احیای نوستالژی کودکی شخصی: نمایش تلویزیونی (تله تئاتر) «ماه پنهان است»

0

تا دیروز، بارها پیش آمده بود که یک خاطره محو دوران کودکی به یادم آمده بود. یادم می‌آمد که یک تله‌تئاتر را از تلویزیون خانه‌مان و نیز خانه پدربزرگ می‌دیدم. تصور می‌کنم که این تله‌تئاتر چندقسمتی بود.

تنها چیزی که از آن به یادم مانده بود این بود که کلیت تله‌تئاتر در مورد مقاومت در مقابل آلمان نازی در کشوری نامعلوم بود و احتمالا در این تله‌تئاتر سکانس تیرباران وجود داشت و نام سریال و نیز قسمتی از تیتراژ آن اشاره به پنهان بود ماه و پایدار نبودن این حالت داشت.

اما نمی‌دانم چرا جستجوهای من به جایی نمی‌رسید. شاید در آن زمان هنوز دیتایی در این مورد در اینترنت قرار داده نشده بود.

اما دیروز که در مورد نمایش رادیویی ظلمت در نیمروز می‌نوشتم، به ناگاه متوجه شدم که یکی از تله‌تئاترهایی که احمد آقالو در آن بازی کرده بود، همین تله‌تئاتر بود.

بله اشتباه می‌کردم. نام تله‌تئاتر «ماه پنهان است» بود و در سال 1362 از تلویزیون ایران پخش شده بود. مسعود فروتن کارگردان این سریال بود و در آن تعداد زیادی از هنرمندان نامی ایران مثل اسماعیل شنگله – رضا بابک- جمیله شیخی-جمشید لایق-احمد آقالو- علیرضا مجلل – فهیمه راستکار – ناصر هاشمی- آتیلا پسیانی- حسین محب‌اهری و رضا رویگری بازی کرده بودند.

ماه پنهان است

این نمایش اقتباسی بود از کتاب ماه پنهان است، نوشته جان استاین‌بک و جالب است که فیلمی هم بر مبنای این اثر در سال 1943 با بازیگری سدریک هاردویک، لی. جی.کاب و هنری تراورز ساخته شده بود. در یوتیوب ببینید.

هنر، فیلم و ادبـیات غـالبا بـینش‌هایی در اختیار انسان می‌گذارد که موقعیت‌ها و اوضاع را خیلی بهتر از تاریخ، تشریح و تبیین می‌کنند. “ماه پنهان است، به نوعی تعامل اشغالگران و اشغال‌شدگان را بررسی می‌کند.

ماجرای داستان دربارهٔ تهاجم آلمان بـه شهر کوچکی در نروژ در سال 1940 و واکنش اهالی شهر به نازی‌ها است که برای اطمینان از استمرار ارسال زغال سنگ به ماشین جنگی رایش سوم ماجراهایی بین آنها و مردم شهر به وجود می‌آید. در این داستان حتی ستون پنجمی هم داریم، شخصیتی که به تصور این‌که مـردم از او تـشکر می‌کنند ترتیبی می‌دهد تا شهر بدون مقاومت و خونریزی به دست اشغالگران بیفتد.

اما درگیری محوری داستان بین شهردار اوردن و فرماندهٔ آلمانی، سرهنگ لانسر است. وی شهردار را به جای خشونت و مقابله تـوصیه بـه همکاری می‌کند. چرا که به گفتهٔ او هر خشونتی از طرف مردم شهر قطعا با اقدام خشن‌تر و مقابله به مثل نیروهای آلمانی روبرو خواهد شد. آنچه که در پیرنگ داستان بافته شـده افـزایش حـملات مردم است. اوایل، ذهن لانـسر مـتوجه پیـرزن سپید موی بلژیکی می‌شود که رفتار دوستانه دارد. اما پیش از دستگیری و اعدام توانسته بود با یک سنجاق کلاه دوازده اینچی دوازده آلمانی را بکشد. لانـسر هـنوز هـم آن سنجاق را در خانه‌اش نگه داشته است.

البته خشونت، نـاگهانی آغـاز می‌شود و آلمانی‌ها نیز با اقدامی شدیدتر به مردم نروژ پاسخ می‌دهند. در این زمان بسیاری از نیروهای آلمانی که مشتاق بـازگشت بـه وطـن و دیدار با خانواده‌هایشان هستند دچار استرس‌های روانی می‌شوند. آلمانی‌ها نـیز مانند فاتحان امپراتوری‌های روم و پیش از آن، می‌کوشند اشغالگری خود را در نظر مردم مشروعیت ببخشند. آنان بخوبی می‌فهمیدند که وطن‌فروشان در بلندمدت بـه دردشـان نـخواهند خورد.

نسخه سینمای کتاب”ماه پنهان است”برای تبیین معنای جـنگ جـهانی دوم بـا نقل عبارتی از فرانکلین روزولت دربارهٔ مقاومت نروژ آغاز می‌شود. شخصیت وطن‌فروش که از فرماندهی نازی‌ها در اسـلو اخـتیارات کـامل گرفته است. در پایان فیلم به سرهنگ لانسر دستور می‌دهد که اگر مردم برای تـخریب مـعدن زغال‌سنگ از دینامیت‌هایی استفاده کنند که هواپیماهای انگلیسی با چتر پرتاب کرده‌اند، شهردار پیـر و پزشـک شـهر را اعدام کنند. با آغاز انفجارات، هردو اعدام می‌شوند. شهردار در حالی که عباراتی از سخنرانی گـذشته‌اش بـرای مردم شهر را-آخرین کلمات سقراط به مردم آتن-زیر لب تکرار می‌کند به مـسلخ مـی‌رود. روشـن است که اشغالگران در دل مردم آتش نفرت کینه را روشن می‌سازند و سرنوشتی خونین در انتظارشان است.

خوشبختانه این کتاب به فارسی ترجمه شده است:

ماه پنهان است

ماه پنهان است
نوینسده: جان استاین‌بک – john steinbeck
ترجمه: شهرزاد بیات‌موحد
انتشارات: ماهی
تعداد صفحات: ۱۶۰
قطع جیبی

و در پایان به قسمت کوتاهی از تله‌تئاتر توجه کنید. نمی‌دانم جایی می‌شود نسخه کامل این تله‌تئاتر را دید یا نه.

 

 


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عکس‌های قبل و بعد بی‌نظیر تاریخی: بناها و مناظر در گذر زمان

عکس‌های قبل و بعد همیشه علاقه‌مند زیادی دارند. مدتهاست که در اینترنت عکس‌های قبل و بعد افرادی که رژیم لاغری اختیار می‌کنند یا بدنسازی می‌کنند یا جراحی زیبایی می‌کنند، منتشر می‌شود و محبوبیت زیادی هم دارند.اما در سطحی ژرف‌تر، بیایید…

آیا تا حالا عکس‌های باکیفیت از فضای داخلی پنهان سازهای موسیقی مختلف دیده بودید؟!

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که داخل سازها و آلات موسیقی چگونه است؟در کودکی و نوجوانی بسیار پیش آمده بود که وسایل الکترونیکی را باز کرده باشیم. اما خب آنها پیج داشتند و ما خودمان را متقاعد می‌کردیم که دوباره می‌توانیم سر هم‌شان…

جالب و گاهی خنده‌دار: آدم‌هایی که خیلی شبیه تابلو یک آگهی کنارشان هستند!

گاهی شباهت آدم‌ها به هم عجیب به نظر می‌رسند. حالا در نظر بگیرید که کاملا تصادفی اشخاصی در کنار تابلویی یا آگهی دیواری ایستاده باشند و چهره آنها به یکی از شخصیت‌های تابلو یا آگهی شباعت زیادی داشته باشد یا اصلا فرد افزونه‌ای برای مفهوم تبلیغ…

سلبریتی‌ها از کودکی تا پیری در این ویدئوهای جالب – از ویل اسمیت تا کیانو ریوز

چطور می‌شود که ما پیر می‌شویم. این تغییر بسیار تدریجی رخ می‌دهد، اما قطعی است. با کارهایی می‌شود کندش کرد اما مسلما نمی‌توان به کی جلوی آن را گرفت.پیری یک فرآیند زیستی پیچیده است که در موجودات زنده از جمله انسان اتفاق می‌افتد. در حالی…

تنهاترین درخت جهان در کجاست؟

در جزیره دورأفتاده کمپبل، واقع در بیش از ۶۰۰ کیلومتری جنوب  نیوزلند، صنوبر منفرد سیتکا روییده که به عنوان تنهاترین درخت روی زمین شناخته شده است.نزدیکترین درخت نزدیک به آن آن بیش از ۲۲۰ کیلومتر دورتر، در جزایر اوکلند است، در حالی که…

نمونه‌هایی از بازسازی و دکوراسیون جدید خانه که می‌توانند الگویی برای ما باشند

به سبب نوع معماری، خانه‌های ما معمولا خیلی زود دمده یا به اصطلاح کلنگی می‌شوند. شرکت‌‌های بازسازی خانه مدتی است بسیار زیاد شده‌اند.اما شک و تردید زیادی در مورد میزان کارایی بسیاری از آنها وجود دارد. برخی از آنها اصلا به تقویم کاری متعهد…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.