یک دندان‌درد بزرگ در ۱۱ میلیون سال پیش! وقتی دندان مگالودون به خاطر خوردن ماهی خاردار بشکند

0

به تازگی تحقیق جالبی توسط محققان دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی و موزه علوم طبیعی کارولینای شمالی در رالی انجام شده است.

هنگام مطالعه و تحقیق در مورد برخود شکارچی‌ها و طعمه‌ها ما بیشتر تمایل داریم برای طعمه همدردی کنیم. اما زندگی یک شکارچی، حتی یک کوسه بزرگ با دندان‌های غول‌پیکر، هم ساده نیست.

مگالودون (با نام علمی اوتودوس مگالودون) یک شکارچی به اندازه یک اتوبوس مدرسه بود که بین 20 میلیون تا 3.7 میلیون سال پیش بر دریا‌ها حکومت می‌کرد.

معمولاً در رمان‌ها و فیلم‌ها، مانند تریلر علمی تخیلی «مگ»The Meg ۲۰۱۸، این جاندارا به صورت یک کوسه غول‌پیکر و هیولایی به تصویر کشیده می‌شود.

هیچ بحثی در مورد وجود یا غول پیکر بودن آن وجود ندارد، اما مگالودون تنها از روی دندان‌ها و مهره‌های فسیل شده باستانی کشف شده و هنوز در مورد شکل واقعی آن بیشتر تحقیق انجام شود.

شواهد نشان می‌دهند که آن‌ها چیزی بین ۱۵ تا ۲۰ متر اندازه داشته‌اند.

در این بین محققان یک دندان مگالودون چهار اینچی تغییر شکل یافته به نام “NCSM 33639” را مطالعه کردند که در حال حاضر در مجموعه دیرینه‌شناسی موزه علوم طبیعی کارولینای شمالی نگهداری می‌شود.

این دندان در اقیانوس اطلس شمالی، 45 مایلی از ساحل  رایتزویل شهرستان نیو هانوفر در کارولینای شمالی به دست آمده است.

ناهنجاری این دندان را متخصصات “آسیب‌ دندان دوگانه” می‌نامند و ناشی از ایجاد یک شکاف در دندان است.

به گفته محققان چندین دلیل احتمالی برای چنین ناهنجاری وجود دارد.

در طول رشد دندان، دو جوانه دندان می‌توانند به یک جوانه تبدیل شوند، یا یک جوانه دندان می‌تواند دو قسمت شود (فرآیندی به نام ژمیناسیون).

جوانه زدن و همجوشی می‌تواند به دلیل بیماری، ژنتیک یا آسیب فیزیکی به جوانه دندان ایجاد شود.

محققان همچنین دو دندان غیرطبیعی دیگر را از کوسه گاو نر (Carcharhinus leucas)، یک گونه کوسه بسیار کوچکتر که در همان دوره زندگی می‌کرد و هنوز هم در دریا‌ها پرسه می‌زند، بررسی کردند.

هر سه دندان با شکل عجیب، نوعی آسیب‌ دندان دوگانه را نشان می‌دادند.

چه چیز باعث شده که دندان‌ها اینگونه آسیب ببینند؟

محققان دندان‌ها را با دندان‌های معمولی هر دو گونه مقایسه کردند و تصویربرداری نانو CT از دندان‌های تغییر شکل داده شده انجام دادند.

مشخص شد که دندان‌های تغییر شکل یافته کانال‌های داخلی بیشتری نسبت به دندان‌های معمولی دارند که نشان‌دهنده شکافتن ناقص یا اتصال دو دندان در طول رشد است.

اگرچه محققان نتوانستند به طور قطعی علت رشد را تعیین کنند، ولی آسیب حین تغذیه محتمل‌ترین چیز است.

این احتمال وجود دارد که مگالودون در هنگام بلعیدن ماهی خاردار دچار آسیب دندانی شده باشد.

و چیزی که همین احتمال مطرح می‌کند این است که رژیم غذایی این جاندار فراتر از پستانداران دریایی، لاک پشت‌ها و ماهی‌ها بوده است.

این مطالعه در مجله PeerJ منتشر شده است.

مگالودون‌ها توسط کوسه‌های سفید بزرگ منقرض شدند. قبلاً مشخص است که مگالودون در پایان پلیوسن (2.6 میلیون سال پیش) منقرض شده بود.

کوسه‌های سفید بزرگ علیرغم اینکه سه برابر کوچک‌تر بودند، برای غذا با آنها رقابت می‌کردند. تجزیه و تحلیل دندان‌های آنها نشان داده که این دو گونه احتمالاً برای منابع غذایی مشابهی از جمله پستانداران دریایی رقابت می‌کردند.

دانشمندان اعتراف می‌کنند که ما هنوز نمی‌دانیم که مگالودون واقعاً چه شکلی بوده است

بیش از یک قرن است که دانشمندان تلاش کرده‌اند شکل ظاهری مگالودون، بزرگترین کوسه‌ای را که تاکنون زندگی کرده است، رمزگشایی کنند.

اکنون، دانشمندان اعتراف می‌کنند که هنوز نمی‌دانند این موجود افسانه‌ای در زمانی که حدود 15 تا 3.6 میلیون سال پیش در دریا‌ها شنا می‌کرد، واقعاً چه شکلی بود.

در یک مطالعه جدید، کارشناسان می‌گویند که تمام فرم‌های بدن مگالودون غول پیکر که قبلاً پیشنهاد شده بود، «در قلمرو گمانه زنی‌ها» باقی مانده.

فیلیپ استرنز، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید، گفته: غضروف بدن کوسه به خوبی حفظ نمی‌شود، بنابراین در حال حاضر هیچ ابزار علمی برای حمایت یا رد مطالعات قبلی در مورد شکل‌های بدن O.megalodon وجود ندارد. اما دانشمندان امیدوارند که روزی یک اسکلت مگالودون کامل پیدا شود.

 

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

نحوه تماشای فیلم ها و سریال های تلویزیونی مارول به ترتیب درست – یک فهرست جالب

خب، اول اصلا باید پاسخ بدهیم که چرا ممکن است کسی از فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی مارول لذت ببرد و عاشق‌شان باشد. من خودم اصلا دوست‌دار این فیلم‌ها نیستم. ولی خب مگر من عاشق ژانرهایی از سای فای نیستم و از اینکه بقیه این دنیاها را درک…

منتخبی از تصاویر تاریخی کمتر دیده شده

با اینکه دسترسی به مستندهای خوب این روزها خیلی زیاد شده و به سبب وجود اینترنت (یا شبحی از اینترنت!) ما عکس تاریخی بسیار زیاد می‌بینیم (و می‌توانیم حدس بزنیم که که کئام عکس‌های معاصر روزی تبدیل به عکس تاریخی خواهند شد)، اما باز هم حجم…

به نظرتان کدام شغل‌ها بیش از آنچه که لایقشان است، درآمد دارند؟!

بسته به فرهنگ هر کشور و شرایط سیاسی و اقتصادی هر ناحیه پاسخ به این سوال هم متغییر است. اما چرا ما برخی‌ها را از این نظر همیشه در رادار خود داریم و بعضی‌ها را نه. واقعیت این است که برخی اصلا چراغ خاموش حرکت می‌کنند و در رادار ما نیستند…

و باز هم قسمت دیگری از عکس‌های کمتر دیده شده تاریخی – گالری عکس

این عکس‌هایی که تحت عنوان عکس‌های کمتردیده شده درج میشوند، باز هم عکس‌های خوش‌شانس تاریخی هستند. لابد صدها برابر آنها عکس وجود دارد که اصلا فیلم آنها برای همیشه گم شده و خراب شده یا در آرشیو مجلات و روزنامه‌ها با تصور بی کیفیت بودن یا در…

عکس‌هایی از ترسناک‌ترین ساختمان‌های دنیا – آلبوم عکس

چرا برخی از ساختمان‌ها و خانه‌ها خیلی ترسناک به نظر می‌رسند. اینها دسته از سکونت‌گاه‌ها طیف گسترده‌ای دارند: - آنهایی که سایه روشن شب ترسناک‌شان می‌کند و هنگام روز یک ساختمان تقریبا عادی هستند. - آنهایی که مدت‌ها متروک مانده‌اند و…

درخت‌هایی که با شیواترین زبان می‌گویند: می‌خواهم زنده بمانم!

درخت‌ها از 370 میلیون سال پیش بر روی کره زمین بوده‌اند و گرچه ما انسان‌ها با همه امکانات خود سعی در از بین بردن آنها داریم، آنها تا جایی که می‌توانند مقاومت می‌کنند. برآورد می‌شود که روی زمین علیرغم همه جفاهایی که ما به طبیعت وارد…

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / توانی نو / تصفیه فاضلاب / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / کمربند پلاتینر / کلینیک درمان دیابت / اسپیدکس / چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / خرید عسل طبیعی / زانوبند زاپیامکس / خرید ویلا در سیسنگان / زانوبند زاپیامکس / کلینیک زیبایی دکتر امانی رشت / کفپوش تاتامی / خرید جم فری فایر / شیشه اتومبیل / ساید چنل / کلاه کاسکت / درمانکده / ثبت برند / خرید سرور مجازی / حمل بار دریایی از چین / سایت نوید / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز / قیمت جاروبرقی وینسنت / تور اروپا ارزان / پزشک زنان سعادت آباد / محصولات زناشویی / لیوان حرارتی / ایمپلنت دندان / خرید گوشی با حکمت کارت / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور - متخصص زنان / خرید خودنویس / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / سریال ایرانی کول دانلود / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / فروشگاه اینترنتی زنبیل / خرید ساعت دیواری / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / چاپ لیوان / خرید از آمازون / بهترین سریال های ایرانی / چاپ کلاه / کاشت مو / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / داروخانه آنلاین تینا /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5