چه کسی سیم خاردار را اختراع کرد؟

0

کدام اختراع بر غرب بیشتر تاثیر گذاشته است؟ اسلحهٔ ششلول؟ لکوموتیو؟ کمند گاوچران‌ها؟

پاسخ: هیچ کدام. بلکه سیم خاردار چنین نقشی داشته است.

در اواسط قرن نوزدهم پیشتازان و مهاجران در جستجوی رؤیای آمریکای،٬ به سوی غرب شتافتند. آن‌ها که شیفته زمین‌های ارزان و حاصلخیر غرب شده بودند، مشکل مهمی داشتند:

چگونه از مزارع و محصولاتشان مرافبت کنند، در حالی که دام‌ها آزادانه همه جا می‌چریدند و زمین‌ها را لگدکوب می‌کردند؟

چوب به اندازهٔ کافی برای ساختن حصار نبود. کشاورزان سعی کردند از سیم استفاده کنند، اما حیوانات خرابشان می‌کرد و از رویشان می‌گذشتند.

مخترعان سعی کردند میخ‌های نوک تیزی به سیم‌ها بیفزایند، اما راه حلی که عملی و کارآمد باشد به ذهنشان نرسید.

در سال ۱۸۷۴ ٬ کشاورزی اهل دیکالب در ایالت ایلی نویز، به نام ژزف گلیدن Joseph Glidden با استفاده از آسیاب قهوه، تکه‌های کوتاه سیم را به خارهای نوک تیز تبدیل کرد. او آن‌ها را به دور سیمی صاف پیچاند و سپس سیم صاف را به دور سیم دیگری تاباند تا خارها ثابت بمانند.

گلیدن هنگامی که به یک نمایشگاه محلی رفته بود، نمونه‌ای از حصار سیمی را دید که با میخ‌هایی بیرون آمده، تخته‌ای را نگه دشته بود. و فکر اختراع سیم خاردار از این جا به ذهنش خطور کرد.

گاوها از این سیم متنفر بودند. سرخپوستان آن را طناب شیطان می‌نامیدند. در عرض بیست سال، سیم خاردار  فضاهای باز و دشت‌های وسیع غرب را تبدیل به فضاهای محصور و بسته کرد.

به این ترتیب، روزهایی که گاوچران‌ها و دام‌هایشان به راحتی همه جا پرسه می‌زدند، به پایان رسید. از آن موقع تا کنون از این سیم‌ها در جبهه‌های جنگ و بازداشتگاه‌ها  استفاده شده است.

دو مخترع دیگر٬ به نام‌های آیزک الوود Isaac ellwood و یاکوب‌هایش Jacob haish درخواست‌هایی برای ثبت اختراعی مشابه پر کردند، اما در چالش ۲۰ سالهٔ جواز ثبت اختراع، گلیدن برنده شد. موفقیت او به این دلیل بود که راهی یافت تا خارها را به سیمی ببندد و همچنین دستگاهی ساخت تا این کار را انجام دهد.

امروزه برآورد می‌شود که بیش از ۲ هزار نوع سیم خاردار وجود داشته باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.