با تکنیک مغزخوانی جدید می‌توان به صورت تقریبی گفت که شما اخیرا چه داستانی شنیده‌اید یا به چه چیزی گوش داده‌اید یا حتی چه داستانی در سرشان تعریف میٰ‌کنند!

0

دانشمندان اکنون م‌ توانند افکار افراد را بدون دست زدن به سرشان «رمزگشایی» کنند.

تکنیک‌های گذشته ذهن خوانی بر کاشت الکترود در عمق مغز افراد متکی بود. اما روش جدید بر یک تکنیک غیرتهاجمی اسکن مغز به نام تصویربرداری تشدید مغناطیسی عملکردی (fMRI) متکی است.

fMRI جریان خون اکسیژن‌دار را در مغز ردیابی می‌کند و از آنجایی که سلول‌های فعال مغز به انرژی و اکسیژن بیشتری نیاز دارند، این اطلاعات اندازه‌گیری غیرمستقیم فعالیت مغز را فراهم می‌کند.

طبعا، این روش اسکن نمی‌تواند فعالیت مغز را در زمان واقعی ثبت کند، زیرا سیگنال‌های الکتریکی منتشر شده توسط سلول‌های مغزی بسیار سریع‌تر از حرکت خون در مغز حرکت می‌کنند.

اما نویسندگان مطالعه دریافتند که هنوز می‌توانند از این معیار  ناقص برای رمزگشایی معنای معنایی افکار افراد استفاده کنند، اگرچه نمی‌توانند ترجمه‌های کلمه به کلمه را تولید کنند.

برای مطالعه جدید،، این تیم مغز یک زن و دو مرد ۲۰ تا ۳۰ ساله را اسکن کردند. هر یک از شرکت‌کنندگان در مجموع ۱۶ ساعت از پادکست‌ها و برنامه‌های رادیویی مختلف را در چندین جلسه در اسکنر گوش کردند.

این تیم سپس این اسکن ها را به یک الگوریتم رایانه‌ای که آن را «رمزگشا» می نامیدند، داد که الگوهای موجود در صدا را با الگوهای فعالیت مغزی ضبط شده مقایسه می کند.

الگوریتم می تواند سپس یک ضبط fMRI بگیرد و داستانی را بر اساس محتوای آن تولید کند، و این داستان با طرح اصلی پادکست یا نمایش رادیویی «بسیار خوب» مطابقت دارد!

به عبارت دیگر، رمزگشا می تواند استنباط کند که هر شرکت کننده بر اساس فعالیت مغز خود چه داستانی را شنیده است!

البته، الگوریتم برخی از اشتباهات را مرتکب شد، مانند تغییر ضمایر کاراکترها و استفاده از اول و سوم شخص. به عبارتی الگوریتم با دقت می‌داند چه اتفاقی در حال رخ دادن است، اما نه اینکه چه کسی کارها را انجام می‌دهد.

در آزمایش‌های اضافی، این الگوریتم می‌تواند به طور نسبتاً دقیقی طرح یک فیلم صامت را که شرکت‌کنندگان در اسکنر تماشا می‌کردند، توضیح دهد. حتی می‌توانست داستانی را بازگو کند که شرکت‌کنندگان تصور می‌کردند در سرشان می‌گویند.

در درازمدت، تیم تحقیقاتی قصد دارد این فناوری را توسعه دهد تا بتوان از آن در رابط های مغز و کامپیوتر طراحی شده برای افرادی که نمی‌توانند صحبت کنند یا تایپ کنند، استفاده کرد.

اطلاعات بیشتر در مورد الگوریتم رمزگشای جدید را در The Scientist بخوانید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.