چرا از دیدن عکس‌های خودمان، ‌نفرت داریم؟!

این من هستم؟! چرا این طور در عکس بد افتاده‌ام؟

بسیاری از ماها از عکس‌های خودمان راضی نیستیم یا دست‌کم تصور می‌کنیم عکس‌هایی که از ما گرفته شده‌اند، زاویه مناسبی ندارند، اگر سعی کرده باشید از خودتان عکس بگیرید هم قضیه به همین ترتیب است، باید بارها و بارها عکس بگیرید تا سرانجام از کارتان راضی شوید.

به طور مشابهی وقتی صدای ضبط‌شده خودتان را گوش می‌کنید، باز هم همین مسئله اتفاق می‌افتد، صدای ضبط‌شده ما با صدایی که ما خودمان هنگام صحبت می‌شنویم، تفاوت‌هایی دارد.

اما چرا این طور است؟

در مورد صدا، قضیه به سادگی توجیه می‌شود: از آنجا که صدایی که ما از خودمان می‌شنویم، حاصل ترکیب صدای هدایت شده توسط هوا و صدای هدایت شده به گوشمان از طریق استخوان‌های و سینوس‌های سرمان است، پس صدای دریافتی‌مان تا حد زیادی با صدایی که دیگران تنها از طریق هدایت هوایی می‌شوند، تفاوت دارد.

اما در مورد عکس، پاسخ را می‌توان در تنها در یک کلمه خلاصه کرد: آینه!

علت اینکه عکس‌هایمان به نظرمان اینقدر عجیب می‌آیند و تصور می‌کنیم با خودمان شباهت کمی دارند، این است که ما پیوسته برای دیدن خودمان از آینه استفاده می‌کنیم.

منظره‌ای که ما در آینه می‌بینیم، منظره بسیار خاصی است، تنها خودمان هستیم که پیوسته خودمان را از این زاویه می‌بینیم و بسیار بعید است که کسی که از شما عکس می‌گیرد، دقیقا با همان زاویه و از همان ارتفاع عکسبرداری کند.

 کودک در آینه,عکس

در سال ۱۹۷۷، سه روانشناس به نام‌ها تئودور اچ میتا، مارشال دِمِر و جفری نایت، در جریان تحقیقی روی این نظریه کار کردند که اشخاص همواره به عکس‌هایی که مطابق تصاویر آینه‌ای هستند علاقه دارند تا عکس‌های دیگر.

حالا سؤالی که پیش می‌آید این است که آخر چرا ما همیشه به تصاویر آینه‌ای خودمان بیشتر علاقه داریم، مگر نمی‌شود که شخصی از زاویه دیگری جذاب‌تر باشد، طوری که خودش هم قانع شود؟

رابرات زاجونک در دهه شصت میلادی، پدیده‌ای را به نام پدیده مواجهه انحصاری یا mere-exposure ارائه داد، بر اساس این پدیده اشخاص تنها بر اساس مواجهه تکراری با یک چیز، ترجیحی نسبت به آن پیدا می‌کنند. این چیز می‌تواند یک صدای تکراری، نقاشی تکراری یا کلمات تکراری باشد.

برای تسلی شما، باید اضافه کنم، که حس بدی که شما بعد از دیدن تصاویر غیرآینه‌ای‌تان پیدا می‌کنید، در اشخاص دیگر وجود ندارد و آنها منطقا چون به دیدن تصاویر آینه‌ای شما عادت ندارند، عکس‌های شما را طبیعی و شبیه خود واقعی‌تان می‌بینند.

تصویر آینه ای

و به عنوان یک توصیه، برای گرفتن یک عکس مطابق با تصویر آینه‌تان، خیلی تلاش نکنید، چون وقتی این عکس را گرفتید و دوستانتان آن عکس را مشاهده کردند، به شما خواهند گفت، اصلا شبیه خودتان نیفتاده‌اید!

منبع

نظرات

 1. مطلب خیلی چالبی بود…………….

 2. خیلی جالبه. مرسی بابت مطلبتون

 3. پدیده مواجهه انحصازی حتی در مورد سیستم عامل مورد استفاده هم صادقه! یعنی کسانی که حتی از کامپیوتر استفاده هم نمیکردن و زمانی که کابر رایانه شدن، چون مدام نام ویندوز رو شنیده بودن ترجیح میدادن با ویندوز کار کنن! نه هیچ سیستم عامل دیگه ای!

 4. بسیار جالب بود لذت بردیم

 5. ممنون
  مطلب جالبی بود . این چیزیه که من و شاید خیلی از ما به اون برخوردیم.

 6. به موضوع جالبی اشاره کردید
  در عکاسی های آینده خودم حتما این موضوع رو تست می کنم و سعی می کنم با آینه ای کردن عکسهای دوستانم میزان رضایت مندی آنها را از عکس جدید امتحان کنم
  اگر شد نتیجه را در اینجا اعلام می کنم

 7. من به تفاوت صدای خودم فکر کرده بودم اما به عکس خودم نه.
  مطلب جالبی بود.

 8. جدی حقیقت داره، من توی آیینه حمام شبیه آلن دلون هستم ولی وقتی عکسی از خودم رو میبینم (مخصوصا اگر از نزدیک گرفته شده باشه) حتی اگر دقیقا از همون زاویه شبیه آیینه گرفته شده باشه، احساس میکنم بدقیافه ترین موجود روی زمین هستم!!! خیلی عجیب و جالبه!

 9. پس چرا من وقتی دیگران رو در آینه می‌بینم، باز هم با تصاویر واقعی‌شون تفاوتی ندارن؟
  این پرسش همیشه برای من بوده و بارها و بارها امتحان کردم. حتا از دیگران در آینه عکس گرفتم و با عکس بدون آینه و خود واقعی‌شون مقایسه کرده ام. همه در این شرایط شبیه خودشون هستند اما خودم نه!!

 10. من خودم فکر می‌کنم مربوط به پردازش مغزه. یعنی من چون دیگران رو به طرق مختلف می‌بینم (عکس ، آینه و خودشون) مغزم می‌تونه به صورت همانند تصاویرشون رو پردازش کنه اما چون مطلقن نمیتونم چهره‌ی خودم رو مستقیم ببینم، این بخش از پردازش مغز به گونه ای که من انتظار دارم نیست.

  • نظر منم همینه. البته خیلی وقت ها فکر میکنم قیافه بعضی ها توی آینه واقعا جالب نیست. شاید بخاطر این باشه که «تقارن» توی چهره اون افراد وجود نداره.

 11. این تفاوت صدای واقعی با صدای ضبط شده معضلی هست!

 12. من همیشه به ایم موضوع توجه داشتم

 13. چقدر دردناکه که هر روز صدها نفر ما رو می‌بینند و ما هرگز نمی‌تونیم خودمون رو بی‌واسطه ببینیم!

  • خیالت راحت چند سال دیگه دوربینی اختراع میشه که جوری که دیگران شما رو میبنن شما هم بتونید خودتون رو ببینید یعنی دوربین با کیفیت چشم انسان

 14. من بیشتر با قضیه‌ی تصویر مشکل دارم تا صدا!

 15. در این رابطه موضوع پیش گویی خود کام بخش (self-fulfillment prophecy ) نیزمطرح است. یعنی ما بطورناهشیارخود را با موضوعاتی مواجهه میکنیم یا در موقعیت های قرار میدهیم که طرحواره های ذهنیمان را تأیید میکنند. اگر خود را تاحدودی زیبا بدانیم وقتی در مقابل آیینه می ایستیم به صورت ناهشیار بیشتر به آن اجزایی توجه میکنیم که در چهره ما وضعیت بهتری دارند، در عکس کلیت ها هویداست. اگر فردی چشمان زیبایی داشته باشد بدون آنکه متوجه باشد در آیینه بیشتر به چشمان خود نگاه میکند و چهره ی خود را مقبول خواهد دانست. اما وقتی عکس خود را میبیند به تمام اجزا به اندازه¬ی هم توجه میشود و فرد در آن لحظه میگویید من چه بد عکسم. در حالت کلی دیگران نیز ما را مثل عکسهایمان میبیندد مگر کسانی که مارا دوست دارند و ما را زیبا میبینند.

 16. با تشکر وسپاس ازمطالب خوب وخوشگل شما/

 17. البته یه موردی هم هست،اونم اینه که بعضی افراد چهرشون توی آینه و واقعیت یکیه.دلیلش چیه؟! بهتره بگیم چرا چهره خیلی افراد توی آینه و واقعیت یکی نیست؟!

 18. خوب من یک موقع های نسبت به صدام همین حس رو داشتم ولی بعد از مدتها که در ویدوهای مختلف صدای خودم رو میشنویدم تا لذت هم میبردم ولی هنوز نسبت به عکسهایم مشکل دارم.

 19. برای من عالی بود مخصوصن مطلب در مورد صدا که سالها مرا اذیت می کرد

 20. من سالهاست با صدام مشکل دارم
  به نظرم خیلی نازک‌تر از چیزیه که خودم می‌شنوم 🙂

 21. لنز دوربین هم بی‌تاثیر نیست،
  اطلاعات بیشتر: http://narenji.ir/3494

 22. http://vista.ir/links/25799
  این لینک رو ببین دقیقا مقاله شماست
  وقعا جای تامل بسیار داره 😐

 23. خیلی جالب بود. ولی هنر پیشه ها هم برای تمرین حرکات صورتشون از آینه استفاده میکنند، یعنی اونها اشتباه می کنند و ما ان چیزی که در ذهن اونها از خودشون هست را نمی بینیم؟

 24. میشه از ترکیب ۲ تا آینه استفاده کرد تا تصویر خودمون رو همونجوری که دیگرا نمیبینند ببینیم! یعنی تصویر آینه ای خودمون رو روی یک آینه دیگر ببینیم!

 25. میشه از ترکیب ۲ تا آینه استفاده کرد تا تصویر خودمون رو همونجوری که دیگران میبینند ببینیم! یعنی تصویر آینه ای خودمون رو روی یک آینه دیگر ببینیم!

 26. این مشکل عکس رو من به تعدد بین دوستان شنیده ام که همگی از عکس خودشون می نالن. تنها توجیه من هم این بوده که هر کسی از عکس خودش بیذاره!

  علت اصلی هم بیشتر بر می گرده به این که مغز ما به تصویر چهره غیر آینه ای ما اصلا عادت نداره!

  به هر حال واقعا ممنون از این مقاله متفاوت

 27. پس نکته اینجاست..کم کم داشتم به دوربینهای عکاسی شک می کردم!

 28. مطلب مفیدی بود.
  مشکلی که من با خودم دارم.

 29. من در یک جایی می خوندم، که شخص در آینه ، خودش رو اصولا زیباتر میبینه،و نه به خاطر زاویه و ارتفاع،بلکه به خاطر اینکه ذهن سعی میکنه ظاهر رو زیباتر “تداعی” کنه.

 30. من هم به قضیه قبلا زیاد فکر می کردم . این موضوعی که شمابیان کردید واسم مثل یک مرحم بود . با تشکر

 31. اخیش خیالم راحت شد. خیلی حال کردم با این مطلب توپپپپپپپپپپپ.

 32. خیلی جالب بود من فکر میکردم فقط من اینجوری هستم نگو همه مثل من هستند

 33. حجمــۀ تشکرات نشون میده مطلبتون آموزنده و خوب بوده .
  منم مثل همــه ،متشکرم

 34. دوای دردمو دادید

 35. خیلی عالی بود
  خیالم راحتتر شد فکر میکردم فقط من اینطوریم

 36. من بر عکس همه دوستان عکسمو بیشتر از تصویر آیینه ایم دوست دارم یعنی همون چیزی که همه می بینن. ولی با صدای ضبط شدم مشکل دارم عجیب.

 37. ما ایرانی ها کلا بد قیافه هستیم . بعد با خودمون فکر میکنیم چقدر خوش تیپ هستیم که با دیدن عکس خودمون به فکر خودکشی میوفتیم

 38. ممنون
  سپاسگذار

 39. بحث جالبی بود من تا حالا عکس نگرفتم چون از عکس گرفتن می ترسم

 40. با سلام
  ممنون از مطلبتون ،،،، منم این رو امتحان کردم ، مشکل اینجاست که هیچ دوربینی مثل چشم عمل نمیکنه ، من درنظردوستان وآشنایان چهره زیبا وجذابی دارم ولی خودم که عکس میگیرم احساس میکنم یکی دیگه هستم وزیبایی در کار نیس ،،،، حالا دوربینهای دقیق تر شاید بتونه تاحدودی مشکل رو حل کنه

 41. من چون خودم عکس مى گىرىم واقعا بعضى از عکسام بد مىوفتن و چون بىنى من کمى بزرگه بىشتر به چشم مى خوره اما تو اىنه اىنتور نىست حتى بارها نزدىکانم بهم گفتن چقد تو اىنه فرق مىکنى وقتى که من اومدم بىنى به وسىله فوتوشاپ کوچىک کردم باز هم همىن حرف زدن به اىن نتىجه رسىدم درسته که مىگن چشم درشت زىبا هست اما اگه زىاد درشت باشه بىشتر از اجزاى صورت دىده مىشه که اىن هماهنگ نداره بىنى و دهان و ابرو هم همىن طوره ممکن ما زىبا باشىم ز نظر خودمون اما متاسفانه دىگران به کل صورت توجه مىکنن تا اجزاى صورت و همىن باعت مىشه که اولىن چىزى که تو صورت طرف نگاه مىکنىم هماهنگى و اجزاى منظم صورت باشه فاصله ابرو ,فاصله چشم, اندازه چشم ,اندازه لب, اندازه صورت همه اىن ها باىد هماهنگ باشن من متاسفانه همه اىن هماهنگى دارم جز بىنى و اىن اضافه کنم وقتى عکسى از نزدىک مىگىرىم تمام اجزاى صورتمون دقىق تر مشخص مىشه و اگه کسى دىدىم که از فاصله نزدىک دوربىن تمام اجزاى صورتش هماهنگه, بدون هىچ اراىش و جراحى ان فرد زىبا طبىعى داره !

 42. پاسخ: – | Sepehr Nilgoon
 43. یعنی چی ؟
  یعنی میگین آیینه از خوده واقعی قشنگتر نشون میده؟؟؟ یا زشت تر؟؟
  من به نظرم فرق داره چون همه ی آیینه ها یه جور نشون نمیدن مثلا آیینه های اتاق پرو که در بازار میبینیم یا بفل ماشین
  و بعضی از آیینه های دیگر زشت تر از خوده واقعی رو نشون میدن البته هستن آیینه هایی که خوده واقعی رو نشون میدن
  واین برای من شده یه مشکل
  خیلی دوست دارم بدونم من خودم چه شکلیم؟!!
  ویا کدام آیینه خوده واقعیه آدم رو نشون میده؟؟!!!
  میتونین در این باره کمکم کنین؟؟؟؟!!!!!

 44. دقیقا منم همین مشکل و دارم و خیلیم باهاش درگیرم
  مثلا آیینه که تو خونه مادربزرگم هست منو خیلی قشنگ نشون میده اما اینه خونه خودمون نه آیینه آسانسور که دیگه نگو وقتی خودمو توش میبینم حالم بد میشه
  بابام میگه آیینه خود واقعی تو نشون میده اگه خودتو زشت میبنی حتما زشتی. واینکه من واقعا الان نمیدونم زشتم یا خوشگل این موضوع باعث شده اعتماد به تفسمو از دست بدم و گوشه گیر بشم همش موبایلم دستمه انقد از خودم عکس سلفی میگیرم هم شم زشت وای خدا بالاخره من و خوشگل آفریدی یا زشت

  • دقیقا منم همین طوریم. بعضی آینه ها خیلی خوشگلم. اما بعضی آینه ها اصلا، مثل بعضی آینه های اتاق پرو. مثلا تو دو تا آینه خونمون خوشگلم، تو اون یکی آینه خونمون خوشگل نیستم. مثلا تو آینه آرایشگام خیلی خوشگلم ولی تو اتاق پرو نه

 45. حالا فک نکنید من قوزمیتم من خیلی هم زشت نیستم همه اجزای صورتم با هم تناسب داره و ترکیب با نمکی دارم ولی نمیدونم چرا تو آیینه های مختلف قیافه فرق میکنه نشد یه بار از خودم عکس بگیرم اونی که میخوام بشه هی میگیرم پاک میکنم خانواده رو کفری کردم همش جلو آیینه چکار کنم خوب یکی بگه تو رو خدا من بسی زیاد دارم عذاب میکشم

 46. الآن بالاخره عکس آینه ای شبیه خودمونه یا عکس دوربین ما که نفهمیدیم گوه پیچک گرفتیم اصلا آخر نفهمیدیم چه شکلیم

 47. کل متن منظورش این بود ک تصاویر در دوربین به حقیقتی ک دیگران از ما می بینن نزدیکترن!

 48. و جالب اینه ک من تو تصاویری ک با دوربین می گیرم یه مرااب بهتر از اینه هست:)البته تو هر دو خوبه:)ولی دوربین بهتره به نظرم:)

 49. منو هرکی هرجا می بینه میگه شبیه کره ای ها هستی
  دوست مامانم میگه سوسانو
  یه مرده تو یه مرکز خرید به خانومش گفت خانم نگاه کن یانگوم 😐
  کلا همه گفتن کره ای
  ولی وقتی خودمو تو آینه نگاه می کنم یا عکس می گیرم انگار دیگو کاستا بازیکن چلسی ام 😀

 50. به نظر من مطلبی که در مورد صدای ضبط شده گذاشتید درست نیست!
  من خودم صدای دوستم رو در حالت ضبط شده و هم در حالت عادی با هم مقایسه کردم و فهمیدم که تفاوت داره!
  عجیب بود ولی خب واقعیت داشت به نظر من هیچ دلیل علمی نداده مشکل از اصل کار ضبط کردن صداست!
  حتی اگه توجه کرده باشین آهنگی که یک خواننده توی استودیو میخونه با صدایی که ازش record می کنیم تفاوت داره

 51. سلام.ممنون ازمطلب خوبتون….دیده شده درآینه،مثل دیدن توخوابه،خواب شیرین،اماحقیقت چیزدیگریست

 52. من سفیدم . حتی وقتی پوستمو یا یقیه مقایسه میکنم.
  اما تو عکسها شبیه افریقایی ها میوفتم
  مژه هام بلنده اما عکس میگیرم نمی دونم چرا ببو مبشم.
  از یکی از دوستان نقاشم خواستم عکسمو بکشه یه دختر زیبا بود
  اما عکس که میگیرم وای خدایا انگار زشت تر از من وجود نداره .
  کلا تمام اجزای صورتم فرق میکنه .

 53. واقعا درسته من وقتی در اینه نگاه میکنم و انچه که در عکس میبنیم کا ملا متفاوت هستش ….حتی موقع از خواب بیدار می شوم توی اینه نگاه می کنم یا در موقع شب توی اینه نگاه میکنم تا روز خیلی فرق می کنه عکس ها همیشه ادم را خراب نشون میدن لنز ها شون چجوری کار رفته که نگار ادم را وقت زشت نشون میدن

 54. آره منم تو آینه خوشگل ترم 😐

 55. نوشین جان تعداد کمی از افراد در سراسر دنیا این جوری هستند. که بهشون میگن
  beautiful in real life ugly in cammra
  ما هم از اون تعداد کم هستیم .منم. تصمیم گرفتم تا اخر عمرم عکس نگیرم. اصلا فکر کنم هیچ کی اندازه من بد عکس نیست.
  خواهر من همیشه تو عکساش زیباتره . بقیه افراد عکسشون و خودشون شبیه هم هست
  اما من خیلی زشت میوفتم

  هیچ وقت هیچ وقت اون دختر زیبایی که تو اینه میبینم ، تو هیچ کدوم از عکسام نیست.وای خدا انگار کاملا یه فرد دیگه توعکسه.
  این مسئله برام خیلی مهم است
  تا اینکه تو یک سایت خارجی دیدم افراد زیادی این مسئله رو متذکر شن. این جمله رو سرچ کنید camera vs mirror.

  مرگ بر بد عکسی

 56. من نظرات رو نخوندم اما یکی از دلایلی که تو عکس بد میفتین اینه که عکس حاصل عبور نور از عدسیه دوربینه مطمئنا تصویری که از عدسی رد میشه اون چیزی نیس که یه سطح صاف بازتاب میده با تغییر فاصله کانونی این امر براتون ملموس تر میشه

 57. سلام من تو هر ایینه نگاه میکنم خیلی زیبام و وقتی با گوشی عکس میگیرم خیلی زشتم یه نفر بهم گفت خیلی زشتی ولی چند نفر گفتن خیلی زیبایی یکی بگه چیکار کنم دارم دیونه میشم

 58. دوست عزیز دلیل اصلی این موضوع که عکس هامون با اون چیزی که در آینه میبینیم فرق داره بدلیل این هستش که عموم عکسهایی که از خودمان میگیریم با لنز های واید (زاویه باز) روی گوشی یا دوربین های ارزان قیمت است و همین موضوع موجب غیر طبیعی شدن چهره مان میشود.

 59. موضوع ساده است. اینه راست به چپه و دوربین چپ به راست. دوربین با اینه دو وجهه متفاوت رو نشون میدن. شما تو اینه به تصویر راست به چپ عادت کردین برای همین وقتی عکس برعکس شده ی خوتونو میبینید چون بهش عادت ندارید بد میبینیدش. اگه دقت کرده باشید عکس های سلفی اینستا گرام زیباتر به نظر میرسند چون اینستا به صورت نرم افزاری کار اینه رو تقلید میکنه. موضوع وقتی تبدیل به فاجعه میشه که صورتتون تقارن نداشته باشه اونوقت فکر میکنید زشت ترین ادم دنیا هستید ! برای رفع مشکل یه کم با زوم عکس بگیرید بعد عکس رو با فتوشاپ ریورس (معکوس) کنید تا عکس اینه ای شما تولید بشه.

  • چرا چهره شما میتونید یک متن رو جلوی اینه بخونید؟نه چون برعکس میشه ولی توی دوربین میشه خوند البته دوربین جلوی گوشی .دوربین جلو همون اینه اس .افرادی که چهره ی واقعی تون رو میبینند یعنی اون متن رو هم میخونند …پس چهره واقعی تون توی آینه نیست برعکس اینه است…ولی متاسفانه من به قیافه ی اینه ایم عادت دارم …

 60. بزارین یه چیزیو بهتون بگم اول دوربین سلفی لنزش بیو فونیک هست یعنی گرد نما و اگر از نزیک بگیرین باعث زشتی تقارن صورتتون میشه و برای همین منو پاد اومده این یک
  بعد تصویری که ما در ایینه میبینیم یه در صد از ادما مارو اونطوری میبینین و یه درصد دیگه جور دیگه و درضمن من دارم کلا درس فکوس لنز های حرفه ایرو میخونم باید بگم این مطلب یه خورده بیانش بده
  وقتی کسی از ما عکس میگیره اونم با دوربین گوشی صد در صد ممکنه دسش بلرزه یا زاویع ی گیرای عکسش بهم بریزه که ما فک میکنیم زشتیم دوستان به دوربینا اعتماد نکنید اگر میبینید یه هنرمند به این زیبایی عکس میگیرع نورپردازی داره لنز دوربین ۸۰۰۰داره و پایه و غیره
  نیازی نیس ما با عکس گرفتن بفهمیم چه شکلی هسیم چشم ما ۳۱۷مگاپیکسله کافیع فقط سه متر از ایینه فاصله بگیرین و خودتونو نگا کنید اونوقت چهره ی واقعیتونو میبینید البته نسبت به قد افراد که همون یه متر برا اکثرا مناسبه با تشکر

 61. و با نظر دوست خوبمون موافقم عکساتونو ریورس کنید یعنی اینه نما کنید چون دید دیگران نسبت به ما اونه

 62. موضوع فقط و فقط اینه هم نیست وقتی از دوستتان هم عکس می گیرید اگه تو زاویه ی نامناسب یا فاصله نامناسب یا با نور نامناسب عکس بگیرید متوجه میشید که بد افتاده و خودش زیبا تره یعنی دیگه از اینه خبری نیست شما با چشم قضاوت می کنید یا می تونید یک اینه که می چرخد رو تو زوایای مختلف و فواصل مختلف بذارید ولی اگه یک دوربین رو تو همون زوایا با کیفیت پایین یا نورنامناسب یا… قرار بدید و مقایسه کنید با تصویر اینه متوجه می شید همه چیز هم تقصیر اینه نیست شاید یکی دیگه از دلایل اینه که عکس دوبعدیه و عمق نداره و هیچ دوربینی نمی تونه کیفیت چشم را داشته باشه

 63. کاش اصا دوربینی نبود اینجوری همه با کمک مغز کذابشون و ایینه فک میکردن چهره خوبی دارن در نتیجه اعتماد به نفسو سلامت روانشون هم بهتر میشد

 64. من مشکل انحراف فک دارم البته خیلی کمه و کسی متوجه اون نمیشه.حتى تو آیینه هم مشخص نیست اما وقتی عکس میگیرم کاملا مشخصه و شدیدا رو اعتماد به نفسم تاثیر منفی گذاشته و از عکس و دوربین بیزارم.تا حدی که واسه یه مشکل کوچیک شب و روز به جراحى فک فکر میکنم فقط بخاطر اینکه توو عکسام زشت نباشم

  • ببینین، من به این نتیجه رسیدم که توی دوربین عکسای ماقرینه میشه وما به اینکه تصویرمون قرینه بشه عادت نداریم به همین دلیله که فک می کنیم بدافتادیم، ولی نگران نباشین ازنظربقیه هیچ تفاوتی نداریم😊

  • دقیقا منم همین مشکلو دارم😔نمیدونم واقعا چیکار کنم تو آیین خودمو خیلی زیبا میبینم ولی أمان از روزی که بخام عکس بگیرم….خیلی حالم بد میشه…نمیدونم تصویر آیینه ایم رو بقیه میبینن یا عکسی ک سلفی میگیرم نمیدونم کدومش واقعیه😔

 65. به نظر من علت تفاوت عکس با خود واقعی افراد اینه که ما در واقعیت وقتی دیگران رو می بینیم علاوه از ظاهر داریم به جسم زنده نگاه می کنیم یعنی جسم و روح فرد رو همزمان می بینیم ولی عکس یه جیز غیر زنده هست چه زشت باشه چه زیبا که حاصل فرایند دوربینه
  برای مثال مادرم وقتی با دوربین جلو گوشی عکس گرفت من و خودش وحشت کردیم اصلا انتظار اون عکسو نداشتیم
  به علاوه ما در دنیای واقعی اشخاص رو سه بعدی می بینیم که این خودش مساله مهمی هست
  به علاوه افراد وقتی به چهره ما نگاه می کنن در واقیت تمرکز روی چشم هایمون دارن سایر ارکان چهرمون ضمیمه ی مرکز چشمهاست و اولویت دومه
  پس نباید از عکس متفاوت ناراحت بود چون نه آینه نه تصویر ما نیستیم و در واقعیت نمی تونیم تشخیص بدیم دیگران چه جور ما رو می بینن پس اگر دیگران خوب می بینن و مشکلی ندارن مساله رو بزرگ نکنین چون اونوقت با نگاه ایراد گرفتن سراغ عکسهاتون می یان

 66. این عکس تفاوت لنز های مختلف رو نشون می ده حتما می دونین اکثردوربینا نهایت ۱۳ mm یعنی شبیه عکس هی ردیف پایین سمت راست هستن
  https://qph.ec.quoracdn.net/main-qimg-f1620547a4bff659fa326c02380d52f4.webp

 67. آخرش من نفهمیدم کدوم بهتره
  من بشخصه تو آینه خودمو چن برابر بهتر از عکسام میبینم مگر عکسای خاصی ک میگیرم از خودم واقعا خیلی تلاش میکنم خوب دراد ولی در کل بگم آینه بهتر نشونم میده
  خود من با این مشکل مواجه هستم همه میگن خوبی خوشگلی خوشمون میاد ولی وقتی عکسامو میبینم از خودم متنفر میشم
  حالا من یجا خونده بودم عکس تو نشون دادن ما ب خودمان هیچوقت به اینه نمیرسه چون هر چی باشه دقتش از اینه کمه و آینه هم در نشون دادن خودمان به چشم دیگران نمیرسه چون چشم هم دقتش از اینه بهتره
  پس یک چشم واقعی مارو چن برابر جذاب تر از اونی که خودمان تو عکس و اینه میبینیم نشون میده البته منم خوندم اینو نمیدونم

 68. من خیلی افسرده شدم همه بهم میگن خیلی خوشگلی خودمم تو اینه دوس دارم قیافمو اما تو عکس خیلی کج و کولم و هیچیم قرینه نیس 😔😭😩 یکی بگه بالاخره اینه درسته یا عکس … چرا انقدر دو طرف صورتم تو عکس فرق داره

  • من کاملااااا درکت میکنم عزیزم
   چون منم همینجوری بودم
   اول که بگم چون دیگران میگن خوشگلی پس مطمئن باش خوشگلی چون بقیه مارو مستقیم میبینن نه به واسطه ی عکس یا آینه.پس از این نظر خیالت راحت باشه.
   دوم اینکه نه عکس نه آینه چهره واقعی مارو نمیتونن نشون بدن
   دلیل اولش اینه که آینه تصویرو قرینه نشون میده و ما چون یه عمر خودمونو تو آینه دیدیم و به این تصویر قرینه عادت کردیم از دیدن تصویر قرینه نشده مون یعنی عکسی که با دوربین گرفته شده بیزاریم.
   حالا این دلیل نمیشه که دوربین هم کاملا درست باشه.
   شما یه عکس از خودت که ازش خوشت نمیادو وردار با نرم افزار قرینه ش کن باز هم جالب نیست.
   اینجاس که میگم اشکال از لنز دوربینه.
   لنز دوربین اشیایی که تو فاصله نزدیکی قرار دارن رو محدب نشون میده که در این صورت چهره آدمو خیلی تغییر میده
   در آخر بگم که تنها چیزی که میتونه چهره واقعی آدمو نشون بده فیلم حرفه ایه یعنی فیلمی که با دوربین های حرفه ای گرفته شده باشه و در شرایط ایده آل : نور مناسب، فاصله درست و …
   پیشنهادم اینه که یه مدت زیاد خودتو تو آینه نگاه نکنی به جاش برو اینقد از خودت عکس بگیر تو زوایای مختلف تا بالاخره از یکیش خوشت بیاد که بعد دستت بیاد چجوری تو عکس خوب میفتی وقتی از خودت عکس زیاد بگیری بعد یه مدت تفاوت عکس و آینه برات کمتر میشه
   موفق باشی و شاد

 69. به من میگن چهرت خیلی خوشکله اما تو هر آینه ای نگاه میکنم چهرم فرق داره یعنی تو هر آینه یه شکله نمیدونم مشکل از کجاست برای گرفتن عکس وقتی از دوربین جلو خود گوشی استفاده میکنم خیلی زشت میفتم جوری که انگار زشت ترین آدم روی زمین هستم ولی با دوربین سلفی انقدر عکس میگیرم تا اونی که خودم انتظار دارم بشه خیلی تلاش میکنم عکسم خوب در بیاد نمیدونم واقعا چکار کنم کاش یه جوری میشد چهره واقعی خودمون رو ببینیم

  • گوشی رو تو فاصله ی نسبتا زیاد به یه جایی تکیه بده بعد زوم کن و از خودت فیلم بگیر .
   این کارو ترجیحا تو نور روز انجام بده مثلا جلوی پنجره که نور مستقیم بهت بخوره.
   فیلم از عکس و آینه به واقعیت نزدیک تره.

 70. اقا عجب گیری کردیم اصلا چهره تو اینه عین ماهه ولی تو گوشی زشت. جالبه ولی بقیه میگن قشنگی و عجیب تر اینکه چهره دیگران در گوشی و واقعیت فرقی نداره ولی برای من فرق داره😔😔😔

 71. وااااااایییییی من اخر از غصه میمیرم اصلا دلم نمیخواد هیچ وقت عکس بگیرم هر چی عکسم دارم سعی میکنم پاک کنم مگه اونایی که مجبورم واس یادگاری که با بقیه گرفتم نگهشون دارم

 72. صدای خودمان را با گوش نمیشنویم ازطریق گلو وحنجره میشنویم. در ضمن اینه داریم تا اینه . اینه خوب بخرید ..گول زرق و برق واینارو نخورید .یه اینه دارم افتضاحه.درست گذاشتنش اول راهرو . اصلن خجالت میکشم از خونه خارج بشم .از من میشنوید همزمان با چند اینه چک کنید. جدی میگم . …

 73. شاید شنیدین میگن طرف بد عکسه یا خوش عکسه من یکیو مثال میزنم از دوستان خودم قیافش زیاد جذاب نی ولی تو عکس گرفتن واقعا جذاب میشه حتی به چند نفر که خود واقعیش رو نشون دادم گفتن واقعا خوشگلو جذابه یا صدا من علاقه شدیدی به خوانندگی‌دارم صدام اولا ضبط میکردم فک میکردم خیلی بده ولی تا الان هرکی شنیده میگه عالیه البته تعریف نباشه….
  درواقع عکس واقعی انسان نه توی دوربین نه تو اییه چون دیدین که یه سری ایینه ادم رو چاق نشون میدن یه سزیا لاغر شاید یه نقاش حرفه ای چهره مارو نقاشی کنه بفهمیم مارو چجوری میبینن

 74. خیلی جالب بود

 75. من از چهره ام تو ایینه راضیم و خوبم ولی تو فیلم و عکس ی جور دیگم ولی بقیه تو عکس و فیلم مثه خوده خودشونه ولی من ن اصن اوضاس

 76. به نظر من موضوع خیلی خوبیه. اما در مطلبتون نوشتید که در آیینه از چهره خودمون بدمون نمیاد.اما این طور نیست بعضی ها از چهره خود درون آیینه هم بدشون میاد و فکر میکنن واقعا زشت هستن.

 77. اخر نفهمیدیم اینه راست میگه یا دوربین گوشیمون؟😑
  تراخدا یکی بگه😐

 78. آقا عکسایی که از خودتون میگیرید یه طرف امان از عکسایی که یهویی ازتون میگیرن بدون اینکه خودتون اطلاع داشته باشیم.به طور مثال من تو اینه خیلی خیلی جذاب میبینم خودمو.امروز با دوستم رفتیم استادیوم باهم چنتا عکس یادگاری چه سلفی چه غیر سلفی گرفتیم:(
  وقتی رسیدیم خونه ازش خواستم عکسامونو تو تلگرام واسم بفرسته.وقتی فرستاد به قدری چندش اور بودم که در یه لحظه حالم از خودم و زندگیم بهم خورد.عکسامون دو نفره بودن دوستم دقیقا همین جور هست بود ولی من!!!در واقع منم همونجور بودم که هستم فقط اینه ی لعنتی توقعمو زیادی بالا برد واقعیت اینه که زیبایی یه چیز کاملا سلیقه ای هست شاید کسی شما رو خیلی زشت بدونه در صورتی که ممکنه همزمان شما شاهزاده رویاهای یکی باشید:) اصلا بنظرم مهم اخلاقه:)))))))))

 79. سلام من شدیدا از عکسام متنفرم یعنی از قیافم بدم میاد همینطور از خودم و خیلی خیلی زیاد از مسخره شدن بدم میاد یعنی طوری که شده بخواطر مسخره شدن گریه کردم کلا از خودم بدم میاد دوست ندارم زنده باشم و تاحالا شده که دست به خودکشی زدمو بعدش پشیمون شدم لطفا یکی به کمکی بکنه بخدا همش راسته موندم چیکار کنم

  • رفیق وقتی زشتی زشتی دیگه کاری نمیشه
   اینام همش چرته تو اینه خشگلتری تو دوربین زشتر اینا هیچوقت تصویر واقعی رو نشون نمیدن
   وقتی چند نفر گفتن زشتی دیگه واقعا زشتی چون اونا تصویر واقعی و زنده ما رو میبینن و بگن خشگلی پس خشگلی
   حالا یا باید کتار بیای یا همش غصه بخوری افسردگیو مسخره کردن اطرافیان و فرار کردن از دستت و ارزوی مرگ اخرش خودکشی 🙂

  • علی جان، خودکشی؟ به خاطر قیافه؟ من خودم یه پسری هست میشناسم، ازش خوشم میاد، فک میکنم قیافش توپ توپه، ولی بقیه فک میکنن معمولیه، بستگی به طرف داره که چجوری میبینتت. هیچکی زشت نیس. حالا نمیخوام بگم من خوشگلم 😂😂😂 من قیافم معمولیه

  • من از تو داغونترم مشتی….
   باید گذروند هیچ کارش نمیشه کرد چون چیزیه که هیچوقت دست ما آدما نبوده و نخواهد بود.
   منم کلا مینالم و اغلب ناراحتم. یه بار یکی از اقوام فامیل که حدود ۲۰ سال از من بزرگتره بهم گفت همیشه غول مرحله بعد سختره، تو از کجا میدونی با خودکشی مشکلت برطرف میشه؟؟ میتونی به خودت این اطمینان رو صددرصد بدی؟؟ شاید تازه اول بدبختیت باشه…

 80. این چند روزه مسافرتیم امروز کل روزم خراب شد بخاطر یه عکس.قبل از بیرون رفتن خودمو تو آینه چک کردم..خیلی از قیافم خوشم اومده بود وقتی که بیرون عکس گرفتم..اعتماد بنفسم صفر شد..کلا چهرم کجو کوله ..یجوری بودم..انگار زشتتر از من رو زمین نبود..کل روزم خراب شد..چیکار کنم اصلا حتی عکس های سه در چهار م هم هر کدومشون باهم فرق میکنن یکی از یکی زشت تر.اتفاقا دوستام میگن جذابی…ولی تو عکس مثل معتادا میمونم…اطرافیانم چهرشون نه تو آینه نه تو عکس باهم تفاوت نداره…ولی تو همه ی اینا وقتی پیامارو خوندم یکم آرووم شدم فکر میکردم فقط من اینطورم😅ولی واقعا این عکس گرفتنه واسم یه معضل شده…

 81. بچه ها بزارین کن یه مثال بزنم. وقتی میرین بیرون، بیشتر افراد رو خوشگل میبینین؟ من که اینطوریم، من خیلی ها رو زیبا میبینم، زیبا بودن به فک زاویه دار و موهای طلایی نیس، کلا بعضی چیز ها در کنار هم باعث میشن صورت زیبا دیده بشه، من آرزومه که بتونم خودمو ببینم، آیینه هس، میدونم ولی اونچیزی که ما با چشم می‌بینیم فرق داره. همتون از نظر من زیبایین، مگر اینکه استثنا باشه، مثلا یکی که کل صورتش سوخته،ولی اگه توجه کنین، شما همه رو یه جوری زیبا می‌بینید، حالا زیبا نه، قابل رضایت بگیم بهتره. هرکی یه جوری خوشگله

 82. چرا من بعضی وقت ها خودم نیستم؟!😢

 83. مطلب خیلی خوب بود ممنون
  ولی من واقعا گیج شدم میشه کمکم کنید منم تو آینه مثل همه ادما خودمو آنجلیناجولی میبینم و این تست رو با حدوداً ۵ نفر انجام دادم ک کنار من ایستادن و تصویر منو تو آینه دیدن و بعد با خودم مقایسه کردن ن تنها نگفتن فرق داره بلکه گفتن خودت بهتری از اینه. من مهم برام عکس نیست مهم چیزیه ک بقیه میبینن. ولی خب چون آینه تصویر رو وارونه جانبی میکنه منطقی اینه ک تصویر قرینه ما رو بقیه ببینن ولی تصویر تو آینه خودمون رو میبینن چرا؟ چون من موهام توی آینه فرق از وسطه ک کمی مایل ب راسته ک اصلا هم معلوم نیست. حالا توی تصاویر چون قرینه میشم فرق موهام کلا میاد تو گوش راستم😂 ولی هر کی از روب رو منو میبینه میگه موهات کامل فرق از وسطه. درست مثل آینه
  نمیدونم والا اینم درگیریای مغز منه دیگه. هعی

 84. من واسه اینکه ببنم آدم تو آیینه با عکس فرق داره از پسر خالم خواستم بیاد جلو آیینه و هرچی نگاش کردم با عکساش یکی بود
  پس اگه کسی میگه شما تو آییه با چیزی که تو عکس هستید فرق میکنید به نظرم اشتباهه و شاید این واسه اینه که ما روی خودمون بیشتر حساسیم و توی عکسا زیاد توجه میکنیم
  منم فکر میکردمتو آیینه فرق میکنم ولی وقتی دیدم پسرخالم همونه ک تو عکس هست و همونه که تو دنیای واقعی میبینم فهمیدم هیچ فرقی نداریم

 85. شاید باورتون نشه…
  ولی من وقتی خودمو تو آینه نگاه میکنم(البته بعضی از آینه ها) قشنگ زاویه فک دارم که خیلی واسم جذابه و دوسش دارم و چشم چپم یه مقدار خیلی کم افتادگی پلک داره که اصلا مشخص نیست، خلاصه بگم تو آینه خیلی با خودم حال میکنم و تا میتونم از انعکاس تصویر خودم تو آینه با گوشی عکس میگیرم و اکثرا خوب میشن(مورد داشتم که طرف عکسامو برداشته بود و باهاشون مخ میزد) هخخخ
  چشمتون روزه بد نبینه، وقتی دوربین جلو گوشیم روشن میشه یه خربزه میبینم که یه ذره مو داره و یه چشمش هم کوره هخخخ
  خلاصه هرکی منو تو اون حالت ببینه باید نماز آیات بخونه…
  حالا موندم واقعیتم کدومه؟!
  به نظرم باید یه عکس سلفی + یک عکس با دوربین عقب + یک عکس از انعکاس خودم تو آیینه و یک فیلم چند ثانیه ای از خودم بگیرم و به رفیقم یا اعضای خونواده نشون بدم ببینم بیشتر به کدوم یکی از موارد گفته شده نزدیکترم…

 86. واقعا خسته نباشید بخاطر مطلبتون و نظرات دوستان.من اینجوری فهمیدم انسان ها دوتا شکل دارن یکی وارونه به چپ و یکی وارونه به راست مال بعضی ها تو وارونه چپ خوشگلن و تو وارونه راست زشت و یا برعکس…! اونایی که اصلا با این مشکل مواجه نیستن یا کاملا زیبا هستن یا کاملا زشت چون صورتشون قرینه داره.من صورتم قرینه نداره هر طرف باهم فرق میکنن تو آینه خودم رو زیبا میبینم ولی وقتی دوتا آینه رو بصورت قائمه کنار هم قرار میدم و اون شکلی رو میبینم که برعکس صورتم هست و دیگران منو اونجوری میبینن زشتم ،یا وقتی آرایش میکنم خیلی بی عیب و نقصه ولی باز وقتی برعکس صورتمو میبینم آرایشم خیلی داغونه این منو خیلی اذیت میکنه ولی همه میگن خیلی خوشگلی.بخاطر این اعتماد به نفسمو از دست دادم

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.