ویکی‌پدیا و سیاست

 • توسط علیرضا مجیدی
 • ۱۱ شهریور ۱۳۸۷
 • ۳ دیدگاه

۲۴ ساعت قبل از اینکه ستاد مبارزات انتخاباتی مک‌کین، «سارا پالین» را نامزد پست معاونت ریاست جمهوری جناح جمهوری‌خواه کند، کاربری با نام کاربری YoungTrigg، از ساعت ۲ صبح آستین‌ها را بالا زده بود و با رویکرد مثبت، مطالبی در مورد سارا پالین به ویکی‌پدیا اضافه می‌کرد.

منبع بسیاری از ویرایش‌ها او کتابی در مورد خانم پالین به قلم «کایلین جانسون» بود. او در ویرایش خود نوشت که خانم پالین فرماندار۴۴ ساله کنونی آلاسکا، درآمد سالانه خود را کاهش داده است و مالیات بر املاک را ۶۰ درصد تقلیل داده است.

YoungTrigg که نامش آدم را به یاد فرزند شیرخوار خانم پالین -تریگ- می اندازد، آن شب ۳۰ ویرایش در ویکی‌پدیا در مورد خانم پالین انجام داد که همگی آنها مثبت بودند.

شباهت نام این کاربر ویکیِ‌پدیا با نام فرزند خانم پالین و همچنین زمان ویرایش‌ها این شک را برانگیخت که این کاربر، یکی از اعضای ستاد انتخاباتی مک‌کین باشد.

البته تلاش افراد سیاسی برای شکل دادن به مدخل‌های خود در دانشنامه ویکی‌پدیا، یک چیز عجیب نیست، در سیاست مدرن باید قبل از اینکه دیگری در صدد تعریف کردن یک شخص برآید، خود آن فرد پیشدستی کند.

اما در این میان ویکی‌پدیا جایگاه ممتازی دارد. زمانی را تصور کنید که اخبار مهمی در مورد یک فرد سیاسی سابقا ناشناخته منتشر می‌شود و مردم برای کسب اطلاعاتی در مورد ویع جستجو می کنند، قبل پیشبینی است که نتایج سایت ویکی‌پدیا در صدر نتایج جستجو ظاهر می‌شوند، به علاوه به سبب جامع بودن و همچنین مختصر و مفید بودن توضیحات سایت ویکی‌پدیا بسیاری از مردم، مطالعه مدخل‌های سایت ویکی‌پدیا را بر دیگر سایت‌ها ترجیح می‌دهند.

آمار بازدید از صفحات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ویکی‌پدیا خیره‌کننده است، در ماه ژوئن ۶۴۵ هزار نفر از صفحه مک‌کین و ۱.۳۵ میلیون نفر از صفحه باراک اوباما بازدید کردند. همچینن در روزی که خبر نامزدی سارا پالین برای پست معاونت ریاست جمهوری اعلام شد، ۲.۴ میلیون نفر از صفحه‌اش در ویکی‌پدیا بازدید کردند.

سال قبل یک دانشجوی مبتکر به نام ویرجیل گیریفیس، سایتی به نام ویکی‌ اسکنر درست کرد که به کمک آن می توان به سادگی پی برد که ویرایشگران ناشناس ویکی‌پدیا از کجا، مطالب را ویرایش می‌کنند. این سایت آشکار کرد که شرکت‌ها و آژانس‌های دولتی و سیاستمداران، صفحات مربوط به خود را در ویکی‌پدیا ویرایش می‌کنند.

ویکی‌اسکنر سایت بسیار جالبی است و بد نیست شما هم سری به آن بزنید و مدخل‌های مختلف را تست کنید.

اما موضوع ویرایش‌های YoungTrigg به همینجا محدود نشد، کاربر دیگری پیدا شد که ویرایشهای او را تعدیل کرد و نکات غلوآمیز را حذف کرد. البته YoungTrigg، در صفحه کاربری خود در ویکی‌پدیا، مرتبط بودن خود را با جمهوری‌خواهان تکذیب کرد.

از YoungTrigg در ویکی‌پدیا فعالیتی نخواهیم دید، چون بازنشسته شده و عبارت retired در کنار نام کاربری او در ویکی‌پدیا دیده می‌شود.

منبع: نیویورک تایمز

نظرات

 1. سلام دوست عزیزم دکتر جان سایت بسیار خوب و عالی دارید اگه یادت باشه من از خوانندگان
  قدیمی وبسایتت هستم و با نام کاربری IRANHOME تا الان از خوانندگان وب خوبت بودم.
  همکار عزیزم دکترجان در صورتی که با تبادل لینک موافق هستید حتما به وبلاگ من که وبلاگ خودتون هست تشریف بیاورید
  و بگید با چه نامی لینکتون کنم و اگر مایل به تبادل لینک بودید من را با
  پادشاه اس ام اس و جوک ایرانی لینک کنید
  هم اکنون وبلاگ من جزء پربازدیدترین و محبوب ترین وبلاگهای طنز ایرانی هست که خوشحال میشوم به وبلاگ من یک سری بزنید.
  پیروز و موفق و در پناه خدای مهربان باشید[گل]

 2. از ویکی پدیا به خاطر همین سیاست بازی هایی که توش میشه بدم میاد.
  بارها از این کارا تو ویکی پدیا دیدیم.

  راستی از نول چه خبر ؟

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.