رگولاتوری برزیل می‌خواهد اپل را به خاطر عدم قرار دادن شارژر در جعبه آیفون دو میلیون دلار جریمه کند

اپل از اکتبر سال آینده عرضه شارژر با گوشی آیفون را متوقف کرد

0

به گفته سایت ۹to5 Mac، رگولاتوری یا آژانس حمایت از حقوق مصرف‌کننده در ایالت سائو پائولو برزیل، شرکت اپل را ۲ میلیون دلار به خاطر عدم عرضه آداپتور شارژر با گوشی‌های آیفون ۱۲ جریمه کرده است.

Procon-SP می‌گوید اپل تبلیغات گمراه‌کننده‌ای داشته و دستگاهی بدون شارژر و شرایط ناعادلانه می‌فروشد.

اپل در ماه اکتبر با اظهار نگرانی از شرایط زیست محیطی اعلام کرد آیفون ۱۲ را بدون شارژر یا ایربادزها عرضه می‌کند و این وسایل در جعبه گوشی نیستند. اپل فقط در جعبه گوشی‌های سال ۲۰۲۰ خود فقط یک کابل USB-C به لایتنینگ قرار داده است.

اپل می‌گوید علاوه بر اینکه اندازه جعبه‌های آیفون کوچک‌تر می‌شوند؛ مواد اولیه مضر برای محیط زیست کمتری استفاده و تولید می‌شود.

چرا اپل آیفون ۱۲ را به خاطر نداشتن شارژر ارزان‌تر نمی‌فروشد؟

این تصمیم اپل با مخالفت‌های زیادی از سوی کارشناسان و کاربران روبرو شد. کارشناسان محیط زیست گفتند این تصمیم اپل کمترین تاثیر را روی بهبود شرایط کره زمین خواهد داشت و کارشناسان بازار هم اعتقاد دارند عدم عرضه شارژر آیفون توسط اپل بیشتر برای این شرکت صرفه‌جویی اقتصادی و مالی دارد تا بهبود وضعیت محیط زیست!

رگولاتوری کشور برزیل می‌گوید از اپل سوال شده است که آیا با حذف شارژر از جعبه گوشی‌های آیفون ۱۲، قیمت این گوشی‌ها کاهش پیدا کرده است؟ اپل به این پرسش پاسخ نداده است.

رگولاتوری یک اتهام دیگر هم به اپل زده است و می‌گوید این شرکت به مشتریانی که پس از ارتقا و به‌روزرسانی گوشی‌های خود دچار مشکل شدند؛ کمکی نکرده است.

سخنگوی رگولاتوری برزیل می‌گوید اپل باید به قوانین این نهاد احترام بگذارد و با کشورهای مختلف همکاری و تعامل بیشتری به خرج دهد.

نکته گفتنی اینکه به نظر نمی‌رسد این جریمه برای شرکتی مانند اپل که فقط در سه ماهه اولسال ۲۰۲۱ چیزی در حدود ۱۱۱.۴ میلیارد دلار درآمد داشته است (که شامل فروش آیفون‌های ۱۲ در ایام سال نو میلادی هم می‌شود)؛ مبلغ نگران‌کننده‌ای باشد.

اپل هنوز به جریمه و اظهارنظرهای رگولاتوری برزیل پاسخ نداده است.

منبع ورج
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.