۹ سپتامبر ۱۹۴۵: «باگ» کامپیوتری متولد شد!

7

تاریخ واقعا چیز جالبی است. در این پست می‌خواهم درباره تاریخ «باگ» برای شما بنویسم.

باگ bug نرم‌افزاری خطا، رخنه ، اشتباه ، نقص یا خطایی در یک نرم‌افزار است که از عملکرد صحیح آن جلوگیری می‌کند.

تاریخچه مفهوم خطای نرم‌افزاری به سال ۱۸۴۲ برمی‌گردد. در آن سال «چالز بابیج» در سخنرانی‌ای که در دانشگاه تورین در مورد موتورهای تحلیلی ایراد کرده بود، به دشواری فرایند مرتب کردن کارت‌های برنامه‌ای برای «موتورهای تحلیلی» اشاره کرده بود، اما از اصطلاح باگ استفاده نکرده بود.

البته قبل از دوره کامپیوترها و نرم‌افزارهای کامپیوتری، از اصطلاح «باگ» برای اشاره به خطای سخت‌افزاری در فرایندهای مهندسی استفاده شده بود. توماس ادیسون هم در یکی از نامه‌هایش از اصطلاح باگ برای اشاره به مشکلات مهندسی در اختراعاتش استفاده کرده بود.

اما چه زمانی برای نخستین بار از اصطلاح باگ برای سیستم‌های کامپیوتری استفاده شد؟!

در سال ۱۹۴۵، گریس هوپر در دانشگاه هاروارد بر روی یک ماشین حساب  Mark II که شکل بسیار ابتدایی کامپیوترهای امروزی محسوب می‌شد، کار می‌کرد. در روز ۹ سپتامبر همان سال، این دستگاه دچار مشکل شد، اپراتورها حشره‌ای را بین ورقه‌های برنامه پیدا کردند که به دام افتاده بود و باعث مشکل شده
بود، آنها حشره را برداشتند و مشکل را رفع کردند.

Mark II همانطور که در عکس زیر پیداست یک کامپیوتر الکترومکانیکی بود و بنابراین این حشره توانسته بود جزء مکانیکی دستگاه را با مشکل مواجه کند.

اینجا بود که خانم گریس هوپر از اصطلاح باگ و همچنین debugging به معنی اشکال‌زدایی را برای نخستین بار برای یک مشکل کامپیوتری استفاده کرد. وی حشره را مجددا روی کاغذ برنامه چسباند، این کاغذ هنوز در موزه ملی تاریخ آمریکا حفظ شده و نگهداری می‌شود.

خانم گریس موری (هوپر) یا اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم دریادار یا آدمیرال هوپر، در سال ۱۹۰۶ در نیویورک به دنیا آمد. او در سال ۱۹۳۴ توانست از دانشگاه ییل، درجه PhD ریاضیات را دریافت کند. خانم هوپر در سال ۱۹۴۳ به نیروی ذخیره نیروی دریایی پیوست و در سال ۱۹۴۴ با درجه ناوبان یکی در پروژه تولید و ارتقای کامپیوترهای ابتدایی آن زمان مشغول به کار شد.

عکسی از خانم هوپر در سال ۱۹۸۴:

خانم هوپر در جوانی:

او کسی بود که نخستین کامپایلر یا برنامه مترجم را نوشت و در توسعه زبان برنامه‌نویسی COBOL فعالیت داشت که یکی از نخستین زبان‌های برنامه‌نویسی سطح بالا محسوب می‌شود.

گرچه او بعد از جنگ به طور فعال به نیروی دریایی خدمت نمی‌کرد ولی وابستگی خود را به نیروهای ذخیره نیروی دریایی حفظ کرد. در طی ۴ دهه بعد تا قبل از مرگ در سال ۱۹۹۲ خانم هوپر در زمینه ارتفای زبان‌های برنامه‌نویسی فعالیت می‌کرد و در همین حال به صورت مرتب ارتقای درجه پیدا می‌کرد، طوری که در سال ۱۹۸۵ به درجه دریاداری یا آدمیرالی رسید.نیروی دریایی آمریکا برای قدردانی از تلاش‌های او، ناوی را به نام او USS Hopper نامگذاری کرده است.

منابع: ویکی‌پدیا و + و +

مطلب مرتبط: چرا ارور ۴۰۴؟!

 
7 نظرات
 1. behzad می گوید

  بسیار عالی بود دکی جان

 2. binam می گوید

  fekr mikonam ke maghAleye shomA kami az haghighat fasele dareh. “bug” avalin bar bekhatere tarmime khotoote telephon bekar raft. dalilesh ham ijade etesAli tavasote in hashareh rooye khotote telephon bood. behar hal maghaleye jalebi bood. inTaarifi hast ke IEEE be an eshAReh mikone
  پاسخ: در متن مقاله به صراحت اشاره کرده‌ام که منظورم اولین باری است که اصطلاح باگ برای مشکل یک کامپیوتر به کار رفته است. اگر با دقت می‌خوانید متوجه می‌شدید.

 3. www.SorenPhoto.com می گوید

  جالب بود .خسته نباشید .

 4. zohreh می گوید

  http://www.anitaborg.org/initiatives/ghc/

  a celebration about Grace Hopper
  پاسخ: ممنونم بابت لینک

 5. Omid می گوید

  اینجام چون گاهی سر میزنم به وبلاگت.خیلی وقتها چیز یاد میگیرم .اما همت و پشتکارت قابل ستایشه.

  I tried so many times to have a weblog updated
  but i lost my mode,as u can see its my new one and unfortunetly not updated yet

 6. صالح می گوید

  خیلی جالب بود ممنون

 7. mehdi می گوید

  خسته نباشید دریادار!!!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.