قدیمی‌ترین شبکه اجتماعی روی کره زمین بین ۶۳۰ میلیون تا ۵۴۰ میلیون سال پیش ایجاد شد!

1

ادیاکاران  Ediacaran نام یکی از دوره‌های زمین‌شناسی است. این دوره از ۶۳۰ تا ۵۴۰ میلیون سال پیش ادامه داشت و جزئی از دوران پیشین‌زیستی نو (نئوپروتروزوئیک) محسوب می‌شود. جانوران دورهٔ ادیاکاران در دریاها رشد پیدا کردند.

یکی از نخستین جانداران غیرمیکروسکوپی روی زمین، رانجئومورف‌ها Rangeomorph بودند و در همین دوره به صورت فزاینده‌ای، در اقیانوس‌ها تولید مثل می‌کردند و پخش می‌شدند.

اما چیز جالب این بود که این جانداران ابتدایی، اعضایی مثل دهان، روده و سیستم تولیدمثل نداشتند. پس چطور دوره بقای آنها این همه طول کشید؟!

سال ۲۰۲۰ یک سری فسیل کشف شد که انقلابی در شناخت ما نسبت به این جانداران ایجاد کرد.

دانشمندان کانادایی با بررسی چند صد فسیل به جا مانده از رانجئومورف‌ها متوجه شدند که آنها نوعی ارتباط تنگاتنگ با هم داشتند که از آن می‌توان تعبیر به یک شبکه اجتماعی عجیب و منحصر به فرد کرد.

این جانداران استطاله‌ها یا فیلامان‌هایی داشتند که اندازه آنها از چند سانتیمتر تا حدود ۴ متر متغیر بود. به استفاده از آنها، این جانداران بین خودشان مواد مغذی را تبادل می‌کردند و جتی می‌توانستند به صورت غیرجنسی خودشان را تکثیر یا کلون کنند.

در مقام تشبیه تصور کنید که درختان، در دل زمینه ریشه‌هایشان به هم گره بخورد و به هم آب و مواد غذایی برسانند و به همین صورت تکثیر بشوند. اندکی هم آدم یاد دنیای آواتار می‌افتد.

منبع livescience
 
1 نظر
  1. reza می گوید

    هم عجیبه هم بسیار عالی
    ممنون از شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.