گودر جدید، فرصتی برای احیای نوستالژی گودر قدیم

41

آبان ماه سال پیش بود که در پستی در مورد تحولات گوگل ریدر نوشتم. در آن زمان گوگل برای سوق دادن کاربران به استفاده از شبکه اجتماعی «پلاس»، در اقدامی قابل بحث، امکانات اجتماعی گوگل ریدر را حذف کرد.

برای همه کاربران و به خصوص کاربران ایرانی گودر، این کار در حکم فاجعه بود. آنها دیگر نمی‌توانستند به سادگی با کلیکی، مطالبی را که دوست داشتند با بقیه به اشتراک بگذارند، دیگر نمی‌توانستند مطالب جالب را لایک بزنند و یا یادداشت به اشتراک بگذارند و پای پست‌ها کامنت بگذارند.

گودر

تغییرات گودر در حکم سکته‌ای برای فضای وب فارسی بود که وبلاگستانش به خودی خود هم بیمار بود! می‌توانید پستی را که در آن زمان در «یک پزشک» نوشتم، بخوانید. ناقص شدن گودر، دلخوشی بلاگرها را که به لایک‌ها و کامنت‌ها دل بسته بودند، از آنها گرفت و دیگر کاربران را که عادت داشتند با مرور مطالب به اشتراک‌گذاشته شده و لایک خورده، به سرعت از خبرهای روز آگاه بشوند، افسرده کرد.

ما از آن زمان استراتژی صبر و آرزو را پیشه کردیم، امیدوار بودیم که عقب‌گرد گودر شرکتی را تشویق کند که نسخه تازه‌ای از فیدخوان آنلاین را راه‌اندازی کند، اما این گونه نشد. حتی امیدوار بودیم که پلاس راکد بماند و یا مسئولان گوگل، سر عقل بیایند، اما باز هم این طور نشد.

اما دیروز متوجه شدم که خوشبختانه یکی از کاربران ایرانی، در حال کار روی پروژه‌ای است که بر زنده کردن گودر و به عبارتی راه‌اندازی سایتی با امکانات گودر برای کاربران است.

این سایت در مرحله بتاست و فعلا کاربر جدید نمی‌پذیرد، ایمیلی به مدیر این سایت زدن و از ایشان تقاضا کردم که برای ما بیشتر در مورد کار و هدف خود توضیح بدهد. توضیحات ایشان را در اینجا می‌خوانیم:

«من یکی از کاربرای گوگل ریدر بودم که علاوه بر اینکه سایت‌های مورد علاقه خودم رو از اونجا دنبال می‌کردم، محیط دوستانه و جو خاصی که بر اون حاکم بود بسیار مجذوبم کرده بود. محیط گودر برای من بازتاب قشر خاصی از جامعه نسبت به حوادث تلخ و شیرینی که در پیرامونش اتفاق می افتاد بود، قشری که من خودم رو جزو اون میدونم و حس نزدیکی باهاشون دارم، فکر می‌کنم اگه از هر کدوم از کاربرهای سابق گودر بپرسید خواهند گفت که گودر تجربه کاملا متفاوتی از شبکه اجتماعی بود که هرگز توی هیچ شبکه اجتماعی دیگه‌ای تکرار نشد.

متأسفانه گوگل زمانی که از پروژه شبکه «گوگل پلاس» رونمایی کرد، تصمیم گرفت امکانات اجتماعی گودر مثل ارسال نوت، کامنت، لایک و… رو ازش حذف کنه تا کاربرها رو به سمت شبکه جدیدش هدایت کنه. این کار گوگل کاربرها رو عصبانی کرد و با انتقادها و اعتراض‌های بسیار زیادی روبرو شد، تا جایی که حتی عده‌ای از کاربرها بصورت فیزیکی جلوی دفتر گوگل اعتراض خودشون رو فریاد می‌زدند.

گودر,

اما متاسفانه گوگل به این اعتراض‌ها توجهی نکرد و به از بین بردن جنبه شبکه اجتماعی گوگل ریدر ادامه داد. بعد از این اتفاق کاربرهای سردرگم گودر به دنبال یه شبکه اجتماعی قابل مقایسه با گودر بودند و این باعث پراکنده شدنشون شده بود، در اون دوره یک سایت به نام HiveMined مدعی شد که قراره گودر رو شبیه‌سازی کنه،
اوایل توی صفحه اصلی اون سایت درصد پیشرفت پروژه نمایش داده می شد که به سرعت پیش می‌رفت اما با گذشت زمان پروژه متوقف شد و دیگه خبری از پیشرفتش نشد. تا لحظه ای که من این مطلب رو می نویسم هم هنوز اون سایت شروع به کار نکرده.

من هم مثل خیلی‌های دیگه که به گودر عادت کرده بودند، از وضعیت پیش اومده ناراضی بودم، یه روز یه پست توی اکانت گوگل پلاسم ارسال کردم و توش عنوان کردم که HiveMined خیلی کار رو طول داده، انگار دیگه پیشرفت نمی‌کنه، من می‌تونم اگه استقبال بشه، مشابه گودر رو خودم به تنهایی طراحی کنم! این پست رو بعضی از بچه‌ها ری‌شیر کردند و توی یکی از پیج‌های گوگل پلاس هم راجع بهش بحث راه افتاد و در نهایت از ایده من استقبال شد. قرار بود نتیجه کار روی خود گودر اینتگرید بشه، به این صورت که با استفاده از API گوگل ریدر و طراحی افزونه‌ای برای GreaseMonkey امکانات از دست رفته رو شبیه سازی کنم.
اما در نهایت دیدم گوگل داره هر چند وقت یک بار سورس بخش‌های مختلفش (مثلا اسم توابع جاوا اسکریپت) رو عوض می‌کنه و نمی‌شه روش حساب باز کرد.
وگرنه باید با هر بار تغییر گوگل سیستم رو دوباره از اول سیستم رو باهاش هماهنگ کنم.

در نهایت تصمیم گرفتم سایتی مثل گودر رو از پایه طراحی کنم. کار طراحی اولیه سایت رو بصورت یه علاقه شخصی در کنار کارهای روزانه دیگه شروع کردم و حتی مطمئن نبودم که از نتیحه نهایی کار زیاد استقبال بشه. طراحی سایتی که بتونه با سرویسی که گوگل ارایه میداد رقابت کنه قطعا کار ساده‌ای نبود، مسایل فنی پیچیده، اینکه کمترین فشار به منابع وارد بشه، ساختار بهینه بانک اطلاعاتی و… مواردی بودند که باید به دقت رعایت می شدند تا انتظار کاربرهایی که از گودر جدا شدند و برآورده کنه.

در این مدت، هر چند وقت یک بار یه عکس از مراحل پیشرفت کار می‌گذاشتم توی صفحه گوگل پلاسم، تا روز دوم تیرماه 1391، در ساعت حدود 2:30 صبح بود که نسخه اولیه سایت، با داشتن حداقل امکاناتی که اون رو قابل استفاده می‌کرد، تموم شد. تصمیم گرفتم نمونه اولیه کار رو به عنوان پیش‌نمایش بتا روی سرور مجازی یکی از دوستانم آپلود کنم، کار هنوز تموم نشده بود و کاستی‌های زیادی داشت. حتی دامینی هم براش ثبت نکرده بودم. اسم سایت طراحی شده رو موقتا گودر+ گذاشتم و آدرس آی پی هاستی که سایت روی اون آپلود شده بود رو بصورت Limited با یکی از حلقه‌های دوستانم که اکثرا اهالی سابق گودر بودند Share کردم تا بازخورد اولیه کار رو ببینم، تصور می‌کردم حداکثر 10 – 12 نفر از دوستان توی سایت عضو بشن و نظرشون رو دربارش بدن، بر خلاف تصور من، کاربرها از همون نسخه بتا هم استقبال زیادی کردند و آدرس اون رو دست به دست کردند و خیلی‌ها اون رو دیدند. در روز اول راه اندازی سایت 366 نفر در اون عضو شده بودند که 554 پست ارسال کردند!
بحث‌های زیادی توی شبکه‌های اجتماعی مختلف شکل گرفت. دیدگاه‌های مثبت و منفی زیادی وجود داشت. خیلی‌ها نمی‌تونستند به یک سایت ایرانی برای جایگزینی سرویسی که گوگل ارایه می‌داد امیدوار باشن، بعضی‌ها به امن بودن سایت شک داشتند، حتی مواردی بود که من رو به کلاهبرداری متهم کردند و گفتند که در صدد سرقت اطلاعات خصوصی کاربرها هستم! در صورتی که تنها چیزهایی که در سایت گودر+ از کاربرها خواسته شده بود یک ایمیل، نام کاربری، و رمز عبور مورد نظرشون برای ثبت نام بود!

خیلی‌های دیگه هم بودند که از دیدن سایت ذوق زده شده بودند و ایمیل‌های زیادی داشتم که حاوی نظرات دلگرم کننده بودند. عصر روز دوم سایت بود که مدیر سرور با من تماس گرفت و عنوان کرد که سایت ما تحت حمله DDOS قرار گرفته و کارکرد سرور رو هم مختل کرده. با این نوع حمله نه میشه سایت رو هک کرد، نه مشخصات کسی رو دزدید، تنها نتیجه‌اش اینه که سایت کند می‌شه یا بطور موقتی در زمان حمله قادر به سرویس دهی نیست. (اطلاعات بیشتر) این حملات برای مدتی در حدود چند ساعت سرور مجازی ما رو که خیلی هم قدرتمند نبود رو مختل کرده بودند. از طرف دیگه وقتی به تعداد کاربرهای ثبت نام شده نگاه کردم، با عدد 1423 مواجه شدم و احساس کردم اگه جذب کاربر با همین شتاب ادامه داشته باشه این سرور قطعا پاسخگوی نیاز ما نخواهد بود. ثبت نام رو غیر فعال کردم و سعی کردم به هدف اصلی خودم از انتشار نسخه بتا، که همون برطرف کردن ایرادات و افزودن امکانات مورد نیاز کاربرها بود برسم، بنابراین ثبت نام افراد بیشتر رو به زمانی که به سرور جدید مهاجرت کنیم، موکول کردم.

در زمانی که این مطلب نوشته میشه، گودر+ روز چهارم خودش رو به پایان رسونده و دارای 3541 مطلب هست که بیش از 230289 بار توسط کاربر های مختلف خونده شدن.

گودر

در طول این چهار روز به اندازه کمتر از 2 روز خوابیدم و تصمیم دارم تیم کوچیکی رو برای ادامه و گسترش کار گودر+ تشکیل بدم. امکانات جدید مثل فیدخوان در حال طراحی هست و در حال مذاکره با چند دیتاسنتر برای تهیه یک سرور اختصاصی برای سایت هستم. خیلی از کاربرهای سایت بازخورد های جالبی در مورد امکانات سایت و چیزهایی که در آینده نیاز هست ارایه می‌دن، همینطور خیلی‌ها عنوان کردند که آماده همکاری فنی و مالی برای این پروژه هستند، هرچند اسم موقت (Code Name) سایت گودر+ هست، آدرس دامین و نام نهایی پروژه بین کاربرها به رای گذاشته شده و همه ی امکانات دیگه ی اون هم مستقیما با نظرات و FeedBack های کاربرها طراحی می‌شه، سایت ما هنوز یه شبکه اجتماعی خیلی کوچیکه، مثل چیزی که تمام شبکه‌های اجتماعی دیگه در ابتدا بودند؛ اما امیدوارم این سایت بتونه تا جایی پیشرفت کنه که به شرکت‌های بزرگ بفهمونه هرقدر هم بزرگ و معتبر باشن نمیتونن کاربرهاشون رو نادیده بگیرن حتی اگه اسمشون گوگل باشه.»

گوگل


خب، اینها توضیحات راه‌انداز گودر جدید بود، در اینجا من چیزهایی را که به نظرم می‌رسد، اضافه می‌کنم:

1- لزوم حمایت منطقی از استارت‌آپ‌های ایرانی: خیلی وقت‌ها پیش خودم فکر می‌کنم که اگر سایت‌های مشهوری مثل توییتر، برای بار نخست توسط یک ایرانی در وب فارسی پا می‌گرفتند، چه سرنوشتی پیدا می‌کردند؟! تصور می‌کنم از ایده جنون‌آمیز توییتر، استقبال نمی‌کرد و صاحب سایت هم پس ازمدتی دلسرد می‌شد.

کسانی که سعی کرده‌اند یک استارت‌آپ یا سایت با امکانات اجتماعی در ایران راه‌اندازی کنند، می‌دانند که کار تا چه اندازه دشوار است، جمع کردن یک تیم هماهنگ، پیدا کردن سرور مناسب، پشتیبانی  و سرویس‌دهی به کاربرانی متوقع، رفع باگ‌ها و مشکلات امنیتی احتمالی، سودده کردن پروژه، همه و همه موانعی بزرگ هستند.

در مورد پروژه گودر جدید که در صورت تکمیل می‌تواند بخشی از نیاز جامعه آنلاین را برآورده کند، توقع هشیاری و حمایت منطقی از همه ما می‌رود.

حمایت ما می‌تواند به صورت اشتراک ایده، کمک فنی و یا احیانا کمک مالی باشد. در مرحله فعلی بهتر است به جای ایمیل‌های برای درخواست حساب کاربری تازه، پیشنهادهای خود را به صورت مختصر و مفید و شفاف اعلام کنیم و اگر از دستمان برمی‌آید، به صاحب سایت کمک کنیم.

2- پرهیز از کلون‌سازی صرف: راه‌اندازی سایتی با امکانات گودر قدیم به اندازه کافی دشوار است. انتظار بیش از حد نباشید! «گوگل ریدر» برای خودش یک تیم بسیار قوی و حرفه‌ای فنی و سرورهای بسیار قدرتمند غولی به نام گوگل را داشت، انتظار نداشته باشید، یک شخص یا گروه چند نفره، در عرض مدت کوتاهی برای شما سایتی درست کنند که همه آن آمکانات را بی کم و کاست داشته باشد.

اما انتظار داریم که هم طراح گودر جدید به صورت خاص و هم اصولا هر کسی که در پی الگوبرداری از سایت و سرویس‌های مشهور است، فقط به کلون کردن و کپی کردن صرف فکر نکند و متناسب با شرایط کاربران ایرانی، ویژگی‌ها و طراحی‌های متفاوتی را هم در نظر داشته باشد. در این زمینه ما می‌توانیم راهنمای آنها باشیم و ایده‌های خود را مطرح کنیم.

3- تعهد مسئولانه: احیا کردن گودر، برای بسیاری از ما در حکم آرزوست. اما طبیعی است که این کار بسیار دشوار و پر از موانع پیشبینی‌نشده باشد. توقع ما این است که در بین راه و با فرض استقبال و حمایت ما، خللی در کار و استمرارش ایجاد نشود.

4- دیسکلیمر: شخصا هیچ آشنایی با صاحب سایت ندارم. کاربران باسابقه وب می‌دانند که فعالیت در همه شبکه‌های اجتماعی، مستلزم رعایت مسائل امنیتی است، طوری که توصیه می‌شود در شبکه‌های اجتماعی برای رعایت احتیاط، چنان رفتار کنید که گویی در میان جمعی شناخته‌شده در حال صحبت هستید.

بنابراین با اینکه ظاهرا هدف گرداننده سایت احیای گودر قدیم و ایجاد جو دوست‌داشتنی آن است، از این مطلب غافل نشوید. توجه داشته باشید که سایت از شما یوزر و پسورد اکانت گوگتان را نمی‌خواهد، بلکه در صورت عضویت شما مثل یک سایت جدید باید نام کاربری و پسورد جدیدی برای خودتان ایجاد کنید.

منتظر شنیدن نظرات شما هستم.

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / علائم گرمازدگی / بهترین مودم 5G /خرید عطر و ادکلن /قهوه فوری گانودرما دکتر بیز /جراحی زیبایی /داروخانه آنلاین / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
41 نظرات
 1. سعید می گوید

  خب بزارین از همین الآن نتیجه رو بهتون بگم! این سایت سریع پر میشه از پست‌های سیاسی اجتماعی! بعد بلافاصله فیل .. میشه. بعد هم که یه ذره پیشرفت کنه میفتن … تا زمانی که رویه مواجهه با هر پدیده اجتماعی تو ایران همین باشه هر چیزی تبدیل به یه معضل سیاسی میشه. چون خیلی‌ها …

  1. سعید می گوید

   خب کلا نظرم رو تایید نمی کردین دیگه! این که همش سه نقطه شد!! والا!! 😀

 2. سعید می گوید

  روزگاری ما هم تصمیم به چنین کاری گرفتم
  پروژه فیدنگار رو شروع کردیم و تمامی امکانات گوگل ریدر رو بهش اضافه کردیم ولی منابع سخت افزاری و شاید نرم افزاری این اجازه رو به ما نداد که بیشتر از 30 گیگ دیتابیس رو کنترل کنیم برای همین پروژه ما موقتا متوقف شد
  امیدوارم این مشکلات برای این دوستمون پیش نیاد
  این هم لینک معرفی سایت ماست توی سافت گذر
  http://www.softgozar.com/webpage/news.aspx?id=7298

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   این مشکلی است که شاید باز هم ایجاد بشه. به نظرم خیلی دشوار باشه کار.

   1. مهدی غیاثی می گوید

    بله. کار دشواریه. ولی چیزی که این راه رو هموار تر می‌کنه، کمک کاربر‌ها هست. (از صبر پیشه کردن گرفته تا کمک‌های مالی و … 😀 )

  2. سعید شعبانی می گوید

   بهترین روش برای ادامه کار این سرویس ها پیوستن به گروه های بزرگ اینترنت ایران می باشد همچون پی سی دانلود و…

 3. نرگس می گوید

  اول که این لینکُ دیدم من هم به قلابی بودن ونا امن بودنش شک کردم. اول مرسی که مطمئنم کردین.
  درباره ى فیدخوان که قراره بهش اضافه بشه، میشه فیدهایی که تو گودر subscribe کردیم رو import کنیم؟

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   توجه کنین که یوزر و پسوردتون با اکانت گوگلتون یکی نیست. این سایت کاملا مستقل هست و دوم اینکه من شخصا هیچ آشنایی با صاحب سایت ندارم، بنابراین منطقی است که در صورت عضویت، رعایت مسائل امنیتی را فعلا بکنین.

   1. بهنام می گوید

    به نظرم به سادگی و با استفاده از فایل OPML میشه لیست فید های سابسکرایب شده رو به گودر جدید و یا هر فید خوان دیگه ای انتقال داد.
    البته گودر جدید هنوز این امکانات رو راه اندازی نکرده.

 4. بهنام می گوید

  خیلی خوبه! ولی نگرانیم اینه به سرنوشت بالاترین و بقیه شبکه های اجتماعی ایرانی دچار بشه! یعنی بعد مدتی به خاطر کاربرانش، اعتبارش رو از دست بده
  به نظرم یک سری مراقبت های خاص نیاز داره که خب ایده ای برای چطور پیاده کردنش ندارم
  و مسئله دوم مشکل فیل.. شدن …!
  آرزوی موفقیت میکنم واستون!

  1. بهنام می گوید

   فکر میکنم اگر قبل از توجه به امکانات اجتماعی و لینک پراکنی و به اشتراک گذاری محتوی به امکانات فید خوانی توجه بشه این مشکل هم پیش نمیاد.
   فراموش نکنیم که گودر قدیمی هم تا مدت ها اصلا امکانات اجتماعی نداشت و بعد از اون هم امکانات اجتماعیش در راه تشویق کاربران به فید خوانی بشتر بود مثل Share و Share With note و Like و Email و…
   این دقیقا نقطه تمایز گودر با هر شبکه اجتماعی دیگه ای بود. یعنی تولید محتوی و حمایت از محتوی تولید شده. (چیزی که خون رو توی رگ های وبلاگستان به جریا می انداخت.)
   این رو حتی نمیشه با سایت های لینک پراکنی صرف (بالاترین و دلیشز و…) هم مقایسه کرد.

 5. میلاد پایکار می گوید

  سلام
  من خودم تو روز اول عضو این سایت شدم
  میتونم بگم که تقریبا خیلی خوب هستش
  یه سری باگ داره … بعضی جاها باید امکاناتی بهش اضافه بشه
  مشکل ما اینه که نمیتونیم به یه سایت ایرانی اطمینان کنیم
  چون اولا معلوم نیس این سایت سرپا بمونه یا نه
  دوما اینکه مطمعنا … با سازنده این سایت همکاری میکنه ( %100 ) …
  من به شخصه بیشتر میتونم به گوگل اعتماد کنم تا به یه سایت هموطن

 6. فرشید می گوید

  دوست عزیز حتماً حمایتت می کنیم
  تا باشه از این نوآوری ها

 7. بابک می گوید

  در جایی از مطلب سازنده سایت عنوان میکنه که مرتب مراحل پیشرفت پروژه رو با عکس روی گوگل پلاس میزاشته….بهتر نیست به خاطر اینکه گوگل این سیستمو تعطیل کرد ما هم استفاده از شبکه اجتماعیشو تعطیل کنبم مگه فیس بوک چه ایرادی داره که ما بیایم از گوگل پلاس استفاده کنیم؟؟؟

 8. مهدی می گوید

  خسته نباشی
  عالی بود

  فقط میخواستم بگم سازندگان سایت نباید فقط به ایران فکرکنن این کار میتونه یه حرکت جهانی باشه و سایت میلیونها عضو داشته باشه.

 9. علی رضا می گوید

  کار بزرگیه اما عشق بچه های گودر به وطنشون بزرگتر از اونیه که بتونه متوقف کنه کار رو اونم وقتی که استارت زدن…
  برای سایلنس عزیز آرزوی موفقیت میکنم واقعا مطلب گمشده بزرگی رو به ما برگردوند

 10. حسام می گوید

  مطمئنا با شروع کار و پا گرفتن اینسایت میتونه منابع مالی خوبی رو جذب کنه ، حتی من به عنوان یک کاربر حاضرم مبلغی رو نیز به حساب ادمین بریزم که اگه این مبلغ 2000 تومن باشه و مثلا 4000 نفر عضو داشته باشه در دوره های اولیه مبلغ حدود 8 میلیون جمع آوری میشه و اگه باز تعداد بالاتر بره باز منابع مالی مثل تبلیغات یا … میشه بهش اضافه کرد که مطمئنا کلی از منابع مالی گروه تامین میشه به هر حال همونجوری که در پلاس سایلنس عزیز نوشتم امیدوارم از این دوست عزیز که به فکر هموطناش هست چیزی شبه زاکربرگ ایرانی در بیاد و میلیردر بشه ( واقعا آرزوی قلبی منه)

 11. eMan می گوید

  اول از همه تشکر کنم از اون کسی که این پروژه رو راه انداخته و آرزوی موفقیت میکنم براش.
  اما چند تا نکتهٔ امنیتی که دلم میخواد جواب مدیر این پروژه رو در موردش بدونم
  میتونید با توجه به محتواش این کامنت رو نمایش ندید.
  از اونجایی که این دوست عزیزمون داخل ایران هستند و اقدام به راه‌اندازی این وب سایت در آینده خواهند کرد یه سری مشکل وجود داره
  اولا این سایت باید از ssl حتما و حتما استفاده کنه چرا که اطلاعات بهتره که امن بین کاربر و سایت رد و بدل بشه و قابلیت مشاهده و خونده شدن توسط isp رو نداشته باشه. پس در شکل فعلی اصلا قابل استفاده نیست به نظر من (از نظر امنیتی). در صورت استفاده از ssl هم باید از یه جای معتبر خریداری بشه و به کاربران بابت سرتیفیکت تایید نشده هم هشدار داده بشه تا خدایی نکرده با حمله من این میدل اطلاعاتشون لو نره
  در ثانی اگر بحث‌ها و گفتگوهای سیاسی داخل این شبکه انجام بشه با توجه به اینکه مدیر ایرانی هست امکان ردیابی … به نظرم به اطلاعات پایگاه داده و متعاقبا کاربران فعال در اون شبکه …کشف میشه که یه مساله فوق امنیتی هست. پس به نظر من باید دامین این سایت رو حتما و حتما یه آدم معتبر در خارج از کشور ثبت کنه تا از این بابت کاربرها خیالشون راحت باشه.
  پیشنهاد فوق جدی من هم برای دوستانی که الان میخوان از این سایت استفاده کنن اینه که فقط با … پی ان یا اس اس اچ یا هر حربهٔ دیگری و از پشت پروک…ی وارد این سایت بشن و اصلا و ابدا به صورت مستقیم وارد نشن تا آی پی اصلیشون ثبت نشه و همچنین اطلاعاتشون کد بشه تا قابل خوندن توسط ips نباشه
  تا وقتی که از ssl استفاده کنه و مطمئن بشید که قابل اعتماد است.
  وگرنه با IP شما پلاک در خونتون هم میشه در آورد.

 12. عطا می گوید

  تنها پاشنه آشیل این طرح پوله…من یه پیشنهاد داشتم برای یک پزشک; چون شما یه وبلاگ قدیمی و شناخته شده ای هستین میتونین بانی حمایت مالی این طرح بشین و با جمع شدن پولهای ناچیز دوستان گودری در یه جا و حمایت از این طرح میشه بهش امیدوار بود و یه سایت اشتراک گذاری تمام ایرانی داشت.

 13. علی .الف می گوید

  سلام خدمت شما و تشکر از شما به خاطر حمایتی که از “بخشی” از وب فارسی میکنید
  میدونید همه ی وب فارسی نیاز به حمایت دارد متاسفانه سایت های اطلاع رسانی در این زمینه خیلی ضعیف هستند و غیر سایت نارنجی و سایت شما بقیه بازدید پایینی دارند و معمولا هم یا کپی پیست کاری میکنند یا اینکه پر شده اند اخبار مربوط به گوشی ها و تبلت هایی که کلا 100 نفر هم در ایران نمیتوند از اونها استفاده کنند
  درست خاطرم هست چون خودم ایمیل زدن بهتون در ژانویه همین سال سایتی با همین مشخصاتی که شما خودتو براش کشتی راه اندازی شد ما به همه ی سایت های فعال در زمینه ی ای تی ایمیل زدیم برای حمایت اما هیچ استقبالی نشد در اون مقطع ما در سه روز به 3400 یوزر رسیدیم و تست سیستم هم خوب جواب داد فقط مشکل این هست که انتظار چنینی بازدید رو نداشتیم
  کلا دوستان هم ایمیل ما رو دایورت کردن یه وری ولی تجربه خوبی بود و البته همچنان تصمیم داریم که ادامه بدیم من نمیدونم این سایتی که اقای جلودار دارi طراحی میکنه تا چه حد میتونه جواب گو باشه ولی مسئله فنی قضیه و تعداد کاربری که بشه سرویس داد و پشتیبانی سرور ها طوری که سیستمی مانند گودر رو جواب گو باشه واقعا کار سنگینی هست .
  از ما گفتن و از شما هم نشنیدن ما همچنان فعالیت خودمون رو ادامه دادیم بای این که ششم ماه به خاطر تنبلی بی خاصیتی دوستانی مثل شما کار عقب افتاده است ولی ما قول گودر فارسی دومی رو به نام فیدنگار به شما میدیم منتظر اون هم باشید
  یا حق

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   سلام،‌ تصور می‌کنم ایمیل شما را ندیدم، یا به دست من نرسیده یا اینکه غفلت از من بوده، در هر صورت پوزش می‌خواهم و بسیار خوشحال می‌شم خبر موفقیت سایت شما را هم پوشش بدهم و نقش بسیار کوچکی در موفقیت آن داشته باشم.

 14. Ali.online می گوید

  پروژه بسیار خوبیه
  ففط باید اطلاع رسانی از مراحل کار رو حرفه تی تر بکنه
  با تیم کار کنه

  هزینه کافی رو داشتخ باشه

 15. اشکان افشار می گوید

  فقط می‌تونم واسش آرزوی موفقیت کنم.

 16. پندار می گوید

  سلام

  یه اسکریپت گریس مانکی پیدا کردم که ظاهر قبلی گودر رو برمیگردونه به سایت و خوشبختانه چون گوگل فانکشن های به اشتراک گذاری رو حذف نکرده و فقط دکه ها رو برداشته باز همون گودر قدیمیه . برای ارشیو اخبار جالب هنوز هم خوبه و برای ارسال تو فرندنید
  http://userscripts.org/scripts/reviews/117034

 17. jj می گوید

  من یک نکته مهم رو عرض کنم : سرور حتما باید در خارج از ایران باشه چون که به شدت مشاهده شده اتصال اینترنت از خارج به داخل بسته است و سایت های ایرانی رو از خارج از کشور اکثرا نمیتونن و اگر که دنبال کاربرای غیر ایرانی هستن باید حتما این نکته رو لحاظ کنن ….

 18. احسان می گوید

  قضیه دیداس روی سرور نمیتونه درست باشه …
  اگر توجه کنید توی یه همچین سیستمی ما داریم یکی از مهم ترین بخش ها غول عظیمی به نام گوگل رو باز سازی میکنیم
  یه همچین سیستمی میتونه یه آرشیو کامل از کل وب باشه که غول هایی مثل گوگل و یا یاهو در اختیار دارند با اون مشخصاتی که ما از سرور هاشون در سراسر جهان سراغ داریم مشخص هست که روی یک سورر مجازی که هم فید ها خوانده میشود و هم یوزر ها عملیلت ها شون رو انجام میدهند کار نخواهد کرد پس خود دیتا بیس بوده که مشکل پیدا کرده نه دیداس از خارج !
  مورد دیگه این که در این مطلب از ارسال پست نام برده شده است که ما میدونیم گودر یک فید خوان بود و پستی ارسال نمی شد شاید منظورشون اشتراک گذاری فید ها باشه
  و پایین تر اشاره شده که حدود 1400 یوز و فقط 3500 پست ! که این هم امیدوارم تعداد پست های اشتراک گذاشته باشه و نه تعداد فید های خوانده شده در سیستم یه فید خوان خودتون مراجعه کنید و حجم فید خوانده شده و ذخیره شده در سیستم رو با توجه به یوزر ها بدست بیارید
  کلا یه سیستم دقیقا با مشخصات گودر و تصور دیتابیس یه همچین سیستمی هر برنامه نویس رو در اول کار به خواندن نماز ایات مجبور میکنه !!!
  البته اگر با انواع دیتا بیس ها اشنا باشید خواهید دانست که راه کارهایی وجوود داره یعنی ساختاری که خود گوگل استفاده میکه که پیاده سازیش مطمئنن از عهده یک شخص بر خواهد امد
  موفق باشید

 19. مسعود می گوید

  یکی از مهمترین چیزهایی که می‌تونه این نوع شبکه رو از شبکه‌های اجتماعی دیگه متمایز کنه، طراحی سایت هست. این خیلی مهمه.

  هیچ لزومی نداره که ما عیناً از سایت Google Reader کپی‌برداری کنیم (اونطوری که من توی اسکرین‌شات بالا می‌بینم.) البته شباهت با گودر می‌تونه توی جذب اولیه کاربران سابق گودر مؤثر باشه. اما کپی‌برداری محض اصلاً خوب نیست. خود گودر هم ایرادهای طراحی و عملیاتی بهش وارد بود که میشه طراحان سایت فوق بهش دقت کنند.

  طراحی باید تا حد زیادی محتوا-محور باشه و در عین اینکه از زرق و برق‌های لوث باید دور باشه اما فانکشن‌های کاملی داشته باشه. باید روی طراحی خیلی فکر شه و برای بهترکردنش (از هر لحاظی) ایده‌پردازی صورت بگیره. (البته باید مواظب ایده‌های مخرب و تصمیماتی که منجر به شکست پروژه میشن اجتناب کرد.) فیدبک‌ها از قابلیت‌های جدید هم خیلی واجبه.

  به دوستانی که مدیریت سایت گودر+ را در دست دارند توصیه می‌کنم که حتماً یک تیم خاص برای کار روی Design سایت تشکیل بدن که به صورت تخصصی روی بهترکردن تجربه‌ی کاربری افراد کار کنه.


  یکی از امکانات خیلی خوب گودر که من ازش زیاد استفاده می‌کردم، قابلیت تگ‌کردن مطالب بود و پابلیک‌کردن بعضی از تگ‌ها. نمی‌دونم این قابلیت توی گودر+ هست یا نه. اما یکی از مواردی هست که با کارکردن بیشتر روی ایده‌اش می‌تونه به برتری این سایت از شبکه‌های دیگه کمک کنه. مثلاً افراد بتونن غیر از stream اصلی خودشون، چندین استریم دیگه هم ایجاد کنن (با استفاده از تگ یا هر نوع مکانیزم مشابه) که هر استریم نوع خاصی از محتوا رو پوشش بده (مثلاً استریم هنری، ادبی، سیاسی…) و هر کدوم rss خاص خودشو داشته باشه. یه چیزی شبیه فرندفید، با این تفاوت که کاربری خیلی ساده‌تری داشته باشه و محتوای کامل هر پست رو لیست کنه. این طوری افرادی که دارای سلیقه‌های مختلف هستند می‌تونن به استریم‌های دلخواه خودشون سابسکرایب کنن. یک مطلب هم هم‌زمان می‌تونه توی چند استریم متفاوت قرار بگیره.


  پیشنهاد دیگه اینکه ساپورت برنامه‌نویسی و ارائه API فراموش نشه که از نون شبم واجب‌تره.

  با آرزوی موفقیت

 20. صادق جبلي می گوید

  آفرین بر اخلاق شما آقای مجیدی. لذت بردم از پاسختون.
  در مورد سایت همه می دونیم که مشکلات زیادی بر سر راه هست. از مسایل سیاسی گرفته تا مسایل فنی و امنیت اطلاعات فردی.
  ولی کار نشد نداره. پیشنهاد میکنم به دوست طراح این سایت که یک تیم حقوقی و روابط عمومی دولتی و سازمانی و رسانه ای هر چند کوچک رو از همین امروز ضمیمه کارش کنه.

 21. خسروبيگي می گوید

  سلام
  نمیدونم میدونید یا نه؟!
  گودر کاملا حذف نشده
  من هنوز به شدت ازش استفاده میکنم…

 22. emir می گوید

  کلاً دوم تیر روز خوش یمنیه 😀

  قیل تر ینگ کلاً اولین تهدیده که باید یه مدیریت درستی روش باشه ؛ اگر می خوان تو ایران ادارش کنند و مثل بعضی سایت ها نشه اپوزسیون مجازی
  امنیت دومین مشکله که با استفاده از ssl معتبر و درست و حسابی رفع میشه
  پول سومین و بزرگترین مشکله ؛ میشه برای شروع کار تعرفه اشتراک تعیین کرد و با ارسال دعوتنامه عضو گرفت
  خیلی از سروی هایی که یلخی عضو گیری کردند زود از پا افتادند
  اگر امروز پرشین گیگ معتبره و فایل های 4-5 سال پیش من هنوز دست نخورده وجود داره ، به خاطر اینه که عضو گیریش منطقی بود
  حتی جیمیل هم به همین صورت بود.
  امیدی به donate و این حرفا نیست 😀
  باید قضیه زوری باشه
  و البته اگه بشه یه اسپانسر گردن کلفت برای هاستینگ گرفت که خیلی عالی میشه

 23. مسیحا می گوید

  نظر شخصی من این است که چرخ را نباید دوباره اختراع کنیم، حالا که گودر جدید را داریم، بهتر است آن را تکمیل یا مطابق میل خود کنیم، مثلا می‌توان یک افزونه نوشت تا لایک‌های کاربرانش را جمع آوری کند. این کار به مراتب ارزان‌تر و امکان‌پذیر خواهد بود.

 24. مصطفی محمدی می گوید

  خبر خیلی خوبی بود، امیدوارم یک چیز تر و تمیز از آب در بیاد.

 25. حیدر می گوید

  اولا داریم میگیم شبکه اجتماعی ،یعنی محتوای مطالب اون برای هر کشور،جامعه و قشر نشون دهنده ی اوضاع و احوال اون کشوره پس اگر شبکه های اجتماعیمون سیاسی شده دلیل نمیشه که این یک نکته ی منفی برای اون شبکه اجتماعی به نظر برسه. پس اعتراض شما به این مورد درست نیست چون این اتفاق غیراجتنابیه.
  در مورد این سایت جدید هم همین مورد بلاشک اتفاق میوفته پس گردانندگان سایت باید خودشونو آماده کنند(نمیخوام بترسونمشون) ولی واقعا باید فکر شده کار کنید درغیر اینصورت خودتون به مشکل بر میخورید

 26. روح الله می گوید

  متاسفانه هرسایتی تو ایران رونق بگیره محدود و فیل.. میشه برای همین نمیشه اطمینان کرد

 27. atralheaven می گوید

  بهتره از امکان +1 به‌جای لایک توش استفاده بشه. این‌جوری +1 های همه‌جا به هم وصل هستن.

 28. الکی می گوید

  من که حافظه ی درست حسابی ندارم روزی 2-3 بار گوگل میکنم: “گودر+ 1پزشک” و از طریق این متن وارد گودر میشم.
  خیلی مرسی دمتون گرم.اگه این متن و سایت نبود نمیدونم چطور باید گودر+ رو پیدا میکردم!!

 29. باربد می گوید

  چطوری میشه در این سایت عضو شد
  راهنمایی کنید
  با دعوت نامه باید عضو بشیم

 30. Zakya می گوید

  وااااااااااااای
  ذوق مرگ شدم
  لطفاً راه افتاد خبر بدید عضو بشم
  منتظرمممممممممممممم

 31. Zakya می گوید

  اینکه بازه داره عضو میگیرههههههههههههه

 32. MR. Garcia می گوید

  فکر می کنم این پست نباید باشه …
  یجورایی پای آدمای غریبه ی فیسبوکی رو باز میکنه به گودر !

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.