آلمان در مقابل نفرت‌پراکنی و نژادپرستی در شبکه‌های اجتماعی می‌ایستد: جریمه سنگین در انتظار شبکه‌های اجتماعی بی‌تفاوت

1

آلمان در برهه‌هایی از تاریخ، به خاطر افکار نژادپرستانه و رادیکال، لطمات زیادی را متحمل شده و نمی‌خواهد این بار در دنیای مدرن، باز هم همان تجربه‌ها تکرار شود.

به همین خاطر روز جمعه، قانونی در این کشور تصویب شد که بر اساس آن چنانچه شبکه‌های اجتماعی نوشته‌ها و محتواهای نژادپرستانه، نفرت‌پراکن و غیرقانونی را ظرف 24 ساعت از زمان اطلاع، حذف نکنند، جریمه سنگینی را باید بپردازند.

آلمان پیش از این هم به صورت مشابهی موضع شدیدی در مقابل شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک و توییتر و نیز شرکت گوگل گرفته بود.

اما طبق معمول چون ممکن است از هر قانونی سوء استفاده شود و تفسیرها از قوانین متفاوت هستند، این قانون جدید هم نگرانی‌هایی را در مورد حق آزادی بیان برانگیخته است. اصولا تلقی دولتمردان از محدوده آزادی بیان با تفسیر مردم و فعالان اجتماعی و شرکت‌ها، متفاوت است و این امر ممکن است مشکلاتی را برانگیزد.

از سال ۲۰۱۵، یک میلیون پناهجو عمدتا از کشورهای مسلمان وارد آلمان شده‌اند و از همین زمان کامنت‌های نژادپرستانه و ضدمهاجرتی، به شدت افزایش یافته‌اند.

بر اساس این قانون، فیس‌بوک، توییتر و گوگل و نیز شبکه‌های اجتماعی داخلی آلمان با بیش از دو میلیون کاربر، ظرف 14 ساعت از زمان اطلاع باید محتواهای نژادپرستانه یا علایمی مثل صلیب شکسته را بردارند، در غیر این صورت جریمه‌ای 5.7 میلیون دلاری که می‌تواند تا 10 برابر هم افزایش پیدا کند، مشمول آنها خواهد شد.

در ضمن هر شش ماه، شرکت‌ها باید به صورت عمومی اعلام کنند که چه میزان شکایت دریافت کرده‌اند و چگونه به آنها ترتیب اثر داده‌اند.

در حال حاضر فیس‌بوک و توییتر در 70 درصد موارد بعد از شکایت دریافتی در مورد محتواهای نامناسب، اقدام به حذف آنها نمی‌کنند. البته با گذشت زمان، معمولا این دو شرکت، همه محتواهای نامناسب را حذف می‌کنند.

یوتیوب در این زمینه معمولا بهتر عمل می‌کند و 24 ساعت بعد از دریافت شکایت، 90 درصد محتواهای نامناسب را حذف می‌کند.

آیا می‌دانید که فیس‌بوک چند کارمند را تنها مسئول حذف کردن محتواهای نامناسب در سراسر دنیا کرده است؟!

این شرکت در ماه «می»، تعداد کارمندان مختص این کار را دو برابر کرد و به 7500 نفر رساند.

منبع


   
1 نظر
  1. digisang می گوید

    امیدوارم برای همیشه نژاد پرستی و مرزهایی که باعث جدایی بشر و دوری آنها از هم میشد برداشته شود
    دو سال هست که مطالب شما را پیگیری می کنم
    مطالبتون عالیه
    با تشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.