انحصار حتی در چین هم جریمه می‌شود: علی بابا ۲.۸ میلیارد دلار به خاطر تخطی از قوانین ضدانحصار جریمه شد

0

از سوی مقامات نظارت کننده بر قوانین چین، شرکت علی بابا به پرداخت ۱۸.۲۳ میلیارد یوان، معادل ۲.۸ میلیارد دلار، جریمه به خاطر سرپیچی از قوانین ضدانحصار جریمه شده است.

گفته می‌شود که این غول فناوری از برتری خود در بازار سوء استفاده کرده است. گویا این شرکت طرف‌های اقتصادی را مجبور می‌کرد که بین کار و همکاری با علی بابا و دیگر شرکت‌ها، یکی را برگزینند و اجازه همکاری چندجانبه به آنها نمی‌داد.

مقدار جریمه علی بابا، معادل ۴ درصد کل سود این شرکت در سال ۲۰۱۹ است و این شرکت وادار شده که ۳ سال پیاپی پرونده‌های خوداظهاری و گزارش‌دهی در مورد روندی که در پیش گرفته بود، به مقامات دولتی ارائه نماید. از آن سو شرکت علی بابا امیدوار است که همکاری قانونی و تسامح و تساهل دولتی را داشته باشد.

از طرف دیگر ما هنوز اطلاعات خوبی در مورد مشکل «جک ما«، مؤسس علی بابا و گروه Ant نداریم. ارائه عمومی سهام گروه Ant ماه نوامبر، متوقف شد.

تنها چیزی که می‌دانیم این بود «جک ما» در نقد سیاست‌های اقتصادی دولت چین، حرف‌های زده بود. دقیقا بعد از جلوگیری از عرضه عمومی سهام شرکت Ant بود که «ما» مدتی ناپدید شد و در مجامع عمومی خبری از او نبود. تا اینکه در ژانویه دوباره سر و کله او پیدا شد و او در یک ویدئو مربوط به بنیاد خیریه‌اش دیده شد.

حتی در مقیاس چین، اعمال عملی و نه تشریفاتی قوانین ضدانحصار و میزان قابل توجه جریمه درس‌هایی برای ما دارد.

منبع


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.