چقدر ممنوعه خوندیم تو اون ویندوز فلش!

5

کمتر کسی است که تجربه خواندن پنهانی کتاب و رمان‌های غیردرسی را در دوران دبیرستان، در حالی تظاهر به درس خواندن نداشته باشد! مگر نه ؟!

تکنیک قرار دادن رمان‌ها در لابلای کتاب درسی یا کمک‌درسی، تکنیکی به ظاهر هوشمندانه‌ای بود که خیلی از ماها انجام داده بودیم و چه لحظه بد و توأم با شرمساری‌ای بود وقتی به ما گفته می‌شد: «می‌تونی اون کتاب را در بیاری و راحت بخونیش»!

اما در دنیای اینترنت و مدرن امروزی هم ظاهرا کسانی هستند که در پی تکرار چنین تجربیات فرهنگی‌ای در قالبی نو هستند.

سایت «سر کار مطالعه کنید» یا read at work دقیقا چنین کارکردی دارد. این سایت که با فلش طراحی شده است، به کارمندان خسته اجازه می‌دهد، در حالی که تظاهر به طراحی اسلاید پرزنتیشن می‌کنند، مشغول مطالعات عمیق فرهنگی شوند.

fake-windows-xp.gif

این سایت محیط ویندوز را شبیه‌سازی کرده، کارمند علاقمند مطالعه وارد این شبه ویندوز می‌شود و می‌تواند در قالب فایل‌های پاورپوینت، کلاسیک‌هایی از تی اس الیوت، امیلی دکینسون، اسکات فیتزجرالد، مارک تواین، لئو تولستوی، اسکار وایلد، ویرجینیا ولف و .. را مطالعه کند.

در راستای اینکه سرانه مطالعه در ایران بسیار پایین است و در راستای اینکه ایرانی‌‌ها به شدت مشتاق چیزهایی می‌شوند که از آنها نهی می‌شوند، پیشنهاد می‌کنم، نسخه ایرانی این سایت هم درست شود.

سایت read at work

 
5 نظرات
 1. danial می گوید

  kheili karet 2rostew doki:d

 2. شبنم می گوید

  فوق العاده بود

 3. من می گوید

  http://iit.ches.ua.edu/

  ببینش دکتر جان، خیلی مقالات و مطالب جالبی برای ترجمه داره ….

 4. omid می گوید

  جالب بود ممنون من لینکتونو توی پرشین دیگ هم گذاشتم.

 5. javad33 می گوید

  خیلی جالب و هوشمندانه بود.
  متاسفانه تنها چیزی که در بین ما ایرانی ها نیست کمی نوآوری و خلاقیته. هممون دنبال تقلید از نمونه های موفق هستیم. هیچوقت خودمون ابداع کننده نبودیم. حداقلش تو اینترنت که اینطوریه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.