بررسی رفتار‌های اجتماعی با استفاده از نمودار فعالیت توییتری

 • توسط علیرضا مجیدی
 • ۲۳ خرداد ۱۳۹۱
 • ۵ دیدگاه

وبلاگ مهندسی توییتر چند وقت پیش، نمودار جالبی از میزان فعالیت توییتری شهروندان چهار شهر نیویورک، توکیو، استانبول و سائوپائولو منتشر کرد.

توییتر,کاربر توییتر

اگر دقت کنید از نمودار اطلاعات جالبی می‌توایند بگیرید. برای مثال عادات شهروندان توکیو، نسبت به ۳ شهر دیگر بسیار متفاوت است، این نمودار نشان می‌دهد که تغییر فصول و بلند و کوتاه شدن ساعات روز و شب، تأثیری در فعالیت توییتری ساکنان توکیو ندارد، در حالی که در هر ۳ شهر دیگر با تغییر فصل، میزان فعالیت هم تغییر می‌کند، شاید بتوانیم از این مطلب تعبیر به منظم بودن ژاپنی‌ها بکنیم.

چیز جالب دیگر در نمودار توییتر ژاپنی‌ها این است که آنها در ساعات کار، خیلی کم توییت می‌کنند و از ساعت ۷ عصر به بعد شروع به توییت می‌کنند. آیا این را می‌توانیم به حساب این بگذاریم که آنها در ساعات کاری، خودشان را با هیچ کار دیگری سرگرم نمی‌کنند؟!

فضای سفید در نمودار هر شهر نماینده میزان خواب ساکنان هر شهر می‌تواند باشد، بر این اساس ساکنان نیویورک کمترین میزان خواب را دارند و ساکنین سائوپائولو پرخواب‌ترین هستند.

خب! همین نمودار نشان می‌دهد که چگونه از شبکه‌های اجتماعی می‌توان اطلاعاتی در مورد یک جامعه گرفت. نظر شما چیست؟

نظرات

 1. ظاهرا در رشته شهرسازی می توانید از این اطلاعات برای تحلیل وضع موجود اجتماعات به منظور برنامه ریزی نیازهای آنها استفاده کنید.
  http://courses.planetizen.com/course/twitter-planning
  http://courses.planetizen.com/course/linkedin-planners

 2. جالب‌تر میشد اگه نمودار «ایران» رو هم نمایش میدادند. فکر کنم پدیده‌ای میشد واسه خودش، که تا مدت‌ها دانشمندان رو سرگرم تحقیق و تفکر میکرد!

 3. بسیار جالب بود. از شبکه های اجتماعی اگر سوء استفاده نشود، میتوان در زمینه های مختلف اجتماعی اطلاعات جالب توجهی به دست آورد.

 4. واقعا از شبکه های اجتماعی میشه حال و احوالات مردم کشورهای مختلف رو حدس زد!

 5. مطلب خیلی جالبی بود اما چرا این شهرها را انتخاب کردند؟ آیا این شهرها فعالترین کاربرها را داشتند؟ مثلا از کشورهای اروپایی شهری را انتخاب نکردند.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.