وب ۲ مدتها پیش یک مقاله بسیار جالب دیده بودم و می‌خواستم ترجمه‌اش کنم ، دیروز که عصر ارتباط خریدم ، دیدم ، همین مقاله را ترجمه کرده. مقاله بسیار جالبی است. اگر به این موضوعات علاقه دارید ، حتما آن را بخوانید.

در اینجا یک جدول را از این مقاله می‌آورم که با دقت و مقایسه اجزای وب ۱.۰ و وب ۲,۰ می‌توانید ، بسیاری از مفاهیم را بگیرید.

 

وب
۱,۰

وب ۲.۰

دابل کلیک
Double Click

گوگل اُد سِنس

Ofoto

فلیکر

Akamai

بیت‌تورنت

بریتانیکا آنلاین

ویکی‌پدیا

Mp3.com

نپستر

وب‌سایتهای شخصی

وبلاگ‌نویسی

evite

EDVB , Upcoming.org

معامله نام دامنه
speculation

بهینه‌سازی موتور جستجو

دیدن صفحات

هزینه به ازای هر کلیک

صفحات جداگانه
Screen scraping

خدمات وب
web srvices

انتشار
publishing

مشارکت
participation

سیستمهای مدیریت محتوا

ویکی‌ها

فهرست‌ها
directories

دسته‌بندی
tagging

چسبندگی
stickiness

انتشار همزمان
syndication

فکر می کنم ، جدول گویایی باشد ، در واقع کلید تعریف وب ۲,۰ مشارکت همه در ایجاد و پردازش اطلاعات است. حالا چنین تولید محتوا و پردازشی می‌تواند به صورت وبلاگ‌نویسی ، آپلود عکس در سرویسهای اشتراک عکس و ویدئو ، برچسب‌گذاری یا تولید فرهنگهای مشارکتی یا همان ویکی‌ها باشد.

در سایتهای زیادی بارها شده که بعد از معرفی سرویس یا نرم‌افزاری گفته‌اند ، این سرویس یک سرویس وب ۲,۰ای است ، مانند بسیاری از مفاهیم مهم وب ۲,۰ هم مرز مشخصی ندارد ولی اگر این معیارهای کلی را برای تعریف آن در نظر داشته باشیم ، کمتر به مشکل برمی‌خوریم.

یک مطلبی را هم که اخیرا در وبلاگ یکی از پزشکان وبلاگ‌نویس آمریکایی خوانده‌ام ، اینجا برایتان می‌نویسم. این آقای پزشک بسیار علاقمند به آی‌تی است و هر بار که سرویس خوبی به راه می‌افتد ، بلافاصله معرفیش می‌کند و پیشنهاد می‌کند که چگونه پزشکان و بیماران هم می‌توانند از آن بهره ببرند. خلاصه بگویم که یک طورهایی علایقش شبیه من است!

روزی ایشان در بیمارستان کلیولند ، کنفرانسی خوبی در مورد وب ۲,۰ می‌دهند و با اسلاید پرزنتیشن عالی کلی توضیحات جالب ارائه می‌کنند. بعد از پایان کنفرانس ، اولین سؤالی که یکی از پزشکان از ایشان کردند این بود: ” حالا این وب ۲,۰ را از کجا می‌شود خرید؟!” تصور کنید قیافه پزشک آی‌تی دوست را

 

 

نظرات بسته شده است.