یک دندان‌درد بزرگ در ۱۱ میلیون سال پیش! وقتی دندان مگالودون به خاطر خوردن ماهی خاردار بشکند

0

به تازگی تحقیق جالبی توسط محققان دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی و موزه علوم طبیعی کارولینای شمالی در رالی انجام شده است.

هنگام مطالعه و تحقیق در مورد برخود شکارچی‌ها و طعمه‌ها ما بیشتر تمایل داریم برای طعمه همدردی کنیم. اما زندگی یک شکارچی، حتی یک کوسه بزرگ با دندان‌های غول‌پیکر، هم ساده نیست.

مگالودون (با نام علمی اوتودوس مگالودون) یک شکارچی به اندازه یک اتوبوس مدرسه بود که بین 20 میلیون تا 3.7 میلیون سال پیش بر دریا‌ها حکومت می‌کرد.

معمولاً در رمان‌ها و فیلم‌ها، مانند تریلر علمی تخیلی «مگ»The Meg ۲۰۱۸، این جاندارا به صورت یک کوسه غول‌پیکر و هیولایی به تصویر کشیده می‌شود.

هیچ بحثی در مورد وجود یا غول پیکر بودن آن وجود ندارد، اما مگالودون تنها از روی دندان‌ها و مهره‌های فسیل شده باستانی کشف شده و هنوز در مورد شکل واقعی آن بیشتر تحقیق انجام شود.

شواهد نشان می‌دهند که آن‌ها چیزی بین ۱۵ تا ۲۰ متر اندازه داشته‌اند.

در این بین محققان یک دندان مگالودون چهار اینچی تغییر شکل یافته به نام “NCSM 33639” را مطالعه کردند که در حال حاضر در مجموعه دیرینه‌شناسی موزه علوم طبیعی کارولینای شمالی نگهداری می‌شود.

این دندان در اقیانوس اطلس شمالی، 45 مایلی از ساحل  رایتزویل شهرستان نیو هانوفر در کارولینای شمالی به دست آمده است.

ناهنجاری این دندان را متخصصات “آسیب‌ دندان دوگانه” می‌نامند و ناشی از ایجاد یک شکاف در دندان است.

به گفته محققان چندین دلیل احتمالی برای چنین ناهنجاری وجود دارد.

در طول رشد دندان، دو جوانه دندان می‌توانند به یک جوانه تبدیل شوند، یا یک جوانه دندان می‌تواند دو قسمت شود (فرآیندی به نام ژمیناسیون).

جوانه زدن و همجوشی می‌تواند به دلیل بیماری، ژنتیک یا آسیب فیزیکی به جوانه دندان ایجاد شود.

محققان همچنین دو دندان غیرطبیعی دیگر را از کوسه گاو نر (Carcharhinus leucas)، یک گونه کوسه بسیار کوچکتر که در همان دوره زندگی می‌کرد و هنوز هم در دریا‌ها پرسه می‌زند، بررسی کردند.

هر سه دندان با شکل عجیب، نوعی آسیب‌ دندان دوگانه را نشان می‌دادند.

چه چیز باعث شده که دندان‌ها اینگونه آسیب ببینند؟

محققان دندان‌ها را با دندان‌های معمولی هر دو گونه مقایسه کردند و تصویربرداری نانو CT از دندان‌های تغییر شکل داده شده انجام دادند.

مشخص شد که دندان‌های تغییر شکل یافته کانال‌های داخلی بیشتری نسبت به دندان‌های معمولی دارند که نشان‌دهنده شکافتن ناقص یا اتصال دو دندان در طول رشد است.

اگرچه محققان نتوانستند به طور قطعی علت رشد را تعیین کنند، ولی آسیب حین تغذیه محتمل‌ترین چیز است.

این احتمال وجود دارد که مگالودون در هنگام بلعیدن ماهی خاردار دچار آسیب دندانی شده باشد.

و چیزی که همین احتمال مطرح می‌کند این است که رژیم غذایی این جاندار فراتر از پستانداران دریایی، لاک پشت‌ها و ماهی‌ها بوده است.

این مطالعه در مجله PeerJ منتشر شده است.

مگالودون‌ها توسط کوسه‌های سفید بزرگ منقرض شدند. قبلاً مشخص است که مگالودون در پایان پلیوسن (2.6 میلیون سال پیش) منقرض شده بود.

کوسه‌های سفید بزرگ علیرغم اینکه سه برابر کوچک‌تر بودند، برای غذا با آنها رقابت می‌کردند. تجزیه و تحلیل دندان‌های آنها نشان داده که این دو گونه احتمالاً برای منابع غذایی مشابهی از جمله پستانداران دریایی رقابت می‌کردند.

دانشمندان اعتراف می‌کنند که ما هنوز نمی‌دانیم که مگالودون واقعاً چه شکلی بوده است

بیش از یک قرن است که دانشمندان تلاش کرده‌اند شکل ظاهری مگالودون، بزرگترین کوسه‌ای را که تاکنون زندگی کرده است، رمزگشایی کنند.

اکنون، دانشمندان اعتراف می‌کنند که هنوز نمی‌دانند این موجود افسانه‌ای در زمانی که حدود 15 تا 3.6 میلیون سال پیش در دریا‌ها شنا می‌کرد، واقعاً چه شکلی بود.

در یک مطالعه جدید، کارشناسان می‌گویند که تمام فرم‌های بدن مگالودون غول پیکر که قبلاً پیشنهاد شده بود، «در قلمرو گمانه زنی‌ها» باقی مانده.

فیلیپ استرنز، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید، گفته: غضروف بدن کوسه به خوبی حفظ نمی‌شود، بنابراین در حال حاضر هیچ ابزار علمی برای حمایت یا رد مطالعات قبلی در مورد شکل‌های بدن O.megalodon وجود ندارد. اما دانشمندان امیدوارند که روزی یک اسکلت مگالودون کامل پیدا شود.

 


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

یادآوری داستان تصویر تولیدشده زنی که در اینترنت وحشت آفرید و تفسیر کنونی آن ماجرا در عصر انفجار…

او در جایی بیرون است و در جهان موازی احتمالا به کمین شما نشسته. تنها کاری که باید انجام دهید تا او را به وجود بیاورید این است که دستور درست را در یک تولید‌کننده تصویر هوش مصنوعی تایپ کنید!مانند یک طلسم دیجیتالی، کلمات شما مانند یک «ورد…

ژاک شارل: کسی که اولین بالون هیدروژنی تاریخ را به پرواز درآورد

در 4 ژوئن 1783، برادران مون‌گلفیه اولین بار یک بالون هوای گرم را در جنوب فرانسه به نمایش گذاشتند. این بالون که از گونی محکمی پوشیده شده با کاغذ ساخته شده بود و تا نزدیک به 2 کیلومتر بالا رفت و به مدت 10 دقیقه در هوا باقی ماند.خبر موفقیت…

اگر نئاتدرتال‌ها بر انسان‌های به اصطلاح خردمند غلبه می‌کردند، شاید اینها ستاره‌های سینماهای آنها…

سوابق فسیلی نشان می‌دهد که نئاندرتال‌ها در حدود 40000 تا 30000 سال پیش از سوابق باستان‌شناسی ناپدید شدند، اگر در برخی مکان‌ها ممکن است تا حدود 28000 سال پیش  زنده مانده باشند.نئاندرتال‌ها گونه‌ای از انسان‌های باستانی بودند که تا زمان…

این هنرمند با استفاده از هوش مصنوعی به عنوان یک ابزار، نقاشی‌های خود را ارتقا می‌دهد

در حالی که بسیاری از هنرمندان از هوش مصنوعی فرار می‌کنند، هنرمند دیجیتالی به نام Cy Teh از امکانات خلاقانه آن استقبال کرده . او با آمیختن نقاشی‌های دیجیتال خود با هوش مصنوعی، آثار هنری ترکیبی بی نظیری خلق می‌کند که هنر او را به سطح جدیدی…

خرابی چون‌ که از حد بگذرد آباد می‌گردد! – گالری عکس‌های قبل و بعد این مکان‌های زشت یا مخروبه

تماشای مراحل ساخت هنرهای دستی یا دکوراسیون داخلی و خارجی منزل برای بسیاری جالب و لذت‌بخش است. حتی اگر فعلا یارای تجمل باز اقتصادی خرید و بهسازی و نوسازی منزل نداشته باشند یا عملا در کار هنری نباشند.دست‌کم ایده‌ای در ذهنشان می‌ماند که از…

آینه‌ها در فیلم‌ها: فیلمسازها چگونه دوربین‌ها را موقع فیلمبرداری از آینه‌ها ناپدید می‌کنند؟!

هنگام تماشای فیلم، برخی از بینندگان دوست دارند به دنبال خطا‌هایی باشند، مانند یافتن شواهدی از دوربین‌ها و پرسنل ضبط فیلم یا بوم صدابرداری مشخص در یک صحنه و امثال آن. یکی از موقعیت‌های دشوار برای فیلمسازهای، زمانی است که یک صحنه شامل آینه‌ها…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.