چت رولت: رولت روسی به سبک یک پسر دبیرستانی عشق چت!

25

بدون تردید، «چت رولت» Chatroulette، یکی از پدیده‌های داغ این روزهای اینترنت است.

فکر می‌کنید در زندگی واقعی آفلاین، این شانس را داشته باشید که به اتاق یک آدم کاملا ناآشنا بروید و دقایقی با او صحبت کنید؟! اصلا کسی پیدا می‌شود که چنین شهامتی داشته باشد؟!

اما یک جوان دبیرستانی روسی ۱۷ ساله، به نام اندری ترنویسکی، توانسته چنین کاری در محیط اینترنت برای همه، ممکن کند، ‌او که یک جوان دبیرستانی مؤدب و در عین حال ماجراجو است، سایتی به راه انداخته که ویژگی آن امکان چت تصویری با کاربرهای غریبه است.

مثل همه ما که گاهی ایده‌هایی در ذهنمان شکل می‌گیرد، روزی چنین اندری به چنین چیزی فکر کرد، قدری جستجو کرد، اما در کمال تعجب، متوجه شد، پیش از او کسی روی این ایده کار نکرده است، پس با امکاناتی کم، چنین سایتی را ساخت، ظرف تنها سه ماه این سایت ده میلیون کاربر پیدا کرد.

برخلاف شبکه‌های اجتماعی و سرویس‌های وب ۲.۰ پیچیده، او تنها ۳ روز برای ساختن سایت چت رولت، در اتاق خوابش و با استفاده از یک کامپیوتر قدیمی وقت صرف کرد.

چت رولت

وقتی سایت را به دوستانش نشان داد، آنها در گام اول مأیوسش کردند و به او گفتند که این هم شد ایده؟! آخر چه کسی از چنین سایتی استفاده می‌کند. به همین خاطر اندری به چندین فوروم رفت و سایتش را معرفی کرد، تنها ۲۰ نفر مشتاق شدند که سایت را آزمایش کنند. اما از این زمان شانش به اندری روی خوش نشان داد، و به صورت تصاعدی کاربران سایت او افزایش یافتند، طوری که ماه گذشته این سایت ۳۰ میلیون بازدیدکننده داشت و هر روز یک میلیون کاربر تازه از این سایت دیدن می‌کنند.

اندری اصلا فکرش را نمی‌کرد که سایت او با این استقبال روبرو شود، وقتی که چندین نشریه و سایت معتبر آی تی در مورد چت رولت نوشتند او به حدی شگفت‌زده شد که با صدای بلند از مادرش خواست که پای کامپیوترش بیاید تا ببیند پسرش چه توفیقی یافته است! اما واکنش نخست مادر اندری این بود که از او بپرسد چرا تا آن موقع صبح، هنوز به مدرسه نرفته!

تا این جای این پست، شاید متوجه شده‌اید که نام چت رولت از کجا می‌آید، به احتمال زیاد در فیلم‌ها و سریال‌ها، رولت روسی را دیده باشید، اندری هم رولت روسی در فیلم معروف شکارچی گوزن دیده بود. در رولت روسی، بازیگرها به نوبت شانس خود را برای مردن یا زنده ماندن با کشیدن ماشه هفت‌تیری که تنها یک گلوله دارد، آزمایش می‌کنند، اما در سایت چت رولت کاربرها، تنها یک چت ویدئویی شانسی می‌کنند!

فیلم شکارچی گوزن

جالب است بدانید که اندری تا حالا پول چندانی از سایت معروف خود درنیاورده است، او اگرچه آگهی کلمه‌ای گوگل را در چت رولت قرار داده، اما گوگل عملا تا حالا پولی برایش نفرستاده است، چرا که یک بار کد را به صورت اشتباه در چت رولت قرار داده بود و یک بار هم گوگل به خاطر اینکه زیر هجده سال، سن دارد، طبق مقرراتش، با ارسال یک نامه از فرستادن پول، پوزش خواسته بود. خوب، آماتور بودن این چیزها را هم دارد!

پیداست که مثل سایت‌های اجتماعی دیگر در چت رولت هم کاربرهایی پیدا می‌شوند که مقررات سایت را نقض می‌کنند و با ظاهر نامطلوب جلوی وب‌کم ظاهر می‌شوند، اما اندری فکر اینجا را هم کرده است و اگر کاربرهای دیگر سه مرتبه گزارش بدهند که عملکرد یک فرد در این سایت شایسته نیست، او برای همیشه از سایت بیرون انداخته می‌شود.

چت رولت خریدارانی هم پیدا کرده است، اما اگر چه تا حالا سقف پیشنهادات به یک میلیون دلار رسیده است، اندری تصمیم ندارد سایت را بفروشد و تصمیم دارد آن را برای خود نگه دارد.

اما جالب است بدانید که یک شخص مبتکر دیگر با استفاده از چت رولت و گوگل مپ، یک سرویس ترکیبی یا اصطلاحا mash-up به نام چت رولت مپ ساخته ساخته است که روی نقشه زمین کاربران چت رولت را در هر لحظه نشان می‌دهد.

وقتی به منطقه خاورمیانه می‌روید، می‌بیند که سایت اصلا کاربری ندارد، نزدیک‌ترین کاربران سایت به ما، کاربران ترکیه‌ای هستند! کسی چه می‌داند، شاید وقتی این پست در وبلاگم منتشر شد، فردا که این سایت ترکیبی را چک کردیم، کاربران زیادی از ایران در آن یافتیم!

اما بعد از اینکه به سایت چت رولت رفتید و این سایت را تست کردید، کمی فکر کنید و با خود اندیشه کنید که چرا این سایت اینقدر محبوب شده و مبدل به یک پدیده شده است؟

دکتر «تالی ویس» که یک روانشنانس اجتماعی است، کلید موفقیت این سایت را در این موارد خلاصه می‌کند:

۱- اشتباق و کنجکاوی آدم‌ها برای دید زدن زندگی خصوصی دیگران
۲- تعامل چهره به چهره
۳- کنترل داشتن در عین کنترل نداشتن: در چت رولت در عین حال که چهره یک کاربر غریبه به صورت اتفاقی به کاربر دیگر نمایش داد می‌شود، در همان زمان کاربر می‌تواند در صورت تمایل با زدن next، کاربر دیگری را ببیند و دیدن کاربر قبلی را متوقف کند.
۴- در چت رولت نیازی به ثبت‌نام و نوشتن مشخصات و افشای هویت نیست، شما حتی لازم نیست که یک نام کاربری کاذب برای خود انتخاب کنید.

بر طبق یکی از آمارگیری‌هایی که تا به حال انجام شده، ۷۲ درصد کاربران چت رولت مرد هستند و ۴۵ درصد آنها بین ۱۸ تا ۲۴ سال سن دارند.

در آینده هم در مورد چت رولت خواهم نوشت.

پی‌نوشت: متأسفانه خودم وب‌کم روی سیستم ندارم اما دوستانی که چت رولت را تست کردند، تذکر دادند که موارد سوء استفاده از این سرویس زیاد است. بدیهی است که معرفی این سایت به منظور تأکید بر اهمیت دادن به ایده‌های ذهنی و همچنین هدف مؤسس سایت که آشنایی سالم کاربران غریبه با هم بوده، صورت گرفته است.

 
25 نظرات
 1. رضا.ب می گوید

  البته سایت http://omegle.com/ مشابه این رو هم داره. هم تکست چت و هم ویدیو چت. احتمالا اینطوری که شما نوشتی، ایده اصلی مال همین پسره بوده که تعجب برانگیزه که چرا قبلا این ایده‌ی ساده به ذهن کسی نیومده بوده…

  1. AZIMIALI12 می گوید

   با تشکر از دکتر .من بار اول تونستم وارد «چت رولت» Chatroulette
   بشم اما دیگه نمیشه راهنمایی کنید ممنونم

 2. enigma2 می گوید

  دکتر خیلی سایت جالبی را معرفی کردی
  مرسی

 3. سعید می گوید

  جالب بود ، من رفتم تست کردم :دی اما کسی باهام نچتید :دی همه دیسکانکت کردن باهام :دی

 4. هامون می گوید

  خدا نکنه ایرونیا وارد این سایت بشن! خدا بخیر کنه.
  اما ایده ی جالبی بود. مسلمه وقتی تو جامعه ای برای افراد شخصیت قایل باشن و بهشون اعتماد به نفس بدن افراد پیشرفت می کنن و با ذهنی باز ایده های جالبی می سازن.نه مثل ما که (…)!

 5. reza می گوید

  اول از همه ممنون برای معرفی این سرویس و وبلاگ خوبتون.

  ایده خیلی جالبی داشته اما مشکل اینه که نتونسته در کنترل دوربینهای افراد موفق باشه. با اینکه تقاضا کرده که با لباس پوشیده پشت دوربین ظاهر بشن، اما ظاهرا خیلی ها نتوانسته اند منظور نویسنده را درک کنند.
  اون ایده مکان یابی بصورت اتوماتیک بر روی نقشه هم کمی مشکل امنیتی داره. شما میتوانید افراد را شناسایی کنید. مثلا می توانید به منطقه خودتان در نقشه رفته و ببینید چه افرادی از نزدیک شما آنلاین هستند. هرچند شاید نتوانید به اتاق آنها بروید اما می توانید یک عکس از اتاق آنها را ببینید (و احیانا اینکه در حال انجام چه کاری بوده اند!).

  در آینده با افزایش کاربران می توان انتظار خبرهای جالبتری از این سرویس بود.

 6. م م می گوید

  مطمئن باش قبل از اینکه بخوای دوبار در موردش بنویسی فیل شده.

 7. […] کامل در یک پزشک » معرفی سرویس اینترنتی برچسب ها: یک پزشک, به, دبیرستانی, روسی, رولت, سبک, عشق, […]

 8. مسعود می گوید

  سلام
  من امتحان کردم از ده تای اول ۸ تاش صحنه های زننده ای داشتند… به هیچکس امتحان کردنش رو پیشنهاد نمیکنم…

 9. هانيه می گوید

  با سرعت اینجا فکر نمی کنم بشه خیلی از سایت استفاده کرد، اونم dial-up
  اما خیلی دلم خواست تو ۱۷ سالگی همچین فکری به ذهنم رسیده بود!

 10. nEw GaMEss می گوید

  عالی بود دکتر جان !
  رتبه این سایت را در الکسا جستجو کردم ، ۱۵۷۹ واقعا رتبه خوبی نیست ولی نسبت به جدید بودن سایت احتمال پیشرفت دارد !
  ممنون از مطلب قشنگت !

 11. Martik می گوید

  متاسفانه من وب کم ندارم!

 12. علی می گوید

  سلام

  صفحه این سایت با اون چیزی که شما ازش نشون دادید فرق میکنه

  آیا باید نرم افزاری ازش نصب بشه؟

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   نه

 13. سینا می گوید

  ما هم یه تست کردیم! به نظر می رسه خیلی مردونه اس! :دی

 14. درنین می گوید

  سلام

  بهترین ها

 15. رضا می گوید

  با سلام و تبریک سال نو سایت جالبیه اما جالب اینجاست باز هم یه سرویس دیگه خارجی نوابغ ایرانی کجا هستند.
  کسی از نابغه های ایرانی خبر داره؟
  همیشه شاد سبز باشید .

 16. Soheil می گوید

  ممنون از معرفی ، ولی خواستم بدونم منبعی که این متن رو درباره این سایت نوشته کجا بوده؟

  چون شما نوشتین:
  ماه گذشته این سایت ۳۰ میلیون بازدیدکننده داشت و هر روز یک میلیون کاربر تازه از این سایت دیدن می‌کنند.

  در صورتی که من سایت رو بررسی کردم و این سایت روزانه ۴۰۰ هزار آی پی بازدید داره. حالا اینکه چطور آمار غیر واقعی بالا محاسبه شده الله اعلم!

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   منبع من نیویورک تایمز و وبلاگ‌های فناوری هست.

 17. من می گوید

  بهترین سرویس چات تنها با (ooVoo) از اینجا (www.oovoo.com) دانلود کنید و امتحان کنید

 18. Soheil می گوید

  آهان. حالا وبلاگ های فناوری رو میشه توجیه کرد ولی نیویورک تایمز رو من تعجبم با این اعتبارش چرا باید از چیزی که اطلاعی در موردش نداره بخواد آمار غیر واقعی بده.

  در هر صورت ممنون از اینکه آخرین خبرهای فناوری رو برای ایرانی ها بصورت عالی ترجمه می کنید. واقعا جای تقدیر داره.

  موفق باشید

 19. miuzen می گوید

  این‌جا رو ببینید: http://omegle.com
  ایده‌ی مشابهی داره این سایت، سایت جالبی‌ه 🙂

 20. […] چندی پیش، مطلب خوبی در مورد چت‌رولت نوشت. بنابراین من بیشتر از این روی ماهیت این پدیده توضیح […]

 21. […] حدودا ۵-۶ ماه پیش بود که مطلبی با عنوان  چت رولت: رولت روسی به سبک یک پسر دبیرستانی عشق چت! را در وبلاگ یک پزشک خوندم ، و سایت را باز کردم و تست […]

 22. مرتضى طالب می گوید

  خیلی خوب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.