بیل گیتس در سال ۱۹۹۷ با سرمایه‌گذاری ۱۵۰ میلیون دلاری اپل را از ورشکستگی نجات داده بود!

0

در سی سال اول عصر رایانه شخصی، دو فرد بسیار مشهور و آینده‌ساز حضور داشتند که تصادفی هر دو در سال ۱۹۵۵ متولد شده بودند: استیو جابز و بیل گیتس.

به دنبال اوج‌گیری اپل و به خصوص آن زمان که مایکروسافت به خاطر نوآوری‌های اپل به حاشیه رفته بود، ما تصور می‌کردیم که این دو شرکت دل خوشی از هم ندارند. اما جالب است بدانید که بیل گیتس زمانی با ۱۵۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری اپل را از ورشکستگی نجات داده بود.

این موضوع ما را یاد آلبرت انیشتین و نیلز بور -فیزیکدان‌های مشهور قرن بیستم می‌اندازد- این دو در زمینه علمی رقیب هم بودند، اما خارج از آن دوست.

در زندگینامه جابز،  والتر آیزاکسون، رابطه این دو را به یک سیستم ستاره‌ای دوتایی تشبیه می‌کند. دو ستاره در جوار هم که سیستم گرانشی‌ آنها، مسیرهای مدارهای عجیب درست می‌کند.

استیو جابز و بیل گیتس البته بارها پیش آمده بود که آشکارا یکدیگر را مورد تمسخر قرار داده باشند یا شرکت‌هایشان اختلافات حقوقی مداوم داشته باشند.

به همین دلیل، اعلام قراردادی در ششم آگوست ۱۹۹۷، موجی از ناباوری در سراسر دنیای تجارت ایجاد کرد. در پی آن، بخش نظرات نیویورک تایمز نوشت که «حتی در فضای مجازی، این لحظه را فقط می‌توان سوررئال توصیف کرد.»

جابز هم یک شومن بود و هر چیزی را با بیانی تئاتری اعلام می‌کرد، در Macworld در بوستون، یک ویدئوی زنده ماهواره‌ای از بیل گیتس، مدیرعامل وقت مایکروسافت، نمایش داد که در آن گیتس خبر از سرمایه‌گذاری عجیب مایکروسافت داد.

«ما باید چند خیال را در اینجا به کنار بنهیم. ما باید این تصور را کنار بگذاریم که برای پیروزی اپل، مایکروسافت باید ببازد.»

در واقع هر دو شرکت نیاز داشتند که این معامله دقیقاً در همان زمان اتفاق بیفتد. تا آنجا که به اپل مربوط می‌شد، آن‌ها فاصله زیادی با حضور قدرتمندشان در قرن ۲۱ داشتند. معامله زمانی رخ داد که اپل مدت‌ها با حضور در صنعت موسیقی، آی‌پاد، آی‌فون، اپ استور و آی‌پد فاصله داشت. مایکروسافت آن زمان دست بالا را در زمینه سیستم عامل پی سی ها داشت و زمان برای اپل داشت تمام می‌شد.

اما مایکروسافت چرا نمی‌باست جان دادن رقیب توان از دست داده خود را تماشا می‌کرد؟ این سؤال مهم‌تری است:

آن زمان مایکروسافت داشت به انحصار و کوبیدن رقبای خود متهم می‌شد به خصوص وقتی با تبلیغات سنگین اینترنت اکسپلورر را در برابر نت‌اکسیپ پیروز کرد.

مایکروسافت تصور کرده بود که با این سرمایه‌گذاری یک رقیب بزرگمنش و عظیم به نظر می‌رسد که دست پسر کوچک‌تر را گرفته و از فروپاشی نجاتش داده.

جلد مجله تایم ۱۸ آگوست ۱۹۹۷

اپل پس از آن، کمک‌های نقدی را دریافت کرد و  اطمینان پیدا کرد که مایکروسافت به مدت پنج سال از نسخه مک آفیس پشتیبانی می‌کند. اپل در عوض سهام بدون حق رای به گیتس داد. اپل همچنین موافقت کرد که یک پرونده و دعوی حقوقی را که در آن مایکروسافت به کپی برداری از سیستم عامل مک متهم شده بود، پیگیری نکند و اینترنت اکسپلورر را مرورگر پیش فرض رایانه‌های خود کند.

سرمایه‌گذاری بیل گیتس در اپل همچنین باعث بازگشت ققنوس‌مانند جابز به این شرکت شد. پس از ۱۸ ماه زیان‌دهی اپل، قدرت این سرمایه‌گذاری، استیو جابز را از یک مشاور صرف اپل به مقام مدیر عامل موقت ارتقا داد. او پس از اخراج در سال ۱۹۸۵ برگشته بود تا هر کاری را که جان اسکالی -رئیس پیشین اپل- انجام داده بود، لغو کند.

در حال حاضر شرایط برای هر دو شرکت اپل و مایکروسافت بسیار متفاوت شده. سرمایه بازار اپل در حال حاضر ۲.۳۹۴‌تریلیون دلار آمریکا و مایکروسافت ۲.۲۸۶ ‌تریلیون دلار است.

هنگامی که جابز در سال ۲۰۱۱ درگذشت، گیتس از او به عنوان رقیب و دوست خود تجلیل کرد.

«جهان به ندرت کسی با تأثیر ژرف‌تری از استیو را پذیرا می‌شود، تأثیرات او نسل‌ها تداوم خواهد داشت. برای ما که به اندازه کافی خوش شانس بودیم که با او کار کنیم، این یک افتخار فوق العاده بزرگ بود. دلم برای استیو بی‌نهایت تنگ خواهد شد.»

شما می‌توانید ویدئوی گفتگوی این دو نماد فناوری را که ۱۰ سال بعد در مورد این قرارداد می‌گویند، اینجا ببینید.

منبع: bosshunting

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.