پرونده‌ای برای سایت‌های سینمایی

15

علیرضا مجیدی – مجله چلچراغ:
اینترنت به مثابه کهکشانی از اطلاعات است که ما با آن به فاصله یک کلیک فاصله داریم. تفاوتی نمی‌کند که در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کنید و علاقه‌مندی‌های شما چه چیزهایی هستند، در هر حال اینترنت هیچ‌گاه شما را ناامید نمی‌کند و در آن می‌توانید همواره صفحات جالبی پیدا کنید که شگفت‌زده‌تان کند. سینما هم در این بین مستنثنی نیست، در این پست مجموعه‌ای از سایت‌های مرتبط با هنر سینما را به شما معرفی می‌کنم:

سایت‌های سینمایی مشهور: این سایت‌ها را تعداد زیادی از علاقه‌مندان هنر سینما می‌شناسند، به یاری این سایت‌ها می‌توان اطلاعات جامعی درباره یک بازیگر، کارگردان یا فیلم پیدا کرد، مثلا عکس‌های یک فیلم را دید، همه فیلم‌هایی که یک بازیگر در آنها بوده پیدا کرد و یا حتی از پروژه‌های در حال ساخت آن بازیگر مطلع شد.

سایت Internt movie database بی‌شک مشهورترین این سایت‌هاست، طوری که وقتی در اینترنت و یا وبلاگ‌ها صحبت از فیلمی می‌شود، برای ارجاع به اطلاعات بیشتر و دقیق به این سایت لینک داده می‌شود.

متاکریتیک هم سایت جالبی است، به کمک این سایت می‌توانید به صورت مختصر و مفید تمام نقدهایی را که در مورد یک فیلم شده است را بخوانید، مثلا یک علاقه‌مند فیلم‌های برادران کوئن می‌تواند، 62 نقد را که در نشریات مختلف درباره آخرین فیلم آنها یعنی Burn After Reading را بخواند.

مرور بخش سینمایی روزنامه نیویورک تایمز و یاهو هم به دوست‌داران سینما توصیه می‌شود:

Nice Shorts: سایتی که در آن می‌توانید انبوهی از فیلم‌های کوتاه و انیمیشن‌ها را ببینید.

سخنان قصار سینمایی: در فیلم‌های محبوبمان گاه دیالوگ‌های رد و بدل می‌شود که مورد توجه‌مان قرار می‌گیرند، گاهی آرزو می‌کنیم فیلم را دوباره ببنیم تا به آن دیالوگ خاص برسیم و آن را از زبان هنرپیشه بشنویم. اما سایت‌هایی در اینترنت وجود دارند که این کار را بسیار آسان می‌کنند، این سایت‌ها سخنان قصار سینمایی را به تفکیک بازیگر و فیلم، مرتب می‌کنند و شما به سادگی می‌توانید به دیالوگ مورد نظرتان برسید و بعد آن را دانلود کنید! بنابراین دیگر شنیدن صدای اورسون ولز در فیلم همشهری کین در حال گفتن «رز باد» یا شنیدن صدای مارلون براندو در حال دادن پیشنهادی ردنشدنی برای شما دشوار نخواهد بود.

آدرس نمونه‌هایی از این سایت‌ها:
http://www.coolmoviesounds.com
http://www.moviesounds.com
http://www.classicmovies.org/sounds.htm

به فیلم‌ها گوش کنید!: ما عادت داریم فیلم‌ها را ببینیم، اما به کمک سایت listen to a movie، می‌شود به یک فیلم به صورت کامل گوش داد! صدای بیشتر از 1400 فیلم به صورت کامل در این سایت قرار داده شده‌اند.

سخنرانی‌های سینمایی: بسیاری اوقات سخنرانی‌ها و مونولوگ‌هایی که توسط بازیگرهای در فیلم‌های سینمایی انجام می‌شوند، نه‌تنها دست‌کمی از سخنرانی‌های افراد مشهور دنیای سیاست، دانش یا هنر ندارند، بلکه برتری‌هایی هم بر آنها دارند. چه کسی است که سخنرانی اسکار شیندلر را در فیلم فهرست شنیدلر هنگام اعلام پایان جنگ به اسرای یهودی، یا حرف‌های آل پاچینو در فیلم بوی خوش زن یا صحنه رستگاری طلبیدن دانیل پلینویو را در فیلم خون به پا خواهد شد، فراموش کرده باشد!

در سایت movie speeches به نشانی می‌توانید به شمار زیادی از این سخنرانی‌ها و دیالوگ‌های سینمایی گوش کنید.

هالیوودی‌ها پشت میله‌های زندان: در سال 1961، آل پاچینو 21 سال بود که توسط پلیس دستگیر شد، علت دستگیری حمل سلاح گرم غیرقانونی بود. اما آل پاچینو توانست پلیس را قانع کند که تنها برای تمرین یک نقش سینمایی و برای حس گرفتن، اسلحه را با خود داشت!

در این آدرس می‌توانید، تعدادی دیگر از داستان‌های دستگیری‌های و خلاف‌های مشاهیر اینترنتی را بخوانید!

گاف‌های سینمایی: در شمار زیادی از فیلم‌های سینمایی با وجود دقت زیاد کارگردان‌ها و فیلمنامه‌نویسان می‌توان اشتباه‌هایی را پیدا کرد. این اشتباهات شامل اشتباهات تاریخی فاحش، اشتباهات مربوط به چهره‌آرایی و لباس بازیگرها، اشتباهات فیلمنامه و … هستند. در اینجا می‌توانید، این گاف‌های سینمایی را به صورت دسته‌بندی شده مطالعه کنید.

تریلرها: دیدن تریلر فیلم‌های سینمایی مشهور به خصوص اگر فیلم اکران نشده باشد و انتظار به روی پرده آمدنش را داشته باشیم، بسیار هیجان‌انگیز و جالب است.

طبق معمول جستجو در سایت یوتیوب می‌تواند، به سرعت ما را به تریلر فیلم مورد نظرمان برساند، اما در کنار سایت یوتیوب از سایت‌های دیگری هم می‌شود بهره برد. مزیت این سایت‌های این است که تریلرها را با کیفیت بیشتری عرضه می‌کنند و بنابراین اگر از نعمت اینترنت پرسرعت برخوردار باشید، از تماشای تریلرهای با کیفیت خوب لذت خواهید برد. دو نمونه از این سایت‌ها: http://www.apple.com/trailers
http://www.traileraddict.com

پوسترهای سینمایی: دوست دارید پوسترهای فیلم‌ها را با کیفیت بالا ببینید؟! فکر نمی‌کنم بهتر از سایت Movie Poster Gallery پیدا کنید. در این سایت با نظم ترتیب قابل ستایشی، پوسترهای فیلم‌های سینمایی به تفکیک سال ساخت، هنرپیشه، هنرمند سازنده پوستر مرتب شده‌اند. کیفیت عکس‌های پوسترهای این سایت آنقدر خوب است که شما حتی می‌توانید از آنها پرینت بگیرید.

زیرنویس‌: برای کسانی که مهارت شنیداری لازم برای دیدن فیلم‌ها به زبان اصلی ندارند، زیرنویس نعمتی است. آنها به این وسیله می توانند به تدریج فهم شینداری زیان خارجی خود را هم افزایش دهند. سایت opensubtitles سایت خوبی برای دانلود زیرنویس‌ است. در این سایت حتی می‌توان زیرنویس فارسی بسیاری از فیلم‌ها و سریال‌های روز را هم پیدا کرد.

سینما و شبکه‌های اجتماعی: کاربران ایرانی اینترنت نخستین بار با شبکه‌های اجتماعی به وسیله سایت ارکات اشنا شدند. شبکه های اجتماعی این روزها در وب محوبیت زیادی دارند و در مورد هر موضوعی که فکر کنید، شبکه‌های اجتماعی ویژه و تخصصی درست شده است. این روزها پزشکان، کتاب‌خوان‌ها،فوتبال‌دوست‌ها، بیمارها، علاقه‌مندان هنر آشپزی، مادرها و … هر یک برای خود شبکه اجتماهی اختصاصی دست و پا کرده‌اند. سینما هم از این امر مستثنی نیست، سایت فلیکستر مشهورترین شبکه اجتماعی ویژه سینما دوست‌ها است، بعد از عضویت در این سایت هر کس می‌تواند فیلم‌های مورد علاقه خود را به لیست علاقه‌مندی‌های خود اضافه کند، در مورد آنها نقد بنویسد، بر اساس میزان شباهت فیلم‌ها یا هنرپیشه‌های مورد علاقه، دوستانی برای خود پیدا کند.

آنچه در سینما و تلویزیون نمی‌بینید!: ما کمتر فرصت می‌کنیم که فیلم های مستند روز را تهیه کنیم و ببینیم. بر خلاف فیلم‌های روز که با تأخیری بسیار کم، وارد بازار غیررسمی فیلم ایران می‌شوند، فیلم‌های مستند چنین فرصتی را نمی‌یابند و اصولا بازاریابی و تبلیغات فیلم‌های مستند، آنقدر نیست که آنها را به درجه شهرت فیلم‌های هالیوودی برساند.

اما، دیدن مستمر فیلم‌های مستند، می‌تواند شما را با سینمای مستقل دنیا آشنا کند و نگرش تازه‌ای نسبت به تاریخ، علم و وضعیت بشر در جهان امروز، در شما ایجاد کند.

اگر به دنبال منابعی برای پیدا کردن و تماشای فیلم‌های مستند هستید، این سایت‌ها را به شما توصیه می‌کنم:
http://www.sprword.com/mustwatch.html
http://bestdocumentaries.blogspot.com
http://freedocumentaries.net

سایت‌های سینمایی ایرانی: فهرست تعدادی از سایت‌های خوب سینمایی ایران به شرح زیر است:
مجله سینمایی سی نت
ایران بازیگر
ایران اکتور
بانی فیلم
سینمای ما
30 نما


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

مردان خوش‌لباس و خوش‌تیپ سال‌ها و دهه‌های آینده احتمالا چه لباس و آرایش موی سر و صورتی خواهند داشت

پیشبینی مد بسیار دشوار است. در داستان‌های علمی تخیلی گاهی چیزهایی در مورد آنها می‌خوانیم. مثلا سرهای تراشیده شده‌ای که جواهرات بر فرق سر دوخته شده‌اند یا خالکوبی‌ها.اما با توجه به تغییرات اقلیمی و درگیری‌ها و وسایل فناورانه‌ای که در حال…

این عکس‌های تاریخی را پیش از این در کمتر جایی دیده‌اید

یک سرباز صربستانی در کنار پدرش که برای ملاقات او به خط مقدم نزدیک بلگراد آمده، خوابیده است. سال گرفتن شدن عکس، حدود 1914/1915یک نگهبان مرزی آلمان شرقی در صبحی که دیوار برلین سقوط کرد، گلی را از طریق شکافی در دیوار برلین هدیه می‌دهد،…

جشن ۷۵۰ سالگی برلین در آلمان شرقی و رژه رایانه‌های قابل حمل

در سال ۱۹۸۷، برلین ۷۵۰مین سالگرد تأسیس خود را جشن گرفت و شهر پر از هیجان بود. دولت کمونیستی آلمان شرقی، که در آن زمان بر نیمه شرقی شهر حکومت می‌کرد، می‌خواست این مناسبت را با رژه بزرگی که دستاورد‌های کشور را به نمایش می‌گذاشت، جشن بگیرد.…

فهرست فیلم های برتر سال ۲۰۲۲ با استفاده از امتیازبندی جوایز اصلی اهدا شده در جشنواره های مطرح

فهرست فیلم های برتر سال ۲۰۲۲ با استفاده از اطلاعات زیر تدوین شده است:۱-جوایز اصلی اهدا شده در جشنواره های مطرحی چون کن، ونیز، برلین، ساندنس و...۲- جوایز انجمن های منتقدانی چون نیویورک، لس آنجلس، واشنگتن دی.سی و...۳-فهرست فیلم…

تصور واقعیت دگرگون به کمک میدجرنی – گالری عکس

تاریخ دگرگون یک ژانر جذاب است که به بررسی چگونگی تغییر مسیر تاریخ در صورت رخ دادن برخی رویداد‌های کلیدی به گونه‌ای متفاوت می‌پردازد.یک تغییر جزئی یا یک واگرایی عمده می‌تواند تخیل ما را به کار بیندازد تا آینده‌ای کاملا متفاوت که الان جزو…

عکس‌هایی از ترسناک‌ترین ساختمان‌های دنیا – آلبوم عکس

چرا برخی از ساختمان‌ها و خانه‌ها خیلی ترسناک به نظر می‌رسند. اینها دسته از سکونت‌گاه‌ها طیف گسترده‌ای دارند:- آنهایی که سایه روشن شب ترسناک‌شان می‌کند و هنگام روز یک ساختمان تقریبا عادی هستند.- آنهایی که مدت‌ها متروک مانده‌اند و…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
15 نظرات
 1. رضا.ب می گوید

  برای دریافت زیر نویس ها علاوه بر سایت اعلام شده به سایت http://www.subscene.com هم میتوانید مراجعه کنید. , و همچنین از این تاپیک جامع هم میتونید لذت ببرید : http://forum.p30world.com/showthread.php?t=149175

  در ضمن برای دانلود هم با لینک مستقیم… این تاپیک خیلی عالیه … هر درخواستی بدید روزه بعد براتون میگذارند … حتما ببینید و لذت ببرید http://forum.p30world.com/showthread.php?t=131449

  و اینکه سایت سینمایی فارسی زبونی خوبی هم هست که http://www.fexon.com حتما ببینید.

  مرسی از پست کاملتون…

 2. میخ فندرسکی می گوید

  ممنون دکتر جان. عالی بود

 3. sh می گوید

  جناب دکتر بسیار ممنون به خاطر این پست .اطلاعات فوق العاده عالی دادید به شرطی که با سرعت اینترنت ایران همخوانی داشته باشه.بازهم ممنون.

 4. فرهاد می گوید

  در بلاگ نیوز لینک داده شد .

 5. m4ndm می گوید

  دایرالمعارف شده. امروز خیلی عبیم به خاطر تحریم های جدید فرندفید و توییتر و فایرفاکس بر علیه ایران .حال بیشتر از این نظر دادن و ندارم 🙁
  خوشمزه شد 🙂

 6. m4ndm می گوید

  عصبی و اشتباه نوشتم 🙁

 7. majid می گوید

  فکر کنم به لیستتو ن بهتره سایت http://www.movieland.ir/ رو هم اضافه کنید.

 8. Raouf می گوید

  Great , but you have forgot about:
  http://www.slashfilm.com

  Eradatmand

 9. امیرحسین لطیفی می گوید

  ممنون از پست مفیدت.
  جالبه که حتی همین سایت عزیز IMDb یه جاهائی ما رو بلاک کرده! مثلا توی یه سری صفحه که میش فیلم کوتاه دید.
  جزئیاتش رو اینجا نوشتم:
  http://mixomix.com/imdb_and_iranian

 10. 25مرداد می گوید

  البته سایت فارسی زبان اطلاعات فیلم خیلی نداریم ولی این سایت امروزی هم خوب کار می کنه ببینید بد نیست :
  http://www.mroozi.com

 11. شبستان می گوید

  فکسون چی؟!

 12. سعید می گوید

  فوق العاده جالب بود.اما کیفیت اون پوسترها اون طوریام نیست!

 13. سهند می گوید

  سایتی که اساس امتیازدهیش بر اساس نظر منتقدین مشهور جهانه و میشه همه نقدهارو خوند (من به رده بندی های این سایت بیشتر از imdb اعتماد دارم) http://www.rottentomatoes.com
  از سایت های سری AMG هم غافل نشید… http://www.allmovieguide.com

 14. Sandra R می گوید

  Hi! I was surfing and found your blog post… nice! I love your blog. 🙂 Cheers! Sandra. R.

 15. Roger101 می گوید

  There are lots of subtitle DB’s in the net and the one I’m tellin doesn’t have the best search engine in the world but it does have most subtitles I could find on a subtitles site

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.