شرکت غذایی «همپتون کریک» با سرمایه‌گذاری بیل گیتس، به دنبال یافتن جاشینی برای تخم‌مرغ!

2

شرکت نوپایی که مورد نظر ما است، در یک محوطه گاراژمانند در سانفرانسیسکو – این قطب فناوری دنیا- قرار دارد، ولی این شرکت مثل همسایگانش نرم‌افزار، اپلیکیشن‌های گوشی موبایل یا وب‌سایت تولید نمی‌کند، بلکه هدفش یافتن گیاهانی است که با آنها بشود، استفاده از تخم‌مرغ را متوقف کرد!

آشپزها در داخل شرکت، مشغول پختن کیک و کلوجه‌ها، مایونزها و املت‌هایی هستند که در هیچ یک از آنها از تخم‌مرغ استفاده نشده است.

این شرکت را تعدادی از سرمایه‌گذاران شاخص سیلیکون ولی و نیز بیل گیتس تأسیس کرده‌اند، نام این شرکت، شرکت غذایی همپتون کریک است.

12-9-2013 9-39-36 AM

حالا سؤال اینجاست که اصلا چرا باید ما باید به دنبال جانشینی برای تخم‌مرغ باشیم؟

ما تا صحبت از اتلاف انرژی و آلودگی محیط زیست می‌شود، به یاد خودروها و کارخانه‌های صنعتی می‌افتیم، غافل از اینکه برای تولید گوشت و تخم‌مرغ در ابعاد کلان جهانی، محیط زیست بسیار صدمه می‌بیند.

آب، انرژی و زمین زیادی برای تولید تخم‌مرغ یا گوشت ماکیان باید مصرف شود و مورد استفاده قرار بگیرد. به علاوه موارد همه‌گیری بیماری‌ها ناشی از انتقال عفونت از طریق تحم‌مرغ و گوشت ماکیان هم زیاد پیش می‌آید.

12-9-2013 9-39-16 AM

همه اینها، شرکت‌هایی را متقاعد کرده است که به دنبال پیدا کردن جانشین‌هایی برای گوشت و تخم‌مرغ بیفتند.

گرچه هیچ نشانه‌ای دال بر این وجود ندارد که در آینده نزدیک استفاده ما از تخم‌مرغ و گوشت متوقف یا دست‌کم محدود شود، اما شرکت‌های سرمایه‌گذاری زیادی که بوی موفقیت این صنعت تازه‌پا را شنیده‌اند، سرمایه‌گذاری‌های سنگینی در  این کار کرده‌اند، همین سال پیش ۳۵۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری در شرکت‌های غذایی نوپایی از این دست صورت گرفته است.

12-9-2013 9-39-00 AM

در کشورهایی مثل آمریکا که میزان سرانه مصرف گوشت زیاد است، محصولات جاشنین گوشت می‌توانند به حفظ سلامت مردم و کاهش انتقال بیماری‌هایی مثل آنفلوآنزای پرندگان هم کمک کنند.

البته نمی‌شود تنها با صحبت کردن از اینکه با جانشین‌های گیاهی تخم‌مرغ چه میزان اتلاف آب یا تولید گازهای گلخانه‌ای کاهش می‌یابد، مردم را متقاعد کرد که استفاده از تخم‌مرغ طبیعی را کم کنند، به همین خاطر زیست‌شیمی‌دان‌ها ساخت مشغولند، آنها با بررسی ساختار میکروسکوپی ۱۵۰۰ گیاه از ۶۰ کشور دنیا، ۱۱ گیاه مناسب را یافته‌اند که با آنها بشود، ترکیباتی شبیه تخم‌مرغ ساخت.

12-9-2013 9-33-11 AM

نخستین محصول شرکت همپتون کریک، یک سس مایونز است که قیمت‌اش در حد سس مایونز معمولی است.

12-9-2013 9-38-37 AM

در حالی که همپتون کریک به دنبال یافتن جاشنین تخم‌مرغ است، شرکت دیگری که باز هم بیل گیتس در آن سرمایه‌گذاری است، یعنی شرکتی به نام  Beyond Meat در پی یافتن جاشنین گوشت ماکیان است. در آشپزخانه این شرکت، ترکیبات شبه‌گوشت یا بورکلی، پیاز، فلفل و روغن کنجد پخت می‌شوند.

سرمایه‌گذار دیگر این شرکت، شرکتی به نام Obvious Corp است که خود این شرکت را مؤسسان توییتر پایه نهاده‌اند.

ممکن است شما اصلا تصور نکنید که روزی بشود از به یاری گیاهان و زیست‌شیمی و هنر آشپزها، محصولات غذایی بدون تخم‌مرغ یا گوشت به صورت انبوه عرضه کرد، اما کمبود منابع در زمین، رشد جمعیت و نیز سرمایه‌گذاری‌های آدم‌های دوراندیشی مثل بیل گیتس به ما می‌‌قبولانند که دنیای آینده، از نظر شیوه و رسوم تهیه غذا، با دنیای امروزمان متفاوت خواهد بود!

 
2 نظرات
  1. Mohammad Saleh می گوید

    خدا خیرش بده!

  2. حسین می گوید

    آمار دقیقی از اینکه چند درصد از گرم شدن زمین مربوط به تولید این محصولات هست وجود داره؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.